Marzenia i tajemnice

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
978-83-08-04836-8
typ
papier
Ag2S
6 (1642 ocen i 282 opinie)

Opis książki

PANI PREZYDENTOWA PRZERYWA MILCZENIE Bardzo osobista, szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach. Z wspomnień wyłania się portret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. Często ponad siły zmęczona, pod...

PANI PREZYDENTOWA PRZERYWA MILCZENIE

Bardzo osobista, szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach. Z wspomnień wyłania się portret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. Często ponad siły zmęczona, pod nieobecność męża, który tworzył ruch Solidarności, Danuta była podporą rodziny. Śmiała, otwarta na ludzi, teraz, kiedy spełniła się jako matka i żona, znalazła czas dla siebie i dała światu opowieść o wielkiej historii i własnej rodzinie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID=2327

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Grażyna | 2011-12-18

Wiele już osób oceniło tą książkę nawet jej nie przeczytawszy. Mimo niepochlebnych opinii wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Nie jest to oskarżanie męża, jak ją reklamowano, sadzę, że wręcz przeciwnie. Jest tam kilka takich zgrzytów, opinii, które mi się nie podobają, ale tamte wydarzenia każdy ocenia subiektywnie i ma do tego prawo również pani Wałęsa. Całokształt mi się podoba, a dodatkowy atut to zamieszczone zdjęcia.

Marlena | 2013-06-01
Przeczytana: luty 2013

Tyle się mówiło o tej książce ze w końcu zdecydowałam się ją przeczytać. Nie jest zła, ale "szału niema" pisana jakimś dziwnym językiem, który troszkę mnie drażni Bardzo chciałam poznać Lecha Wałęsę "od kuchni" i p. Danuta bardzo mi to ułatwiła

Książkowa-Fantazja | 2012-09-04
Przeczytana: 08 marca 2012

Książka, ani dobra, ani zła. Na pewno należą się brawa pani Danucie za odwagę. Napisać własny życiorys to nie lada sztuka. Plusem są też liczne fotografie z tego okresu, które pozwoliły bardziej się przenieść w tamte czasy.

Kasiek | 2011-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Na drogę wzięłam książkę Danuty Wałęsy, książkę głośną, mającą być rewolucją, końcem zmowy milczenia wokół rodziny Lecha Wałęsy, człowieka który ma tyleż samo wrogów na śmierć co równie oddanych przyjaciół. Nie chcę się w tej recenzji skupiać na ocenie działalności politycznej Lecha Wałęsy, bo to nie jest głównym tematem tej książki.
Życie, człowiek jest jak drzewo, metafora znana prawda? Zapuszcza korzenie, puszcza gałązki, zmaga się z silnymi wiatrami, po tą jakże, moim zdaniem oklepaną, metaforę sięga p. Danuta Wałęsa na samym początku swoich wspomnień, uparcie w wielu fragmentach powraca do tego zapuszczania korzeni, aż tak nie sprawdzałam, ale chyba każda opowieść o przeprowadzce Wałęsów kończy się, właśnie przypomnieniem motywu drzewa. Moim zdaniem – zupełnie niepotrzebne, ta książka to nie utwór podzielony na zwrotki i powtarzający się refren… ufam, że czytelnik jest człowiekiem inteligentnym i wystarczy jednokrotne opisanie danego zjawiska, zamiast powtarzać w kółko jedno...

skarbka78 | 2013-12-14
Przeczytana: 2013 rok

„Marzenia i tajemnice” przedstawiają ważny fragment naszej historii widziany "od kuchni" z perspektywy kobiety, Polki, żony i matki, na oczach której zmieniała się Polska. Danuta Wałęsa obserwowała te zmiany znajdując się w samym sercu zdarzeń. Książka łączy ważne wydarzenia z codziennymi problemami życia w PRLu. Bardzo dobrze i szybko się czyta, bez dwóch zdań godna polecenia.

vandenesse | 2012-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Spisanie całego swojego życia to nie lada wyzwanie. Myślę, że pani Danuta poradziła sobie z tym doskonale. Oczywiście jest dużo tarć w tej książce - z początku na przykład drażnił mnie trochę sztuczny język, który jednak w miarę czytania nabiera autentyczności i w ogóle nie przeszkadza.
Czy książka jest oskarżeniem Wałęsy? Dla mnie tak. Dla mnie jest to odsłonięcie bardzo prywatnych relacji pomiędzy mężem a żoną.
Cały czas miałam wrażenie że Danuta Wałęsa nie ma w ogóle oparcia w swoim mężu. Co rusz autorka opisuje jakąś sytuację w której nie ma zrozumienia u swojego męża, nie ma okazywania uczuć. I przede wszystkim nie ma partnerstwa. Jego nie interesuje co ona ma do powiedzenia, na wiadomość, że pisze wspomnienia było tylko zdawkowe "no, zobaczymy, co z tego wyjdzie". Sama autorka pisze, że w wielu sprawach w ogóle się z nią nie naradzał. I w końcu gdzieś w połowie książki stwierdzenie, że "ze mną liczył się do pewnego czasu. Teraz już się nie liczy".
Takie podejście w tamtych...

Jaguś | 2012-10-03
Przeczytana: 01 października 2012

Książka jest dobra, nie podlega to dyskusji, jednak jak dla mnie niektóre opinie byłej Pierwszej Damy są dla mnie zbyt kontrowersyjne. Mimo wszystko polecam jednak, naprawdę warto przeczytać chociażby po to, aby przekonać się jak to wszystko odczuwała ona, kobieta, żona i matka ośmiorga dzieci. Podziwiam ją za determinację, siłę i umiejętność radzenia sobie w tych ciężkich czasach bez ojca rodziny i męża, który był bardziej politykiem niż aktywnym członkiem w procesie wychowywania dzieci.

Degamisz | 2014-04-20

To co mnie boli to przede wszystkim styl wypowiedzi Danuśki. Nie twierdzę, że to głupia kobieta, bo nie jest głupia, ale to w jaki sposób opisuje pewne rzeczy, jak formułuje zdania, strasznie mnie irytuje. Poza tym książka ta potwierdza regułę, że nie każda sławna osoba, postać na świeczniku tak na prawdę ma coś mądrego do powiedzenia, czy też inaczej – nie tyle mądrego, co ciekawego. Nie znalazłem w tej książce tego czegoś, co tak wzburzyło naród, wywołało taką sensację. Poza tym ta kobieta strasznie sobie chwilami zaprzecza, pisze jedno, żeby zaraz po tym napisać coś zupełnie innego. A już rozdział o jej fascynacji papieżem i opisy spotkań z nim doprowadziły mnie do pasji, tak strasznie to było pretensjonalne. I nudne. I tak sobie myślę, że reguła autobiografii w przypadku Danki nie była najlepszym pomysłem, ja bym się zdecydował jednak na biografię czy też solidny wywiad-rzekę, wyszłoby to o niebo lepiej.

PrzyAromacieKawy | 2011-12-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Książka, o której ostatnio zrobiło się głośno... mam nadzieję, że już wkrótce zrobi się głośno ze względu na piękne życiowe mądrości i wartości, które się w książce znajdują a nie ze względu na nazwisko autorki, czy fakt, kto jest jej mężem. Tak, to TA Pani Danuta Wałęsa - żona Lecha Wałęsy, matka 8 dzieci, stojąca w cieniu swojego męża. Nie to jest jednak istotne. Pani Danuta Wałęsa to bardzo mądra i inteligentna kobieta. Posiada niezwykle wiele cech, które czynią z niej osobę piękną! Każdy, kto kiedykolwiek powiedział, że Pani Danuta jest kobieta prostą sugerując się faktem, że pochodzi ze wsi, powinien się wstydzić. To prawda, Pani Danuta pochodzi z małej miejscowości, którą trudno na mapie znaleźć, ale czy naprawdę to ma świadczyć o jej wartości, poziomie inteligencji czy po prostu o tym, jakim jest człowiekiem? Sposób postępowania Pani Danuty w tak trudnych (osobiście i politycznie) chwilach świadczy tylko jej potędze.

Książka jest opowiadaniem Pani Danuty od czasów, kiedy...

korcia | 2012-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2012

Prawie jednocześnie czytałam wspomnienia pana Wałęsy i słuchałam tych oto wspomnień jego żony. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Przyglądałam się tym samym przeżyciom raz oczami Lecha, a zaraz potem oczami Danuty.

Jednak moje serce jest przy pani Danucie, podziwiam ją za jej stoicki spokój, waleczność, a jednocześnie łatwość godzenia się z przeciwnościami losu. Doskonale też rozumieniem, że miała prawo czasami się zbuntować, powiedzieć co myśli.
Nie miała łatwego życia. Lech Wałęsa sam wybrał w życiu krętą drogę, natomiast pani Danuta musiała się dostosować.
Pani Danuta ma w sobie ogromne pokłady życiowej inteligencji, dużo naturalności, dzięki której potrafiła sprostać tak wielu wyzwaniom.

Rozumiem fakt, że pan Wałęsa mógł się poczuć zdradzony po przeczytaniu tej książki, bo nikt nie lubi być krytykowany.
Jednak nie można zapominać, że bez pani Danuty nie byłoby takiego Wałęsy.
Książka przybliża nam prywatne życie Wałęsów, ich problemy i radości.
Pani Danuta dzieli się...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • John Fowles
    89. rocznica
    urodzin
    Tak zwani ludzie inteligentni dzielą się na trzy kategorie. Do pierwszej należą osobnicy naprawdę wybitni, zatem kiedy się ich nazywa inteligentnymi, nie jest to niczym więcej niż stwierdzeniem faktu; do drugiej - ludzie wystarczająco inteligentni, żeby wiedzieć, iż się im schlebia; do trzeciej ci,... pokaż więcej
  • Agata Mańczyk
    38. rocznica
    urodzin
    Jeśli kiedyś jakiś mężczyzna rozśmieszy Cię w chwili, gdy będziesz przerażona albo zrozpaczona, nie pozwól mu odejść.
  • Krystyna Nepomucka
    95. rocznica
    urodzin
    (...) bardzo nie lubię pakowania, bo wtedy wydaje mi się, że naruszam jakiś ład rzeczy - wynosi się z sobą jakąś cząstkę domu na zewnątrz i nigdy już ona nie powróci. A zatem każde pakowanie zubaża o coś dom. O co, tego nie wiem, bo przecież wszystkie zebrane przedmioty przywozi się z powrotem, a je... pokaż więcej
  • Michal Viewegh
    53. rocznica
    urodzin
    Idealny mężczyzna nie istnieje! Idealny mężczyzna jest wirusem atakującym kobiecy rozsądek...
  • René Descartes
    419. rocznica
    urodzin
    Zdrowy rozum jest to rzecz, ze wszystkich na świecie najlepiej podzielona, każdy bowiem sądzi, iż jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niż posiadają.
  • Ian McDonald
    55. rocznica
    urodzin
    Są tylko dwa odkrycia na tyle przerażające, że po ich uświadomieniu cały świat zmienia się nie do poznania. Pierwsze, że twoi rodzice są śmiertelni. Drugie, że twoi rodzice są istotami seksualnymi.
  • John Jakes
    83. rocznica
    urodzin
    Jak to możliwe, że jest konieczne, aby jedna istota ludzka sprawiała ból drugiej? Jeżeli zmusza do tego system, to znaczy, że ów system nie jest właściwy.
  • Jamie Reidy
    67. rocznica
  • Charlotte Brontë
    160. rocznica
    śmierci
    Jest ci zimno, ponieważ jesteś sama; żadne zetknięcie nie krzesze z ciebie tego ognia, który jest w tobie. Jest ci niedobrze, ponieważ najlepsze z uczuć, danych człowiekowi, najwyższe i najsłodsze, trzyma się z dala od ciebie. Jesteś niemądra, ponieważ jakkolwiek cierpisz, nie chcesz przyznać skinie... pokaż więcej
  • Anne Frank
    70. rocznica
    śmierci
    Człowiek może być samotny mimo miłości wielu, bo dla nikogo nie jest przecież tym "najukochańszym".
  • Ota Pavel
    42. rocznica
    śmierci
    Najwspanialsi ludzie są zawsze najskromniejsi. Jedynie głupcy i ubodzy duchem czują potrzebę mówienia o sobie, żeby urosnąć we własnych oczach.
  • Michael Cox
    6. rocznica
    śmierci
    Banałem jest mówić o złamanym sercu. Serca nie ulegają złamaniu - serca nadal biją, krew nadal krąży, nawet w pełne goryczy dni po zdradzie. Coś jednak zostaje złamane, gdy człowiek cierpi ból niedający się wyrazić słowami, ulega bowiem wtedy zburzeniu związek [...] tego człowieka ze światłem, n... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku