Od Buczacza do Jerozolimy. Opowiadania

Róża_Bzowa

źródło okładki: Antykwariat Nowy Wspaniały Świat

panmrl | 2017-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Ortodoksyjny żydowski syjonista-modernista, hebrajskojęzyczny Tomasz Mann, w jednej z nowelek oprowadzi cię, niczym Wergiliusz, po piekle - i nie dziw się, że specjalne miejsce zarezerwowane jest tam dla uczonych i pobożnych mężów, którzy (niestety!) czy to z niefrasobliwości, czy z powodu nagłego oświecenia ośmielili się dzielić komentarzami z sąsiadami podczas czytania Tory w bożnicy.
Agnon dorastał w Buczaczu, ale w jego utworach, przynajmniej w tym tomie, nie ma wiele dobrze znanej z literatury jidysz sentymentalno-funeralnej atmosfery biednego sztetla, jest za to sporo scholastyki i Talmudu, a bohaterami są głównie zanurzeni po uszy w świętych księgach rabini. Dla tych czytelników, których nie pociągają archaizujący, szkatułkowi narratorzy, dywagujący o ustępach Gemary, gdy życie przecieka im przez palce, pozostaje opowiadanie "Ejdo i Ejnam", zamieszczone pod koniec tomu (a także w nowszym wyborze prozy Agnona, który niedawno trafił na rynek). Tu dostajemy lunatyków,...

Anna | 2016-10-17
Przeczytana: 28 kwietnia 2012