Pięcioksiąg Izaaka

Okładka książki Pięcioksiąg Izaaka Angel Wagenstein
Okładka książki Pięcioksiąg Izaaka
Angel Wagenstein Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Europejscy Żydzi (tom 1) literatura piękna
Europejscy Żydzi (tom 1)
Петокнижие Исаково
Zysk i S-ka
2009-12-15
2009-12-15
Kamelia Mincheva-Gospodarek
historia los jednostka

Jaka to była fajna niespodzianka - lektura tej książki! Dla mnie już sama zapowiedź brzmiała ciekawie, bo miała być to powieść o życiu w Europie w pierwszej połowie XX wieku z punktu widzenia Żyda... i miała być to powieść pozytywna. Czy w ogóle dałoby się pisać w sposób wesoły o tamtych wydarzeniach? Wagenstein udowadnia, że tak i ku mojemu zaskoczeniu wielokrotnie się śmiałam podczas czytania. Główny bohater i narrator "Pięcioksięgu Izaaka" to Izaak Blumenfeld, który podzielił swoje życie na pięć części (każda odpowiada innej "księdze"),w zależności od ojczyzny. Ale Izaak się nie przeprowadzał, a przynajmniej nie z własnej woli, to Europa się zmieniała. I tak pochodzący z okolic Drohobycza Żyd rodzi się jako obywatel Austro-Węgier, by po przegranej I wojnie światowej stać się Polakiem, następnie po 17.09.1939 - obywatelem ZSRS, a od lata 1941 już nawet "nieobywatelem" III Rzeszy. Tutaj następują przymusowe przeprowadzki, obozy koncentracyjne, aż w końcu Izaak ląduje w Wiedniu, w niepodległej Austrii... nie na długo, bo przypomina sobie o nim ZSRS, który z ochotą wysyła mężczyznę na reformację przez pracę... gdzieś na dalekiej Syberii. Żywot Izaaka wydaje się pasmem nieszczęść, ale bohater podchodzi do niego w sposób raz filozoficzny, raz humorystyczny. Książka pełna jest żydowskiego humoru i anegdotek, które rozjaśniają nawet najciemniejsze fragmenty lektury. Akcja pędzi do przodu w zawrotnym tempie, na oczach czytelnika zmienia się cały świat, a bohater musi się do niego dostosować, choć nie przychodzi mu to łatwo. "Pięcioksiąg Izaaka" to lektura, przy której nie można się nudzić, zmuszająca do smutnych refleksji, ale i wywołująca szeroki uśmiech. Gorąco polecam! :)

„Skoro życie dane nam jest, będziemy żyć, nie ma co”

Tak kończy się „Pięcioksiąg Izaaka. Opowieść o żywocie Izaaka Jakuba Blumenfelda”. Jest to zdanie klucz do tej powieści, będącej jednoznaczną pochwałą życia, choć opowiada o koszmarach wojny i holokauście.

Angel Wagenstein, bułgarski pisarz i scenarzysta filmowy, autor cyklu „Europejscy Żydzi”, laureat wielu nagród, w Polsce jednak niezbyt znany.

Wagenstein operuje w powieści błyskotliwymi żartami. Śmiech pozwala bowiem odreagować grozę sytuacji, „jest tarczą obronną, źródłem odwagi i dobrego samopoczucia podczas najtragiczniejszych chwil swego istnienia” – tak pisał sam Wagenstein, dziękując zbieraczom żydowskich kawałów, których wiele zamieszczonych zostało w książce.

To tragiczna i jednocześnie miejscami komiczna opowieść o niezwykłych losach mieszkańców Galicji, którzy wskutek kaprysów Historii aż pięciokrotnie zmieniali ojczyznę. Na przykład Izaak Blumenfeld, krawiec z Kołodźca, niedaleko Drohobycza, poszedł w 1914 roku na wojnę jako obywatel Austro-Wegier, a wrócił z niej jako Polak. Niedługo potem, ponieważ wydarzenia następowały jedno po drugim, dowiedział się wraz ze wszystkimi zebranymi na placu miasteczka, że zostali wyzwoleni i przyłączeni do wielkiego Związku Radzieckiego. Następnie był pozbawionym wszelkich praw Żydem, przebywającym na wschodnich terenach Rzeszy Niemieckiej, a w końcu stał się obywatelem Republiki Austrii.

Widoczny jest też sentyment autora do Polski i dawnych miasteczek żydowskich. Wspólne życie Ukraińców, Polaków i Żydów ukazał jako harmonijne i przyjacielskie, choć wiadomo, że nie zawsze było tak pięknie. Jednak pisarz, jak sam przyznaje, wychodzi z założenia, że „człowiek powinien zwracać się do świata z dobrem, chociaż świat jest dla niego okrutny.”

„Pięcioksiąg Izaaka” można porównywać do głośnych komediodramatów filmowych: „Życie jest piękne” Roberta Benigniego, czy choćby do polskiego „Zezowatego szczęścia” Andrzeja Munka, pokazujących los jednostek wpleciony w tryby Historii.
Są w książce również dostrzegalne nuty Jaroslava Haška i jego nieśmiertelnego „Dobrego wojaka Szwejka”

Błyskotliwa, poruszająca, momentami przyprawiająca o śmiech przez łzy.
Polecam

„Skoro życie dane nam jest, będziemy żyć, nie ma co”

Chociaż całe życie żyda Izaaka polega na spadaniu z deszczu pod rynnę, udaje mu się zachować optymizm i chęć do życia. Uczmy się na takich przykładach. Mistrzowsko opowiedziana historia!

Polecam wszystkim narzekaczom, pesymistom i tym "których pan Bóg nie lubi".

Polecam wszystkim narzekaczom, pesymistom i tym "których pan Bóg nie lubi".

Toż to szok jakie to jest dobre. Aż po przeczytaniu chce się być Żydem

Toż to szok jakie to jest dobre. Aż po przeczytaniu chce się być Żydem

Re-we-la-cja!

Re-we-la-cja!

Powieść napisana w formie wspomnień. Narratorem i głównym bohaterem jest Żyd, a akcja rozgrywa się na przestrzeni pierwszej połowy XX wieku. Bohater jest dobitnym odbiciem dziejów ludzkości Europy Środkowej. Przede wszystkim zmieniające się układy polityczne powodowały, że ludzie zmieniali obywatelstwo. Naszemu bohaterowi przydażyło się to 5 razy. Zmiana państwowości wiązała się zawsze ze zmianą doktryny, co także doświadczało ludzi. Nasz bohater nie tylko miał szczęście wkładać mundury (oczywiście za każdym razem inne) przed każdą z dwóch wojen, ale także był więziony w niemieckim obozie, a zaraz po wojnę zesłany na Syberię za kolaborację z Niemcami. Tak żyło się w tamtych czasach...

Drugą wartością poznawczą powieści jest przedstawienie zarówno histrorii przez duże „h”, a więc tej narodowej oraz tej pisanej przez małe „h”, czyli pisanej dla relacji międzyludzkich oczyma Żyda. Poznajemy sposób myślenia, opinie, motywacje i sposób dopasowywania się do zmieniających się jak w kalejdoskopie okoliczności reprezentowany przez naród, który, pomimo siągłychg zmian obywatelstwa, nigdy nie był u siebie.

Książkę czyta się z dużą przyjemnością. W szczególności ci, którzy lubią styl Haska, z pewnością będą mieli frajdę z przeczytania tej książki.

Jeśli komukolwiek przypadł do gustu film Benigniego "Życie jest piękne" to powinien sięgnąć po Pięcioksiąg. To tragiczna historia opowiedziana z niesamowitym humorem. Jedna z tych książek, które z chęcią przeczytałoby się jeszcze raz.

2099

Ta książka to historia ludzkich losów na tle XX wieku, opowiedziana przez Izaaka Jakuba Blumenfelda, którego poznajemy jako 18-letniego żydowskiego chłopaka w chwili powołania go "pod sztandary" pod koniec I wojny światowej. Wraz z narratorem uczestniczymy w ważnych wydarzeniach dla dziejów Europy, które miały niebagatelne znaczenie dla życia naszego bohatera. Przeżył dwie wojny, był obywatelem wielu ojczyzn, był w obozach w Niemczech i na dalekiej Syberii, stracił wszystkich bliskich, dom, a jednak jego opowieść to nie obraz zbrodni i okrucieństwa, to przede wszystkim pochwała życia, wiara, nadzieja, choć opowiada także o Holokauście i wojennym koszmarze.

Izaak ukazuje czytelnikowi swoją historię z pewnym dystansem, kreśląc obraz wojny nieco humorystycznie, a swoją opowieść przeplata wieloma żydowskimi dowcipami. Żartobliwa czasami forma narracji oraz towarzyszący jej dowcip, pozwalają odreagować grozę sytuacji, stają się tarczą obronną, źródłem odwagi i dobrego samopoczucia podczas najtragiczniejszych chwil. Takie widzenie okrucieństw tamtejszej rzeczywistości, było chyba jedynym i skutecznym sposobem na zachowanie zdrowia psychicznego w czasach zmian, dziejących się w Europie.

Książka przypomina mi trochę w klimacie i sposobie przekazu film Roberta Benigniego „Życie jest piękne”, który również opowiada o tym, że nawet w najgorszych czasach możemy sprawić, iż życie będzie dobre.

Nasz bohater był świadkiem i uczestnikiem tego bardzo okrutnego okresu historii ludzkości. Poznajemy go jako 18letniego galicyjskiego żyda, który musi opuścić swoją spokojną, przyjazną społeczność oraz swoją sympatię z powodu wezwania do armii austro - węgierskiej. Wszystkie kolejne wydarzenia w życiu bohatera które przedstawia nam przez większość powieści z ironicznym i celnym żydowskim humorem (można się wbrew pozorom przy tej lekturze pośmiać) prowadzą czytelnika do wniosku, że człowiek i jego los jest porównywalny do mizernego pyłku niesionego przez wiatr. Na pytanie czy wiatr to tylko przypadek czy los czy może Boska interwencja - czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam.

Ujął mnie sposób, w jaki dzięki autorowi mogłam spojrzeć oczami Izaaka na opisywaną rzeczywistość. Narrator relacjonował wydarzenia bogatszy o kolejne życiowe doświadczenia, jednak można było poczuć jak niepełna i cząstkowa była wiedza o aktualnych wydarzeniach wśród ludzi. Dopiero z pewnej perspektywy czasu możliwe jest poskładanie wszystkich fragmentów czy momentów z tamtego okresu w całość. Z tej perspektywy łatwo jest też wydawać osądy.

Mimo wszystko powtarzam, nie osądzaj lekką ręką ówczesnych porywów - całkiem uzasadnionych lub tylko częściowo, a nawet czasami tragikomicznych z pozycji dzisiejszych, dobrze klimatyzowanych i aromatyzowanych kryteriów i wartości. Spróbuj wejść w skórę ówczesnej Europy, żeby zrozumieć jej udręczoną duszę, którą czuć było prochem, karbolem i niepogrzebanymi trupami.

Ta stosunkowo krótka książka bez wdawania się w okrutne szczegóły, specyficznym sposobem przedstawiania rzeczywistości który według mnie był jedynym sposobem na zachowanie zdrowia psychicznego wzbudziła we mnie nie tylko szereg emocji. Po lekturze czytelnik zadaje sobie razem z autorem pytanie po co to wszystko było? Czy los tak wielu milionów ofiar poległych w ubiegłym stuleciu zmienił świat na zawsze? Ja znalazłam odpowiedź w tym cytacie:
Zostanie zapomniane siostro, zostanie zapomniane.

co-przeczytalam.blogspot.com

• Judaica