Przypowieść o skrybie i inne opowiadania

Tłumaczenie: Piotr Paziński
Seria: Opowiadaj dalej
Wydawnictwo: Nisza
bromba

Dwanaście opowiadań Szmuela Josefa Agnona, jedynego izraelskiego laureata literackiego Nobla (w 1966 roku); w przekładzie i z posłowiem Piotra Pazińskiego. Agnon jest jednym z ojców założycieli literatury izraelskiej, mistrzem Amosa Oza i Cruji Szalew. Urodzony w Buczaczu w 1888 roku, zmarły w Jerozolimie w roku 1970, żył w czasach zwątpienia w religię i tradycję, Zagłady, ale też tworzenia...

Agnon jest jednym z ojców założycieli literatury izraelskiej, mistrzem Amosa Oza i Cruji Szalew. Urodzony w Buczaczu w 1888 roku, zmarły w Jerozolimie w roku 1970, żył w czasach zwątpienia w religię i tradycję, Zagłady, ale też tworzenia się żydowskiego państwa i świeckiej literatury hebrajskiej. Jego opowiadania i powieści czerpią zarówno z tradycji, jak i z nowoczesności. Widać w nich przemiany literatury żydowskiej: od tradycyjnej przypowieści po imaginacyjne pejzaże, którymi zachwycał się Jorge Luis Borges.

„Przez kilka lat usiłowałem wydostać się z cienia Agnona, walczyłem, by uwolnić swoje pisarstwo spod jego wpływów, od jego kwiecistego, wykwintnego, drobnomieszczańskiego niekiedy języka, od jego miarowej rytmiki, od pewnej midraszowej pogody ducha połączonej z ciepłym tchnieniem bogobojnej mowy, pulsu melodii jidysz i spokojnego falowania soczystej opowieści chasydzkiej.[...] Mimo całego wysiłku (z jakim starałem się od niego oswobodzić) wszystko, czego nauczyłem się od Agnona, zapewne nadal pobrzmiewa w moich książkach"
Amos Oz

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

jolasia | 2018-03-25

Lektura dla wytrwałych. Opowiadania Agnona to hermetyczne, wręcz ezgotyczne, przypowieści tak mocno zanurzone w w judaizmie, tak wyrastające z hebrajskiej tradycji, że możemy doceniać ich piękno jedynie jak ślepiec podziwia opis pięknej rzeczy, a nie rzecz samą w sobie. Czytanie ich to wyprawa na nieznany i niezrozumiały ląd, oczywiście nie mam tu na myśli treści opowiadań (te jak na przypowieści przystało są dość proste), ale ich zakodowane sensy. Kołem ratunkowym okazało się dla mnie posłowie napisane przez tłumacza, Piotra Pazińskiego. Trudno mi zaliczyć twórczość Szmuela Josepfa Agnona do kanonu lektur, ale jednak jest to grunt, na którym wyrosła współczesna literatura izraelska zarówno tych autorów, którzy starego mistrza cenią jak i tych, którzy go nie cierpią.

| 2017-07-12
aninkka | 2016-12-02
Przeczytana: 10 czerwca 2017
ChatRoux | 2018-07-07

Czytamy w weekend

Powrót do postapokaliptycznego świata, wyciąganie się z bagna za własne włosy czy wspominanie bliskiej osoby przez pryzmat jej kolekcjonerskiej pasji - to czeka, pod względem literackim, oczywiście, część naszej redakcji w ten weekend. A Was jaka książkowa przygoda porwie?

Odnalezione w tłumaczeniu

W sobotę zakończyły się Gdańskie Spotkania Tłumaczy Odnalezione w tłumaczeniu. Na trzy dni Gdańsk zamienił się w stolicę przekładu – goście rozmawiali o tłumaczeniach, z tłumaczami i przez tłumaczy. Tegorocznym tematem były „małe języki” i „wielka literatura”.