Lepiej palić fajkę niż czarownice

Okładka książki Lepiej palić fajkę niż czarownice Adam Boniecki
Okładka książki Lepiej palić fajkę niż czarownice
Adam Boniecki Wydawnictwo: HARDE Wydawnictwo religia
religia
HARDE Wydawnictwo
2023-10-25
2011-11-01

Ks. Adam Boniecki to postać bez której trudno mi wyobrazić sobie współczesny Kościół - nikt tak jak On nie czuje wyzwań, które współczesny świat i jego dalsza ewolucja nakłada na skostniałe barki tej religijnej instytucji. Autor przywraca nam wiarę w postać kapłana jako duszpasterza, jako mądrego i miłosiernego przewodnika po trudnym, duchowym szlaku. Gdyby Kościół składał się z dziesiątek takich Bonieckich, świat byłby piękniejszy, a chrześcijaństwo przeżyłoby renesans. Nie mam jednak złudzeń i wiem jak jest... Tym bardziej cieszy, że choćby w zaciszu własnego domu mogę dać ponieść się w zadumie otwierającej umysł i serce dzięki słowom księdza Adama. Polecam każdemu.

Bardzo dobra, bo zmusza do refleksji i najczęściej zostawia miejsce na to, żeby się nie ze wszystkim zgadzać.

Tytuł doskonale oddaje wszystko co jest napisane w tej pozycji :) Ksiądz Adam Boniecki chyba na każdy temat jest w stanie spojrzeć łaskawym okiem i z każdej strony. Nie potępia nikogo i niczego. Aż człowiek sam zaczyna się zastanawiać - skoro ksiądz nie potępia, to jakim prawem ja mam ochotę? Książka ta doskonale daje do myślenia. Bardzo się cieszę, że do niej dotarłam.
Polecam!

Zbiór felietonów cyklicznie ukazujących się w "Tygodniku Powszechnym", którego, nota bene, nie czytam, szczerze mnie zachwycił. Dużym łukiem omijam media sympatyzujące z instytucją kościelną, to pewnie przez notoryczne syczenie wody święconej, kiedy wkładam do niej palec i nerwowe drżenie antenki w moim berecie :) Tym bardziej cieszy mnie zdrowy rozsądek, ciekawość świata, miłość bliźniego, tolerancja i trafność spostrzeżeń, które płyną z felietonów księdza Adama Bonieckiego. A zwłaszcza bliskie jest mi motto "lepiej palić fajkę niż czarownice". Warte przeczytania dla każdego, kto, lubi ludzi w całej ich różnorodności.

Poglądy wyrażone bardzo fajnym, niekonfliktowym stylem.

Poglądy wyrażone bardzo fajnym, niekonfliktowym stylem.

Sięgnęłam po tę książkę z przekory, po tym jak pewien ksiądz zapytał czy czytam prasę katolicką, ja mu odpowiedziałam, że tak, czasami czytam Tygodnik Powszechny i artykuły ks.Bonieckiego, jego reakcja była podobna do prychnięcia kota, co oczywiście uznałam za zachętę :),natychmiast kupiłam dwie książki ks.Adama i zaprenumerowałam TP. Była to słuszna decyzja, bo lubię ludzi mądrych i dzięki tej książce doszłam do wniosku, że jest jeszcze dla mnie miejsce w Kościele (ostatnio miałam sporo wątpliwości).
Dziękuję za mądre słowa w tej książce, zaczęłam czytać następną.

Fantastyczne przemyślenia jednego z niewielu inteligentnych kleru

Fantastyczne przemyślenia jednego z niewielu inteligentnych kleru

Ksiądz Boniecki stal się dla mnie autorytetem!

Ksiądz Boniecki stal się dla mnie autorytetem!

Tomik felietonów ks. Adama Bonieckiego przypomina o czym pisał on na łamach "Tygodnika Powszechnego:. Jest w nim mowa o sprawach życia publicznego, niebezpiecznym radykaliźmie przekonań, konfliktach wewnątrzkościelnych, o prawdziwym (czytaj: mądrym) katolicyzmie, ale i o rzeczach powszednich i dotykających każdego. Głęboka wiara i humanizm, zdroworozsądkowe podejście do zjawisk i ludzi oraz czerpanie przyjemności z życia przebija przez teksty artykułów księdza. Kwintesencja tomu "Lepiej palić fajkę niż czarownice" zawiera się w słowach: "Wierzę w dialog. Wierzę, że dialog się ziści, kiedy bać się przestaniemy i na prawdę uwierzymy w to, co wierzymy".

Kolokwialnie mówiąc: literacka miazga. Jeżeli w pełny, nie dotykający sposób można zahaczać o wiarę i religię, to właśnie tutaj.

• Religia
  • Chrześcijaństwo