Na zboczu góry

Prozami
2024-04-18
2024-04-18
Thriller Góry Hiszpania Zaginięcie Śledztwo

#nazboczugóry @ewabauerpisarka @wydawnictwoprozami to thriller, który przenosi nas akcją do słonecznej Hiszpanii.

Przedstawiany jako thriller mocno trzymający w napięciu - dla mnie był bardziej obyczajówką z elementami thrilleru.

Długie wprowadzenie w życie i związek bohaterów. Sporo miejsca na opis ich życia po głównych wydarzeniach. Romans w tle (o którym więcej nie napiszę, co by spoilerów nie robić).
Zdecydowanie brakło mi tu większego mroku i uczucia lęku.

Sam pomysł na fabułę fajny i przyjemny w odbiorze. Lektura jest lekka jak wiosenny wietrzyk. Miejsce akcji rozgrzewa i sprawia, że tęsknimy za słońcem.

Bohaterowie jak już wspomniałam są bardzo dobrze scharakteryzowani. I w pełni rzeczywiści. Postępowanie głównej bohaterki trochę mnie irytowało, co również dodawało książce realizmu.

Zakończenie dobre, aczkolwiek przewidywalne.

Całość uważam za dobrą, wartą uwagi, jednak nie zapadająca w pamięć na lata. Zdecydowanie polecałabym dla tych, którzy w thrillerach szukają czegoś niekoniecznie wywołującego ciarki na plecach, a raczej spokojnej rozrywki na letnie wieczory.

Przyznam bez bicia, że nie znam wcześniejszych powieści autorstwa Ewy Bauer. Wyczytałam, że wydała kilka powieści obyczajowych i sagę rodzinną. Na zboczu góry jest jej debiutem w kategorii ciężkiego kalibru, jakim jest według mnie thriller psychologiczny. Debiutom nawet tego rodzaju nigdy nie odmawiam, więc zabrałam się za lekturę.

W pewnym momencie nie było chyba na świecie bardziej szczęśliwych ludzi niż Magda i Michał. Dziewczyna ukończyła studia, dostała staż w rozgłośni radiowej dający jej nadzieję na późniejsze zatrudnienie. Michał jeszcze studiował, ale także zdobył pracę i możliwość jednoczesnego przygotowania się do końcowych egzaminów. Narzeczeni marzyli już tylko o wynajęciu wspólnego lokum. Przed ślubem postanowili wybrać się w podróż. Wybór padł na Hiszpanię. Oszczędzając pieniądze, nie zauważyli, że wynajęli apartament łączony i będą mieszkać z kimś jeszcze. To był ich pierwszy błąd. Drugim była samotna wyprawa na mało uczęszczany górski szlak. Błąd numer trzy – zaufali nieznajomemu. Kiedy nadszedł już czas powrotu do kraju, a młodych wciąż nie było, policja polska i hiszpańska uznaje ich za zaginionych. W śledztwie pomaga prywatny detektyw, którego zatrudniła przyjaciółka Magdy. Wybrał się do Hiszpanii, by sam zbadać pewne tropy. Wkrótce dziewczyna do niego dołączyła.
Czy razem zdołają odnaleźć młodą parę?

Mam mieszane odczucia co do lektury. Czy jest bardzo słaba, czy tylko słaba? Początek niemiłosiernie mi się dłużył. Autorka chciała ze szczegółami wprowadzić nas w historię, jednak uważam, że nie było potrzeby snucia aż tak rozwiniętej opowieści o początkach znajomości głównych bohaterów, skracając przy tym do minimum opis psychologiczny czarnego charakteru, który stanie im na drodze w hiszpańskich górach. Denerwowało mnie dziecinne zachowanie Magdy. Powierzchowność relacji międzyludzkich, infantylność, dziwnie cudowne zbiegi okoliczności. Wszystkie wydarzenia i dialogi były spłycone, pisane jakby w pośpiechu na kolanie. Na plus mogę zaliczyć opisy hiszpańskiej przyrody i atrakcji turystycznych.

Pomysł na fabułę był bardzo dobry, ale czy Ewa Bauer odnalazła się w thrillerze psychologicznym? Według mnie nie za bardzo. Co prawda nie ziewałam z nudów podczas lektury, ale i nie miałam wypieków na twarzy. Akcja nie trzymała mnie w napięciu, nie była dynamiczna, nie wzbudzała dreszczy czy niepokoju. Miejscami była nawet niespójna i mało wiarygodna. Momentami nawet na usta cisnęło się pytanie: Serio?? Chciałam po prostu doczytać do końca, bo zawsze staram się skończyć lekturę, ale i w samym zakończeniu coś nie zagrało. Rozumiem, że osobie, która do tej pory pisała powieści obyczajowe, trudno jest się odnaleźć w innych gatunkach, ale może czasem nie warto próbować nawet dla zabawy?

Ostatecznie historia mnie do siebie nie przekonała. Przeciętniak jakich wiele na rynku. Mało tego, za parę dni zapomnę, o czym czytałam. Być może osoby, które rzadko sięgają po thrillery i kryminały będą usatysfakcjonowane lekturą, ja jednak jako wielka miłośniczka tego gatunku nie czuje nic oprócz rozczarowania.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję Wydawnictwu Prozami

W pewnym momencie nie było chyba na...

Jestem usatysfakcjonowana jako czytelnik bo lubię gdy czytana książka wzbudza emocje. A tych nie brakowało w "Na zboczu góry" Ewy Bauer. Zważywszy, że to pierwszy thriller w dorobku Autorki, debiut uważam za udany. Poznajemy sympatyczną parę, oglądamy cudowne widoki i drżymy z niepokoju o losy bohaterów. Swoją drogą żeby wymyśleć tak pokręconego psychopatę trzeba mieć wyobraźnię ! Mroczne wątki przeplatają się z hiszpańsko-polskim śledztwem, co jeszcze bardziej wzbudza ciekawość czytelnika. Serdecznie polecam.

Na półkach: , , , , , ,

Bardzo wciągająco książka o wakacyjnym wyjeździe dwójki młodych ludzi, który pozostawił w nich rany na całe życie. Ten thriller może nie wciąga od pierwszych stron ale historia szybko się rozwija i nie pozwala oderwać się od książki. Rajskie pejzaże, atmosfera niepewności i sprawne budowanie napięcia nadaje autentyczności opisywanym wydarzeniom. Plusy: ciekawa historia, może zapaść w pamięć, krótka książka. Minusy: wątki trochę spłycone, za mało rysu psychologicznego postaci, trochę nieudane zakończenie. Mnie się podobała.

• Na czytniku
  • Poważne
  • Przygnębiające

Dodaj cytat z książki Na zboczu góry