Groby Cheronei

Wydawnictwo Poznańskie
1988-01-01
1988-01-01
historia starożytna Grecja Macedonia

Jeżeli ktoś pragnie udać się w podróż do starożytnej Grecji, to książki A. Krawczuka są do tego najlepszą metodą. Wszystko tu jest odpowiednio zbilansowane, wiedza, przekaz, język. Czytelnik nie ma uczucia przytłoczenia ciężką akademicką katedrą.

Kolejne mini dziełko mistrza warte polecenia każdemu kto interesuje się w chociaż w minimalnym stopniu starożytnością. Jedna z pozycji od których zaczynałem poznawać dzieje Grecji i Rzymu. Sentyment...

Profesor Aleksander Krawczuk jest autorytetem w dziedzinie starożytności tak jak np. profesor Jan Miodek w zakresie poprawnej polszczyzny.
Przybliża historię starożytnej Grecji czy Rzymu w na poły gawędziarskim stylu, ale jednak ze sporą domieszką faktów historycznych.

W tej niewielkiej objętościowo książce punktem wyjścia jest bitwa pod Cheroneą w 338 r. p.n.e., po której Grecy utracili część swobód na rzecz macedońskiego władcy Filipa.
Wiele ciekawostek na temat znanych postaci historycznych - Diogenesa, Demostenesa czy Platona.
Polityczne i militarne spory oraz znaczenie mówców w starożytnej Grecji, skąd wywodzą się prawnicze dysputy, trochę informacji o kulturze i obyczajowości - wszystko to zmieściło się w tym opracowaniu.

Całość jest ciekawa i dobrze się czyta, ale raczej dla osób zainteresowanych tematem.

Bezpośrednie wydarzenia po bitwie na błoniach Kefizosu. Upadek niezależności Hellady w oczach Ateńczyków. Profile Demostenesa, Demadesa, Izokratesa i wielu innych. I jak to zwykle bywa szerokie tło historyczne i mitologiczne w przedstawieniu ogólnej sytuacji ówczesnego świata. Uwaga, Krawczuk tym razem wtłacza również w teks swoje własne przemyślenia nad życiem i jego sensem. Warto!

Klęska wojsk greckich w bitwie pod Cheroneją sprawiła, że Hellada dostała się pod faktyczne panowanie króla Macedonii, Filipa. Profesor Krawczuk w swojej książce porusza jednak nie tyle temat samej bitwy - o niej samej bowiem nie ma jakichś bardzo szczegółowych źródeł - lecz o wielu aspektach związanych z tymże wydarzeniem. O tym dlaczego konflikt wybuchł. Co straciły a co zyskały po owej klęsce miasta-państwa greckie (zwłaszcza Ateny); kim byli główni aktorzy owych wydarzeń - nie tylko król Filip, ale i najważniejsi politycy greccy tamtego okresu. I jaki los spotkał tych, którzy w owej bitwie polegli. Na sam koniec: co z tego wszystkiego, z dziedzictwa materialnego i literackiego związanego z bitwą przetrwało do naszych czasów i jak wpłynęło na kulturę europejską. "Groby Cheronei" to książka oczywiście dla każdego kto wielbi kulturę antyku; nie mam bowiem złudzeń że po tą pozycję (ani żadną inną profesora Krawczuka) sięgną osoby nie zainteresowane tematem :)

1967

Sama bitwa, a w zasadzie klęska, którą ponieśli w bojach z Macedonią Grecy, jest tu potraktowana raczej epizodycznie, choć stanowi punkt wyjściowy całej książki. Sprawa owej porażki militarnej podnosi zarówno kwestię podżegania do wojny (główny ciężar oskarżenia padł na mówcę Demostenesa, co otwiera całą przestrzeń, w której autor ukazuje role i znaczenie mówców w starożytnej Grecji tego okresu),poświęcenia, zdrady, politycznych zagrywek oraz intryg, w których obłuda walczy o swoje z chciwością i dbałością o własny interes. Narracja co i rusz odbiega od zasadniczego tematu (ciekawy jest na przykład wątek, dotyczący hetery Fryne),ale absolutnie nie razi to podczas lektury, nie przeszkadza, ani nie wprowadza zamętu. Wręcz przeciwnie, ma się wrażenie, jakby otwierało się kolejne pudełeczka z kolejnymi historiami. A wszystko to tym ciekawsze, że prawdziwe, niezmyślone. Owszem, poddane interpretacji i autorskiej parafrazie – ale jednak mające potwierdzenie w historycznych wydarzeniach.

Całość czyta się naprawdę dobrze, a skostniałe postacie sprzed 2000 lat wydają się jak żywe. Stąd tym większy szacunek dla autora, że w tak interesujący sposób potrafił ukazać epizod, który dla współczesnego czytelnika może się wydawać zupełnie bez znaczenia...

Zdawać by się mogło, że opowieść o klęsce Greków pod Cheroneą może być interesująca jedynie dla pasjonata, który zaczytuje się w opowieściach o hoplitach, greckich retorach i starożytnej polityce. Sama miałam początkowo wątpliwości, czy aby na pewno wyniosę dla siebie z tej lektury coś więcej, ponad porcję dobrej, gawędziarskiej lektury. Ale autor ponownie nie zawiódł....

Bitwa pod Cheroneą, a w tle wielcy myśliciele i mówcy starożytnych Aten. Wiele zapamiętałem z tej historii dzięki talentowi autora w przekazywaniu treści w sposób interesujący. Przyjemnie się czyta. Polecam.

Często wracam do tej niewielkiej objętościowo książeczki. Jej tematyka wiąże się z kluczową dla losów Grecji bitwą pod Cheroneą w 338 r. p.n.e. Autor nie poprzestaje jednak na opisie polityczno-militarnej sytuacji w Grecji tego okresu. Zastanawia się nad zagadką lwa cheronejskiego, opowiada o sporach między ateńskimi mówcami Demostenesem i Ajschinesem, o heterze Fryne, o filozofach z platońskiej Akademii i z kręgu cynika Diogenesa. Bardzo barwna i lekka opowieść o schyłku epoki klasycznej w starożytnej Grecji!

Tomasz Babnis

Tytuł „Groby Cheronei” sugeruje nam tematykę którą podjęto w omawianej monografii. Autor pisze o skutkach bliższych, i tych nieco dalszych klęski wojsk Ateńskich, Tebańskich i miast z nimi sprzymierzonych z królem Macedońskim Filipem II w bitwie pod Cheroneą która odbyła się w 338 roku p.n.e. Autor podaje przy tym wiele szczegółów z życia ówczesnych Aten.
Moim zdaniem jest to praca bardzo wartościowa, którą z pewnością będą zachwyceni ludzie interesujący się historią starożytną, a w szczególności historią Aten. Nieco mniejszą wartość książka stanowi dla naukowców. Jest to książka pisana stosunkowo prostym językiem z licznymi anegdotami i ciekawostkami, mniej w niej jest faktografii. Aż bije z niej brak przypisów czy jakichkolwiek wskazówek bibliograficznych co uniemożliwia szybkie odnalezienie dzieł na które powołuje się autor. Zarówno tytuł całej monografii jak i poszczególnych rozdziałów, w mojej ocenie odpowiada treści w nich zawartych, książka jest napisana poprawnie stylistycznie. Z pewnością zaletą tej monografii jest to że w znacznej mierze opiera się na źródłach, chociaż ich odnalezienie jest mocno utrudnione przez to że autor, jak już wcześniej wspominałem nie umieścił ani przypisów ani bibliografii. Niemniej jednak w tekście możemy znaleźć całkiem sporo odwołań do antycznych autorów czy epitafiów które zachowały się w oryginale lub też w odpisach do naszych czasów. W książce nie ma nieścisłości, Aleksander Krawczuk często przyznaje że na dany temat nie ma jednoznacznej odpowiedzi w źródłach, czy też te same wydarzenia są opisywane w różny sposób. Pułapką dla niektórych czytelników może być to że treść jednego rozdziału wyrwanego z kontekstu całej książki może być myląca, ponieważ wyjaśnienie niedokończonej kwestii może znajdować się w następnym rozdziale. Z książki można dowiedzieć się bardzo wiele rzeczy o życiu codziennym Ateńczyków, ówczesnej demokracji i stosunkach panujących w świecie greckim tamtej epoki.
Książka ma nietypową strukturę, 48 rozdziałów, a książka liczy zaledwie 120 stron, często jeden rozdział zajmuje jedną stronę. Rozdziały są ułożone w ten sposób że treść następnego rozdziału wynika z poprzedniego, gdyby więc wydano tę książkę bez podziału na rozdziały czytelnikowi nie utrudniło by to jej odbioru.
Książka ta przez swą specyficzną budowę jest nieco inna od większości prac naukowych, w porównaniu z innymi książkami naukowymi podaje zaskakująco wiele ciekawostek i legend. Jest ona godną uwagi pozycją, zwłaszcza dla początkujących historyków czy też dla fascynatów.

Moim zdaniem jest...

• Starożytność