Córka Burgera

Wydawnictwo: Sonia Draga
Burger's Daughter
978-83-7508-069-8
Ag2S

Róża Burger dorastała w czasach, gdy inwigilacja rządu RPA była wszechobecna i odbijała się piętnem na każdym najdrobniejszym aspekcie codzienności. Obojga rodziców Róży zatrzymano na skutek politycznych przekonań. Ojciec, legendarny działacz polityczny walczący o zniesienie apartheidu, zmarł w więzieniu, matka wkrótce po opuszczeniu aresztu. Wszyscy dookoła oczekują, że nieśmiała dwudziestolatka podejmie jakieś radykalne działania, tymczasem władze rządowe wcale nie zaprzestały ścisłej obserwacji. Wspaniała powieść laureatki Nagrody Nobla Nadine Gordimer o borykaniu się z wydarzeniami, na które nie mamy wpływu, a które bezpośrednio kształtują naszą codzienność

wiejskifilozof | 2016-09-24

Coś na poważniejsza literaturę.Coś bardziej na poziomie :-) ,bardziej dojrzałego.Bardziej dorosłego.
Córka Burgera miała mi dać ukojenie po tych różnych mniej ambitnych książkach :-)
Czasy apartheidu w RPA.Oczami pewnej dziewczyny,myślałem że odpłynę w stronę literackiej przygody.Że moje szare komórki będą wariować,ze szczęścia.
A tu,moi Kochani rozczarowałem się :-(,niestety książka mnie jakoś nie wciągała.
Może była za mądra,a ja za ....

Grażyna | 2012-09-12
Przeczytana: 11 września 2012

Temat poważny i ważny- apartheid, sytuacja polityczna w RPA.
Tak krótko-to w powieści: rodzice Róży Burger -często aresztowani ze względu na polityczne przekonania . Z tego też powodu Róża pozostaje sama (ojciec umiera w więzieniu ,matka krótko po kolejnym wyjściu) jako 20 letnia dziewczyna.Książka do mnie nie trafiła ,może trochę przez "gnuśność" w treści -szczerze mówiąc nie wiem jak to nazwać...i to nie tylko dlatego ,że brak tam wartkiej akcji...cały czas czekałam ,że zacznie się .............bardziej interesująco. Na próżno. Więc ,gdy przeczytałam o niej jako wspaniałej powieści laureatki Nagrody Nobla ,to osobiście nie jest to moje zdanie na pewno. Trudno abym po moich odczuciach zachęcała do jej przeczytania. Ale ciekawa jestem odczuć innych czytelników po jej lekturze......więc będę cierpliwie czekać. Ja jestem zniesmaczona....
może troszeczkę...ale jestem.....

magdalena | 2016-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2016

Córka Burgera porusza naprawdę trudny temat, odnosi się do ciężkiej historii RPA, historii, której często nie znamy. Książka o segregacji rasowej, więzieniu, utracie rodziców -wszystko z perspektywy nastolatki mogło być wspaniałą lekturą. Zamiast jednak poruszającej książki o tym jak polityka wchodzi brutalnie w życie rodziny dostałam naprawdę przeciętną pozycję. Nie wiem czego tu za mało? Zwykłych emocji? Ludzkiego języka? Rozczarowałam się.

Hindiana | 2016-02-06

To, co ciekawe w tej książce, to raczej nieznane w naszej części świata spojrzenie na komunizm z perspektywy afrykańskiej. Główni bohaterowie to działacze poświęcajacy życie i narażajacy sie na więzienia i prześladowania z powodu walki z apartheidem. Są białymi obywatelami RPA, ich największa aktywnośc polityczna przypada na lata 50 i 60 XX wieku. Ze względu na roszady chronologiczne, jakie Gordimer bardzo często stosuje, raz przedstawieni są jako żywi ludzi, innym razem świat toczy się swoim rytmem po ich śmierci. Epicentrum wszystkich wydarzeń jest charyzmatyczny przywódca komunistycznych rewolucjonistów, Lionel Burger, z zawodu lekarz. Burger pociągnął za soba tysiące czarnych i białych osób, łącznie ze swoja żoną, podporządkował swoje życie walce o równouprawnienie białych z czarnymi. Zmarł w więzieniu, podobnie jak wielu jego współpracowników, a jego córka Roża, tytułowa bohaterka, od dziecka przyzwyczajona była do ukrywania śladów życia prywatnego, nie ufania przypadkowym...

filizanka | 2012-10-08

Temat książki, segregacja rasowa, sam w sobie jest bardzo poważny i jednocześnie interesujący; szczerze, naprawdę chciałam "Córkę Burgera" przeczytać i poznać bliżej historię RPA. Niestety, nie udało mi się. W mojej ocenie akcja toczy się zbyt leniwie, a opisy uczuć bohaterów są mało przekonujące.

Ponadto, choć to może nie wina książki a tłumaczenia, użyty w niej język jest sztuczny, np. "Róża Burger lubiła spożywać lunch [...]" lub "Ivy uaktualniła informacje Róży". To tylko wybrane cytaty znalezione na poczekaniu, niestety cała książka obfituję w tego typu fragmenty. Wydaje mi się, że jest to efekt bezrefleksyjnego tłumaczenia z języka angielskiego; moim zdaniem po polsku brzmi to nienaturanlnie.

Żeby być sprawiedliwą muszę zaznaczyć, że opisy ulicy i sposobu życia ludzi są bardzo dobre, czuje się parny klimat Czarnego Lądu. Niestety jednak, mnie to nie wystarczyło aby przeczytać tę książkę do końca. Szkoda.

kinzetka | 2013-10-04
Przeczytana: 2009 rok

Dziwnie się czyta o apartheidzie w latach sześćdziesiątych i próbach walki, wiedząc jak i kiedy się skończył. Tak mnie jednak zastanawia – dlaczego walka o prawa czarnych jest tak bardzo powiązana z komunizmem? Ta wiara białych w tezy Lenina i w człowieka była anachronizmem już wtedy („Córka Burgera” napisana została w 1979 r.). Tym bardziej wydaje się taka z perspektywy dnia dzisiejszego. Ale z drugiej strony, pomijając kwestie polityczne, sama książka jest napisana płynnie, wręcz poetycko, chociaż dla miłośników dialogów jest niewskazana bo tych jest jak na lekarstwo. Na pewno czyta się ciekawie, bardzo ciekawie.

Agnieszka | 2013-03-27

Z trudem ją dokończyłam-jak dla mnie trochę mało ciekawie napisana.

Pucka69 | 2016-04-28
Przeczytana: 02 maja 2016
KAROL | 2015-11-28
Carolyn | 2015-08-03
Zmarła Nadine Gordimer, laureatka literackiego Nobla

13 lipca, w wieku dziewięćdziesięciu lat, zmarła Nadine Gordimer, znana południowoafrykańska pisarka. Nadine Gordimer była laureatką nagrody Nobla i nagrody Bookera. Zmarła w swoim domu w Johannesburgu, w otoczeniu rodziny.