Mitologia starożytnej Grecji

Okładka książki Mitologia starożytnej Grecji Michał Pietrzykowski
Okładka książki Mitologia starożytnej Grecji
Michał Pietrzykowski Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe) religia
religia
Mitologie świata (Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe)
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1985-01-01
1979-01-01
mitologia mitologia grecka

Ze wstępu: "Każdy z rozdziałów tej książki zawiera krótkie, encyklopedyczne streszczenie najważniejszych i najbardziej popularnych wątków mitycznych, związanych z konkretnym bogiem, herosem lub wydarzeniem mitycznym, a ponadto komentarz ikonograficzny, omawiający ich przedstawienia w sztukach plastycznych. Ze względu na ograniczoną objętość książki do koniecznego minimum zostały zredukowane rozważania dotyczące interpretacji mitów i ich powiązań z rytuałem religijnym."
I bardzo dobrze. Ta książeczka to poważne opracowanie, z naukowymi odniesieniami, dla wymagających Czytelników.

Mitologia grecka to najbardziej znana w Polsce mitologia starożytnego świata i większość osób ma o niej pewne pojęcie. Autor "Mitologii starożytnej Grecji" - Michał Pietrzykowski - z pewnością był świadom tego stanu rzeczy, i żeby nie tworzyć kolejnego identycznego opracowania zdecydował się położyć większy nacisk na przedstawienia greckich bogów i herosów w sztuce. Kompozycja książki wygląda zatem tak, że autor najpierw pokrótce przedstawia najbardziej znane mity o danym bogu lub herosie, posiłkując się przy tym fragmentami "Przemian" Owidiusza, a następnie, również pobieżnie, opisuje jak dana postać była ukazywana w antycznej sztuce, największy nacisk kładąc na rzeźbę.

Efekt końcowy wydaje mi się dość przeciętny. "Mitologia starożytnej Grecji" nie zawiera ani dokładnego omówienia poszczególnych mitów, ani rozbudowanej naukowej analizy wierzeń i rytuałów, ani faktycznej analizy sztuki antycznej, poprzestając na dość krótkich opisach. Co gorsza, choć książka posiada ilustracje, części z omawianych rzeźb w ogóle nie ma na grafikach, co ujemnie wpływa na wrażenia z lektury. Jednak z drugiej strony, to nadal jest opracowanie mitologii greckiej i magia samych greckich mitów robi swoje. W sumie, przeczytać można, i to z przyjemnością, ale niewątpliwie na rynku są dostępne lepsze opracowania.

Ja wiem, że wszystkim się wydaje że znają mity greckie bo czytali Parandowskiego, ale jeśli ktoś oczekuje bardziej złożonego, wyczerpującego opracowania, niż książeczka dla gimnazjalistów, może sięgnąć po Pietrzykowskiego. Mozna też co prawda zastąpić to Kubiakiem czy Gravesem. Ale ja preferuję Pietrzykowskiego.

Bardzo przyjemna lektura - książka omawia losy poszczególnych bogów, herosów, głównych historii mitologii greckiej. Autor nie wdaje się w zbędne szczegóły, płynni przechodzi przez kolejne wątki. Wszystko przedstawione jest w przystępny sposób. Dodatkowym plusem jest odniesienie się do przedstawienia bohaterów mitologii w sztuce przez kolejne wieki - nie jest to standardowy dodatek do historii mitologicznej.

„Mitologia starożytnej Grecji” Michała Pietrzykowskiego to książka, którą wielokrotnie czytałem w dzieciństwie i która wraz z „Wojną Trojańską” i „Przygodami Odyseusza” Jana Parandowskiego stanowiła zajmujący przewodnik po świecie greckiego antyku. Krótkie rozdziały tej zwięźle i przystępnie napisanej pozycji czytało się jak najlepszą baśń i powieść przygodową, a potencjalne luki związane z minimalizmem opisu, skrótowym ujęciem tematu czy ewentualną suchością języka doskonale wypełniała moja wyobraźnia. Zapamiętałem ją zatem jako wciągającą i rzetelnie napisaną lekturę i z tej perspektywy mogę ją szczerze polecić wszystkim zainteresowanym tym obszarem europejskiej kultury.

"Mitologia starożytnej Grecji" Michała Pietrzykowskiego ramowo opisuje dzieje bogów, herosów i śmiertelników.
W części opisującej mity o bogach znajdziemy zestaw suchych faktów z "egzystencji" bogów, ich przymioty, a także ich przedstawienia w sztuce (malarstwo wazowe i rzeźba). Brak ciągłego wątku fabularnego powoduje, że raczej z trudem brnie się przez lekturę.
W drugiej części książki przedstawione są bardziej złożone historie, które mają swój ciąg fabularny i te czyta się bardzo przyjemnie (wojna trojańska, powrót Odyseusza, 12 prac Herkulesa czy wyprawa Argonautów).
Ostatni rozdział jest podsumowaniem, w jaki sposób na przestrzeni wieków mity Greków wpływały na sztukę europejską, w szczególności na malarstwo. I, doprawdy, jest to znakomite dziedzictwo.

W drugiej...

Na półkach: , , , , , , , ,

Dość ciekawe i przystępne wprowadzenie w problematykę mitologii greckiej. Minimalizm w opowiadaniu samych mitów, ale za to obszerny materiał ilustracyjny i częste odniesienia do historii sztuki greckiej. Pod tym względem praca jest oryginalna, gdyż Autor od razu odwołuje się do zachowanych przedstawień plastycznych. Trochę inna półka niż Kubiak, Graves, czy nawet stary Parandowski.

Tomasz Babnis

Zbyt duże nagromadzenie informacji typu kto, gdzie, z kim, dlaczego, kiedy, jak itp. Książka przypomina bardziej encyklopedię z suchymi faktami niż pozycję, która powinna w bardziej przystępny sposób przybliżyć czytelnikowi mitologię grecką. Osobiście nie polecam.

Posiadam z roku 1983

Posiadam z roku 1983

Treść zwarta, bez wodotrysków. Przydatne do przypomnienia sobie najważniejszych wydarzeń mitologicznych. Rozpada się w rękach.

• Mitologie
  • Mitologia