Klątwa Czarnoboga

Okładka książki Klątwa Czarnoboga Adam Wyrzykowski
Okładka książki Klątwa Czarnoboga
Adam Wyrzykowski Wydawnictwo: Initium Cykl: Bliskie spotkania czarciego stopnia (tom 1) fantasy, science fiction
Bliskie spotkania czarciego stopnia (tom 1)
Initium
2024-04-22
2024-04-22

Czytacie Fantasy ?
To moja pierwsza taka historia od .... wielu lat 😅
Książki fantasy to niezwykła podróż do fantastycznych światów pełnych magii, przygód i niezwykłych stworzeń.
W tej gatunkowej krainie czytelnik może spotkać bohaterów walczących z potężnymi siłami zła, odkrywać tajemnicze artefakty lub wyruszyć w epickie podróże przez nieznane krainy.
Adam Wyrzykowski zabrał mnie w niesamowity świat pełen magii, czarów i co najważniejsze słowiańskich legend.
Poprowadzona tak niesamowicie fabuła, pozwoliła mi wniknąć do świata trzynastoletniego Makarego i jego nowopoznanych przyjaciół Livii i Oskara.
Spokojne dotąd miasteczko, do którego przeprowadził się Makary z tatą staje się zalążkiem niecodziennych i niewiarygodnych wydarzeń.
Magia, którą można było odczuć na każdym kroku sprawiała, że książka stała się "nieodkładalna".
Historia i przygoda która połączyła trójkę obcych sobie nastolatków, była pełna wyzwań, odwagi, a przede wszystkim zjednoczenia w osiągnięciu celu odnalezienia młodszej siostry Oskara - Bereniki.
Czy odnajdą Berenikę ?
Jakie niezwykłe postaci spotkają na swojej drodze ?

Czytacie Fantasy ?
To moja pierwsza taka historia od .... wielu lat 😅
Adam Wyrzykowski...

Dla mnie „Klątwa Czarnoboga” była jak prawdziwa literacka uczta. Zatraciłam się w niej na długie godziny zapominając o innych zobowiązaniach. Czy żałuję? Nigdy w życiu! Nawiązanie do słowiańskich legend...fantastyczne. W książce jest wszystko, co potrzebne miłośnikowi historii i fantastyki. Główni bohaterowie wykreowani w idealnym zestawieniu. Cieszę się, że odczarowano Jagę, która zajęła się karierą w branży beaty i wellness, a nie porywaniem dzieci. 🥰😊😊
Czekam z niecierpliwością, bo po ostatnich słowach „Ciąg dalszy nastąpi” trzymam kciuki i proszę słowiańskich bogów o kolejne tomy!

ZEMSTA WIELKICH BOGÓW

Spod skrzydeł wydawnictwa Initium wyfrunęła debiutancka powieść Adama Wyrzykowskiego. „Klątwa Czarnoboga” to pierwszy tom serii „Bliskie spotkania czarciego stopnia”. Książka pod patronatem portalu Lubię Czytać.

Makary ma trzynaście lat i jest sfrustrowany ciągłymi przeprowadzkami. Zamieszkuje wraz z ojcem w małym miasteczku, gdzie jego rodzic zajmuje się budową przeprawy na rzece. Podczas prac budowlanych zostaje odsłonięta dziwna figura przedstawiająca postać starca. W miasteczku zaczyna dochodzić do zdarzeń, które trudno jest logicznie wytłumaczyć. Makary wraz z nowymi przyjaciółmi będzie zmuszony stanąć do walki z pradawnymi siłami. Jak jednak uratować świat, gdy wokół panoszą się przedziwne figury, a jedynym przewodnikiem po świecie duchów i upiorów jest cyniczny skrzat? Ekipa młodych bohaterów stanie przed wyzwaniem, które odmieni ich życie.

Nie jest lekko, gdy jesteś nastolatkiem, często zmieniasz szkołę i twój świat nie chce się ustabilizować. Sytuacji nie poprawia fakt, że trafiasz do mieściny, gdzie zaczynają grasować pradawne bóstwa. Czy Baba Jaga to rzeczywiście zła wiedźma? Ile żywotów mają koty? Adam Wyrzykowski wrzuca nas do świata, gdzie mitologia słowiańska miesza się z ludzkim losem. Brawurowo napisana historia, w której nic nie jest oczywiste, a pozornie znane byty przybierają zaskakujące oblicza. Zjawy, czorty, duchy kryją mnóstwo tajemnic, wiodą pełne sekretów żywoty i niekoniecznie są tym, za kogo próbują uchodzić. Autor napisał historię, która skupia w sobie mnóstwo elementów fantastycznych bazujących na znanych legendach, ale zrobił to w kompletnie szalony sposób. W tym świecie nic nie jest proste i nikt nie chadza wyznaczonymi ścieżkami. Wyrzykowski bawi się konwencją. Inteligentnie lączy mity, legendy i baśnie. „Klątwa Czarnoboga” to napisana z dużą swadą przygodowa powieść dla młodzieży, w której akcja toczy się w ekspresowym tempie, bohaterowie nieustannie znajdują się w wirze galopujących zdarzeń, a świat materialny miesza się z tym nieziemskim. Bardzo interesująca konstrukcja powieści. Autor sprawnie łączy wątki, przeplata motywy, które wydawać się mogło, że nie mają prawa zetknąć się ze sobą i tworzy iście wybuchową mieszankę.

Powieść przygodowa, która łączy mnóstwo ciekawych elementów, a niezmierzalnym atutem jest to, jak Wyrzykowski prowadzi narrację : jest tu imponujące tempo akcji, plejada niejednoznacznych postaci i wyśmienity język. Pełen dowcipu, naturalny. Bardzo dobre dialogi, które sprawiają, że książka po prostu sama się czyta. Wyczuwalna jest pasja i to, że autor miał autentyczną radość z pisania tej powieści. Żałuję, że nie mogłam przeczytać takiej książki, gdy byłam nastolatką. Teraz, gdy wiek młodzieńczy mam już dawno za sobą, poczułam niesamowitą przyjemność w trakcie tej lektury. Zostałam porwana do tego świata i niechętnie go opuściłam. Jeżeli tak prezentuje się debiut Adama Wyrzykowskiego, to nie pozostaje nic innego jak oczekiwanie na kontynuację tej niesamowitej historii. Stylistycznie, językowo i literacko nie można się tutaj absolutnie do niczego przyczepić. Olbrzymia wyobraźnia pisarza i talent do oddania plastycznie wykreowanego świata, pełnego niesamowitych postaci i zaskakujących zwrotów akcji budzą szacunek. Któż z nas nie ma w sobie żylki poszukiwacza przygód? „Klątwa Czarnoboga” stanowi doskonały przykład tego, że przygoda czekać może na nas w najmniej oczekiwanym miejscu, a świat tak pozornie dobrze nam znany, skrywać może niejedną tajemnicę. Skupienie na detalach, barwne opisy, a nade wszystko moc postaci, które oddane są w bardzo interesujący sposób. Nie ma tu miejsca na nudę. Nie jest łatwo napisać taką powieść, zaprezentować swoje widzenie świata fantastycznego i przekonać do tego innych. Adamowi Wyrzykowskiemu to się udało. Ja tę wizję kupuję. Ujmujące jest zaangażowanie w przedstawienie świata na wskroś naszego, polskiego, opartego na naszych legendach słowiańskich. Wszyscy bohaterowie noszą piękne imiona, a wokół nich pradawne istoty głoszą prawdę o świecie przyrody. Ta książka niesie za sobą przesłanie, a to dodatkowo ją wzbogaca. Każdy bohater, nawet na pozór nieistotny, wnosi do tej historii swój wkład. Powieść z przesłaniem nad którym warto się pochylić.

W trakcie lektury „Kłątwy Czarnoboga” nie miałam czasu na dłuższe refleksje ponieważ ta książka jest od początku do końca tak fenomenalnie napisana, że nie można jej odłożyć choćby na chwilę. Zaskakująca, misternie opracowana i mądra. Życzyłabym sobie czytać tego typu powieści częściej. Niewiarygodne, że to debiut. Diabeł gorąco poleca.

ZEMSTA WIELKICH BOGÓW

Klimat „Klątwy Czarnoboga” bardzo przypomina mi właśnie ten tytuł. Dawno nie czytałam tak przyjemnej i świetnej młodzieżówki właśnie dla tej jednej z najmłodszych grup czytelników. To fantasy jest tak pełne magii, wierzeń słowiańskich, naszej kultury i tego z czego się ona wywodzi oraz wielu stworzeń, w tym gadających zwierząt, że chyba każdy fan tego rodzaju książek będzie usatysfakcjonowany, ba! będzie zachwycony. To było na maxa mroczne, owiane aurą tajemniczości i przyprószone dziecięcą radością. Dzięki tej książce możemy przenieść się do czasów dzieciństwa, ponieważ to jeden z tych tytułów, gdzie właśnie do najmłodszych należy uratowanie całej sytuacji. Nie bez powodu mówi się, że dzieci to najbardziej szczere i prawdziwe istoty. Bardzo podobało mi się przedstawienie kilku dziecięcych postaci, w zasadzie tworzą nieźle dobraną grupę, taką która nie cofnie się przed niczym, taką która ma w planach uratować świat. Ten tytuł zawiera mnóstwo ciekawostek, wprowadza nas w świat dziecięcej fantazji gdzie demony i duchy z naszym snów nabierają prawdziwych rozmiarów. Pióro autora jest lekkie i przyjemne, a historia naprawdę ciekawa. Świat przedstawiony przez autora jest oryginalny i nieszablonowy, tu nic nie jest przypadkowe, nie ma czasu na nudę. Dzięki autorowi po raz kolejny zrozumiałam, że moja wyobraźnia nie ma końca. Uwielbiam tę historię i dziękuję za każdy uśmiech, który pojawił się za jej sprawą.

Podczas prac budowlanych odkopany zostaje posąg z wizerunkiem prastarego bóstwa. Od tego momentu w miasteczku zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Przeczytałam " Klątwę Czarnoboga" jednym tchem. Polecam ją wszystkim. Nie sposób nudzić się przy tej lekturze. Mam już swoje lata, a nagle poczułam się tak jakbym miała ponownie " naście". Ta książka jest super. Przy niej naprawdę zapomina się o codziennych problemach, a czas biegnie szybciej.

W powieści „Klątwa Czarnoboga” Adama Wyrzykowskiego autor przenosi swoich czytelników do malowniczego miasteczka, które z dnia na dzień staje się areną niezwykłych zdarzeń. Ta młodzieżowa książka (ale spokojnie mogą ją czytać i starsi i także będą czerpać radość z opowieści) o młodych bohaterach, których codzienność zostaje przemieszana ze światem duchów, demonów i starożytnych tajemnic wciągnęła mnie bardzo i w sumie ostatnie słowa jednego z bohaterów wywołały uśmiech na twarzy, bo są zapowiedzią kontynuacją tej przygody! A musicie wiedzieć już na wstępie, że ta debiutancka powieść fantasy wchodzi w skład cyklu Bliskie spotkania czarciego stopnia i zapowiada się naprawdę dobrze!

Czy lubicie się ciągle przeprowadzać? Ja nie lubię zmian i współczuję głównemu bohaterowi trzynastoletniemu Makaremu, że przez pracę ojca nie mógł jeszcze zapuścić nigdzie korzeni. Częste przeprowadzki i co za tym idzie — zmiany szkół skutkują, że chłopiec jest przede wszystkim samotny. Ale to wkrótce się zmieni, bo odkopanie tajemniczego posągu przez robotników sprawi, że w miasteczku zapanuje niepokój i chaos, a chłopiec znajdzie się w centrum uwagi. Dzięki temu jednak zyska przyjaciół: Oskara i Liwię i wraz z nimi spróbuje odnaleźć porwaną siostrę Oskara, Berenikę. Obserwacja ich niezwykłych poczynań wciągnie czytelnika w labirynt niezwykłych wydarzeń, w których ważną rolę odegrają wierzenia słowiańskie i mitologia! Uwielbiam takie magiczne elementy w książkach, więc taka mieszanka to strzał w dziesiątkę! Autor zadbał, by na czytelnika czekało wiele niespodzianek i wielu niezwykłych bohaterów, stąd poznamy też choćby Leszego, czy Babę Jagę! A to dopiero początek, czy odważycie się wraz z Makarym do podziemi szkoły?

Adam Wyrzykowski w „Klątwie Czarnoboga” doskonale ukazał atmosferę tajemniczości i niepokoju, na spokojnie w pierwszych rozdziałach dał czytelnikowi czas na zapoznanie się z bohaterami i małym miasteczkiem. Tempo na początku nie będzie szybkie, ale ciekawość: jakie istoty magiczne tutaj spotkamy, w jakie kłopoty wplącze się Makary i czy misja uratowania Bereniki się powiedzie, nie pozwoli na odłożenie książki. Główny bohater z nowymi przyjaciółmi staną w obliczu nadprzyrodzonych wyzwań i niebezpieczeństw. To właśnie ich determinacja, odwaga i zdolność do współpracy z duchami i demonami ze słowiańskich legend sprawią, że czytelnik z zapartym tchem będzie śledził każdy ich krok i trzymał kciuki za ich sukces. Dodatkowo autentyczność relacji między Makarym, Oskarem i Liwią nadaje powieści głębi i emocjonalnego wymiaru, młodsi czytelnicy na pewno bez problemu będą mogli się utożsamić z nastolatkami.

Jednym z największych atutów „Klątwy Czarnoboga” jest nie tylko fascynująca fabuła, ale także niezwykle wyrazisty i sugestywny język, który przenosi czytelnika w świat pełen magii i słowiańskich wierzeń. A skoro też tu już o nich mowa – ten fantastyczny świat został bardzo ciekawie wykreowany, przenika się z naszym rzeczywistym i sami zdecydujecie, czy to lepiej, że w naszej rzeczywistości nie można porozmawiać ze skrzatem, a i z podziemi nagle na powierzchnię nie wyjdą niezbyt przyjemne stwory. Adam Wyrzykowski w sposób mistrzowski zbudował cały ten świat i ukazał zarówno piękno, jak i grozę słowiańskiego folkloru. Mimo że mamy tutaj do czynienia z debiutem literackim, to na trzeba koniecznie docenić sposób wykreowania bogatego, złożonego świata, który wciąga czytelnika od pierwszych stron i nie pozwala mu oderwać się od lektury.

„Klątwa Czarnoboga” Adama Wyrzykowskiego będzie niezwykłą podróżą przez mroczne zakamarki słowiańskiej mitologii, która naprawdę warto przebyć wraz z bohaterami. To więcej niż tylko książka — to opowieść o przyjaźni, odwadze i walce dobra ze złem, która budzi skryte pragnienie odkrywania kolejnych tajemnic. Polecam ją wszystkim miłośnikom literatury fantasy oraz fanom słowiańskiej mitologii.

POD PATRONATEM MEDIALNYM KSIĄŻKA ZAMIAST KWIATKA

Trzynastoletni Makary czuje się rozgoryczony kolejną przeprowadzką spowodowaną przez pracę jego ojca. Tym razem firma prowadzona przez Kornela wygrała przetarg na wykonanie mostu. W trakcie początkowych prac prowadzonych na miejscu budowy ciężki sprzęt odkopuje drewniany posąg. Znalezisko jest na tyle ciekawe, że szybko trafia do zasobów lokalnego muzeum. Makary podświadomie czuje, że drewniany wizerunek prastarego bóstwa zwiastuje nadchodzące kłopoty.

Berenika, młodsza siostra Oskara namawia go na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny. Po licznych prośbach chłopak ulega i razem udają się na pobliską łąkę, a następnie do brzozowego gaju. Wśród drzew dziewczynka znika bratu z oczu. Początkowo Oskar próbuje samodzielnie jej szukać - bez efektu. Jedyny ślad świadczący o obecności Bereniki w tym miejscu, to odnaleziona na ściółce czapka. Zaginięcie dziewczynki jest zaledwie preludium, do serii dziwnych wydarzeń, jakie swoim zasięgiem obejmują okolice.

Powrót do szkoły po feriach jest dla Makarego trudnym przeżyciem. Nastolatek dodatkowo musi zatroszczyć się o ojca, który zapewne w związku z nadmiarem pracy zaczyna mieć dziwne urojenia. Kornel jest przekonany, że ogromny niedźwiedź, którego napotkał w drodze do pracy, próbował wymusić na nim rezygnację z realizacji projektu. Chłopak traktuje relacje ojca jako wybryk jego wyobraźni. Wszystko zmienia się, gdy w wynajętym przez nich domu trafia na obecność niecodziennego lokatora. Mieszkaniec próbuje wymusić na chłopcu pomoc. Przekonuje go, że za tajemnicze zjawiska odpowiada odprawiony przy drewnianym totemie rytuał. Od teraz wszelkie demony będą mogły ingerować w życie ludzi, siejąc wśród nich postrach. Chłopak postanawia powstrzymać złe siły stojące za zniknięciem dziewczynki. W swoje działania angażuje Oskara i nowo poznaną Liwię. Grupie przyjaciół w licznych przygodach towarzyszą duchy, bóstwa i demony znane ze słowiańskich wierzeń.

Autor w ciekawy sposób połączył ze sobą dwa równoległe światy. Barwne sylwetki głównych bohaterów oraz liczne wątki poboczne sprawiają, że nie sposób oderwać się od blisko 500 stron lektury.

Ciąg dalszy recenzji na:

POD PATRONATEM MEDIALNYM KSIĄŻKA ZAMIAST KWIATKA

Mitologia słowiańska, historia pływająca w magii i przyjaźni, pełna przygód i niedająca się odłożyć ani na chwilę - tak bym opisała tę książkę w kilku krótkich słowach. Miałam okazję czytać ją wcześniej w pdfie i właściwie tak jak do niej usiadłam, tak łyknęłam ją na dwa razy, mimo jej długości.

Nawet jeśli nie jesteście fanami słowiańskich mitów, ale lubicie:
historie fantasy pełne uroku i zaciekłych bohaterów,
tętniące życiem fabuły,
sekrety,
tajemnice,
siły ciemności i wrogości,
pełno napięcia i emocji,
a także wydarzenia, przy których wspierają naszych bohaterów najróżniejsze i najbardziej barwne postacie… to dajcie szansę tej pozycji.

Nawet jeśli nie jesteście fanami słowiańskich mitów, ale lubicie:
historie...