Okładka książki 253 Geoff Ryman
Okładka książki 253
Geoff Ryman Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Nowa Fantastyka [Seria książek] fantasy, science fiction
Nowa Fantastyka [Seria książek]
Prószyński i S-ka
2000-06-30
2000-06-30
Paweł Korombel

Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 132, September 2017 Jess Barber, A. Brym, Stephanie M. Bucklin, Neil Clarke, Shi Gu, Suzanne Palmer, Tom Purdom, Kelly Robson, Geoff Ryman, Sara Saab, Eric Schwitzgebel
Clarkesworld M... Jess Barber, A. Bry...
Okładka książki The Best Science Fiction of the Year: Volume 1 David Brin, John Chu, Neil Clarke, Brenda Cooper, Seth Dickinson, Taiyo Fujii, Yoon Ha Lee, Hao Jingfang, Nancy Kress, Naomi Kritzer, Rich Larson, Ann Leckie, David D. Levine, Ken Liu, Paul McAuley, Ian McDonald, Seanan McGuire, Sean McMullen, Sam J. Miller, An Owomoyela, Chen Qiufan, Robert Reed, Alastair Reynolds, Kelly Robson, Geoff Ryman, Carter Scholz, Martin L. Shoemaker, Carrie Vaughn, Nick Wolven, Caroline M. Yoachim, Aliette de Bodard
The Best Scien... David Brin, John Ch...
Okładka książki Clarkesworld Magazine, Issue 93, June 2014 Daniel Abraham, Neil Clarke, Susan E. Connolly, Tang Fei, Molly Gloss, Mary Anne Mohanraj, Robert Reed, Geoff Ryman
Clarkesworld M... Daniel Abraham, Nei...

Jakby to było, gdybyśmy, chociaż przez jeden dzień mogli znać wszystkie myśli i intymne fakty z życia innych ludzi? Czy dałoby nam to władzę nad każdą z mijanych osób? Czy może uczucie bezradności?
Geoff Ryman, brytyjski pisarz fantasy i science fiction w 1996 napisał powieść pod tytułem 253, która została opublikowana tylko w Internecie. W 1998 została wydana w formie papierowej.
Jedną z cech charakterystycznych tego dzieła jest brak fabuły. Jedyne, co zawiera się na około trzystu stronach to opis pasażerów metra. Każda strona jest podzielona na trzy części: Powierzchowność, Informacja poufna i Co robi lub o czym myśli. Poza małymi scenkami wywiązującymi się pomiędzy bohaterami, nic się nie dzieje. Na początku miałam poczucie, że spotykam się z czymś nowym, wręcz fascynującym – a w obecnych czasach ciężko trafić na coś, czego jeszcze nie było, jednak po około stu stronach dopadła mnie monotonia.
Pomimo prostoty, autor podkreślił ważną rzecz. W każdym w nas coś siedzi. Każdy z nas ma swoje wewnętrzne problemy, które często ukrywa przed światem. To, co zauważyłam w tej książce to fakt, że często wrażenie, które odbierałam po przeczytaniu notki Powierzchowność nie miało nic wspólnego z tym, co działo się w tej osobie. Moim zdaniem książka świetnie pokazuje jak często posługujemy się pierwszym wrażeniem i jak często się mylimy.
Język powieści jest prosty, narrator jest neutralny, odnajduje się w roli postronnego obserwatora nie mającego wpływu na wydarzenia.
253 jest uznawane za eksperyment literacki. Ciężko stwierdzić, czy udany czy nie. I chyba nie o to tutaj chodzi. Myślę, że im dalej, tym więcej tego typu rzeczy będzie się pojawiało, ponieważ, mimo że teoretycznie wszystko już było, każdy chce stworzyć coś oryginalnego.
Nie jest łatwo przebrnąć przez tą książkę. Jako czytelnik obeznany z tradycyjnymi powieściami, jestem przyzwyczajona do dialogów i zwięzłych opisów miejsc i bohaterów. Tutaj było coś nowego.
Czytając, czułam się trochę jak kolejny pasażer metra, postronny obserwator a nawet podglądacz, który w żaden sposób nie może wykorzystać posiadanej wiedzy. Momentami było mi nawet niezręcznie.
Ogólnie zapamiętuję książkę dość pozytywnie, doceniam autora za eksperyment a także cieszę się, że w obecnych czasach jeszcze możemy pozostać anonimowi.

• Literatura angielska
  • .x Fantastyka (Prószyński i S-ka)
  • FUNtaSFy ka
  • Sci-Fi