Dusza Miecza

Okładka książki Dusza Miecza Julie Kagawa
Okładka książki Dusza Miecza
Julie Kagawa Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Shadow of the Fox (tom 2) fantasy, science fiction
Shadow of the Fox (tom 2)
Soul of the Sword
Fabryka Słów
2024-04-19
2024-04-19
2019-06-18
Grzegorz Komerski
mitologia japońska kitsune

Fabula podobnie rozwleczona, jak w 1 części, ani lepsza, ani gorsza. Plusik za zakończenie, trochę mnie zaskoczyło. Ogolnie, dalej uwazam serię za raczej przeciętną i przypominającą anime, ze zbyt małym rozwinięciem historii pobocznych bohaterów, ale nie byla zla.

Chyba dawno nie spotkałam się z czymś takim, żeby drugi tom był o niebo lepszy od poprzedniego. Z jakim ogromnym podekscytowaniem czytałam tę książkę, tak bardzo mi się podobała.

Przede wszystkim Kagawa naprawiła błąd i przy każdym rozdziale napisała, z jakiej jest on perspektywy. Przy pierwszym tomie kilka razy się pogubiłam, bo nie było to zaznaczone. Teraz czytanie było o wiele łatwiejsze.

Najwięcej emocji i radości sprawiła mi relacja między Okame a Daisuke. Nie mogę zliczyć, ile razy wracałam do momentów ich interakcji, były tak znakomicie przedstawione. Zdecydowanie to był mój ulubiony wątek w "Soul of the Sword". W ogóle ronin to chyba moja ulubiona postać z całej serii, tylko czekałam, aż znowu powie jakiś swój sarkastyczny komentarz. Dodatkowo w tym tomie możemy zobaczyć, że jest znacznie głębszą postacią, niż mogło się wydawać.

Relacja między głównymi bohaterami, Yumeko i Tatsumim również mi się bardzo podoba, nawet jeśli teraz była nieco bardziej skomplikowana poprzez opętanie ciała samuraja.

Podoba mi się to, że nie wyolbrzymiano uczuć kitsune. Bardzo często w podobnej literaturze hiperbolizuje się miłość a na szczęście Julie Kagawa tego nie robi. Yumeko może być nieświadoma wielu rzeczy, może nie rozumieć w pełni swoich uczuć. Jednak najważniejsze jest to, że zależy jej na bliskich i pragnie ich ratować. W ogóle cieszę się ogromnie rozwojem tej postaci, bo wreszcie wykorzystuje swój potencjał.

Ale i tak romantyzm aż eksploduje z tego tomu i jest to świetnie wykonane! Biedna Reika, jak ona sobie z nimi wszystkimi daje rade?

Do tego też dochodzą inne kwestie, a mianowicie zbliżającą się bitwę, szukanie sojuszników i kolejne próby zdobycia zwoju. Naprawdę dużo jest wszystkiego

Nie warto też zapominać o tym znakomicie wykreowanym świecie przedstawionym, który pełny jest japońskiej magii. Jestem oczarowana.

Seria nadal trzyma poziom również w tej części, fabuła jest może nawet płynniejsza i ciekawsza niż w poprzedniej części.
W kolejnej części kontynuujemy podróż wraz z całą ekipą, która rozpoczęła się w pierwszym tomie. Zagłębiamy się w niej w intrygę, która w jakiś sposób kieruje losami bohaterów, jednak na wyjaśnienie musimy poczekać do kolejnej części. Dodatkowo dzięki nowemu punktowi widzenia poznajemy lepiej wydarzenia sprzed tysiąca lat oraz historię miecza Kamigoroshi. Pojawia się parę wątków, które pozytywnie mnie zaskoczyły, bo się ich najzwyczajniej w świecie nie spodziewałam, ale to było mega urocze.
Jedyne do czego mogłabym się przyczepić, to ułatwienia fabularne, które w tej części się pojawiają, jednak mimo to cały klimat i oryginalność fabuły wygrywają, a same ułatwienia mimo, że dobrze widoczne, nie są bardzo denerwujące. No i to zakończenie, mimo, że przewidywalne, to nadal no nie (stąd ucięta jedna gwiazdka),do tego cliffhanger i to taki raczej porządny.
Polecam każdemu, kto poszukuje ciekawej przygodówki z wartką akcją i mam nadzieję, że może jednak kiedyś zostanie przetłumaczona, marne szanse, a trochę szkoda.

• Do kupienia
  • Po angielsku