W niebie na agrafce

Wydawnictwo: Świat Książki
freesoul1705

Napisana wartko, lekko i zabawnie historia młodej kobiety, samotnie wychowującej dziecko, która odkrywa, że ktoś inny jest jej ojcem – miłość matki z czasów studiów, artysta malarz. Wspierana przez zwariowaną przyjaciółkę rusza na poszukiwania prawdziwego ojca (do Włoch) i natrafia na trop fałszerzy obrazów. Oczywiście po drodze spotyka wielka miłość, który potrafi znieść jej wszystkie wybryki i ekscentryzmy.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/w-niebie-na-agrafce-iwo...»

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5328

W kolejce po szczęście

Zagadkowy tytuł, romantyczna okładka i ciekawy opis skutecznie skusiły mnie, by sięgnąć po debiutancką powieść Iwony Grodzkiej-Górnik. „W niebie na agrafce” to książka dość sporej objętości, która zmienia swoje oblicze w trakcie lektury. Początek to obyczajowe babskie czytadło, koniec to już całkiem inny styl. To komedia kryminalna napisana z dużą dawką humoru. Całość odbiera się lekko i przyjemnie. Książka opowiada historię 28-letniej zwyczajnej kobiety, której życie w pewnym niespodziewanym momencie diametralnie się zmienia, dosłownie przewraca się do góry nogami. Główna bohaterka musi na nowo poskładać swój świat i poszukać szczęścia, które jak to często w życiu bywa ubiera czapkę-niewidkę i nie chce nam się pokazać, choć jest na wyciągnięcie ręki.

Mając niespełna 24 lata Zuzanna jest szczęśliwa. Czeka ją przecież wspaniałe życie u boku ukochanego, ślub już blisko. I nagle szczęście pryska jak bańka mydlana. Patryk ginie nagle w wypadku samochodowym. Zuza zapewne załamałaby się, gdyby nie fakt, że jest w ciąży. Dziecko rozwijające się w jej łonie daje jej siłę do pokonania traumy. Gdy rodzi się Łukasz staje się dla swojej mamy całym światem. Oboje porzucają Kraków i przeprowadzają się do niewielkiego domku w Arabelinie pod stolicą. Zuza zajmuje się wychowaniem synka, pracuje w banku, a w wolnych chwilach maluje. To jej wielkie hobby i pasja. Kobieta nie myśli zbytnio o mężczyźnie, który mógłby zastąpić Łukaszowi tatę i zamieszkać w jej sercu. Nie czuje się jeszcze gotowa na nowy związek. Nagle umiera jej ukochana krewna i przyjaciółka Basia. To dla Zuzy spory cios. Na jej pogrzebie spotyka tajemniczego mężczyznę, który przekazuje jej dość intrygujące informacje. Wynika z nich, że jej ojcem może nie być ten mężczyzna, którego całe życia nazywała tatą. W celu wyjaśnienia tej sprawy bohaterka udaje się do krewnej Klementyny. To, co usłyszała na cmentarzu jest prawdą. Jej ojcem jest ktoś, kto był pierwszą i wielką miłością jej mamy. Zuza postanawia za wszelką cenę odnaleźć tego mężczyznę. Poszukiwania okazują się niełatwe, a tropy prowadzą do pięknej Itali. Szukając swojego ojca Zuza wplątuje się w sporą aferę kryminalną.

Rodzinne tajemnice to często wykorzystywany temat w fabułach książek dla kobiet. Na to rozwiązanie zdecydowała się również Iwona Grodzka-Górnik. Prostym i łatwym w odbiorze stylem ukazała historię młodej, niezależnej kobiety, która pewnego dnia po usłyszeniu szokującej nowiny czuje się bardzo zagubiona. Oszukana i zraniona, a boli ją to tym bardziej, że cios pochodzi od najbliższych, tych którzy ją wychowywali i tych, których tak bardzo kocha. Zuza bezgranicznie wierzyła rodzicom, a tymczasem oni przez całe jej życie nie powiedzieli jej prawdy. Tajemnicę, która stanowi o jej tożsamości utrzymywali w sekrecie przez długie lata, wciąż milczeli i wcale nie mieli ochoty uświadomić córki o tym, kto jest jej biologicznym ojcem. Zuzę bardzo to boli i sprawia, że doskonałe jak do tej pory stosunki z mamą ulegają znacznemu ochłodzeniu. Za wszelką cenę pragnie odnaleźć prawdziwego tatę. Wydaje jej się, że to sprawi, iż poczuje się szczęśliwa. Ale pozory tak często mylą!

W trakcie poszukiwań taty w życiu Zuzanny pojawiają się dwaj atrakcyjni mężczyźni, dwaj adoratorzy. Podążając tropem sławnego malarza Zuza poznaje swoją nową rodzinę, sympatycznych braci. Dowiaduje się o wyjątkowym talencie taty i uświadamia sobie skąd w niej taka pasja do malarstwa, skąd tak wielka potrzeba trzymania pędzla w ręku.

„W niebie na agrafce” to książka o miłości i namiętności, o pasji i poszukiwaniu tożsamości. Jest w niej nieco literackiej fikcji, ale i dużo z realnego życia. Ta powieść to dobry debiut, w trakcie czytania którego nuda nie grozi. Lekturze towarzyszy bowiem lekkie napięcie, akcja jest bardzo dynamiczna , a czytelnicy nie raz poczują się zaskoczeni. Doskonała książka na długie jesienne wieczory.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Kasiek | 2015-05-03
Na półkach: Literatura polska
Przeczytana: 03 maja 2015

Nieznana mi dotąd autorka i tytuł, który nic mi nie sugerował złożyły się na miłą niespodziankę. Książka okazała się lekką, przyjemną lekturą na jedno popołudnie. Niezbyt wyszukana fabuła z mało skomplikowanym wątkiem kryminalnym, tajemnicą rodzinną i romansem została doprawiona dużą dawką dobrego humoru. Książkę czyta się z uśmiechem na twarzy, a kilka ripost naprawdę mnie rozbawiło. Bohaterka ze swoim temperamentem i ciętym językiem wzbudza sympatię, a sytuacje, które mają miejsce za jej przyczyną, są zabawne i nieprzewidywalne. Książka nie wzrusza, nie trzyma w napięciu, nie daje do myślenia, ale przede wszystkim bawi.

gosia123 | 2012-10-19
Przeczytana: 19 października 2012

Kolejna polska powieść,która wywarła na mnie niesamowite wrażenie. Opowieść o poszukiwaniu własnych korzeni i o tym jak los lubi płatać nam figle. Gorąco polecam

Beata | 2015-06-14
Przeczytana: 12 czerwca 2015

Debiut literacki, moim zdaniem bardzo udany. Romantyczna historia rodzinna z kryminalnym wątkiem opowiedziana ciekawie. Czyta się bardzo płynnie, postaci zarysowane ciekawie, choć nieco denerwowała mnie główna bohaterka swoją naiwnością. Ale z pewnością polecam tę książkę na weekendowe popołudnie. Czekam też z niecierpliwością na następne utwory autorki

Gosia | 2016-09-18
Na półkach: ROK 2016
Przeczytana: 18 września 2016

Zuzanna - samotnie wychowująca syna, pracuje w banku a z zamiłowania jest malarką. Przypadkowo poznaje historię swojej rodziny i stara się odszukać swojego biologicznego ojca. Zostaje uwikłana w działalność szajki handlującej obrazami i zarazem odnajduje miłość. Całkiem fajnie napisana książka, bardzo przyjemnie się ją czyta.

virgo123 | 2015-12-17
Na półkach: Książki wymienione
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Bez większego entuzjazmu podchodziłam do tej książki, bo z reguły nie czytam książek polskich autorów/autorek, ale w tym przypadku muszę przyznać, że bardzo mi się podobała ta książka :) Od samego początku bardzo mnie wciągała, przeczytałam ją w kilka dni ;) Polecam :)

boziaczek | 2013-04-01

Debiutancka powieść p. Iwony Grodzkiej-Górnik to całkiem zgrabna historia z gatunku kryminalno-obyczajowego z wątkiem miłosnym w tle. Napisana prostym, niezbyt wyszukanym stylem, czyta się szybko i sprawnie, a wątek kryminalny zdaje się być dość prawdopodobny. Jest to zdecydowanie pozycja na dobry relaks. Mimo, że nie jest to może powieść przekazująca "ambitne" treści, to zdecydowanie polecam dla wszystkich czytelniczek na oderwanie się od szarej codzienności.

sztuku | 2012-09-26
Na półkach: 2012

Iwona Grodzka-Górnik (ur. w 1971 r. w Złotowie) - chciała zostać aktorką, ale ostatecznie wybrała bankowość. Powieść W niebie na agrafce to jej debiut. Autorka pracuje nad kolejną książką. Przez wiele lat związana ze Szczecinem, obecnie mieszka wraz z mężem i dwojgiem dzieci pod Warszawą.

Bohaterką książki jest dwudziestoośmioletnia Zuzanna Kostecka, która samotnie wychowuje uroczego czterolatka. Jest oddaną córką, matką sąsiadką i pracownicą, bowiem pracuje w bankowości, mimo że w jej sercu tkwi zamiłowanie do malowania. Kiedy oznajmiła ukochanemu, że jest w ciąży jak grom z jasnego nieba spadła na nią lawina nieszczęść. Najpierw wypadek, w którym ginie narzeczony Zuzy, a następnie wiadomość o guzie mózgu swojej najlepszej przyjaciółki, Basi. Kiedy w miarę jej życie wróciło na do normalności i wszystko zaczęło się układać, przyszła kolejna szokująca wiadomość o śmierci Barbary. Na jej pogrzebie do Zuzanny podszedł mężczyzna, podający się za przyjaciela jej ojca, jednak fakt, iż...

Karolina | 2012-09-28
Przeczytana: 23 września 2012

W życiu każdego dziecka jest taki moment, kiedy rodzic jest dla niego najważniejszą osobą na świecie. Nie ważne jak dalece odbiega od ideału, w oczach swojej pociechy jest postacią pozbawioną jakiekolwiek skazy, nobilitowaną niemal do miana herosów. Mama posiadająca zadziwiającą moc do odganiania wszelkich zmartwień, tata, który jak nikt inny na świecie potrafi zamienić zwykłą, domową zabawę w przygodę życia - to tylko nieliczne z umiejętności, którymi dysponują. Wraz z upływem lat, idealny portret ulega jednak znacznym przekształceniom. Nagle okazuje się, że rodzice nie radzą sobie ze wszystkimi zmartwieniami; że nie znają odpowiedzi na wszystkie pytania... Że, tak jak każdy człowiek, kłamią...

Zuzanna, dwudziestoośmioletnia samotna matka i niespełniona malarka, mimo zawirowań życiowych nie może narzekać na swoje życie. Owszem, los zdecydowanie dał jej nieźle w kość okradając ją z największej miłości, ale przynajmniej zostawił jej oparcie w postaci rodziców i ukochanej cioci. To...

Paula | 2012-11-12
Na półkach: Przeczytane 2012
Przeczytana: 09 listopada 2012

Wciągająca i intrygująca historia napisana świetnym językiem. Lekko i przyjemnie się czyta. Jest zabawnie. Do tego rozbrajający, czteroletni Łukaszek (tylko szkoda, że tak go mało). Czekam z niecierpliwością na kolejną książkę autorki.

Sabinka | 2013-01-22
Na półkach: Polacy nie gęsi 2013
Przeczytana: 21 stycznia 2013

Ciężko zebrać myśli. Nie bardzo wiem co napisać, to znaczy niby wiem, ale nie umiem tego jakoś złożyć w całość. Jestem zaskoczona debiutancką powieścią Iwony Grodzkiej - Górnik. Bardzo!

Lubię debiuty, zawsze tak było. W ostatnim czasie wychodzi ich bardzo dużo, czasem trudno się zdecydować, po które tak naprawdę sięgnąć, kilka czeka jeszcze na półce, nie wiem czy jeszcze je przeczytam, czy już nie. Sama nie umiem wyjaśnić dlaczego po nie tak często wyciągam rękę? Czy to ciekawość, czy szukanie nowych, dobrze zapowiadających się autorów, a może, chyba najbardziej skłonna jestem do tego się przyznać, szukanie perełek w tym wielkim skupisku, który pojawia się na rynku??? Wyłowiłam taką perełkę! "W niebie na agrafce" jest taką perełką!!!! Żałuję tylko, że tak długo czekała na swoją kolej! Iwona Grodzka - Górnik okazała się być rewelacyjną debiutantką! Jestem zaskoczona, pod wrażeniem i z pewnością nie tego się spodziewałam!

Zuzanna Kostecka - kobieta przed trzydziestką, samotnie...