Niebo dla średnio zaawansowanych

Wydawnictwo: Znak
religia, niebo, rozmowa
religia
Ag2S

Jak będzie w niebie? Najlepiej poinformowani uchylają rąbka tajemnicy! Co zrobić, gdy zobaczysz światełko w tunelu? Dlaczego warto uzbierać sobie czyśćcowych odpustów na zapas? Czy niebo będzie jak wieczny orgazm, a w piekle będzie ciekawsze towarzystwo? To tylko niektóre z pytań, które zawsze chciałeś zadać swojemu katechecie, ale się bałeś. Teraz jednego z najbardziej błyskotliwych...

Jak będzie w niebie? Najlepiej poinformowani uchylają rąbka tajemnicy!

Co zrobić, gdy zobaczysz światełko w tunelu?
Dlaczego warto uzbierać sobie czyśćcowych odpustów na zapas?
Czy niebo będzie jak wieczny orgazm, a w piekle będzie ciekawsze towarzystwo?

To tylko niektóre z pytań, które zawsze chciałeś zadać swojemu katechecie, ale się bałeś. Teraz jednego z najbardziej błyskotliwych polskich teologów – ks. Grzegorza Strzelczyka – w dogmatyczny kozi róg próbuje zapędzić Szymon Hołownia.

Efektem starcia tych dwóch godnych siebie rozmówców jest niezwykła książka. Tylko dzięki niej dowiesz się, czy w niebie będą małżeństwa (skoro ślubuje się tylko do śmierci), czy dalej będą dokuczać nam komary i dlaczego jedna z głównych prawd wiary jest głęboko nieprawdziwa.

Lekko, dowcipnie i intrygująco o sprawach bardzo poważnych. Sprawdź, co czeka Cię po drugiej stronie!

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3663,Nieb...»

Okularnica | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Taka trochę polska wersja książki Kreeft'a "Wszystko co chciałbyś wiedzieć o niebie". W sumie ciekawe tematy, ale jak dla mnie za dużo tu gdybania. I chyba pierwszy raz przeszkadzało mi u Hołowni to całe popkulturowe słownictwo i sprowadzanie rzeczy ostatecznych do rangi przyziemnej (zastanawianie się czy komary będą zbawione?). Na plus terminologia wyjaśniona w ramkach i kilka myśli, które warto zapamiętać - choćby tę, że Sąd Ostateczny to będzie jeden wielki moment absolutnego wstydu ludzkości.

Robert Frączek | 2014-05-21
Przeczytana: 2014 rok

Oprócz pytań wymienianych na okładce:
Co zrobić, gdy zobaczysz światełko w tunelu?
Dlaczego warto uzbierać sobie czyśćcowych odpustów na zapas?
Czy niebo będzie jak wieczny orgazm, a w piekle będzie ciekawsze towarzystwo?
Znajdziemy tu mnóstwo innych - czasem równie zaskakująco sformułowanych. Czy małżeństwa będą dalej ze sobą w raju, czy spotkamy tam naszych zwierzęcych pupili, jaki jest sens modlitwy za zmarłych, albo jak to tak naprawdę jest z czyśćcem? Zaciekawieni? Naprawdę ten dialog czyta się świetnie, zarówno pytania jak i odpowiedzi są często błyskotliwe i bardzo odległe od języka do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni w kazaniach czy książkach teologicznych. To nie treść jest nowa, ale raczej sposób jej podania.
całość tu:

Dortek | 2014-03-31
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 30 marca 2014

Po lekturze tej książki mam pewne wątpliwości. Pomysł bardzo dobry, z realizacją gorzej. Dlaczego? Rozmowa z ks. Strzelczykiem, dogmatykiem i autorytetem w kościele katolickim dotyka bardzo ciekawych spraw tyczących naszej „przyszłości” po śmierci. Temat jak najbardziej porywający. Wiele pytań i odpowiedzi mnie zaskoczyło, kilka razy nie mogłam jednak opanować rozdrażnienia bo zalatywało infantylnością. Sama dyskusja momentami przebiegała na poziomie gimnazjum, a co gorsza nie wnosiła nic nowego. Najczęściej padały w niej słowa: prawdopodobnie, wydaje się, możemy założyć, to czyste gdybanie itp. Jeden z rozdziałów kończy się słowami „To jest świat którego kompletnie nie znamy”. W innym czytamy: „Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic”. Rzeczywiście książka niewiele wyjaśnia. Jej treścią są głównie hipotezy, teologiczne koncepcje i rozważania, momentami fantazjowanie. Po przeczytaniu czuję duży niedosyt i rozczarowanie.

Kaś | 2014-01-22
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Tak to już ze mną jest – jedne książki kładę na stosik „do przeczytania”, a zupełnie inne faktycznie wybieram, by do nich zajrzeć. Po tę akurat nie miałam sięgać tak od razu, ale gdy, niemal tuż po dostarczeniu, wzięłam ją do ręki „żeby tylko przejrzeć”... niepostrzeżenie minęło pół wieczora! Tak bardzo wciągający jest ten, przesycony zagadkami natury teologicznej, dialog.

Nie wiem, jak z resztą ludzi, ale mnie do tej książki przyciągnęło tylko i wyłącznie nazwisko Szymona Hołowni. Umknęły mi jakoś personalia księdza Strzelczyka i tym większe było moje zdziwienie, gdy okazało się, że to on jest w tej rozmowie gościem, któremu zadaje się pytania. Po przeczytaniu wiem, że był to zabieg jak najbardziej słuszny – dziennikarz daje tu pokaz swojego kunsztu, zgrabnie lawirując między dziecięcą wręcz napastliwością w zadawaniu pytań, a fragmentami, gdzie jest poważnym, pełnym wiedzy partnerem do dyskusji. Język książki jest – jak to u Hołowni – prosty i pełen potocznych zwrotów, co...

Aneta K | 2015-05-13
Na półkach: Przeczytane, Do kupienia, 2015
Przeczytana: 13 maja 2015

Bardzo wciągająca rozmowa dwóch katolików - dziennikarza i wybitnego teologa. Chyba wszystkie pytania, które pojawiały się kiedykolwiek w mojej głowie w związku ze sprawami ostatecznymi zostały tutaj zadane. Wiele odpowiedzi napełniło mnie zdziwieniem. Ogólnie, pomimo gdybania, zarzucanego tej pozycji w poprzednich komentarzach, lektura ta napełniła mnie nadzieją. Nadzieją na to, że mimo tych wszystkich dantejskich wyobrażeń dotyczących apokalipsy i samej osoby Boga, jakimi nasza kultura jest przesycona, rzeczywistość może jawić się zupełnie inaczej. Myślę, że jest to pozycja, którą każdy katolik powinien przeczytać.

czarna_maggie | 2016-03-29
Przeczytana: 28 marca 2016

Mimo mojej wielkiej sympatii do Hołowni- książka nie urzeka. Zbyt dużo eschatologii, czasem "wyssanej z palca"(nie z Biblii, niestety). Ciągle jakoś trudno uwierzyć mi w "ciała zmartwychwstanie", a wszechobecne anioły i demony oraz Apokalipsa, już nużą(z drugiej strony "non serviam" zawsze mocne).

LMA | 2013-05-23
Przeczytana: 23 maja 2013

Zastanawiam się, czy „Niebo dla średniozaawansowanych” mogłoby przynieść jakiś pożytek niewierzącym. I myślę, że tak, bo można je przeczytać, żeby mieć z czym dyskutować – wywód jest prowadzony na tyle klarownie, a przystępny język skłania do refleksji – a czy można zmienić przekonania? Nie wiem. Jest tam moment, który definitywnie daje do myślenia. Zresztą niejeden. Mnie się książka bardzo podobała, bo, jeśli wierzyć rozmówcom, żyłam trochę złudzeniami i tym, co bezmyślnie przejęłam od społeczności, w obrębie których się obracałam. Nagle się okazuje, że niebo jest dla wszystkich, tylko trzeba w nie uwierzyć. To niedużo. Chłopaki starają się uświadomić czytelnika i za to im chwała. Polecam!

Railie | 2013-06-04
Przeczytana: 14 maja 2013

Najnowsza książka Szymona Hołowni wydana nakładem wydawnictwa Znak, będąca jednocześnie wywiadem z ks. Grzegorzem Strzelczykiem, „Niebo dla średnio zaawansowanych” z pewnością nie jest pozycją jednorazową, którą się czyta, pochłania i odkłada na półkę kurzom i niepamięci na pożarcie. Wręcz przeciwnie – jest to kompendium wiedzy, do której chcemy wracać i dzielić się nią z innymi. Są to bowiem nie tylko osobiste przemyślenia autorów na temat istoty Nieba, ale też zbiór faktów, definicji i rozważań o tym co bardziej lub mniej wiemy o nim z rozmaitych źródeł.

Książka jest napisana lekkim, dowcipnym językiem – same tytuły rozdziałów są już zachęcające i prowokujące niejednoznacznością („Ile bajtów pamięci ma dusza”, „Piekło – wieczny grill czy wieczna samotność”, „Niebiański USC”). Autorzy mają dystans zarówno do siebie, do wywiadu jak i do swoich poglądów, które zdecydowani są poszerzać o nowe spostrzeżenia współrozmówcy, nie mamy więc wrażenia, że czytamy eseje, wykłady czy pracę...

Michał P | 2014-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2014

Napisana na sporym luzie książka o sprawach najpoważniejszych. Czym jest śmierć, czym stanie się człowiek po śmierci, co może stanąć na przeszkodzie w drodze do nieba, czym jest świętych obcowanie to tylko z nielicznych pytań na jakie odpowiada ks. Grzegorz Strzelczyk w rozmowie z Szymonem Hołownią. Oczywiście naiwnym jest ten, kto uważa, że po lekturze rozmowy, życie pośmiertne, niebo i piekło, objawią mu się w każdym szczególe. Ks. Strzelczyk nie boi się z resztą mówić "nie wiem", tam gdzie nie wie on, tam gdzie w sumie nie wie nikt. A więc pokora i żadnych prób podkręcania atrakcyjności religii jakimiś czarującymi, fantastycznymi wizjami.
Książka dzięki umieszczeniu w niej szarych tabelek podających definicje terminów z zakresu teologii jest także trochę takim suplementem do katechizmu dla szkół. Czytając owe tabelki możemy też zweryfikować co już wiemy z lekcji religii, a czego dowiedzieliśmy się dzięki lekturze książki. W każdym razie książkę czyta się bardzo lekko i dosyć...

Piotrek | 2014-06-09
Przeczytana: 08 czerwca 2014

I znów przeciętniak z ręki Hołowni. W sumie można to zwalić na rozmówcę autora, ale jednak książka nie porywa. Temat fajny, żeby nie powiedzieć dla większości wierzących ważny, został w tej książce po prostu zmarnowany. Znów mamy gdybanie na najwyższych obrotach.

Mało tego Pan ks. Strzelczyk to istny beton, "twardogłowy" katolicki ksiądz, który ma odpowiedź na każde pytanie. A że ta odpowiedź nie tyczy się tematu, to już druga sprawa. Sprawę ratuje Szymon Hołownia który stoi po naszej stronie i w kilku miejscach daje popalić Panu Strzelczykowi.

W książce pojawia się wiele sprzeczności, wiele moim zdaniem wymyślonych na kolanie faktów dorabianych "tak aby było wszystko dobrze". Absurd goni absurd. Miejscami sam gość Hołowni gubi się w sobie i przyznaje, że w katechizmie i Biblii są rażące błędy, nieusunięte przez Kościół na tle 2000 lat chrześcijaństwa.
To niedobry znak dla katolika znad Wisły. Ba! Nawet miejscami zwątpił też Pan Hołownia w to co słyszy albo sam wiedział do tej...