Na Górnej Masłowce

Wydawnictwo: Muza
Na Wierchnej Maslowkie
837319875X

Górna Masłowka, moskiewski Montparnasse, usiana pracowniami malarzy i rzeźbiarzy. Anna Borysowna, słynna rzeźbiarka, przyjaciółka Modiglianiego, Achmatowej, Wertyńskiego, Paustowskiego, mimo podeszłego wieku, jest wciąż twórcza i intelektualnie aktywna. Wokół niej gromadzą się młodzi, dla których staruszka to guru nie tylko w sprawach sztuki: Pietia, chłopak z dalekiej prowincji i niespełniony reżyser Matwiej, jej genialny uczeń i malarz Nina, żona Matwieja i tłumaczka hiszpańskiej literatury. Jednak geniusz Anny przytłacza uczniów. Jest despotyczna, pogardliwa i niewdzięczna. Bezpardonowo wtrąca się w cudze życie, knuje i upokarza innych. Niczym pajęczyca za pomocą psychologicznego szantażu snuje sieć, w którą wpadają jej ofiary. Pomimo to siła jej osobowości sprawia, że każdy, kto ma z nią kontakt, przestaje panować nad swoim życiem.

Patrycja | 2012-04-09
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 09 kwietnia 2012

Miłość do życia, kiedy całe życie jest Sztuką, o Nauczycielce, Mentorce, Mistrzyni życia, miłości w pozornym braku miłości, o przywiązaniu, oddaniu, wrośnięciu się w czyjeś serce, czyjś talent.

Aleksandra | 2016-05-07

Przedziwna historia o relacjach starej, schorowanej, apodyktycznej rzeźbiarki i młodego, niespełnionego reżysera z prowincji. Nie mam pojęcia o co tu chodzi. Za to urzekło mnie ostatnie zdanie z książki, które pamiętam do dzisiaj. " Pora gasić światła, ale czemu serce nie chce przestać pragnąć, nawet kiedy nie ma już żadnej nadziei?"
Szkoda tylko, że był to cytat z innej książki.

Bartek | 2011-06-16
Przeczytana: 28 lipca 2011