Okładka książki Marzenia i tajemnice

Marzenia i tajemnice

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
wydawnictwo
Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04836-8
typ
papier
Ag2S
6 (1438 ocen i 247 opinii)

Opis książki

PANI PREZYDENTOWA PRZERYWA MILCZENIE Bardzo osobista, szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach. Z wspomnień wyłania się portret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. Często ponad siły zmęczona, pod nieobecn...

PANI PREZYDENTOWA PRZERYWA MILCZENIE

Bardzo osobista, szczera opowieść o życiu, miłości, rodzinie i politycznych przemianach. Z wspomnień wyłania się portret odważnej i mądrej kobiety, która pragnęła miłości i rodzinnego szczęścia, a znalazła się w centrum rewolucyjnych wydarzeń, które przetaczały się przez Polskę i jej małą kuchnię na gdańskim blokowisku. Często ponad siły zmęczona, pod nieobecność męża, który tworzył ruch Solidarności, Danuta była podporą rodziny. Śmiała, otwarta na ludzi, teraz, kiedy spełniła się jako matka i żona, znalazła czas dla siebie i dała światu opowieść o wielkiej historii i własnej rodzinie.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

Polecamy

Opinie czytelników
Grażyna | 2011-12-18
Na półkach: Mmm, Przeczytane

Wiele już osób oceniło tą książkę nawet jej nie przeczytawszy. Mimo niepochlebnych opinii wywarła na mnie pozytywne wrażenie. Nie jest to oskarżanie męża, jak ją reklamowano, sadzę, że wręcz przeciwnie. Jest tam kilka takich zgrzytów, opinii, które mi się nie podobają, ale tamte wydarzenia każdy ocenia subiektywnie i ma do tego prawo również pani Wałęsa. Całokształt mi się podoba, a dodatkowy atut to zamieszczone zdjęcia.

książek: 19634
Ania1986 | 2012-09-04
Przeczytana: 08 marca 2012

Książka, ani dobra, ani zła. Na pewno należą się brawa pani Danucie za odwagę. Napisać własny życiorys to nie lada sztuka. Plusem są też liczne fotografie z tego okresu, które pozwoliły bardziej się przenieść w tamte czasy.

Marlena | 2013-06-01
Przeczytana: luty 2013

Tyle się mówiło o tej książce ze w końcu zdecydowałam się ją przeczytać. Nie jest zła, ale "szału niema" pisana jakimś dziwnym językiem, który troszkę mnie drażni Bardzo chciałam poznać Lecha Wałęsę "od kuchni" i p. Danuta bardzo mi to ułatwiła

Kasiek | 2011-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2011

Na drogę wzięłam książkę Danuty Wałęsy, książkę głośną, mającą być rewolucją, końcem zmowy milczenia wokół rodziny Lecha Wałęsy, człowieka który ma tyleż samo wrogów na śmierć co równie oddanych przyjaciół. Nie chcę się w tej recenzji skupiać na ocenie działalności politycznej Lecha Wałęsy, bo to nie jest głównym tematem tej książki.
Życie, człowiek jest jak drzewo, metafora znana prawda? Zapuszcza korzenie, puszcza gałązki, zmaga się z silnymi wiatrami, po tą jakże, moim zdaniem oklepaną, metaforę sięga p. Danuta Wałęsa na samym początku swoich wspomnień, uparcie w wielu fragmentach powraca do tego zapuszczania korzeni, aż tak nie sprawdzałam, ale chyba każda opowieść o przeprowadzce Wałęsów kończy się, właśnie przypomnieniem motywu drzewa. Moim zdaniem – zupełnie niepotrzebne, ta książka to nie utwór podzielony na zwrotki i powtarzający się refren… ufam, że czytelnik jest człowiekiem inteligentnym i wystarczy jednokrotne opisanie danego zjawiska, zamiast powtarzać w kółko jedno i to...

skarbka78 | 2013-12-14
Przeczytana: 2013 rok

„Marzenia i tajemnice” przedstawiają ważny fragment naszej historii widziany "od kuchni" z perspektywy kobiety, Polki, żony i matki, na oczach której zmieniała się Polska. Danuta Wałęsa obserwowała te zmiany znajdując się w samym sercu zdarzeń. Książka łączy ważne wydarzenia z codziennymi problemami życia w PRLu. Bardzo dobrze i szybko się czyta, bez dwóch zdań godna polecenia.

vandenesse | 2012-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Spisanie całego swojego życia to nie lada wyzwanie. Myślę, że pani Danuta poradziła sobie z tym doskonale. Oczywiście jest dużo tarć w tej książce - z początku na przykład drażnił mnie trochę sztuczny język, który jednak w miarę czytania nabiera autentyczności i w ogóle nie przeszkadza.
Czy książka jest oskarżeniem Wałęsy? Dla mnie tak. Dla mnie jest to odsłonięcie bardzo prywatnych relacji pomiędzy mężem a żoną.
Cały czas miałam wrażenie że Danuta Wałęsa nie ma w ogóle oparcia w swoim mężu. Co rusz autorka opisuje jakąś sytuację w której nie ma zrozumienia u swojego męża, nie ma okazywania uczuć. I przede wszystkim nie ma partnerstwa. Jego nie interesuje co ona ma do powiedzenia, na wiadomość, że pisze wspomnienia było tylko zdawkowe "no, zobaczymy, co z tego wyjdzie". Sama autorka pisze, że w wielu sprawach w ogóle się z nią nie naradzał. I w końcu gdzieś w połowie książki stwierdzenie, że "ze mną liczył się do pewnego czasu. Teraz już się nie liczy".
Takie podejście w tamtych czasa...

książek: 2063
Jaguś | 2012-10-03
Przeczytana: 01 października 2012

Książka jest dobra, nie podlega to dyskusji, jednak jak dla mnie niektóre opinie byłej Pierwszej Damy są dla mnie zbyt kontrowersyjne. Mimo wszystko polecam jednak, naprawdę warto przeczytać chociażby po to, aby przekonać się jak to wszystko odczuwała ona, kobieta, żona i matka ośmiorga dzieci. Podziwiam ją za determinację, siłę i umiejętność radzenia sobie w tych ciężkich czasach bez ojca rodziny i męża, który był bardziej politykiem niż aktywnym członkiem w procesie wychowywania dzieci.

PrzyAromacieKawy | 2011-12-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Książka, o której ostatnio zrobiło się głośno... mam nadzieję, że już wkrótce zrobi się głośno ze względu na piękne życiowe mądrości i wartości, które się w książce znajdują a nie ze względu na nazwisko autorki, czy fakt, kto jest jej mężem. Tak, to TA Pani Danuta Wałęsa - żona Lecha Wałęsy, matka 8 dzieci, stojąca w cieniu swojego męża. Nie to jest jednak istotne. Pani Danuta Wałęsa to bardzo mądra i inteligentna kobieta. Posiada niezwykle wiele cech, które czynią z niej osobę piękną! Każdy, kto kiedykolwiek powiedział, że Pani Danuta jest kobieta prostą sugerując się faktem, że pochodzi ze wsi, powinien się wstydzić. To prawda, Pani Danuta pochodzi z małej miejscowości, którą trudno na mapie znaleźć, ale czy naprawdę to ma świadczyć o jej wartości, poziomie inteligencji czy po prostu o tym, jakim jest człowiekiem? Sposób postępowania Pani Danuty w tak trudnych (osobiście i politycznie) chwilach świadczy tylko jej potędze.

Książka jest opowiadaniem Pani Danuty od czasów, kiedy doras...

korcia | 2012-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2012

Prawie jednocześnie czytałam wspomnienia pana Wałęsy i słuchałam tych oto wspomnień jego żony. Było to bardzo ciekawe doświadczenie. Przyglądałam się tym samym doświadczeniem raz oczami Lecha, a zaraz potem oczami Danuty.

Jednak moje serce jest przy pani Danucie, podziwiam ją za jej stoicki spokój, waleczność, a jednocześnie łatwość godzenia się z przeciwnościami losu. Doskonale też rozumieniem, że miała prawo czasami się zbuntować, powiedzieć co myśli.
Nie miała łatwego życia. Lech Wałęsa sam wybrał w życiu krętą drogę, natomiast pani Danuta musiała się dostosować.
Pani Danuta ma w sobie ogromne pokłady życiowej inteligencji, dużo naturalności, dzięki której potrafiła sprostać tak wielu wyzwaniom.

Rozumiem fakt, że pan Wałęsa mógł się poczuć zdradzony po przeczytaniu tej książki, bo nikt nie lubi być krytykowany.
Jednak nie można zapominać, że bez pani Danuty nie byłoby takiego Wałęsy.
Książka przybliża nam prywatne życie Wałęsów, ich problemy i radości.
Pani Danuta dzieli się włas...

meg | 2011-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2011

Bardzo dobrze napisana, sprawny język, dobrze się czyta. w 81r miałam 8 lat, nie wiele pamiętam, nic złego, moje życie toczyło się normalnie. To książka o rodzinie. O silnej kobiecie i trudnym zadaniu wychowania dzieci. Równouprawnienie kobiet to nadal trochę bajka w tym naszym kraju, walczymy na scenie politycznej a w domu? Podziwiam Panią Danutę, siedzenie w domu to ciężka praca fizyczna i psychiczna - wiem bo sama wychowuje dzieci jestem kurą domową / to okropna nazwa / Samotna walka z codziennością gdy druga połówka walczy z pieniądzem to trudna droga. Pozostaje mi tylko podziękować za tą książkę.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto