Waleczna. Wielkomiejska baśń

Okładka książki Waleczna. Wielkomiejska baśń Holly Black
Okładka książki Waleczna. Wielkomiejska baśń
Holly Black Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Elfy ziemi i powietrza (tom 2) Seria: Behemot fantasy, science fiction
Elfy ziemi i powietrza (tom 2)
Behemot
Valiant
Wydawnictwo Dolnośląskie
2007-01-01
2007-01-01
Holly Black urban fantasy faerie literatura młodzieżowa

Okładka książki Krew Holly Black, Ted Naifeh
Krew Holly Black, Ted Na...
Okładka książki Złota wieża Holly Black, Cassandra Clare
Złota wieża Holly Black, Cassan...
Okładka książki Znak Holly Black, Ted Naifeh
Znak Holly Black, Ted Na...

Drugi tom serii Elfy Ziemi i Powietrza. Po pierwszej części, myślałam, że gorzej być nie może. Niestety, w swej bylejakości może. Ledwo doczytałam i dotrwałam do końca... Powiewa destrukcją i zgnilizną. Kontynuacja, która, dla mnie wcale nią nie jest. Zupełnie oddzielna historia baaaardzo luźno powiązana z częścią pierwszą.
Mam wrażenie, że seria poświęcona DEGENERATOM. Bandzie wykolejeńców życiowych ani niezwariowanym, ani nieodważnym i niezadziornym. Raczej brudnym, brutalnym, śmierdzącym i odpychającym. Uzależnienie od narkotyków, bezdomność i przypadkowy seks. Osobiście, takie klimaty mnie nie kręcą. Może w innym gatunku i ujęciu. Słabe, byle jakie i bez wyrazu i pomysłu. Niestety nawet magiczne stworzenia nie odczarowały wykreowanej przez autorkę rzeczywistości.

Mam wrażenie, że seria poświęcona DEGENERATOM....

Jak dla mnie książka okropna, destrukcyjna dla każdego nastolatka. Sama historia ciekawa i fajnie opisana dlatego daję trzy gwiazdki.

🧝🏻‍♀️SERCE TROLLA🧝🏻‍♀️

6/10 ⭐️

🧝🏻‍♀️Świat siedemnastoletniej Val wali się w gruzy, gdy dziewczyna zastaje w niedwuznacznej sytuacji swojego chłopaka z własną matką. Schronienia szuka w wielkomiejskiej dżungli, gdzie wpada w towarzystwo zdecydowanie nieodpowiednie dla grzecznej panienki...
Tyle, że Val nie jest zwyczajną dziewczyną z prowincji zagubioną w Nowym Jorku: jest uparta i nieposkromiona. Gdy na jej drodze pojawia się troll-alchemik, Val zostaje dilerką przedziwnego narkotyku ratującego Mały Ludek od zgubnego działania żelaza. Wplątana w rozgrywającą się na styku świata elfów i ludzi perfidną intrygę, dzielnie staje do walki, by odegrać decydującą rolę w dramatycznym starciu dwojga władców nie z tego świata.🧝🏻‍♀️

🧝🏻‍♀️Tak jak wspomniałam w poprzednim tomie, że nie za bardzo mi się podobała, również i ta część.

🧝🏻‍♀️Byłam ciekawa tej serii jeszcze bardziej jak przeczytałam Okrutnego księcia. Lecz trochę się zawiodłam.

______________________________

#oczamiksiazki #recenzja #sercetrolla #hollyblack #bookstagrampl #book #bookstagram #bookstagrampolska #booklover #books

🧝🏻‍♀️SERCE TROLLA🧝🏻‍♀️

6/10 ⭐️

Po przeczytaniu tomu 1, od razu chciałam zabrać się za ten, ale nie spodziewałam się, że opowiada on historię innych bohaterów. Czy to źle? Nie wiem, na pewno byłam lekko rozczarowana i mam raczej mieszane odczucia względem książki.
Val nie drażniła mnie w roli głównej postaci. Od początku, który okazał się wytrącający z kapci, bardzo jej kibicowałam. Przez co jej koszmarne wybory powodowały jeszcze większy smutek i współczucie.
Dave, Lolli i Luis z kolei jeśli wzbudzali na początku moją sympatię, przeszło mi wraz z rozwojem sytuacji. Nie mam pojęcia, czy któreś z nich miało być bohaterem pozytywnym, ale stwierdzenie, że mnie obrzydzali, byłoby wielkim niedopowiedzeniem.
Wspomnieć należy jeszcze oczywiście o Ravusie, którego imienia niestaty dotąd nie zapamiętałam. Ogólnie miejscami wzbudzał ciekawość, a pomysł na jego kreację wydaje mi się świetny, wszystko jednak psuje fakt, że pojawia się bardzo późno.
Dużym problemem powieści jest jej krótkość. Fabuła ma sens, nie powiem, że nie, ale długo się rozwija, żeby zakończyć sprintem – typowa druga część trylogii, nie wiadomo, po co istnieje. Autorka porusza między innymi kwestię naprawdę drastycznych aspektów życia osób bezdomnych (nie chcę ujawniać szczegółów, ale uważam, że ta książka nie jest dla osób wrażliwszych) i robi to bardzo wiarygodnie mimo przyspieszonego końca. Dlatego uznaję, że drzemiący w tym tomie potencjał nie został wykorzystany.

wolę pierwszą część

wolę pierwszą część

Jak bardzo to jest inne i słabsze od Okrutnego Księcia osadzonego w tym samym uniwersum, aż mnie to zaskakuje.
Autorka podejmuje się w tej części dużo brutalniejszych i trudniejszych tematów (bezdomność, ćpanie i problemy w relacjach) za co należy się plus, gdyż miło czasem podążać za bohaterką, która nie jest jedynie idealna. Odwzorowanie świata elfów i klimatu jak zawsze na najwyższym poziomie. Fajne odwołanie pod koniec do poprzedniego tomu.

I tutaj plusy się kończą.

Fabuła ok, ale nic szczególnego, bardzo przewidywalna (znacie to uczucie jak autor wplata w tekst "ot taki szczegół który będzie kluczowy w kulminacji, czytelnik nie zauważy", a Wy tak bardzo wiecie, że coś z tym będzie na koniec? Tak? To tutaj też to będzie),romans nope (nic nie mam do trolli, ale gdzie budowanie i napięcie? Od razu deklaracje miłości po 3 spotkaniach no nie nie) i jakoś tak brak zaskoczenia i poczucia intrygi czy odkrycia czegoś nowego.
Przeczytam kolejny tom bo już kupiłam (głupia wyprzedaż),ale jejku będzie to okupione mocnym staraniem żeby przebrnąć coś czuję.

Serce trolla Holly Black to drugi tom serii Elfy ziemi i powietrza. Jak się okazało książka to została już kiedyś wydana w Polsce jako Waleczna. Wielkomiejska baśń. Byłam trochę zaskoczona kiedy się o tym dowiedziałam. Wracając do powieści opowiada ona losy nastoletniej Val. Dziewczyna ucieka z domu i trafia na Nowojorską ulice gdzie żyje w opuszczonej stacji metra. Nastolatka wplątuje się w układ z trollem. Niespodziewanie Val ratuje mu życie i odkrywa kto zabija nowojorskie elfy. Pod koniec historia łączy się z postaciami ze Złej królowej.
Czekałam na tą powieść od kiedy skończyłam wspomnianą Złą Królową. Jak przystało na Holly Black historie czyta się mega szybko i wciąga od pierwszego rozdziału. Postacie i świat cudownie wykreowane przez autorkę. Intrygi knute na wysokim poziomie i zaskakujące zwroty akcji.

Kontynuacja Złej Królowej nie była tak wciągająca jak jej poprzedniczka jednak tak czy tak była super !!! Chodź trochę ubolewam, że niektóre wątki zostały tak szybko poprowadzone. Dla mnie no pozostaje taki niedosyt. Zwłaszcza przy scenach z trollem !!! Mogła Black poświęcić mu chodź trochę więcej czasu antenowego eh. Ogólnie Black mam wrażanie jak by tym tomem chciała przebiec maraton i zająć pierwsze miejsce. Wszystkie wątki i sceny są tak szybko poprowadzone że nawet człowiek ich nie zapamiętuje. Trochę szkoda że tak szybko poprowadziła ten tom bo on serio ma potencjał. Jestem bardzo ciekawa jak potoczy się trzeci tom i co tam właściwie będzie się działo.

Uwielbiam twórczość Holly Black, co chyba nie jest żadnym sekretem. Całym serduszkiem pokochałam Jude i Cardana - bohaterów trylogii ,,Okrutnego Księcia". Czytając drugi tom "Elfów Ziemi i Powietrza", to samo miałam z Ravusem. Ale kim był Ravus? Zachowując spoilery dla siebie, nie mogę wam tego zdradzić. Za to bardzo chętnie przedstawię wam postać głównej bohaterki.
Nim jednak do tego dojdzie, Val musi otrząsnąć się ze zgubnego wpływu odurzającej substancji – zrezygnować z magii, aby móc się przeciwstawić ponurym knowaniom elfiego dworu. 「OPIS POCHODZI OD WYDAWNICTWA @wydawnictwojaguar 」
Mimo, że przez większość czasu akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, magii nie brakuje. Cały czas akcja trzyma nas w napięciu - w końcu wraz z główną bohaterką szukamy tajemniczego truciciela elfów, a następnie przeżywamy walkę o tytułowe serce. Naprawdę nie spodziewałam się zakończenia historii, uważam że jest wzruszające, a takie zakończenia kocham najbardziej! Do tego bohaterowie… Polubiłam Val oraz jej gromadę przyjaciół, a Ravusa dosłownie uwielbiam. Najmniej podobał mi się motyw używek - ogólnie nie przepadam gdy narkotyki pojawiają się w książkach. Czy podobała mi się ta część? Bardzo! Czy ją polecam? Oczywiście!

Świat...

Po trylogię Elfy Ziemi i Powietrza sięgnęłam, ponieważ darzę ogromnym sentymentem pióro Holly Black i z wielką przyjemnością ponownie zanurzyłam się w niebezpiecznym świecie wykreowanych przez nią elfów.

Twórczość @blackholly cenię za niestereotypowe przedstawienie świata tych pradawnych istot fantasy. W tej trylogii jednak pisarka bardziej wyzywająco splotła barwne, brutalne, amoralne elfie uniwersum z brudną, smutną i beznadziejną rzeczywistością świata śmiertelników.

Elfy w trylogii są prawdziwymi potworami - znudzone swoim wiecznym żywotem, ciekawskie i złośliwe, skore do okrutnych figli i podłych intryg. To nie te szlachetne baśniowe piękne stworzenia w zwiewnych szatach, zdolne do czynienia dobra, które znamy z innych historii fantasy. I może stąd wynika moja fascynacja taką przewrotnością. A skrajności, jakimi są przenikające się światy: elfi niebezpieczny i ludzki pospolity są według mnie mistrzowsko wykreowane!

Bardzo dobrze czytało mi się trylogię. Przepadłam w świecie elfów znowu, chociaż głównie ich intrygi toczyły się w świecie żelaza - świecie ludzi. Nie przeszkadzało mi to zanurzyć się w oniryczny bezwzględny świat Nowego Jorku, gdzie prawdomówne elfy Podziemia wchodzą w układy, nieustannie coś knują, sprawują niepodzielną władzę nad elfim ludkiem, zabijają się bez litości i często dla zabawy oraz kochają szczerze i prawdziwie.

Całość, jak to u Holly : skrzy się od magii, zagadek, zadań pozornie nierozwiązywalnych, sytuacji bez wyjścia, wikłań śmiertelników w krwawe rozgrywki zarozumiałych elfich możnych.
Bohaterowie są ciekawie wykreowani, różnorodni, nieoczywiści, a zawiązana wielopoziomowa fabuła wciągająca i nieprzewidywalna.

Jak dla mnie - ponownie seria Holly Black - była wspaniałym przerywnikiem od poważnych i wymagających publikacji. Pozwoliła na skrzydłach fantazji z zapartym tchem śledzić losy bohaterów, wyobrażać sobie podwoje cnych i niecnych dworów, sycić się barwami magii, zmysłowością jadła, szat i staromodnymi manierami elfich istot. Dzięki "Elfom Ziemi i Powietrza" mogłam ponownie zanurzyć się w niepowtarzalnym uniwersum, gdzie nie trzeba dumać, "jakie to straszne, tak umierać przez całe życie..."

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Holly Black Waleczna. Wielkomiejska baśń Zobacz więcej
Holly Black Waleczna. Wielkomiejska baśń Zobacz więcej