Waleczna. Wielkomiejska baśń

Cykl: Modern Faerie Tales (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Valiant

Siedemnastoletnia Valerie Russell jest zbuntowaną nastolatką z Nowego Jorku. Pewnego dnia przyłapuje matkę w niedwuznacznej sytuacji ze swym chłopakiem i wstrząśnięta porzuca dom, przystając do grupy bezdomnych rówieśników, koczujących w podziemiach stacji metra. Nowi przyjaciele okazują się uzależnieni od tajemniczego magicznego specyfiku produkowanego przez trolla Ravusa. Niedługo skrzaty zaczynają w tajemniczy sposób ginąć i Valerie odkrywa, że trafiła w sam środek odwiecznej walki o władzę między dwoma rywalizującymi magicznymi królestwami walki, w której decydującą rolę odegrają miłość, szklany miecz i koziostopa kobieta. Holly Black jest popularną autorką powieści fantasy dla młodzieży i dzieci. Urodziła się w 1971 r. w New Jersey, dorastała w wiktoriańskim domostwie, niszczejącym i zagraconym, ale pełnym książek. Mieszka w Massachusets. Oprócz dziecięcych Kronik Spiderwick, napisała książki dla starszej młodzieży: przetłumaczoną na 14 języków Daninę (Wydawnictwo Dolnośląskie 2006), a następnie Waleczną. Powieść tę amerykańscy bibliotekarze uznali za najlepszą książkę roku dla młodzieży i uhonorowana nagrodą Andre Norton. W kolejnej powieści autorka powraca ze swą bohaterką do świata wróżek opisanego w Daninie..

źródło opisu: opis dytrybutora

źródło okładki: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2007

Gośka | 2013-05-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 25 maja 2013

"Waleczna" jest historią siedemnastoletniej Valerie, która po odkryciu zdrady swojego chłopaka, wyrusza do Nowego Jorku, goli sobie włosy i przyłącza się do grupy mieszkającej w podziemiach metra. I tam odkrywa za sprawą nowych znajomych, że świat, który zna tylko z baśni, jednak istnieje. W wyniku pewnych okoliczności staje się sługą trolla Ravusa. Przez miesiąc musi spełniać jego polecenia, tym samym staje się kurierem roznoszącym magiczne lekarstwa dla skrzatów. Od jakiegoś czasu ktoś zabija skrzaty. Winą zostaje obarczony właśnie Ravus. Czy jest on czarnym charakterem, czy może ktoś go pragnie wrobić?

Val to zwykła dziewczyna, która w wyniku okoliczności staje się osobą odważną, lojalną i walczącą do samego końca o coś, w co wierzy. Jej postać jest dobrze wykreowana, wiarygodna i sympatyczna. Postacią pobocznym również nie można niczego zarzucić. Książka skupia się na jednej, konkretnej historii i nie ma wątków pobocznych. Akcja toczy się wartko, bez przestojów, praktycznie na...

mało_oryginalna | 2013-08-03

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Holly Black znana jest ze swojej serii Kroniki Spiderwick, których jako dziecko nienawidziłam. Na pierwszą książkę którą przeczytałam tej autorki “Danine” natknęłam się dosyć dawno, nie przyciągąła mnie dziewczyna na okładce, a już na pewno nie papieros w jej dłoni, jednak zaciekawił mnie opis, więc wbrew sobie, kupiłam ją. No i niestety ale od tamtej pory mieszka ze mną mój kolega skrzat.

“-W pewien księżycowy dzień trupki dwa pobiły się-wyrecytowała.
[...]
-Stojąc tyłem twarzą w twarz, dobyły mieczy, strzeliły wraz. Głuchy policjant usłyszał huk, przyszedł i trupki zastrzelił znów.”

Natalia | 2015-05-24
Przeczytana: 24 maja 2015

Książkę poleciła mi bibliotekarka jako lekką i przyjemną na wieczór ;-) I faktycznie taka jest. Można się przy niej odprężyć i odpocząć. Nie jest za wysoki lotów ,ale zła również nie jest. Jak dla mnie można zaliczyć ją do przeciętnych. Akcja za bardzo nie porywa, ale jak sie człowiek zmusi to i się nie znudzi ;-) Przeczytałam w jeden wieczór także polecam każdemu kto chce oderwać się na chwilkę od rzeczywistości i przenieść w świat ,który jest pełen magii i dziwnych wydarzeń.

Julls | 2015-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2015

Hipnotyzująca opowieść. Z zapartym tchem śledziłam przygody Val, obserwowałam zachodzącą w niej przemianę. Bardzo podobało mi się połączenie ze sobą dwóch różnych światów- zatłoczonego Nowego Jorku i świata rodem z baśni. Pomysł z magicznym narkotykiem jest czymś świeżym, zupełnie nowym, z czym nie zetknęłam się wcześniej.

Żałowałam tylko, że wiele wątków nie zostało dobrze rozwiniętych. POwieść jest krótka i szybko się kończy, tym bardziej, że bardzo prędko się ją czyta. Poza tym, zakończenie wydało mi się trochę nierealistyczne.

Z przyjemnością przeczytaminne książki tej autorki.

Shemmer | 2013-08-02

"Tchórzostwem jest wymachiwać mieczem przed nosem komuś, kto poprzysiągł, iż nigdy więcej nie użyje ostrza"
Niby historia fajna, ciekawie wykreowana ale nie umiałam dać się jej szybko ponieść. A kiedy już poczułam to ukłucie zafascynowania, książka się kończyła.

Kelsey_Hayes | 2015-06-10

Super!! Wczoraj skończyłam czytać... Mega, mega książka! Polecam!! :)

Cecily | 2010-02-04

Po prostu zakochałam się w tej książce.

Valerie Russell to szesnastolatka, wychowywana przez samotną matkę: jej ojciec wyprowadził się, zakładając nową, znacznie szczęśliwszą rodzinę. Pewnego dnia, gdy dziewczyna niespodziewanie przychodzi do domu, odkrywa, że jej własna matka sypia z... jej chłopakiem! Wściekła, ucieka z domu, aby wszystko przemyśleć... I wpada na trójkę dziwnych, tajemniczych dzieciaków, mieszkających w nowojorskim metrze. Szybko okazuje się, że jej nowi przyjaciele są częścią nietypowych zdarzeń...
Wiedząc, że tak jak i Danina, Waleczna jest młodzieżówką, nie spodziewałam się po niej zbyt wiele. Liczyłam jednak na całkiem fajny klimat, jaki Black zapewniła czytelnikowi w pierwszej części. I tak, dostałam go, choć pod nieco inną osłoną.
Przede wszystkim, nie jest to zbyt długa książka, co sprawia, że nie wszystkie wątki są dostatecznie, przynajmniej według mnie, rozwinięte. Brakuje mi w nich czegoś, co pozwoliłoby mi całkowicie wsiąknąć w świat przedstawiony przez panią Black. Mimo to, historia dalej...

Ana | 2014-09-13

Niedawno czytałam inną książkę autorki i byłam pewna, że jest to seria taka, która opowiada o tych samych bohaterach. Natomiast okazało się, iż jest to bardziej taki cykl. Wiecie, o co mi chodzi, są one takie luźno połączone ze sobą. Jako przykład czegoś podobnego mogę podać serię Kerrelyn Sparks czy Christine Feehan. Jak już sobie to uświadomiłam, to byłam trochę zawiedzona, ponieważ miałam nadzieję na poprawę w kolejnym tomie, a tu niespodzianka tamta historia już się zakończyła.

Z drugiej strony to dzieło autorki podobało mi się bardziej. Tym razem nie było jednego wielkiego chaosu. Większość była w miarę ładnie i składnie powiązana ze sobą. Wydarzenia były logiczne i spokojnie mogłam zrozumieć i przyswoić, co się akurat dzieje. Nadal mamy doczynienia z wszechwiedzącym narratorem, ale tym razem historia jest opowiadana tylko z jednego punktu widzenia, więc to da się jeszcze przeżyć. Poza tym mam wrażenie, że skoro mogłam spokojnie ogarnąć, co się wydarzyło, to nie...

Iselin | 2010-09-27

Wciągająca, wartka akcja. Wróżki, elfy i trolle osadzone we współczesnym Nowym Jorku. Ciekawie napisana. Warto przeczytać.