Szmuel Josef Agnon

(Szmuel Josef Czaczkes)

Właśc. Szmuel Josef Czaczkes - prozaik izraelski. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1966. Autor powieści i opowiadań obrazujących środowisko chasydzkie na przełomie XIX i XX wieku.... Właśc. Szmuel Josef Czaczkes - prozaik izraelski. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1966. Autor powieści i opowiadań obrazujących środowisko chasydzkie na przełomie XIX i XX wieku.
Wychowywał się w rodzinie mocno związanej z żydowską tradycją. Samouk; od trzeciego do dziewiątego roku życia uczył się w trzech chederach, między innymi u swego ojca. Studiował język niemiecki i Talmud u prywatnych nauczycieli, a literaturę chasydzką w synagodze chasydów czortkowskich. Czytał literaturę galicyjskich Żydów oświeconych, później także dzieła niemieckie i skandynawskie, co było rezultatem opowiadań matki o tejże literaturze zasłyszanych w młodości. W 1908 wyemigrował z Galicji (mieszkał tam w Buczaczu, w ówczesnych Austro-Węgrach) do Palestyny i osiadł w Jaffie; w latach 1913-1924 przebywał w Niemczech. W 1929 podczas arabskich rozruchów w Jerozolimie zniszczono jego bibliotekę.
Zaczął pisać w wieku ośmiu lat; początkowo w języku jidysz, a od momentu osiedlenia w Palestynie po hebrajsku. Jego najbardziej znanym utworem w jidysz jest Toint-tanc (Taniec śmierci). W Palestynie zadebiutował napisanymi już po hebrajsku opowiadaniami: Agunot (Porzucone żony) i Wehaja heakow lemiszor (Krzywe stanie się prostym). W czasie pobytu w Niemczech, wraz z Martinem Buberem, zamierzał wydać chasydzkie opowiadania; część z nich wydali w zbiorze Polin. Źródła twórczości Agnona to: dzieje Żydów w Galicji i jego źródła, współczesna literatura hebrajska i Wissenschaft des Judentums, literatura i kultura niemiecka oraz inna literatura europejska.

źródło opisu: Wikipedia

źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Agnon.jpg&filetimestamp=20070203200227

pokaż więcej
Wszystkie Poza moją biblioteczką W mojej biblioteczce Pokaż książki znajdujące się:
Od Buczacza do Jerozolimy. Opowiadania
Od Buczacza do Jerozolimy. Opowiadania
Szmuel Josef Agnon

6 (11 ocen i 1 opinii)
czytelników: 30 | opinie: 1 | ocena: 6 (11 głosów)
Przypowieść o skrybie i inne opowiadania
Przypowieść o skrybie i inne opowiadania
Szmuel Josef Agnon

7,4 (10 ocen i 2 opinii)
Przypowieść o skrybie i inne opowiadania Seria: Opowiadaj dalej
Dwanaście opowiadań Szmuela Josefa Agnona, jedynego izraelskiego laureata literackiego Nobla (w 1966 roku); w przekładzie i z posłowiem Piotra Pazińskiego. Agnon jest jednym z ojców założycieli litera...
czytelników: 57 | opinie: 2 | ocena: 7,4 (10 głosów)

Wywiad z autorem

Chciałbyś zadać pytanie swojemu ulubionemu autorowi?
Dołącz do grupy „Rozmowy z autorami” i zaproponuj pytania, my zorganizujemy wywiad.

Dyskusje o autorze (1)

2
19
68
Tylu naszych czytelników chce przeczytać książki tego autora.
Tyle osób przeczytało książkę tego autora.
Tyle książek tego autora znajduje się w naszej bazie.

Fani autora (2)

Czytelnicy (19)

Powiązane treści
Czytamy w weekend

Powrót do postapokaliptycznego świata, wyciąganie się z bagna za własne włosy czy wspominanie bliskiej osoby przez pryzmat jej kolekcjonerskiej pasji - to czeka, pod względem literackim, oczywiście, część naszej redakcji w ten weekend. A Was jaka książkowa przygoda porwie?


więcej
Odnalezione w tłumaczeniu

W sobotę zakończyły się Gdańskie Spotkania Tłumaczy Odnalezione w tłumaczeniu. Na trzy dni Gdańsk zamienił się w stolicę przekładu – goście rozmawiali o tłumaczeniach, z tłumaczami i przez tłumaczy. Tegorocznym tematem były „małe języki” i „wielka literatura”.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd