Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six

Seria: Historie Prawdziwe
Wydawnictwo: Znak Literanova
SEAL Team Six: Memoirs of an Elite Navy SEAL Sniper
Ag2S

O książce „Jedyny łatwy dzień był wczoraj” hasło oddziałów Navy Seals Team Six - elitarny oddział Navy Seal. Ludzie, którzy wytropili i zabili najgroźniejszego człowieka świata - Osamę Bin Ladena. To pierwsza książka napisana przez komandosa Team Six i jedyna, która daje bezpośredni dostęp do świata elity elit służb specjalnych. Howard E. Wasdin pokaże wam, jak wygląda rekrutacja do...

O książce

„Jedyny łatwy dzień był wczoraj”
hasło oddziałów Navy Seals

Team Six - elitarny oddział Navy Seal.

Howard E. Wasdin pokaże wam, jak wygląda rekrutacja do Komando Foki. Pozwoli wam poczuć ból najbardziej morderczego treningu świata. Zdradzi szczegóły najtrudniejszych i najdramatyczniejszych misji (m.in. tej w Somalii, którą widzieliście w filmie Helikopter w ogniu). Opowie, jak z perspektywy komandosa wyglądał atak na kryjówkę Osamy Bin Ladena.
To najbardziej wybuchowa książka tego roku.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2011

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Opinie czytelników (1965)
nadzieja1925 | 2015-10-25
Przeczytana: 24 października 2015

„Im więcej treningu na ćwiczeniach, tym mnie krwi w boju.”*
To była jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. I przez cały czas musiałam szczypać się w rękę, że to było autentyczne.
„Team Six to najbardziej elitarna jednostka w amerykańskiej Naval Special Warfare Development Group. To większe zgrupowanie jest lepiej znane jako SEALs - skrót pochodzący od słów SEa (morze), Air (powietrze) i Land (ziemia), oznaczających trzy teatry operacji komandosów.”**

Raz możesz wejść do akcji w sam środek walki, a przed chwilą odprowadzałeś dziecko do szkoły. Kiedy indziej przeżywasz hell week, który mrozi krew w żyłach, a przed chwilą piłeś piwo z kolegami. Jeszcze innym razem czekasz kilka tygodni na tajną operację, starasz się, zaznajamiasz z terenem, ludźmi, aż w końcu ją odwołują. Nigdy nie wiesz, czy tym razem wrócisz do domu. Nie masz pewności, czy nie wyjdziesz z tego bez nóg i rąk.
„lepiej spłonąć, niż wyblaknąć, a wraz z naszym ostatnim tchnieniem zabrać ze sobą tylu wrogów, ilu...

Shimik | 2015-06-11

Ciekawa książka o historii służby w siłach specjalnych SEAL TEAM SIX. Nadaje się idealnie na czas oczekiwania w kolejce do lekarza czy w jakiejkolwiek innej kolejce:) Świetnie zajmie czas i odwróci uwagę od niemiłosiernie długiego oczekiwania na swoją kolej:) Polecam

ZARAZA | 2013-02-28
Przeczytana: luty 2013

Zawsze ciekawiło mnie życie żołnierzy, nie tyle, co od tej strony zawodowej, co i prywatnej. Kiedy usłyszałam po raz pierwszy o tej książce, bardzo chciałam ją przeczytać i nie zawahałam się przed jej zakupem. Nie zawiodłam się na tej powieści. Czytałam ją z zapałem i ciekawością. Książka dostarczyła mi też wielu emocji, szczególnie kiedy Howard Wasdin opisywał walkę w Mogadiszu. Naprawdę świetna lektura. Polecam.

Niesamowita opowieść o realiach wszystkiego, co związane z wojskiem, służbą, tajnymi misjami. Książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

anek7 | 2011-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2011

Nie wiem czemu panuje przekonanie, że książki sensacyjne to typowo "męska literatura" jest. Ja tam akurat bardzo lubię tego typu powieści, chociażem baba. I muszę powiedzieć, że serce zabiło mi mocniej kiedy okazało się, że będę miała możliwość przeczytać "Snajpera" autobiograficzną książkę Howarda E. Wasdina, byłego komandosa jednej z najlepszych jednostek specjalnych na świecie - SEAL Time Six, wydaną przez Znak litera nova. Współautorem książki jest Stephen Templin, wykładowca japońskiego w Meio Uniwersity, który poznał Howarda Wasdina w czasie jednego ze szkoleń wojskowych.

Howard Wasdin przyszedł na świat w 1961 roku na Florydzie, jednak kiedy miał kilka lat jego rodzina przeniosła się do Georgii. Chłopiec nie pamiętał swojego ojca a ojczyma wspomina jako despotę znęcającego się nad pasierbem za najmniejsze przewinienie. Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia jednak oszczędności wystarczyło zaledwie na półtora roku. Aby zebrać fundusze na dalszą naukę Wasdin...

MajinFox | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Są pewne gatunki książek, które omijam szerokim łukiem. Są to biografie, książki historyczne i polityczne, poezja i większość reportaży. Większość podobnych sytuacji mam na co dzień, więc nie muszę jeszcze w wolnym czasie doszarzać sobie życia.

Gdy widziałem całą tę manię na "Snajpera", wywiady i podniecanie się komandosami po zabiciu Osamy, wiedziałem jedno. Nie przeczytam tego, bo mnie to zupełnie nie interesuje. Jeszcze ta okładka, żywcem wzięta z jakiegoś Rainbow Six'a, bardziej straszy niż przyciąga do siebie.

Ale za wyniki w pracy otrzymałem nagrodę w postaci książki Wasdina. Pewnie wyglądam na kogoś, kogo bardzo pociągają takie rzeczy. Prawda jest taka, że moja fascynacja wojskiem minęła chwilę po tym, jak pierwszy raz przeszedłem przez bramę koszar w 2007 roku. Od tego momentu nie jaram się tak bardzo na widok broni, czołgów i samochodów. Pewnie różnica polega na tym, że byłem i widziałem...

No to zaczynam czytać. Mamy tu bitego przez ojczyma chłopca, który dzięki temu...

Przemek Kasprzykowski | 2015-03-04
Przeczytana: 04 marca 2015

Życie i praca elitarnych komandosów opisana z perspektywy pierwszej osoby. Wasdin był członkiem Teamu Six, legendarnego, tajnego oddziału SEALsów. Autor opowiada m.in. o swoim trudnym trudnym dzieciństwie i o tym, jak go zahartowało, co pomogło mu w przyszłości przetrwać piekielnie trudne szkolenia i sprawdziany. Pokazuje też swoją ludzką stronę - mimo, że komandosi są szkoleni na maszyny do zabijania, to z ulgą zostawiają wrogów przy życiu, jeżeli mogą sobie na to pozwolić.

Bin Ladena jest w książce jak na lekarstwo - większość papieru zajmują chyba opisy operacji przeprowadzonych w Somalii. Oprócz tego, że praca komandosów jest ciężka i niebezpieczna, bywa czasem też frustrująca i bezowocna - polityka (czyt. dbanie prezydenta o własny wizerunek) odciska swoje piętno także na operacjach militarnych. Na końcu książki dołączony jest słowniczek pojęć i skrótów (AK-47, HAHO etc.)

Książka, mimo odrobiny patosu, jest solidnym kawałkiem literatury faktu, czyta się lekko i przyjemnie....

Muminka | 2014-01-03
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 03 stycznia 2014

nie wiedziałam, że w wojsku czy tez w elitarnych siłach SEALS są tacy dobrzy pisarze. Opowieśc o wieloetapowym szkoleniu, procesie przekształcania nieopierzonego rekruta w wytrawnego snajpera, który potrafi zabić z odległości 740 metrów. Mimo że pełno tu profesjonalnego żargonu (niewtajemniczonym przydaje się zamieszczony na końcu słowniczek z żartobliwymi objaśnieniami niektórych terminów), historia wciąga i czyta się jednym tchem. Autor zdradza tajniki szkoleń, opisuje typowe ćwiczenia, symulacje, testy osobowościowe, wytrzymałościowe, umiejętność przeżycia w bezpośrednim starciu z wrogiem. Daje wgląd w codzienność tych wykwalifikowanych snajperów, będących elitą armii USA. Oprócz wątków osobistych ( ślub i narodziny dzieci) można tez poczytać o wojnie w Zatoce, Senegalu, i w innych pasjonujących miejscach, o przeszkoleniu w Szwecji i Australii. to także hołd złożony poległym towarzyszom. Lektura pokazuje jak ważna jest współpraca całego zespołu oraz zmysł taktyczny.

Gośka | 2011-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2011

Fajna,napisana prostym językiem relacja z życia komandosów. Dowiadujemy się z niej jak wygląda ten świat od środka,jak wygląda werbunek i szkolenie. Nie brakuje zabawnych historyjek i opowieści z życia wziętych.Dobra pozycja.Polecam

Łukasz Kopeć | 2014-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Świetna książka napisana prostym, żołnierskim językiem. Nie dla pacyfistów. Mimo odrobiny patosu zaliczam ją do bardzo dobrych powieści biograficznych. Nie sugerujcie się jednak okładką - o Bin Ladenie wiele tu nie ma. Jest za to sporo o morderczych treningach, Somalii i życiu w jednostce Navy Seals. Warto!

zobacz kolejne z 1955