Iselor

Profil użytkownika: Iselor

Łódź Mężczyzna
Status Bibliotekarz
Aktywność 6 godzin temu
467
Przeczytanych
książek
1 275
Książek
w biblioteczce
170
Opinii
854
Polubień
opinii
Łódź Mężczyzna
Dodane| 317 książek
Kolekcjoner gier video i gracz od niemal 30 lat, równocześnie bibliofil i miłośnik szeroko pojętej literatury od około 25 lat. Miłośnik fantastyki, z przewagą klasycznego fantasy, z zamiłowania religioznawca, antropolog kultury i historyk starożytności, z wykształcenia kulturoznawca i politolog. O tym więc znajdziecie u mnie książki. Poza tym znajdziecie u mnie sporo klasyki polskiej i obcej, trochę literatury współczesnej, trochę historii XX wieku i politologii, śladowe ilości filozofii. Z zawodu: bibliotekarz Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Działacz partii Centrum dla Polski.

Opinie


Na półkach:

Monoteistyczny bełkot.

Monoteistyczny bełkot.

Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Przeczytałem pół, sześć ksiąg z dwunastu i rzuciłem w cholerę. Marek Aureliusz, jeden z tzw. Pięciu Dobrych Cesarzy, władcą był wybitnym, ale filozofem....Inteligentny facet, ale stoik, a grecko - rzymski stoicyzm, tak jak zresztą buddyzm (do którego jest w sumie w paru aspektach podobny) jest postawą kompletnie niepraktyczną, nieżyciową, nawet jeśli piękną w założeniach. Wiele tekstów starożytnych jest aktualnych i czyta się świetnie, ale "Rozmyślania" Marka Aureliusza są po prostu anachroniczne, zestarzały się, dużo tu powtórzeń, dużo frazesów typu: nie gniewaj się na nikogo bo kto się gniewa ten jest zły i smutny, więc po co się gniewać? Albo kompletnie idiotyczne tezy w rodzaju: śmierć to naturalna kolej rzeczy i nie należy się jej bać więc co za różnica czy umrzesz jutro czy za 30 lat. A jeśli widzisz że twoje życie nie ma większego sensu, to popełnij samobójstwo z korzyścią dla siebie i świata.
I tak dalej....Być może wrócę do tej pozycji na spokojnie kiedyś, w bujanym fotelu na emeryturze, ale czytanie tego było obecnie dla mnie wielką katorgą. To klasyka myśli europejskiej, jak ktoś się interesuje filozofią, może spróbować, reszta może sobie - w mojej opinii - darować.

Przeczytałem pół, sześć ksiąg z dwunastu i rzuciłem w cholerę. Marek Aureliusz, jeden z tzw. Pięciu Dobrych Cesarzy, władcą był wybitnym, ale filozofem....Inteligentny facet, ale stoik, a grecko - rzymski stoicyzm, tak jak zresztą buddyzm (do którego jest w sumie w paru aspektach podobny) jest postawą kompletnie niepraktyczną, nieżyciową, nawet jeśli piękną w założeniach....

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

Steven Runciman potrafił opisywać wydarzenia historyczne niczym opowieści. Dzięki temu "Upadek Konstantynopola 1453" czyta się niczym najlepsze powieści.
Autor znakomicie prezentuje panoramę tamtych czasów, prezentując panoramę społeczną, polityczną i religijną tamtych czasów i miejsc, rozpoczynając opowieść kilka lat przed upadkiem Konstantynopola i kończąc kilka lat po. Dzięki tej książce o wiele łatwiej zrozumieć jak to możliwe że upadło Cesarstwo, które istniało ponad 1000 lat, było spadkobiercą Grecji i Rzymu, jednak już długo przed 1453 rokiem było cieniem samego siebie. Cóż, nie wynikało to z potęgi Turków, lecz słabości, buty i egoizmu wszystkich pozostałych władców Europy, którzy z jednej strony gardzili prawosławiem (lub, jak władcy Rusi, byli po prostu za daleko by udzielić pomocy), a z drugiej nie traktowali muzułmanów zbyt poważnie i po cichu liczyli że Konstantynopol, jak było do tej pory, JAKOŚ się wybroni. Nie wybronił. O tym jednak trzeba przeczytać.
Na marginesie prywata, a nawet dwie. Raz: bardzo żałuję że podczas wojen turecko - greckich w latach 20 XX wieku, nie udało się Grekom zająć Konstantynopola bo chcieli przenieść tam stolicę. Nie udało się także dlatego bo nie mieli wsparcia (znowu, powtórka po kilkuset latach!) mocarstw zachodnich. Dwa. Bardzo nie lubię nazwy Stambuł i staram się jej nie używać. Używam nazwy Konstantynopol, bo taką nazwę powinno nosić.
A książkę oczywiście polecam, czytać!

Steven Runciman potrafił opisywać wydarzenia historyczne niczym opowieści. Dzięki temu "Upadek Konstantynopola 1453" czyta się niczym najlepsze powieści.
Autor znakomicie prezentuje panoramę tamtych czasów, prezentując panoramę społeczną, polityczną i religijną tamtych czasów i miejsc, rozpoczynając opowieść kilka lat przed upadkiem Konstantynopola i kończąc kilka lat po....

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Iselor

z ostatnich 3 m-cy
Iselor
2024-04-19 16:06:11
2024-04-19 16:06:11
Iselor
2024-04-19 11:38:13
Iselor
2024-04-17 14:50:59
Iselor ocenił książkę Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi na
1 / 10
i dodał opinię:
2024-04-17 14:50:59
Iselor ocenił książkę Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi na
1 / 10
i dodał opinię:

Monoteistyczny bełkot.

2024-04-16 17:35:32

Fajnie, fajnie, ale ceny w tym sklepie internetowym zwalają z nóg xd

Iselor
2024-04-16 12:01:14
2024-04-16 12:01:14

ulubieni autorzy [15]

Janusz Stabno
Ocena książek:
0,0 / 10
4 książki
0 cykli
1 fan
Gene Wolfe
Ocena książek:
6,8 / 10
75 książek
13 cykli
Pisze książki z:
81 fanów
Kamil M. Kaczmarek
Ocena książek:
5,6 / 10
4 książki
0 cykli
1 fan

Ulubione

Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry - Zobacz więcej
Orhan Pamuk Stambuł. Wspomnienia i miasto Zobacz więcej
Mike Carey Przebierańcy Zobacz więcej
Donald F. Glut Star Wars, Imperium kontratakuje Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
467
książek
Średnio w roku
przeczytane
25
książek
Opinie były
pomocne
854
razy
W sumie
wystawione
463
oceny ze średnią 6,7

Spędzone
na czytaniu
2 314
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
21
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
317
książek [+ Dodaj]