Rozdano Bestsellery Empiku - książkami rządzą kobiety

LubimyCzytać
23.01.2013

Wydawcy oraz twórcy 17 najpopularniejszych w ubiegłym roku produktów kultury i rozrywki odebrali wczoraj statuetki Bestsellera Empiku 2012 podczas uroczystej gali w Warszawie. Empik przyznał również Nagrodę Specjalną i uhonorował Wydarzenie Roku 2012.

Jak zwykle o wynikach Plebiscytu zdecydowała publiczność, czyli odbiorcy, którzy w 190 salonach Empiku w całej Polsce oraz w sklepie internetowym www.empik.com kupowali książki, płyty, gry, czasopisma i filmy. W ten sposób w ciągu całego roku „zagłosowało” 30 milionów klientów.

Poniżej prezentujemy nagrody w kategorii Literatura:

W kategorii literatura polska wygrała najnowsza powieść Katarzyny Grocholi Houston, mamy problem, co oznacza, że najchętniej wybieraną przez miłośników czytania książką 2012 roku została pogodna, pełna humoru i perypetii opowieść rozjaśniająca pozaliteracką rzeczywistość. A autorka pobiła własny rekord i na półce z trofeami Empiku postawi już szóstą statuetkę.

Wśród literatury obcej bezkonkurencyjny okazał się pierwszy tom trylogii E.L. James Pięćdziesiąt twarzy Greya.Zdaniem socjologów popularność tego cyklu oznacza, że mocna erotyka dla pań wkroczyła na salony. Choć i niektórzy panowie sięgają po tę bezpruderyjną historię. Podobno po ty, by lepiej poznać kobiety...

W kategorii literatura faktu mamy powtórkę z ubiegłego roku: ponownie zwyciężyła książka Danuty Wałęsy Marzenia i tajemnice. W tym roku dodatkowym atutem kobiecej opowieści o historii rodziny i Polski ostatnich kilkudziesięciu lat była głośna inscenizacja teatralna pamiętnika żony byłego prezydenta w wykonaniu Krystyny Jandy.

W gronie poradników także powtórna wygrana: Polacy nadal szukają odpowiedzi na pytanie postawione przez Sherry Argov Dlaczego mężczyźni kochają zołzy. W kategorii humanistyka powraca nazwisko laureata z 2012 roku: Szymon Hołownia, który rok temu otrzymał statuetkę wspólnie z Marcinem Prokopem za książkę Bóg, kasa i rock’n’roll (w tym roku znów była ona jedną z pięciu najchętniej kupowanych książek w swojej kategorii), zauroczył czytelników podróżami po świecie w poszukiwaniu różnych oblicz wiary w książce Last minute. 24 h chrześcijaństwa na świecie.

W kategorii literatura dla dzieci wielkie zaskoczenie. Nie dlatego, że autorka jest celebrytką, takie wydawnictwa nikogo już nie dziwią. Rzecz w tym, że napisała naprawdę świetną książkę, która spodobała się i rodzicom wychowanym na Dzieciach z Bullerbyn, i dzieciakom obserwującym uważnie dziwny świat dorosłych zza tabletów i monitorów komputerów. Mowa o oczywiście książce Agnieszki Chylińskiej Zezia i Giler.

I wreszcie literatura młodzieżowa: w tej kategorii piątkę nominowanych zdominowała trylogia Suzanne Collins o totalitarnym państwie Panem. Dla dzisiejszych nastolatków Igrzyska śmierci, których ekranizacja trafiła w 2012 r. na ekrany kin, i dalsze tomy cyklu stanowią współczesny odpowiednik „Roku 1984”. Cała trylogia to kolejny, po Harrym Potterze, celny strzał wydawnictwa Media Rodzina, które może sobie pogratulować wyczucia rynku i upodobań młodych czytelników.

Źródło: Informacja prasowa

Reklama

komentarze [20]

Sortuj:
0
1291
konto usunięte
24.01.2013 18:29

Użytkownik wypowiedzi usunął konto


357
62
24.01.2013 18:12

Maciej: Znam takich, co się "Zmierzchem" fascynują i przeczytali to kilka razy. Tobie nie przypadło do gustu, im jak najbardziej. Ja nawet tego nie dotknąłem, bo mi nie leży ten gatunek. Ale nie powiedziałbym, że to świadczy o bylejakości tego cyklu.

Przeczytałam i dla mnie to jest byle jakie. Nie musisz się z tym zgadzać, nie każę Ci.


60
0
24.01.2013 18:02

Czomper: Gdybym generalizowała to bym napisała, że WSZYSCY rzucają się na nowości, które akurat mają swoje pięć minut. Chciałam raczej zwrócić uwagę na to, że często średniej jakości książka (a czasem nawet mizernej) zdobywa ogromną popularność. Tylko za co? Ja się nie wzbraniam od czytania bestsellerów, czytałam sagę Zmierzch, być może przeczytam Greya. Tylko z takimi...

więcej

357
62
24.01.2013 17:32

Maciej: Czomper:Bestseller to w końcu tłumacząc z angielskiego to co najlepiej się sprzedawało. Widać zatem co ma największe branie. A że ludziom z owczego pędu łatwo jest wcisnąć bylejakość pod płaszczykiem "to czytają wszyscy, bo jest na topie" to nie od dziś wiadomo i nie tyczy się to tylko książek. Na szczęście każdy ma wybór. Tego typu rankingi nigdy nie były i nie...

więcej

60
0
24.01.2013 15:28

Czomper: Bestseller to w końcu tłumacząc z angielskiego to co najlepiej się sprzedawało. Widać zatem co ma największe branie. A że ludziom z owczego pędu łatwo jest wcisnąć bylejakość pod płaszczykiem "to czytają wszyscy, bo jest na topie" to nie od dziś wiadomo i nie tyczy się to tylko książek. Na szczęście każdy ma wybór. Tego typu rankingi nigdy nie były i nie będą dla...

więcej

212
12
24.01.2013 13:39

"50 twarzy Greya"? Naprawdę...?


2051
1097
24.01.2013 12:52

Czomper: Bestseller to w końcu tłumacząc z angielskiego to co najlepiej się sprzedawało. Widać zatem co ma największe branie. A że ludziom z owczego pędu łatwo jest wcisnąć bylejakość pod płaszczykiem "to czytają wszyscy, bo jest na topie" to nie od dziś wiadomo i nie tyczy się to tylko książek. Na szczęście każdy ma wybór. Tego typu rankingi nigdy nie były i nie będą dla...

więcej

274
9
24.01.2013 12:48

Zgadzam się Delur, ale tylko co do pierwszej części.


357
62
24.01.2013 09:48

Bestseller to w końcu tłumacząc z angielskiego to co najlepiej się sprzedawało. Widać zatem co ma największe branie. A że ludziom z owczego pędu łatwo jest wcisnąć bylejakość pod płaszczykiem "to czytają wszyscy, bo jest na topie" to nie od dziś wiadomo i nie tyczy się to tylko książek. Na szczęście każdy ma wybór. Tego typu rankingi nigdy nie były i nie będą dla mnie...

więcej

982
543
24.01.2013 09:12

"Dla dzisiejszych nastolatków Igrzyska śmierci..." jakie społeczeństwo, taka literatura. Promujmy "śmiercionośne" tytuły i treści, a potem kupmy jeszcze dziecku pistolecik.
Dlaczego mnie to przeraża..?


zgłoś błąd