Marzenia i tajemnice

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
5,98 (1681 ocen i 288 opinii)
Ag2S

PANI PREZYDENTOWA PRZERYWA MILCZENIE Bardzo osobista, szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach. Z wspomnień wyłania się portret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. Często ponad siły zmęczona, pod...

PANI PREZYDENTOWA PRZERYWA MILCZENIE

Bardzo osobista, szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach. Z wspomnień wyłania się portret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. Często ponad siły zmęczona, pod nieobecność męża, który tworzył ruch Solidarności, Danuta była podporą rodziny. Śmiała, otwarta na ludzi, teraz, kiedy spełniła się jako matka i żona, znalazła czas dla siebie i dała światu opowieść o wielkiej historii i własnej rodzinie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

• Tajemnice haremów
  • Słowa pamięci
  • W krainie kolibrów
  • Wakacje
  • Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Nie zmienił się tylko blond
  • Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach

6,86 (7 ocen i opinii)
Wakacje
Nina Majewska-Brown

8,56 (9 ocen i opinii)
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

0 (0 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

Mściciel
Mariusz Wollny

7,67 (15 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Grażyna | 2011-12-18

Wiele już osób oceniło tą książkę nawet jej nie przeczytawszy. Mimo niepochlebnych opinii wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Nie jest to oskarżanie męża, jak ją reklamowano, sadzę, że wręcz przeciwnie. Jest tam kilka takich zgrzytów, opinii, które mi się nie podobają, ale tamte wydarzenia każdy ocenia subiektywnie i ma do tego prawo również pani Wałęsa. Całokształt mi się podoba, a dodatkowy atut to zamieszczone zdjęcia.

Marlena | 2013-06-01
Przeczytana: luty 2013

Tyle się mówiło o tej książce ze w końcu zdecydowałam się ją przeczytać. Nie jest zła, ale "szału niema" pisana jakimś dziwnym językiem, który troszkę mnie drażni Bardzo chciałam poznać Lecha Wałęsę "od kuchni" i p. Danuta bardzo mi to ułatwiła

Książkowa-Fantazja | 2012-09-04
Przeczytana: 08 marca 2012

Książka, ani dobra, ani zła. Na pewno należą się brawa pani Danucie za odwagę. Napisać własny życiorys to nie lada sztuka. Plusem są też liczne fotografie z tego okresu, które pozwoliły bardziej się przenieść w tamte czasy.

książek: 1920
Kasiek | 2011-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Na drogę wzięłam książkę Danuty Wałęsy, książkę głośną, mającą być rewolucją, końcem zmowy milczenia wokół rodziny Lecha Wałęsy, człowieka który ma tyleż samo wrogów na śmierć co równie oddanych przyjaciół. Nie chcę się w tej recenzji skupiać na ocenie działalności politycznej Lecha Wałęsy, bo to nie jest głównym tematem tej książki.
Życie, człowiek jest jak drzewo, metafora znana prawda? Zapuszcza korzenie, puszcza gałązki, zmaga się z silnymi wiatrami, po tą jakże, moim zdaniem oklepaną, metaforę sięga p. Danuta Wałęsa na samym początku swoich wspomnień, uparcie w wielu fragmentach powraca do tego zapuszczania korzeni, aż tak nie sprawdzałam, ale chyba każda opowieść o przeprowadzce Wałęsów kończy się, właśnie przypomnieniem motywu drzewa. Moim zdaniem – zupełnie niepotrzebne, ta książka to nie utwór podzielony na zwrotki i powtarzający się refren… ufam, że czytelnik jest człowiekiem inteligentnym i wystarczy jednokrotne opisanie danego zjawiska, zamiast powtarzać w kółko jedno...

skarbka78 | 2013-12-14
Przeczytana: 2013 rok

„Marzenia i tajemnice” przedstawiają ważny fragment naszej historii widziany "od kuchni" z perspektywy kobiety, Polki, żony i matki, na oczach której zmieniała się Polska. Danuta Wałęsa obserwowała te zmiany znajdując się w samym sercu zdarzeń. Książka łączy ważne wydarzenia z codziennymi problemami życia w PRLu. Bardzo dobrze i szybko się czyta, bez dwóch zdań godna polecenia.

vandenesse | 2012-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Spisanie całego swojego życia to nie lada wyzwanie. Myślę, że pani Danuta poradziła sobie z tym doskonale. Oczywiście jest dużo tarć w tej książce - z początku na przykład drażnił mnie trochę sztuczny język, który jednak w miarę czytania nabiera autentyczności i w ogóle nie przeszkadza.
Czy książka jest oskarżeniem Wałęsy? Dla mnie tak. Dla mnie jest to odsłonięcie bardzo prywatnych relacji pomiędzy mężem a żoną.
Cały czas miałam wrażenie że Danuta Wałęsa nie ma w ogóle oparcia w swoim mężu. Co rusz autorka opisuje jakąś sytuację w której nie ma zrozumienia u swojego męża, nie ma okazywania uczuć. I przede wszystkim nie ma partnerstwa. Jego nie interesuje co ona ma do powiedzenia, na wiadomość, że pisze wspomnienia było tylko zdawkowe "no, zobaczymy, co z tego wyjdzie". Sama autorka pisze, że w wielu sprawach w ogóle się z nią nie naradzał. I w końcu gdzieś w połowie książki stwierdzenie, że "ze mną liczył się do pewnego czasu. Teraz już się nie liczy".
Takie podejście w tamtych...

Jaguś | 2012-10-03
Przeczytana: 01 października 2012

Książka jest dobra, nie podlega to dyskusji, jednak jak dla mnie niektóre opinie byłej Pierwszej Damy są dla mnie zbyt kontrowersyjne. Mimo wszystko polecam jednak, naprawdę warto przeczytać chociażby po to, aby przekonać się jak to wszystko odczuwała ona, kobieta, żona i matka ośmiorga dzieci. Podziwiam ją za determinację, siłę i umiejętność radzenia sobie w tych ciężkich czasach bez ojca rodziny i męża, który był bardziej politykiem niż aktywnym członkiem w procesie wychowywania dzieci.

Hanna | 2014-07-10
Przeczytana: 23 kwietnia 2014

Spodobała mi się historia przedstawiona przez Danutę Wałęsową. Książka jest napisana prostym językiem, jest zwyczajna i właśnie dlatego gdy przewracałam kolejne kartki książki, czasem wydawało mi się że to ja siedzę na przeciw Pani Danki i wsłuchuję się w jej przeżycia. Podziwiam tą kobietę za cierpliwość jaką wykazuje każdego dnia dla swojego męża, który nie należy do łatwych ludzi.Jestem pełna uznania dla jej pracowitości, gdy trzeba było wychować tyle dzieci, znosić przykre wizyty różnych nieznajomych ludzi, zmagać się z przeszkodami jakie przynosił każdy dzień. Ta publikacja ukazuje także ważną część historii naszego Państwa. Tym razem to kobieta przedstawia swoje przemyślenia w tym czasie i obserwacje i na końcu wyciąga z tego wnioski.
Polubiłam Panią Dankę i poznałam ją jako ciepłą osobę, bezgranicznie oddaną swojej rodzinie.
Uważam, że lektura jak najbardziej jest warta przeczytania.

Degamisz | 2014-04-20
Na półkach: Biografie, Przeczytane

To co mnie boli to przede wszystkim styl wypowiedzi Danuśki. Nie twierdzę, że to głupia kobieta, bo nie jest głupia, ale to w jaki sposób opisuje pewne rzeczy, jak formułuje zdania, strasznie mnie irytuje. Poza tym książka ta potwierdza regułę, że nie każda sławna osoba, postać na świeczniku tak na prawdę ma coś mądrego do powiedzenia, czy też inaczej – nie tyle mądrego, co ciekawego. Nie znalazłem w tej książce tego czegoś, co tak wzburzyło naród, wywołało taką sensację. Poza tym ta kobieta strasznie sobie chwilami zaprzecza, pisze jedno, żeby zaraz po tym napisać coś zupełnie innego. A już rozdział o jej fascynacji papieżem i opisy spotkań z nim doprowadziły mnie do pasji, tak strasznie to było pretensjonalne. I nudne. I tak sobie myślę, że reguła autobiografii w przypadku Danki nie była najlepszym pomysłem, ja bym się zdecydował jednak na biografię czy też solidny wywiad-rzekę, wyszłoby to o niebo lepiej.

PrzyAromacieKawy | 2011-12-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Książka, o której ostatnio zrobiło się głośno... mam nadzieję, że już wkrótce zrobi się głośno ze względu na piękne życiowe mądrości i wartości, które się w książce znajdują a nie ze względu na nazwisko autorki, czy fakt, kto jest jej mężem. Tak, to TA Pani Danuta Wałęsa - żona Lecha Wałęsy, matka 8 dzieci, stojąca w cieniu swojego męża. Nie to jest jednak istotne. Pani Danuta Wałęsa to bardzo mądra i inteligentna kobieta. Posiada niezwykle wiele cech, które czynią z niej osobę piękną! Każdy, kto kiedykolwiek powiedział, że Pani Danuta jest kobieta prostą sugerując się faktem, że pochodzi ze wsi, powinien się wstydzić. To prawda, Pani Danuta pochodzi z małej miejscowości, którą trudno na mapie znaleźć, ale czy naprawdę to ma świadczyć o jej wartości, poziomie inteligencji czy po prostu o tym, jakim jest człowiekiem? Sposób postępowania Pani Danuty w tak trudnych (osobiście i politycznie) chwilach świadczy tylko jej potędze.

Książka jest opowiadaniem Pani Danuty od czasów, kiedy...