www.ru2012.pl

Cykl: www (tom 5)
Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
IvanG

Czas: 25 września 2012 Miejsce: Warszawa, port lotniczy Okęcie Jerzy Grobicki opuszcza pokład samolotu, który przyleciał z USA. Nim wsiądzie do auta stojącego przed terminalem, padają strzały. Kontrolę nad warszawskim lotniskiem przejmują terroryści. Są ofiary śmiertelne. To największy zamach w historii kraju. Czas: 27 września 2012 Miejsce: Borne-Sulinowo Kolumna rosyjskich wozów ...

Czas: 25 września 2012
Miejsce: Warszawa, port lotniczy Okęcie
Czas: 27 września 2012
Miejsce: Borne-Sulinowo
Kolumna rosyjskich wozów bojowych pędzi w stronę płyty lotniska polowego. Na jej drodze staje niespodziewany przeciwnik. Czołgi z czarnymi krzyżami na burtach otwierają ogień.

Jaką tajemnicę kryje wybudowane przez Niemców podziemne miasto w Bornem-Sulinowie? Skąd wzięły się na Pomorzu w 2012 roku oddziały Wehrmachtu i SS? Jaką misję wykonują rosyjscy żołnierze 20 lat po oficjalnym opuszczeniu Polski?
www.ru2012.pl trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.
Niemożliwe staje się rzeczywistością.

źródło opisu: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2011

źródło okładki: www.znak.com.pl

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Powrót do...teraźniejszości

Marcin Ciszewski to coraz popularniejszy polski autor powieści fantastyczno-batalistycznych. Jego cykl książek o grupie polskich żołnierzy przeniesionych w czasy Drugiej Wojny Światowej zyskał już sporo wiernych fanów i z pewnością grono to będzie się powiększać. Ostatnia powieść Ciszewskiego - www.ru2012.pl - jest ostatnią częścią cyklu, która definitywnie zamknie wszystkie wątki, rozpoczęte w poprzednich częściach. W każdym razie tak mniemam, bowiem książka ta była moim pierwszym kontaktem z twórczością autora, a podchodząc do lektury nie miałem nawet świadomości, że jest to część większej serii... Na szczęście, nieznajomość poprzednich części w żadnym stopniu nie przeszkodziła mi w czerpaniu przyjemności z czytania www.ru2012.pl.

www.ru2012.pl to opowieść o grupie przyjaciół, polskich żołnierzach, przeniesionych w przeszłość za sprawą tajnego urządzenia produkcji amerykańskiej armii. Grobicki, Wieteska, Galaś i Kurcewicz wracają do roku 2012, w samą porę, by wpakować się w środek operacji terrorystycznej na warszawskim Okęciu. Nie bez problemów udaje im się umknąć, aby trafić z deszczu pod rynnę - ktoś porywa Kurcewicza, żonę i syna Wieteski, oraz dwuletniego malca, synka Jerzego Grobickiego. Niebawem znika też kapral Galaś. Grobicki i Wieteska nie mają innego wyjścia, jak tylko zacząć ich szukać, bowiem siedzenie w miejscu nie wróży nic dobrego i zdecydowanie nie jest w ich stylu. Śledztwo prowadzi do Bornego Sulinowa, gdzie niebawem rozegra się bitwa, jakiej Europa jeszcze nie widziała. Trzy strony konfliktu, broń i żołnierze z kilku krajów... oraz epok. Od wyniku bitwy zależą losy całego świata. I nie jest to bynajmniej przenośnia...

Książkę podzielić można umownie na dwie części, które znacznie się od siebie różnią. Początek to w dużej mierze powieść kryminalno-szpiegowska, w której Grobicki i Wieteska poszukują zaginionych bliskich. Druga część to właściwie jeden wielki opis bitwy, w której wykorzystana zostaje najróżniejsza broń z XX i XXI wieku. Pierwsza połowa jest zwyczajnie dobra - została właściwie i zgrabnie napisana, aby zbudować napięcie, jednak blaknie w porównaniu do drugiej części, która jest esencją całej książki. Sposób, w jaki Marcin Ciszewski opisuje olbrzymie starcie zbrojne, jest naprawdę świetny. Tak dynamicznego, pobudzającego wyobraźnię opisu walki dawno już nie czytałem. Autor przerzuca akcję w inne rejony pola bitwy, koncentruje się na różnych bohaterach, dając czytelnikowi podgląd całego wydarzenia, a nie tylko jednego fragmentu. Wszystko to opisane jest w świetnym porządku, kolejne etapy bitwy są wyraźnie zauważalne, ważniejszym wydarzeniom i postaciom Ciszewski poświęca we właściwych momentach większą uwagę, aby jakiś istotny element opisu nie umknął czytelnikowi. Czyta się to jednym tchem, widząc przed oczami przetaczające się bataliony czołgów i wozów pancernych, kolumny piechoty i krążące nad nimi śmigłowce, rozświetlające pole bitwy wybuchy, jasne smugi przelatujących kul i lejący się strumieniami deszcz. Do tego pełnokrwiści, żywi bohaterowie...

Dodatkowym atutem www.ru2012.pl jest coś, o czym wspomniałem na samym początku. Chociaż jest to kolejna część cyklu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zacząć ją czytać, nie przeczytawszy jeszcze poprzednich tomów. Ciszewski zawarł w książce wytłumaczenie niemal wszystkich spraw, które mogłyby sprawić, że „nowy" czytelnik poczułby się zagubiony. Autor pokrótce wyjaśnia, co działo się z bohaterami wcześniej, przez co musieli przejść, by dostać się do roku 2012 i o co w tym wszystkim chodzi, sprytnie wplatając te wyjaśnienia we właściwą treść powieści. Jedyne co trochę razi, to miejscami zbyt duża ilość dialogów, które nie wnoszą za wiele do całego obrazu.

Jest to pierwsza książka autora wydana nakładem wydawnictwa Znak i od strony wydawniczej wszystko jest jak należy. Opatrzono ją miłą dla oka okładką, przyłożono się do redakcji i korekty, a mimo tego jej cena nie jest specjalnie wygórowana. Dodatkowo, tytuł powieści to także adres strony internetowej, na której znajdziemy m.in. informacje o książce oraz ciekawostki na temat Bornego Sulinowa. Warto tam zajrzeć.

Podsumowując, www.ru2012.pl to książka, która przypadnie do gustu każdemu fanowi nowoczesnej i nowatorskiej fantastyki, a zapewne także wielbicielom historii XX wieku. Polecam ją gorąco, bo naprawdę jest tego warta.

Paweł Kukliński

książek: 2026
jamczyk | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

Kolejna odsłona cyklu "www". Powracają dobrze znane, z poprzednich części postacie, a powieść rozpoczyna się od zamachu terrorystycznego i akcja wciąż przyspiesza, zaskakując pomysłami autora.Fantastyczna historia alternatywna, w której wiele wątków z przeszłości i przyszłości ulega wyjaśnieniu. Wydawałoby się, że wąż pożarł własny ogon i historia zatoczyła koło, lecz pojawia się część następna cyklu www.afgan.com.pl.

wiejskifilozof | 2016-02-03

Nie jestem biegłym w tematyce wojskowej.Nie byłem w wojsku i nie znam się na sprzęcie wojskowym.Dlaczego więc przeczytałem tę książkę ?
Otóż,chyba z przyzwyczajenia.
Czytałem już inne z cyklu www.Ciszewskiego.
Dlaczego i to miałbym ominąć ?
W książkę mamy kilka naprawdę dobrych akcji i fabuły.
Przemieszczamy się w czasie.
Jest i rok 1944,jak i 2012.
Przyznam,że dla mnie więcej akcji było w czasach obecnych,

WWW.ru2O12.pl,nie jest książką wybitną.
Jest raczej dobrze napisaną przygodówką.Z elementami sensacji i troszkę s/F-podróże w czasie.
Przeczytać zawsze można.

koliber | 2013-08-09
Przeczytana: sierpień 2013

Kolejna część cyklu trzyma poziom. Nadal nie mogę wyjść z podziwu dla autora, który w świetnym stylu potrafi zaangażować emocjonalnie taką jak ja, "zwykłą" kobietę, nie tyle w żołnierskie przygody, ile w śledzenie z wypiekami na twarzy wszelkich bitewnych potyczek. Mało kiedy tak się staje, że zarywam noce, aby czytać książki opisujące militarne starcia. Ciszewski znalazł właściwy klucz do mojej wyobraźni, jeśli o to chodzi.
Do tego: świetnie zarysowana intryga kryminalno - szpiegowska, zamach terrorystyczny, wywiad amerykański, rosyjski, jednostki wehrmachtu z czasów II wojny światowej, szaleńcza operacja "Jutrzenka"... Wszystko to zgodnie z zasadą Hitchcocka - zaczyna się od trzęsienia ziemi, potem napięcie tylko rośnie. Atmosfera zagęszcza się i nie pozwala czytelnikowi odsapnąć choć na chwilę.
No i powrót ulubionych bohaterów wraz... z ich zabawnymi powiedzonkami

KrzysiekK | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Książka jest kontynuacją powieści "1939" tego autora. Wpleciono też nie wiadomo po co bohaterów innej sagi - Jakuba Tyszkiewicza i Staszka Krzeptowskiego. Przeczytałem, ale daleko mi do zachwytu. Przede wszystkim niezbyt podobała mi się metoda narracji głównego bohatera w pierwszej osobie. Trochę było miszmaszu na początku i gdyby nie to, że przeczytałem wcześniej "1939" nie wiedziałbym o co chodzi. Dużo wątków pobocznych, nie wiem po co tak obszerne i z tyloma szczegółami opisy fikcyjnych bitew. Rozumiem, że np. Bitwę pod Grunwaldem można relacjonować ze wszystkimi szczegółami, ale tutaj to chyba tylko dla miłośników militarystyki. Bardzo za to spodobało mi się zakończenie z podaną alternatywną historią - świetny pomysł i jaki pouczający.Podsumowując - mam podzielone zdanie, część rzeczy było ciekawych oraz oryginalnych, ale z drugiej strony zbyt dużo nieistotnych szczegółów. Stąd moja ocena 6/10.

BeataBe | 2013-09-05
Przeczytana: 05 września 2013

To literatura nie dla mnie. Te ciągłe mieszanie czasu i przestrzeni... Mam wrażenie, że autor sam już się pogubił w swoim zagmatwanym zakończeniu. Próbowałam włączyć logiczne myślenie, żeby zrozumieć o co chodzi i jak to wszystko możliwe, ale nie dałam rady. Ten pisarz może i umie pisać, ale wydaje mi się, że nie całkiem panuje nad tymi karkołomnymi historiami, które wymyśla.

Gośka | 2013-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2013

Jak już kiedyś pisałam, Marcin Ciszewski to autor, który bardzo przypadł mi do gustu. Pasuje mi jego styl, poczucie humoru i tematyka. Jest to dopiero jego druga książka jaką przeczytałam, ale utwierdziła mnie w przekonaniu, że kiedyś przeczytam wszystkie jego dzieła.

Oto mamy czasy dzisiejsze. Borne Sulinowo. Z podziemi dawnej bazy wojskowej wyjeżdża tyraliera wozów bojowych Związku Radzieckiego zaopatrzona w głowicę jądrową. Cel-powrót w czasy drugiej wojny światowej. A umożliwić to ma maszyna wynaleziona przez amerykanów. Druga część podziemi zawiera również ciekawą zawartość. Druga machina czeka na odpalenie i przeniesienie w czasie niemieckiej jednostki bojowej. Ich celem jest przechwycenie głowicy od Rosjan. Żeby było zabawniej to mamy jeszcze ekipę polsko-amerykańską, której celem jest odzyskanie sprzętu i powstrzymanie Rosjan. O żołnierzach Vermachtu nie mają bowiem pojęcia. Tak więc na terenie dawnej bazy w polskim miasteczku w 2012 roku wybucha bitwa...

Bartosz P | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

super, super, super. i najważniejsze, nurtujące mnie po przeczytaniu pytanie: czy gdybym miał możliwość, to czy zmieniłbym coś w swoim życiu? ważna kwestia, czy żyje tak jak chce, czy niczego nie żałuję.
a tak poza tym to kontynuacja z fabułą, która jest cały czas ciekawa i się nie znudziła

Radomak | 2012-09-30
Przeczytana: 30 września 2012

Podróże w czasie, zmiana historii Polski, akcja i humor. Pomysł ciekawy, ale kolejna książka wyczerpuje już chyba temat zupełne. Grobicki i spółka mierzą się tym razem z chcącymi zawładnąć światem powojennym sowietami i pragnącymi wygrać wojnę nazistami. Natłok wydarzeń w pewnym momencie jest tak wielki, że ciężko się odnaleźć i połapać w wydarzeniach, autor świadomie wprowadza taki podział akcji, ale jednak wybija to trochę z rytmu. Pojawia się dodatkowo wątek polskiego gliny z współczesności- Jakub Tyszkiewicz, bohater "Upału". Na tej książce myślę, że zakończy się temat odwrócenia losów wojny. Szkoda tylko, że nie było Wojtyńskiego;].

Kramer | 2014-01-23
Przeczytana: 10 lutego 2013

Z rozczarowaniem stwierdziłem, że pan Ciszewski nie oparł się ogólnej tendencji do pikowania jakości w miarę dopisywania kolejnych tomów serii książkowej. Pierwsze trzy opowieści, ulokowane w czasach II wojny światowej są ok i się bronią. Ta książka, która stanowi niejako zamknięcie serii, jest niestety słabsza. Nie potrafiłem uwolnić się od odczucia, że autor pisał trochę na siłę, aby skończyć. Bo tak samo mi się to czytało - z rozpędu i chęci skończenia. Ostatnie stronice właściwie przekartkowałem.

Gdzieś się ta cała koncepcja pogubiła, zaplątała i w efekcie rozmyła. To już nie to samo.

Czytalski | 2014-12-12

Ruskie nie do końca wyszły

Za sprawą "www.ru2012.pl" trylogia o żołnierzach z PSBR i ich podróży w czasie zmieniła się w tetralogię. Z jakim skutkiem?
Podpułkownik Grobicki i jego towarzysze wracają do Polski pięć lat po jej opuszczeniu. W chwili, gdy chcą opuścić warszawskie lotnisko zostaje ono opanowane przez uzbrojonych napastników. Ich zachowanie pozwala wywnioskować, że mają konkretny cel swoich działań, jednak żołnierze postanawiają nie czekać na rozwój wydarzeń i jak najszybciej wydostać się z pułapki. Nie wiedzą, że jest to tylko początek ciągu zdarzeń, który doprowadzi ich do odkrycia tajemnic podziemnego miasta w Bornem Sulinowie.
Od zakupu "www.ru2012.pl" oraz "Upału" (promocja - 10 zł za sztukę :)) zaczęła się moja znajomość z pisarstwem Marcina Ciszewskiego, który pod względem akcji stworzył godne następstwo poprzednich części swojego cyklu wojennego. Od pierwszych strzałów na lotnisku po pancerną bitwę na terenie dawnej bazy wojsk radzieckich tempo wydarzeń jest...