Badenheim 1939

Wydawnictwo: W.A.B.
Badenhaim, 'ir nofesh
83-89291-46-0
Nagore

Pierwsza w Polsce książka wybitnego pisarza izraelskiego pokazuje pewien świat na chwilę przed jego unicestwieniem. W zacisznym kurorcie koło Wiednia jak zwykle trwają przygotowania do festiwalu muzycznego, a mieszkańcy i przyjezdni przejęci są swoimi wielkimi lub małymi sprawami, kiedy pojawia się zagrożenie. W końcu Badenheim zostaje odcięte od świata, a tutejszych Żydów czeka "wyjazd do Polski" - jak się okaże, w wagonach towarowych... W swojej mistrzowsko sugestywnej opowieści autor ukazuje bezradność zwykłych ludzi i zawodność wszelkich pojęć wobec czekającej ich zagłady. Przywołuje atmosferę grozy, czającej się w uładzonym jeszcze miasteczkowym życiu, kreśląc przy tym fascynująco barwne postacie.

allison | 2016-11-18
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 18 listopada 2016

Lekturę tej opowieści popsuły mi informacje z okładki, które zdradzają ważny szczegół z zakończenia, więc radzę ich nie czytać. Za takie spojlerowanie powinno się karać i to ostro!

Jeśli natomiast chodzi o treść książki, na pewno jest interesująca. Czyta się ją z dziwnym uczuciem - bohaterowie nie wiedzą, co ich czeka, natomiast czytelnik domyśla się finału, gdyż zna historię.
Duże wrażenie robi uczucie przytłoczenia, zaciskającego się wokół postaci kręgu i stopniowego ograniczania ich osobistej wolności.

Skupieni w hotelu bogaci Żydzi austriaccy początkowo zachowują się jak beztroscy goście w uzdrowiskowej miejscowości, czekają na coroczny koncert, raczą się posiłkami, ale wkrótce muszą zacząć się zapisywać na wyjazd do Polski, która dla większości z nich jest nieznanym krajem. Nie bardzo wiedzą, co ich tam czeka i dlaczego muszą opuścić swoją ojczyznę, ale starają się nie upadać na duchu, czekając na pociąg, który ma zmienić ich dotychczasowe życie.
Nagle okazuje się, że...

Słowianka | 2011-11-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 09 listopada 2011

CHOCHOLI TANIEC
Powieść „Badenheim 1939” to przede wszystkim narastający nastrój marazmu, letargu i niemożność podjęcia oporu.
W przyrodzie znane jest swoiste napięcie panujące na kilka minut przed burzą, powietrze wydaje się naelektryzowane, ludzie i zwierzęta zwalniają tępo, ich reakcje są opóźnione lub wręcz przeciwnie czują się rozdrażnieni i reagują nadpobudliwie.
Analogicznym momentem przedstawionym w książce jest wiosna 1939, chwila przed wybuchem największego konfliktu zbrojnego w historii świata. Akcja powieści rozgrywa się w austriackim uzdrowisku, do którego jak co roku zjeżdżają przedstawiciele zamożnej i średniej klasy Żydów, aby korzystać z uroków letniska, delektować się wyborną kuchnią, słuchać koncertów organizowanych w ramach letniego festiwalu i poznawać sobie podobnych.
Ale tej wiosny nic nie jest takie jak było wcześniej, sielankowy klimat uzdrowiska zainfekowany jest niepokojem wywołanym przez nerwowe ataki żony aptekarza, jej animalne przeczucie zagrożenia...

rokita49 Boruta | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Przeczytałem ponownie pod wpływem notatki Józefa Hena w "Dzienniku na nowy wiek": "Pisarstwo bardzo świadome warsztatu i poruszanej sprawy.Precyzyjne i przejmujące w swojej ascezie.W opisie operuje światłem(jest w zakończeniu i słup światła prowadzący do otchłani nieba),na ogół chłodnym i metalicznym.Aluzje do Kafki("Proces") i "Czarodziejskiej góry".Hen przeczytał tę książkę,ze względu na spotkanie z Aharonem Appelfeldem w Warszawie w 2004 roku.Ulubiony cytat z tej niewielkiej książeczki:"Lubiła sposób ich recytacji i w puste wiosenne noce szeptała odurzające strofy Rilkego jak ktoś,kto pije w samotności mocny alkohol".

Muminka | 2015-10-31
Na półkach: 2015, Przeczytane, Holocaust
Przeczytana: 25 września 2015

studium zaślepienia niemieckich żydów, którzy latem 1939r przebywają w uzdrowisku i nie umieją zrozumieć polityki Hitlera względem swojej nacji. Bogaci urzędnicy, lekarze, kupcy- cała uzdrowiskowa społeczność cieszy się latem, kuracją, czuje się odcięta od wielkiego świata i polityki w austriackim kurorcie. Nie dostrzegają zmian, nie są w stanie skonfrontować się z rzeczywistością Nie wierzą w parcie Hitlera do wojny i eksterminacji żydów. Chowają głowę w piasek lub po prostu ignorują niewygodną prawdę. Autor pragnie odpowiedzieć sobie na pytanie czemu całe rody żydowskie posłusznie szły jak owieczki na rzeź do pociągów i dawały się oszukiwać terminami wysiedlenie czy przesiedlenie. Mistrzowskie budowanie napięcia, odmalowanie tej specyficznej sytuacji przed nadciągającą katastrofą, nieświadomość brutalnego zła, które zawładnie krajem i upomni się o życie i dobytek żydowskich obywateli. Orkiestra uzdrowiskowa pełni taką sama rolę co kapela na tonącym Titanicu.
Kuracjusze ciekawią...

Mario | 2016-06-04

Wstęp do zagłady pokazany jak chocholi taniec ludzi zahipnotyzowanych dotychczasową wiarą w dotychczasowy świat. Idea do mnie przemawia, a tekst nie, i nie bardzo wiem, czemu tak jest. Może to częstotliwość nie dla każdego słyszalna.

Lukrecja | 2016-12-04
książek: 1920