Pięcioksiąg Izaaka

Cykl: Europejscy Żydzi (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Петокнижие Исаково
historia, los, jednostka

Opowieść o żywocie Izaaka Jakuba Blumenfelda, który przeżył dwie wojny światowe, trzy obozy koncentracyjne i był obywatelem pięciu ojczyzn. "Pięcioksiąg Izaaka" jest opowieścią o niezwykłych losach dwóch Żydów – krawca i rabina z małego miasteczka w Galicji. Paradoksy i kaprysy historii XX wieku periodycznie zmieniały im ojczyzny, ideały narodowe i obozy koncentracyjne, żeby w końcu...

"Pięcioksiąg Izaaka" jest opowieścią o niezwykłych losach dwóch Żydów – krawca i rabina z małego miasteczka w Galicji. Paradoksy i kaprysy historii XX wieku periodycznie zmieniały im ojczyzny, ideały narodowe i obozy koncentracyjne, żeby w końcu pozostawić ich w głębokiej zadumie nad sensem i bezsensem wojen. Tragiczna w swej wymowie opowieść o zderzeniu jednostki z absurdami wielkiej historii została opowiedziana z subtelnym ironicznym dystansem i okraszona typowym żydowskim humorem, który dla bohaterów staje się jedynym sposobem, by oswoić wszechobecną śmierć i zniszczenie, jakie towarzyszą im nieprzerwanie począwszy od okopów I wojny światowej, przez baraki Flossenbürga, aż po gułagi sowieckiej Kołymy.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/pl/

Monika Adamczyk | 2011-12-19
Przeczytana: 20 listopada 2011

Być obywatelem pięciu ojczyzn, a nie zmienić praktycznie nigdy swojego adresu zamieszkania. Być świadkiem dwóch wojen światowych. Zostać zesłanym do trzech różnych obozów koncentracyjnych. A jednocześnie być świadkiem, jak całe życie upada w gruzach, traci się najbliższych, traci się nawet własną tożsamość…
Taki obraz mógł mieć miejsce tylko w pierwszej połowie XX wieku, kumulując się w okresie II Wojny Światowej. Obecnie podobne przygody są dla nas bardzo trudne do wyobrażenia. Żyjemy przecież we względnie spokojnych krajach, spokojnych miastach lub miasteczkach, gdzie sprawy całego świata nie bardzo nas muszą obchodzić, nie bardzo nas dotykają, względnie nie burzą naszego spokoju.
Tak samo jednak wyglądało życie Izaaka Jakuba Blumenfelda, zanim wybuchła I Wojna Światowa, zanim został powołany do służby wojskowej, do służby dla swojej ojczyzny – Austro-Węgier. Po zakończeniu wojny, w której, na szczęście, Izaakowi nie dane było walczyć na polu bitwy, nasz bohater wraca do...

Animi | 2014-05-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 04 maja 2014

Tak dobra relacja narratora z czytelnikiem, umiejętność stworzenia jej i wykorzystania, to niewątpliwie jeden z największych atutów, stosunkowo rzadko spotykany, zwłaszcza w książkach, których czas akcji zamyka się w obrębie dwóch wojen światowych. Jak udekorować suche fakty historyczne i życie jednego człowieka? Oprócz wymienionej wyżej umiejętności, na pewno dużą dawką humoru (można niektórych żartów nie zrozumieć, a z niektórych śmiać się do rozpuku, ale to wszystko spisane razem tworzy spójną całość), dużą dawką osobistego dążenia do życiowej prawdy i kilkoma innymi, poza Izaakiem, postaciami, bez których nie byłoby tej historii.

Nie bez przyczyny mam wrażenie, że główny bohater powiedział wszystko, co miał powiedzenia, mnie osobiście, siedząc wygodnie zaraz naprzeciwko i że nie było w jego słowach ani śladu fałszu, przekłamania czy ubarwienia faktów.
I mam ochotę odpowiedzieć mu szeptem, że jestem wdzięczna za taką opowieść.

poznanianka | 2014-08-01
Przeczytana: 07 lipca 2014

Fabuła o tyle nieoryginalna, o ile pewne fakty pozostają niezmienne. Wojna jak wojna. Ale... Dla tych żartów, anegdot i historyjek utrzymanych w specyficznym żydowskim klimacie zdecydowanie warto książkę przeczytać. Refleksje rabina nie zawsze wydają się sensowne, ale zawsze można wyciągnąć z nich jakiś wniosek. Życie krawca może nie byłoby tak fascynujące, gdyby nie zostało tak malowniczo opisane...

Marcin Trojan | 2015-02-01

Znalazłem tę książkę w specyficznym "koszu", umiejscowionym przed księgarnią Matras, w którym zazwyczaj zalegają atrakcyjnie wycenione pozycje. Informacje z okładki zainteresowały mnie natychmiast - lubuję się w niesamowitych historiach wojennych, a ktoś kto przeżył kilka obozów koncentracyjnych musiał dogłębnie poznać piekło tej wielkiej zbiorowej, dwudziestowiecznej psychozy, jaką była II wojna światowa. Przeczytałem i... rozczarowałem się. Książka jest naprawdę dobra, miejscami smutna i prawdziwa, miejscami zabawna, autor umiejętnie wplótł niezwiązane z głównym tematem historyjki w treść, niemniej spodziewałem się czegoś więcej. Uważam, że Izaak Blumsztajn, przeżywszy niesamowite przygody, mógłby o nich opowiadać dłużej i z większym kunsztem, niestety nie udało się zaintrygować czytelnika na tyle, na ile chciał on być zaintrygowany.

Książka jest dobra - tylko dobra, zważywszy na materiał, jakim autor dysponował.

karla_6 | 2015-05-24
Przeczytana: 21 maja 2015

Baaaardzo dobra książka. Pierwszy raz spotkałam twórczość autora, który nie bał się pisać o II wojnie światowej oczami Żyda z pewną dozą humoru. Nie jest to oczywiście powieść lekceważąca tragedię obozów koncentracyjnych i samej wojny, jest w niej mnóstwo bólu. Izaak jednak, mimo swojego nieszczęścia pokazuje, że nawet w tak strasznym położeniu trzeba zachować humor. Inaczej pewnie by zwariował...

Książka dla każdego, nie tylko dla ludzi, których interesuje literatura o czasach II wojny światowej.
Wspaniały żydowski humor - jeśli ktoś go lubi (ja uwielbiam), to będzie zachwycony.

DorotaKa | 2016-04-07

Nasz bohater był świadkiem i uczestnikiem tego bardzo okrutnego okresu historii ludzkości. Poznajemy go jako 18letniego galicyjskiego żyda, który musi opuścić swoją spokojną, przyjazną społeczność oraz swoją sympatię z powodu wezwania do armii austro - węgierskiej. Wszystkie kolejne wydarzenia w życiu bohatera które przedstawia nam przez większość powieści z ironicznym i celnym żydowskim humorem (można się wbrew pozorom przy tej lekturze pośmiać) prowadzą czytelnika do wniosku, że człowiek i jego los jest porównywalny do mizernego pyłku niesionego przez wiatr. Na pytanie czy wiatr to tylko przypadek czy los czy może Boska interwencja - czytelnik musi odpowiedzieć sobie sam.

Ujął mnie sposób, w jaki dzięki autorowi mogłam spojrzeć oczami Izaaka na opisywaną rzeczywistość. Narrator relacjonował wydarzenia bogatszy o kolejne życiowe doświadczenia, jednak można było poczuć jak niepełna i cząstkowa była wiedza o aktualnych wydarzeniach wśród ludzi. Dopiero z pewnej perspektywy czasu...

Niesamowite w tej historii jest nie tyle tło – okropieństwo obozów, obłęd komunistów, koszmar ideologii nazistowskiej, plastycznie odmalowane środowisko galicyjskich Żydów – ale to, w jaki sposób Izaak to wszystko opisuje. Wyobrażam sobie rumianego, starszego pana pełnego wigoru, który siedział przy jednym stoliku w wiedeńskiej kawiarni z Wagensteinem. Dawno nie przeczytałem w takiej dawce żydowskich dowcipów, anegdot. Icek naprawdę potrafi się śmiać i to po żydowsku: przede wszystkim z samego siebie i swoich najbliższych. Kiedy opowiada choćby o swoim przyjacielu, rabinie, który był równocześnie szefem Związku Wojujących Ateistów za radzieckiej okupacji, trudno uwierzyć, że opowiadający to wszystko stracił na wojnie dwójkę dzieci i naukochańszą żonę. Mimo wszystko żydowski duch, nadzieja i – choćby pozornie maskowana – wiara w Boga pozwoliły mu przejść przez to nadzwyczaj bogate w dramaty i cierpienia życie.

Całość na: http://www.czytam.skutecki.pl/zydzi-tacy-juz-sa/

Fox Mulder | 2012-07-31
Przeczytana: 03 sierpnia 2012

Bardzo długo leżała ta książka na mojej półce. Gdzieś kiedyś ją dostałem i nie byłem skory do kolejnej książki o holokauście, antysemityzmie i pogromach na Galicji. Właściwie potrzebowałem czegoś do pociągu - więc sięgnąłem po "Pięcioksiąg Izaaka". I nagle mnie urzekła. Główny bohater, będący mieszanką gawędziarza, satyryka, skromnego mędrca, pobożnego źdźbła trawy na wietrze, kupił mnie swoją bezpretensjonalnością. Ponadto przytacza mnóstwo humoru żydowskiego, a o swoim życiu w trzech obozach opowiada w sposób pełen niezłomności ducha i żartu. Albo choćby opowiadając o panu Wojtku, który na szczęście zaoszczędził 5 rubli kary nałożonej mu - w domyśle - przez NKWD, bo zdecydowali się jednak wysłać go na Sybir. Przeżywając tak straszne czasy Izaak potrafił zachować pogodę ducha i dlatego choćby warto przeczytać tę książkę, jako uciekającą od żydowskiej martyrologii.

Magda | 2014-09-14

Łał, jestem pod wrażeniem. Kupiłam Pięcioksiąg na stoisku z tanimi książkami nad morzem. Nie wiem czy znacie to uczucie, ale bywają momenty, kiedy patrząc na książkę słyszysz, jak ona mówi do ciebie : ,,Weź mnie, weź mnie i przeczytaj"...tak było w tym przypadku. Nie żałuję tego. W książce odnalazłam piękną historię, opowiedzianą typowym, żydowskim humorem. Pomimo tego, że książka traktuje o naprawdę ciężkich czasach, były momenty, że pod wpływem piekielnie dobrej narracji, wybuchałam śmiechem.
Książka wzrusza i wywołuje uśmiech na twarzy. Osobiście związałam się z bohaterem książki, a na zakończeniu przyznam, że łza w oku mi się zakręciła.
Polecam.

Daniel | 2016-02-06
Przeczytana: 31 stycznia 2016

Mieszkać w jednym miejscu, a równocześnie w tylu państwach, do tego być świadkiem i uczestnikiem najważniejszych zmian w XX wieku to wielki skarb dla dobrego narratora. Izaak niestety niem nie jest. Książka jest dość pusta w swej treści. Izaak swej opowieści gdzieś pędzi, ale nigdzie nie dociera, a do tego wszystko po drodze traktuje dość płytko, gubi gdzieś większość swoich codziennych przeżyć, opisu świata i zmian w jakie niesie ze sobą przesuwanie granic.