Bóg, kasa i rock'n'roll

Okładka książki Bóg, kasa i rock'n'roll Szymon Hołownia, Marcin Prokop
Okładka książki Bóg, kasa i rock'n'roll
Szymon HołowniaMarcin Prokop Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Znak
2011-11-14
2011-11-14
Hołownia Prokop rozmowa religia kultura media

Okładka książki Niebo dla średnio zaawansowanych Szymon Hołownia, Grzegorz Strzelczyk
Niebo dla śred... Szymon Hołownia, Gr...
Okładka książki Każdy szczyt ma swój Czubaszek. Maria Czubaszek w rozmowie z Arturem Andrusem Artur Andrus, Maria Czubaszek
Każdy szczyt m... Artur Andrus, Maria...
Okładka książki Marzenia i tajemnice Piotr Adamowicz, Danuta Wałęsa
Marzenia i taj... Piotr Adamowicz, Da...

Jak Prokop z Hołownią

1963 ocen

Weźmiesz dwóch lewaków.
Jeden lewak zupełnie niewierzący, antyteista.
Drugi lewak udający wierzącego, wierzący inaczej, wierzący popierający aborcję, wierzący, którego zadaniem jest rozwalenie kościoła katolickiego. "Taki z niego katolik, jak z Rafalali kobieta". Lewica kocha katolików , którzy „nawracają się” na lewicowe postulaty.
I te dwa lewaki będą ze sobą dyskutować o Bogu.
Dobre. Ale dużo ludzi daje się na to złapać.

Weźmiesz dwóch lewaków.
Jeden lewak zupełnie niewierzący, antyteista.
I te dwa lewaki będą ze sobą...

2081

Wysłuchałam rozmowy obu panów i nie do końca mogę sobie wyobrazić zapisu ich sprzeczek w formie książki, bo ich głosy niosą ze sobą całą gamę dodatkowych wrażeń.
Minusem wg mnie w nagraniu jest nagłe urywanie się go pod koniec każdej części.
Wypada już tylko sobie życzyć: Oby tak potrafiły ze sobą rozmawiać obie części narodu polskiego, na które nagle się podzieliliśmy.

Minusem wg mnie w nagraniu jest nagłe urywanie się go pod koniec każdej części.

Inteligentny dyskurs

Inteligentny dyskurs

Trochę ciekawych myśli o religii podanych w formie będącej skrzyżowaniem porannej audycji w komercyjnej rozgłośni radiowej, pełnej niby spontanicznych żartów i uszczypliwości, z kościelnym kazaniem bazującym na topornej metaforze.

Można przeczytać jeśli ktoś jest ciekaw opinii obydwu postaci na różne tematy.

Można przeczytać jeśli ktoś jest ciekaw opinii obydwu postaci na różne tematy.

W książce przeplatało się dużo różnych myśli autorów, zaskoczył mnie sposób myślenia szczególnie Pana Prokopa i pomyślałam, że pierwszy raz spotkałam się z tak pragmatycznych i mało uczuciowym podejściem do życia (jednocześnie to było ciekawe). Większość książki jest jednak poświecona spojrzeniu na świat Pana Hołowni i jego odpowiedziom na pytania rozmówcy.

Pierwsze dwa rozdziały były dla mnie dość trudne, jednak później już czytałam z ciekawością. Szczególnie zainteresował mnie rozdział o idolach.
To książka do której trzeba podejść neutralnie, nie deklarować, że jest się za jedną czy drugą stroną, ponieważ obaj panowie mają trafne spostrzeżenia. A chodzi tu o to by zrozumieć dwa różne punkty widzenia a nie oczekiwać roastów

Dużo ciekawych myśli obu Panów, kultura dyskusji całkiem zachowana, choć Szymon momentami znacznie zagaduje i poucza rozmówcę. Lepiej czytać na raty, zbyt dużo ilość zawartych tutaj filozogiczno kulturowych dywagacji, na raz, może być ciężko strawna

Rozmowa na poziomie z za duża nuta złośliwości i sarkazmu, przez co czuję dysonans poznawczy między poważnym tematem rozmowy a reakcja drugiej strony. Odniosłem wrażenie że jestem świadkiem rozmowy dwóch bardzo inteligentnych chłopców.

Całkiem interesujące zderzenie dwóch światów. Nam daje to szerokie możliwości, jeśli chodzi o interpretację. A jest co interpretować, bo ta minidebata porusza wiele spornych i drażliwych kwestii i jest tym ciekawsza, że Panowie zasiedli do niej z przekonaniem, iż wcale nie muszą osiągnąć dogmatycznego kompromisu. Widać wzajemy szacunek i dojrzałą świadomość różnych dróg, wyborów. Niejednokrotnie zapędzają się w intelektualne bezdroża, co czyni książkę jeszcze bardziej wciągającą. A i tak są na świecie takie rzeczy, które można zrozumieć tylko w ciszy...

• Religia