Bóg, kasa i rock'n'roll

Okładka książki Bóg, kasa i rock'n'roll
Szymon HołowniaMarcin Prokop Wydawnictwo: Znak literatura piękna
literatura piękna
Znak
2011-11-14
2011-11-14
Hołownia Prokop rozmowa religia kultura media

więcej Więcej

Oficjalne recenzje i

Jak Prokop z Hołownią

Link do recenzji

1808 278 182

1984 ocen

1920

Wysłuchałam rozmowy obu panów i nie do końca mogę sobie wyobrazić zapisu ich sprzeczek w formie książki, bo ich głosy niosą ze sobą całą gamę dodatkowych wrażeń.
Minusem wg mnie w nagraniu jest nagłe urywanie się go pod koniec każdej części.
Wypada już tylko sobie życzyć: Oby tak potrafiły ze sobą rozmawiać obie części narodu polskiego, na które nagle się podzieliliśmy.

Inteligentny dyskurs

Trochę ciekawych myśli o religii podanych w formie będącej skrzyżowaniem porannej audycji w komercyjnej rozgłośni radiowej, pełnej niby spontanicznych żartów i uszczypliwości, z kościelnym kazaniem bazującym na topornej metaforze.

Można przeczytać jeśli ktoś jest ciekaw opinii obydwu postaci na różne tematy.

W książce przeplatało się dużo różnych myśli autorów, zaskoczył mnie sposób myślenia szczególnie Pana Prokopa i pomyślałam, że pierwszy raz spotkałam się z tak pragmatycznych i mało uczuciowym podejściem do życia (jednocześnie to było ciekawe). Większość książki jest jednak poświecona spojrzeniu na świat Pana Hołowni i jego odpowiedziom na pytania rozmówcy.

Pierwsze dwa rozdziały były dla mnie dość trudne, jednak później już czytałam z ciekawością. Szczególnie zainteresował mnie rozdział o idolach.
To książka do której trzeba podejść neutralnie, nie deklarować, że jest się za jedną czy drugą stroną, ponieważ obaj panowie mają trafne spostrzeżenia. A chodzi tu o to by zrozumieć dwa różne punkty widzenia a nie oczekiwać roastów

Dużo ciekawych myśli obu Panów, kultura dyskusji całkiem zachowana, choć Szymon momentami znacznie zagaduje i poucza rozmówcę. Lepiej czytać na raty, zbyt dużo ilość zawartych tutaj filozogiczno kulturowych dywagacji, na raz, może być ciężko strawna

Rozmowa na poziomie z za duża nuta złośliwości i sarkazmu, przez co czuję dysonans poznawczy między poważnym tematem rozmowy a reakcja drugiej strony. Odniosłem wrażenie że jestem świadkiem rozmowy dwóch bardzo inteligentnych chłopców.

Całkiem interesujące zderzenie dwóch światów. Nam daje to szerokie możliwości, jeśli chodzi o interpretację. A jest co interpretować, bo ta minidebata porusza wiele spornych i drażliwych kwestii i jest tym ciekawsza, że Panowie zasiedli do niej z przekonaniem, iż wcale nie muszą osiągnąć dogmatycznego kompromisu. Widać wzajemy szacunek i dojrzałą świadomość różnych dróg,...

Abstrahując od oceny książki pod kątem literackim, wydam po raz kolejny opinię, że tam, gdzie pojawia sie religia tam kończy się rozum. Hołownia z całym swoim zapleczem intelektualnym zdaje się nie rozumieć uniwersalnych argumentów Prokopa. Zwykly, mający zapędy moralizatorskie dewot, w może nieco przystepniejszym opakowaniu niż naczelny katol Cejrowski, ale tak samo...

2 632
    1 789