rozwiń zwiń
Pawliq88

Profil użytkownika: Pawliq88

Luszowice Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 1 rok temu
306
Przeczytanych
książek
752
Książek
w biblioteczce
209
Opinii
1 691
Polubień
opinii
Luszowice Mężczyzna
Jestem historykiem z wykształcenia, muzykiem z zamiłowania. Obecnie rozpoczynam pracę jako nauczyciel. Bardzo często łączę te dwa zainteresowania dlatego moim konikiem są dzieje muzyki rockowej lat 60-90. Ponadto interesują mnie wszystkie epoki historyczne, historia sztuki, literatura podróżnicza, biografie, szeroko pojęta literatura rozrywkowa w tym także fantastyka i sci-fi. Nie wyobrażam sobie życia bez książek. Czytam codziennie od kilkudziesięciu do kilkuset stron w zależności od czasu. Jestem tradycjonalistą o konserwatywnych poglądach, preferuję książkę papierową.

Opinie


Na półkach: , , , , ,

One of the most interesting music biographies I've read lately. Paul Stanley talks about his life and career with all his honesty. He frankly confides on highs and lows of Kiss and his personal life. Just amazing tales from one of rock's best vocalists and frontmen.

As a big fan of Kiss I am familiar with vast majority of their music. What I like about this book is It actualy reveals behind the scenes during the process of making albums. Paul reports on his quarrels with Gene and rest of bandmates that took a place during a long Kiss history. Especially in the eighties. This is a madly rushing rollercoaster full of music, sex, booze and girls. But not only that. Stanley actualy admits that deep inside he was not even genuinely happy most of the time. There were many reasons why he felt lonely and depressed.

Book contains a lot of anecdotes about other bands and musicians like The Rolling Stones, Led Zeppelin, Guns n' Roses, Bon Jovi and so forth and so on. Great material for every fan of rock music like me, also inspirational. So don't judge a book by it's cover and start to read! And do it immediately! I Highly recommend.

One of the most interesting music biographies I've read lately. Paul Stanley talks about his life and career with all his honesty. He frankly confides on highs and lows of Kiss and his personal life. Just amazing tales from one of rock's best vocalists and frontmen.

As a big fan of Kiss I am familiar with vast majority of their music. What I like about this book is It...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

Jeszcze jako student historii UJ miałem przyjemność uczestniczyć w wykładach profesora Ożoga. Bardzo ucieszyłem się wiec gdy w ręce wpadła mi jego publikacja ,,966. Chrzest Polski".

Tytuł może być nieco mylący. Autor zajął się bowiem opracowaniem szerszego spojrzenia na całość rozwoju chrześcijaństwa i organizacji kościelnej w państwie pierwszych Piastów. W zasadzie zaczyna od opisu pogańskiej Słowiańszczyzny, dawnych obyczajów religijnych, wiary w bóstwa: Peruna, Swarożyca, Swaroga. Następnie przedstawia proces chrystianizacji poszczególnych władztw Europy w IX i X wieku: Państwa Wielkomorawskiego, później Czech, Węgier i Rusi. W końcu mamy opis organizacji państwa pierwszych Piastów zrywający z utartym w podręcznikach szkolnych obrazem. Autor przedstawił wszystkie funkcjonujące w literaturze przedmiotu teorie na temat pochodzenia dynastii piastowskiej: czy to już nieaktualną od dawna koncepcję pochodzenia normańskiego ale także domniemaną choć wciąż nie udowodnioną ciągłość dynastii Mojmirowiców (Państwo Wielkomorawskie). Konkluduje jednak, że najbardziej prawdopodobnym obecnie założeniem jest oczywiście wywodzenie się Piastów bezpośrednio z Wielkopolski (oparcie się na genealogii Galla). Masa nowych faktów odnośnie organizacji pierwszych grodów, które spychają można powiedzieć Gniezno na dalszy plan. Dzięki zaawansowanej metodzie dendrochronologicznej opartej na badaniu przekroju dębów dziś wiemy z całą pewnością i dokładnością do kilku lat, że sieć grodów takich jak Poznań, Ostrów Lednicki, Grzybowo czy właśnie Gniezno powstała dość szybko w latach 920 - 940. Wyjątkiem jest tutaj Giecz który datuje się na rok około 850 a jego przebudowę znowu na wspomniane dwudziestolecie. Obala to teorie o długim rozwoju monarchii piastowskiej na rzecz nowej - wielkiego ,,boomu", szybkiego rozwoju struktury grodowej w jednym pokoleniu wstecz od Mieszka I. Co do niej zgadzają się dzisiaj prawie wszystkie autorytety historyczne w tej dziedzinie. Dalej mamy opracowaną już tematykę przyjęcia samego chrztu przez Mieszka i podjęcia akcji chrystianizacyjnej naszych elit przez biskupa Jordana po 968 roku. Co ciekawe w kwestii miejsca chrztu możemy jedynie gdybać. Za najbardziej prawdopodobne w świetle najnowszych badań archeologicznych uznaje się Poznań i Ostrów Lednicki a nie Gniezno. W grę wchodzą też mniej prawdopodobne opcje jak Praga i Ratyzbona. W końcu dochodzimy do opisu męczeństwa św. Wojciecha i jego bezprecedensowego znaczenia dla umocnienia Kościoła w Polsce piastowskiej. Następnie opracowanie tematyki związanej ze stosunkami Bolesława Chrobrego z Ottonem III. Oczywiście plany stworzenia uniwersalistycznego Cesarstwa, zjazd w Gnieźnie i starania naszego księcia o koronę zwieńczone sukcesem w 1025 roku. Autor kończy na opisie początków życia zakonnego i organizacji Kościoła w czasach Mieszka II.

Opracowanie profesora Ożoga jest bardzo czytelne a zarazem wnikliwe i wyjątkowo solidnie oparte na tekstach źródłowych. Mamy tutaj mnóstwo cytatów z Galla Anonima, Jana Długosza, kronik Kosmasa czy Thietmara. Wykorzystano liczne roczniki (krakowski dawny) i inne przekazy zagraniczne (Geograf Bawarski, Widukind z Korbei, Ibrahim Ibn Jakub). Przy analizie poszczególnych zagadnień mamy przedstawione wszystkie możliwe teorie i wskazaną zazwyczaj najbardziej prawdopodobną. Publikacja zdecydowanie wpisuje się w najnowszy nurt badań nad wczesnymi dziejami państwa Piastów, prezentuje aktualny ich stan i jest bardzo ciekawa. Polecam wszystkim entuzjastom naszych początków!

Jeszcze jako student historii UJ miałem przyjemność uczestniczyć w wykładach profesora Ożoga. Bardzo ucieszyłem się wiec gdy w ręce wpadła mi jego publikacja ,,966. Chrzest Polski".

Tytuł może być nieco mylący. Autor zajął się bowiem opracowaniem szerszego spojrzenia na całość rozwoju chrześcijaństwa i organizacji kościelnej w państwie pierwszych Piastów. W zasadzie...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Nikola Tesla. Władca piorunów Krzysztof K. Słowiński, Przemysław Słowiński
Ocena 7,1
Nikola Tesla. ... Krzysztof K. Słowiń...

Na półkach: , , , ,

Prąd zmienny, promienie X, zdalne sterowanie radiowe, elektrownia wodna na Niagarze, łapanie i wytwarzanie piorunów o mocy milionów woltów, promienie śmierci czy w końcu transmisja przesyłania energii drogą bezprzewodową to tylko najważniejsze z naukowych osiągnięć którym życie poświęcił Nikola Tesla.

,,Władca Piorunów" to nie tylko zwykła biografia jedynego w swoim rodzaju człowieka, to portret całej epoki elektryczności i wynalazków. Bardzo mocnym punktem są opisy: Dalmacja, Serbia, Niagara Falls, Colorado Springs, Nowy Jork to tylko niektóre miejsca ukazane z prawdziwie turystycznym polotem - byłem zaskoczony zręcznością autorów na tym polu. Świetnie przedstawili także tło kolejnych mijających epok w których przyszło żyć Tesli: schyłek XIX wieku, I Wojna Światowa, Prohibicja w latach 20 to te najważniejsze. Czyta się to miejscami niczym dobrą powieść i zdziwiony jestem negatywnym opiniom w tym temacie.

Narracja prowadzi nas od młodości Tesli aż do przybycia do USA i rzucenia się w wir tworzenia wynalazków. Czytamy o tym jak funkcjonowało środowisko naukowe w Stanach Zjednoczonych w II połowie XIX wieku. Odkrycia, wynalazki, wykłady, patenty, laboratoria, groźne doświadczenia ale także wszechobecna rywalizacja i kapitalizm czyli jak to wszystko skomercjalizować by finalnie spieniężyć. Mistrzem tego ostatniego okazał się Thomas Alva Edison który w odróżnieniu od Tesli umiał zarabiać na swoich wynalazkach. Nikola - niestety nie. Cudowny umysł z którego pomysłów korzystali często inni, praktycznie do końca życia pozostał biedny. Niejednokrotnie naciągany przez elitę bankierską i kolegów naukowców po fachu poświęcił życie okiełznaniu siły prądu a nie gromadzeniu mamony. Wielki wizjoner niestety nie potrafił zadbać o swoje interesy. I tak książka wyjaśnia, że np. pionierem radia był nie jak powszechnie się uważa Guglielmo Marconi ale właśnie Nikola Tesla. A to Marconi dostał patent i zbił na nim majątek. W książce spotkamy także inne nazwiska związane z rewolucją XIX wieczną jak Faraday, Graham Bell, Roentgen, Twain i inni. Widzimy także naszego bohatera jako eleganta i ekscentryka.

Fabularyzowana momentami koncepcja książki bardzo mi odpowiadała. Częste wstawki z autobiografii Tesli uwiarygadniają narrację, wiele jednak pozostaje tajemnic i niedomówień. Pozycja zdecydowanie warta uwagi a jeśli mam się czegoś czepić - troszkę przydługa. Ja jednak nie nudziłem się ani przez chwilę. W konkluzji przychodzi mi na myśl angielska fraza ,,gone but not forgotten". Brawo Panie Tesla zasłużył Pan na wieczną sławę!

Prąd zmienny, promienie X, zdalne sterowanie radiowe, elektrownia wodna na Niagarze, łapanie i wytwarzanie piorunów o mocy milionów woltów, promienie śmierci czy w końcu transmisja przesyłania energii drogą bezprzewodową to tylko najważniejsze z naukowych osiągnięć którym życie poświęcił Nikola Tesla.

,,Władca Piorunów" to nie tylko zwykła biografia jedynego w swoim...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Pawliq88 Pawlica

z ostatnich 3 m-cy

Tu pojawią się powiadomienia związane z aktywnością użytkownika w serwisie


ulubieni autorzy [26]

John Flanagan
Ocena książek:
7,7 / 10
28 książek
3 cykle
1981 fanów
Wojciech Drewniak
Ocena książek:
7,7 / 10
7 książek
1 cykl
Pisze książki z:
120 fanów
Charles Dickens
Ocena książek:
7,2 / 10
110 książek
7 cykli
Pisze książki z:
696 fanów

Ulubione

Andrzej Sapkowski Krew elfów Zobacz więcej
J.R.R. Tolkien Władca Pierścieni Zobacz więcej
J.R.R. Tolkien Powrót Króla Zobacz więcej
Stanisław Wyspiański Wesele Zobacz więcej
Umberto Eco Imię róży Zobacz więcej
J.R.R. Tolkien Drużyna Pierścienia Zobacz więcej
Norman Davies - Zobacz więcej
Jay Kristoff Wampirze cesarstwo Zobacz więcej
Dan Simmons Hyperion Zobacz więcej
Jay Kristoff Wampirze cesarstwo Zobacz więcej
Anthony Everitt Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
306
książek
Średnio w roku
przeczytane
12
książek
Opinie były
pomocne
1 691
razy
W sumie
wystawione
304
oceny ze średnią 7,4

Spędzone
na czytaniu
1 949
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
13
minut
W sumie
dodane
2
W sumie
dodane
2
książek [+ Dodaj]