rozwiń zwiń

451° Fahrenheita

Okładka książki 451° Fahrenheita
Ray Bradbury Wydawnictwo: Czytelnik fantasy, science fiction
181 str. 3 godz. 1 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Tytuł oryginału:
Fahrenheita 451
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1960-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1960-01-01
Liczba stron:
181
Czas czytania
3 godz. 1 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Adam Kaska
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
59 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
205
41

Na półkach: , ,

Po doskonałym w formie i treści „Roku 1984” oraz krytykującym „doskonałość”, wizjonerskim, lecz dla mnie zbyt suchym emocjonalnie „Nowym wspaniałym świecie” postanowiłem sięgnąć po kolejną klasykę literatury dystopicznej… powieść „Fahrenheit 451”.

W bliżej nieokreślonej przyszłości strażacy nie gaszą już pożarów; wręcz przeciwnie, rozniecają ogień, by unicestwić zdolność krytycznego myślenia ukrytą na stronicach resztek ocalałych książek.

Wizja ta, wywołana prawdopodobnie obrazem palonych przez nazistów woluminów, wpisuje się w popularne motywy powojennej literatury fantastycznej. Mimo, że podziałała na wielu czytelników, Stanisławowi Lemowi nie wydawała się nazbyt straszna. W porównaniu z innymi okrucieństwami II Wojny Światowej uznał ją za zbyt mało eschatologiczną i infantylną, a popularność powieści na Zachodzie przypisał zbyt małej świadomości amerykanów tego, co zaszło w Europie. W swoim obszernym eseju poświęconym fantastyce i futurologii Lem ocenił „Fahrenheit 451” jako „rzecz słabą” i poddał ją zasłużonej krytyce. Choć uważał ją za dzieło „nadzwyczaj nierówne, konceptualnie bardziej jeszcze niż estetycznie”, to właśnie ta druga nierówność będzie się rzucała w oczy odbiorcom „nieoczytanym” z gatunkiem.
Śledziłem fabułę z wrażeniem czytania scenariusza pisanego „na kolanie”, gdzie wątki mające się w nim znaleźć pospajane są naciąganymi, mało logicznymi łącznikami. Przypomina on poniekąd materiał na film klasy B, który angażuje i bawi, jeśli tylko wyłączy się myślenie; paradoksalnie, książka ta krytykuje kulturę niską, do której sama w mojej opinii trochę predestynuje. Lem miał podobne odczucia. Zarzucił autorowi brak panowania nad pomysłami i tematami, który porównał do procesu śnienia; wtedy również nie mamy kontroli nad jakością, sensami i kolejnością pojawiania się obrazów. „A jak bywają sny artystycznie znakomite i bezwartościowe, tak też się przedstawia jego pisarstwo. Silnik imaginacji doskonały, lecz ani śladu selekcyjnych filtrów samokrytyki. A więc amplituda wychylona skrajnie w górę i w dół od zera do przeciętności”.
Przeszkadzają również zbyt papierowe postacie, gotowe do spalenia w temperaturze o wiele niższej niż proponowane 451 Fahrenheita; temperaturze zimnej logiki. Objawiają się jej brakiem w działaniu oraz zbyt emocjonalnym podejściem. Lem zrobił tu kolejny zarzut pisząc, że „uczuciowość i imaginacja nie wystarczą dla porządnego zbudowania powieści.” Posuwa się zaraz jeszcze dalej i przytacza opinię krytyka literackiego, niejakiego F. Rottensteinera, który nazwał Bradbury’ego „powierzchownie elegijną płaczką”.

Dodatnią wartością powieści jest jak dla mnie kilka ciekawych nowinek technicznych, oraz przewidywania, poparte obawami autora, co do rozluźnienia relacji społecznych. W czasach uzależnień od technologii (telewizora, telefonu, czy nie przewidzianego przez niego Internetu) wydają się one spełnione. Dostrzegłem też po drodze kilka naprawdę wspaniałych metafor, zwłaszcza na początku książki. Niestety, wraz z rozwojem akcji bombardowanie tymi mniej wyszukanymi, oraz nadmiarem przymiotników i przysłówków znacznie przeszkadzało jej śledzenie.

-------------------------------------------------------------------------------
Nie wiem na ile to wina tłumacza, ale takie twory jak „stał bardzo prosto” (a można trochę prosto?, stoi się albo prosto, albo się jest pochylonym), „zamrugał oczami” (ustami się nie da), czy „biegł niosąc na wpół pustą walizkę” (biec i nieść jednocześnie się wyklucza) nie powinny się znaleźć w żadnym szanującym się dziele. Z przewijających się absurdów warto choćby wspomnieć o tym, że nieprawdopodobne, by futurystyczny, metalowy zwierz połamał się na wskutek potraktowania go wiązką ognia przeznaczoną do spalania książek; to akurat Bradbury powinien był przewidzieć.

* Wykorzystano cytaty z: "Fantastyka i futurologia" Stanisława Lema.

Po doskonałym w formie i treści „Roku 1984” oraz krytykującym „doskonałość”, wizjonerskim, lecz dla mnie zbyt suchym emocjonalnie „Nowym wspaniałym świecie” postanowiłem sięgnąć po kolejną klasykę literatury dystopicznej… powieść „Fahrenheit 451”.

W bliżej nieokreślonej przyszłości strażacy nie gaszą już pożarów; wręcz przeciwnie, rozniecają ogień, by unicestwić zdolność...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    9 614
  • Chcę przeczytać
    7 548
  • Posiadam
    1 744
  • Ulubione
    424
  • 2018
    212
  • Fantastyka
    182
  • Teraz czytam
    160
  • Chcę w prezencie
    136
  • 2021
    120
  • 2019
    116

Cytaty

Więcej
Ray Bradbury 451° Fahrenheita Zobacz więcej
Ray Bradbury 451° Fahrenheita Zobacz więcej
Ray Bradbury 451° Fahrenheita Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także