Jeszcze rok

Tłumaczenie: Michał Kłobukowski
Seria: Proza Świata
Wydawnictwo: Czarne
One More Year

Melancholijne opowiadania Sany Krasikov pokazują świat emigrantów zza żelaznej kurtyny, którzy pełni nadziei przybywają do Stanów Zjednoczonych. Tylko nielicznym powiodło się w nowej amerykańskiej ojczyźnie, reszta rozpaczliwie walczy o przetrwanie. Przybyli tu w poszukiwaniu lepszego życia, ale rzeczywistość jak zwykle daleka jest od marzeń. Pozostaje świat wspomnień i straconych złudzeń. Nadzieja to ciężka robota – mówi Gulia z Taszkientu, a pozostali mogliby uznać jej słowa za życiowe motto. Bohaterowie Krasikov przypominają postaci z obrazów Edwarda Hoppera, tak samo jak oni zagubione i samotne. To ludzie przybici codziennością i wciąż zanurzeni w przeszłości – niezależnie od tego, czy za nią tęsknią, czy próbują przed nią uciec.

goskrzys | 2016-09-09
Przeczytana: 08 września 2016

Zapowiadało się ciekawie: problem emigracji (głównie zarobkowej, ale pojawił się również wątek ucieczki z kraju wyniszczonego przez wojnę), słowiańska dusza przeniesiona na ziemie amerykańskie, zderzenie kulturowe, a zarazem zderzenie nadziei i oczekiwań z brutalną rzeczywistością, bezdusznymi procedurami i tak dalej, i tak dalej. Jednym słowem: zapowiadała się interesująca lektura, ukazująca znaną skądinąd problematykę z trochę innej perspektywy. Wyszło jednak, przynajmniej w moim odczuciu, nijako. Nawet bardzo nijako.

Może gdyby to był reportaż, a nie opowiadania, oddźwięk też byłby inny. Autorkę usprawiedliwiałoby to, że jednak opierała się na rzeczywistych relacjach, że zbyt wiele nie mogła dodać od siebie, nie mogła wczuć się w czyjś sposób myślenia. Ale tomik „Jeszcze rok”, to jednak czysta literatura - oparta z pewnością na rzeczywistych przeżyciach, wnioskach i refleksjach, ale jednak fikcja literacka, a nie obiektywny reportaż czy relacja dziennikarska. Generalnie nic...

omgnowaii | 2015-05-09
Przeczytana: 20 marca 2015

Czytając ksiażkę miałam nieodparte wrażenie, że nie jest ona o emigracji, ale o miłości i samotności. I teraz myślę, że to prawda. Bohaterowie opuszczali swoje ojczyzny z różnych powodów i różnie układało im się w nowym świecie, ale wraz z przygodami towarzyszyły im te dwa uczucia. Miłość na emigracji jest trudna, smutek, który ogarnia na myśl o dziecku pozostawionym w kraju jest trudny, cierpienie, kiedy wspominamy co pozostawiliśmy za sobą jest trudne. Ale najtrudniejsze jest zrozumienie, że nie musi tak być, że jednak możemy coś zmienić. I wcale nie musi to być jeszcze jeden rok...

Sławka | 2016-02-01

Zbiór opowiadań o emigrantach, przeważnie kobietach, z Gruzji w USA.
Nic porywającego. Ot, życie. Czasem miłość, czasem nuda,zawsze niewiadoma.

Ilość stron: 271
To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce. Zawiera osiem opowiadań:
„Dla towarzystwa” - 30 stron
„Maja w Yonkers” - 29 stron
„Zastępstwo” - 26 stron
„Asal” - 30 stron
„Lepsza połowa” - 35 stron
„Dług” - 26 stron
„Repatrianci” - 30 stron
„Czwartego Rzymu nie będzie” - 59 stron

Pierwsze czyli „Dla towarzystwa” nie jest zbyt ciekawe. Zawiera głównie wątek romansu.
Drugie czyli „Maja w Yonkers” kolejne nie zbyt ciekawe. Zawiera jednak wątek psychologiczny, który w miarę zaciekawia.
Trzecie czyli „Zastępstwo” tu również pojawia się wątek romansowy. Jest to nawet ciekawe opowiadanie. Lepsze od poprzednich.
Czwarte czyli „Asal” było nudne i przeczytałam tylko połowę.
Piąte czyli „Lepsza połowa” zawiera wątek romansu, ale niezbyt szczęśliwego. Dobrze się to czytało. Skończyło się pozytywnie. Psychologii też nie zabrakło.
Szóste czyli „Dług” nie zaciekawiło mnie za bardzo. Ledwo doczytałam do końca.
Siódme czyli...

Izabela Wikariak | 2016-09-09
Przeczytana: 09 września 2016

Książce zdecydowanie brakuje emocji. A może raczej nie książce lecz piszącej ją autorce. Nie byłam w stanie wczuć się w problemy bohaterów, którzy sprawiali na mnie wrażenie papierowych a nie realnych osób.

Kotkolot | 2010-07-25

Dyskretne, delikatne, doskonałe!

ouLIPOgram | 2012-12-21

Nędza. A tłumacz, na gilotynę ("ustrojstwo, nie umią, zasraństwo, zdjątko...i parę innych zwiędłych kwiatków")

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 13 czerwca 2010