Wielka księga horroru, t.2

Okładka książki Wielka księga horroru, t.2 Fergus Gwynplaine MacIntyre, Glen Hirshberg, Caitlín R. Kiernan, Richard Matheson, David Morrell, Kim Newman, Geoff Ryman, Don Tumasonis
Okładka książki Wielka księga horroru, t.2
Fergus Gwynplaine MacIntyreGlen Hirshberg Wydawnictwo: Fabryka Słów Seria: Antologie horror
horror
Antologie
The Mammoth Book of Best New Horror: Volume Eighteen
Fabryka Słów
2010-01-29
2010-01-29
Marta Kisiel-Małecka
horror opowiadania

Okładka książki Trupojad. Nie ma ocalenia Tim Borys, Robert Cichowlas, Tomasz Duszyński, Agata Getek, Krzysztof Gonerski, Daniel Greps, Jarosław Grzędowicz, Wiesław Karasiński, Radosław Kowalik, Jakub Małecki, Paweł Paliński, Paweł Pietrzak, Piotr Połubiński, Anna Szczęsna, Robert Wieczorek, Aleksandra Zielińska
Trupojad. Nie ... Tim Borys, Robert C...
Okładka książki Twarze szatana Robert Cichowlas, Kazimierz Kyrcz jr
Twarze szatana Robert Cichowlas, K...
Okładka książki Księga strachu 2 Anna Brzezińska, Eugeniusz Dębski, Anna Kańtoch, Mariusz Kaszyński, Krzysztof Kochański, Jacek Komuda, Kazimierz Kyrcz jr, Wojciech Orliński, Magda Parus, Łukasz Śmigiel, Michał Studniarek, Izabela Szolc, Wit Szostak
Księga strachu 2 Anna Brzezińska, Eu...
Okładka książki Wielka księga potworów, t.2 Clive Barker, Basil Copper, Robert Holdstock, Joe R. Lansdale, Tanith Lee, Kim Newman, Robert Silverberg, Michael Marshall Smith, Karl Edward Wagner
Wielka księga ... Clive Barker, Basil...

Zupełnie niepotrzebnie zraziłam się do pozycji długością ostatniego opowiadania.

Ogólnie opowieści dłuższe niż w pierwszym tomie, lecz niczego im nie brak. Tu po raz kolejny zachodzę w głowę: Pogorszyli się pisarze czy tłumacze? Bo xiążki choć 10 letnie wpływają mi wręcz same do głowy.

Wiele lat temu miałem podejście do 1 części...nie udało się przez to przebrąć. 2 część również wypada dość słabo, chociaż są tu opowiadania względnie dobre jak króciutkie "Szafki", survivalowe "One" czy całkiem ciekawa "Piękna córka Pol Pota". Jednak to za mało bo pozostałe opowiadania są słabe i jeszcze poprzedzone notkami o autorach z serii przerost formy nad treścią. Część nawet trudno nazwać horrorami...serio słowo "duch" i "macki" nie czyni z automatu opowiadania horrorem. Osobiście strasznie kłują mnie w oczy brytyjskie opowiadania, nieważna fabuła, ważne by były dystyngowane angielskie imiona, "Oxford" min 4 razy i jakiś Klub...tak koniecznie z dużej litery oni kochają duże litery. Najlepsze jest to że czytasz takie opowiadanie i czytasz...i nic tam się nie dzieje, za to dostajesz mase nudnego bełkotu.

Ocena jak,w tomie numer.Jeden,to raczej opowieści niesamowite.Nie rasowy horror.

Jako zbiór opowiadań - dla mnie warte kupna jedynie w przecenie.

Na tle całości szczególnie wyróżniły się wg. mnie ultra krótkie "Szafki" Richarda Christiana Mathesona, proste a wciągające "One" Davida Morrella oraz szczególnie barwne "Człowiek, który wysiadł z Pociągu Duchów" Kima Newmana.

Jako zbiór opowiadań - dla mnie warte kupna jedynie w przecenie.

Książka, jako zbiór nie jest najgorsza. A to dlatego, że większość opowiadań nie była zła. Co prawda nie oszołomiła mnie, ale też jakoś strasznie negatywnych odczuć nie wywołała. Najgorszym z opowiadań był "Rzucony". To opowiadanie było naprawdę bardzo słabe. Ciut lepszym okazało się "Wszystkie domy zniknęły, zalało je morze". "Mechaniczny horror", "Piękna córka Pol Pota", "One" i "Człowiek, który wysiadł z Pociągu Duchów" uplasowałabym mniej więcej na tym samym poziomie. Były to ciekawe opowiadania, ale interesujące z całkiem innych względów niż dreszczyk strachu. Jako horrory wypadły blado i pod tym względem nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia.
Ale naprawdę podobało mi się opowiadanie "Uśmiech diabła" Glena Hirshberga i, najlepsze według mnie, "Szafki" Richarda Christiana Mathesona. Te opowiadania zdecydowanie warto przeczytać :)

Kiepskie, nudne, nieciekawe, oklepane, sztampowe. Zdecydowanie odradzam, podobnie jak wszystkie inne zbiory opowiadań z "Wielka księga" w nazwie.

Tom drugi tego samego zestawienia. Lepszy czy gorszy niż pierwszy? Odrobinę gorszy, ale i tak warty przeczytania. 6/10.

Drugi tom "Wielkiej księgi horroru" zawiera bardzo podobne tematycznie teksty do tych z tomu pierwszego, jednak podczas lektury nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że w drugim tomie jest jeszcze mniej z horroru niż w pierwszym. Nieco się zawiodłem. Zamiast antologii grozy po raz kolejny trzymałem w ręku pozycję, która zdecydowanie antologią grozy nie jest. Ale podobnie jak w poprzedniej części, tutaj również trafiłem na perełki. "Uśmiech diabła" i "Człowiek, który wysiadł z pociągu duchów" to naprawdę dobre opowiadania. Autor umieścił je pod koniec książki, ale są na tyle dobre, że warto dla nich przebrnąć przez resztę.

Dawno mi się nie zdarzyło, żebym odłożył książkę bez przeczytania jej od deski do deski. Niestety, drugiego tomu Wielkiej Księgi Horroru po prostu nie potrafiłem czytać z uwagą, a tym bardziej z jakimkolwiek zainteresowaniem.

Już pierwszy tom okazał się standardowym amerykańskim przeciętniakiem, jednak w kolejnym autorzy przeszli samych siebie. Opowiadania są co prawda dłuższe (jest ich bowiem tylko osiem),jednak na tyle chaotyczne i nudne, że nie da się ich przeczytać za jednym razem. Ja pominąłem aż trzy (!) dochodząc do połowy w każdym z nich (w końcu trzeba dać pisarzom szansę).

Horroru na zadziwiająco niskim poziomie uświadczymy tu może w dwóch historiach ("One", oraz "Mechaniczny Horror"),ponieważ reszta to filozoficzny bełkot zmieszany z pomysłami autorów, które poza tym, że kompletnie do mnie nie trafiają, to już na pewno nie mają nic wspólnego z tytułem na okładce. Nawet finałowe, najdłuższe opowiadanie nie wyróżnia się niczym szczególnym, o czym bym już wcześniej nie czytał i to w dużo lepszej formie.

Po lekturze zrozumiałem, dlaczego polski wydawca podzielił "The Mammoth Book of Best New Horror" właśnie w taki sposób. Mimo, że tom pierwszy nie był w żaden sposób wybitny, to jednak posiadał i zarazem obiecywał pewien poziom rozrywki w amerykańskiej konwencji grozy.
Po prostu: za tom pierwszy warto było zapłacić dziesięć złotych, za tom drugi - absolutnie.

Jedyny plus i pocieszenie to ozdoba półki (wydanie jest naprawdę ładne),oraz świetna karta w formie zakładki. Poza tym, nie polecam.

Drugi tom antologii nieco lepszy od pierwszego.Jednak muszę stwierdzić że najmniej do mnie trafiły opowiadania: "Rzucony" "Wszystkie domy zniknęły zalało je morze" jak dla mnie przeintelektualizowane, albo jestem za tępy żeby je zrozumieć :) Wychowałem się na krwistych historiach Mastertona i Barkera, więc dla mnie w wymienionych opowieściach trudno wychwycić klimat i nastrój grozy.
Bardziej przypadły mi do gustu te bardziej tradycyjne: "One" Morrella tego samego co powołał do życia postać Johna Rambo. "Mechaniczny Horror" także fajnie się czytało, zwłaszcza że główną postacią opowiadania jest sam Poe. "Człowiek który wysiadł z pociągu duchów" w klimatach okultyzmu, duchach i tajnych stowarzyszeń. Może jest nieco za długie, w sumie najdłuższe ze zbioru ale zdecydowanie daje rade.

• Horror
  • Zbiory opowiadań