Od Buczacza do Jerozolimy. Opowiadania

Okładka książki Od Buczacza do Jerozolimy. Opowiadania Szmuel Josef Agnon
Okładka książki Od Buczacza do Jerozolimy. Opowiadania
Szmuel Josef Agnon Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie literatura piękna
264 str. 4 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
264
Czas czytania
4 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
8370234178
Tłumacz:
Michał Friedman
Tagi:
literatura hebrajska opowiadania Izrael
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
19 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
222
215

Na półkach:

Szkoda że tak wybitny pisarz pozostaje w Polsce kompletnie nieznany. Jest jedynym laureatem Nobla który pisał po hebrajsku i był obywatelem Izraela (a nie z USA czy Austrii). Wszyscy zachwycają się np. Canettim a nikt nie zna Agnona. Wielka szkoda.

Szkoda że tak wybitny pisarz pozostaje w Polsce kompletnie nieznany. Jest jedynym laureatem Nobla który pisał po hebrajsku i był obywatelem Izraela (a nie z USA czy Austrii). Wszyscy zachwycają się np. Canettim a nikt nie zna Agnona. Wielka szkoda.

Pokaż mimo to

avatar
607
68

Na półkach:

Ortodoksyjny żydowski syjonista-modernista, hebrajskojęzyczny Tomasz Mann, w jednej z nowelek oprowadzi cię, niczym Wergiliusz, po piekle - i nie dziw się, że specjalne miejsce zarezerwowane jest tam dla uczonych i pobożnych mężów, którzy (niestety!) czy to z niefrasobliwości, czy z powodu nagłego oświecenia ośmielili się dzielić komentarzami z sąsiadami podczas czytania Tory w bożnicy.
Agnon dorastał w Buczaczu, ale w jego utworach, przynajmniej w tym tomie, nie ma wiele dobrze znanej z literatury jidysz sentymentalno-funeralnej atmosfery biednego sztetla, jest za to sporo scholastyki i Talmudu, a bohaterami są głównie zanurzeni po uszy w świętych księgach rabini. Dla tych czytelników, których nie pociągają archaizujący, szkatułkowi narratorzy, dywagujący o ustępach Gemary, gdy życie przecieka im przez palce, pozostaje opowiadanie "Ejdo i Ejnam", zamieszczone pod koniec tomu (a także w nowszym wyborze prozy Agnona, który niedawno trafił na rynek). Tu dostajemy lunatyków, nieoczekiwane spotkania w niespodziewanych miejscach, zaginione i na nowo odkryte książki i cywilizacje, których być może nigdy nie było oraz, oczywiście, klęskę osobistą ślepnącego erudyty. To tu najłatwiej o przywołanie Borgesa, do którego porównania są - jak wiadomo - jednym z najbardziej bezczelnych i prostackich chwytów recenzenckich. Tyle że Borges Nobla nie dostał, a Agnon - i owszem. I kto jest lepszy, ślepy bibliotekarzu, hę?

Ortodoksyjny żydowski syjonista-modernista, hebrajskojęzyczny Tomasz Mann, w jednej z nowelek oprowadzi cię, niczym Wergiliusz, po piekle - i nie dziw się, że specjalne miejsce zarezerwowane jest tam dla uczonych i pobożnych mężów, którzy (niestety!) czy to z niefrasobliwości, czy z powodu nagłego oświecenia ośmielili się dzielić komentarzami z sąsiadami podczas czytania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    31
  • Przeczytane
    20
  • Posiadam
    3
  • Tematyka Żydowska
    1
  • Literatura żydowska (hebrajska, jidysz, ladino)
    1
  • Wyzwanie - Nobel
    1
  • Kresy
    1
  • 2019
    1
  • Nobel
    1
  • Żydzi
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Od Buczacza do Jerozolimy. Opowiadania


Podobne książki

Przeczytaj także