Fabryka szpiegów

Okładka książki Fabryka szpiegów Piotr Gajdziński
Okładka książki Fabryka szpiegów
Piotr Gajdziński Wydawnictwo: Muza kryminał, sensacja, thriller
Muza
2024-04-17
2024-04-17

Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Muza.

Znowu trafiła mi się tomowa książka i zaczynam od końca, ale to nic, nadrobimy. Znam Piotra Gajdzińskiego od wyśmienitej biografii Edwarda Gierka, i to samo mogę powiedzieć o jego powieści. Są tajne służby, sowieccy agenci. Zbrodnie, w grę wchodzą grube pieniądze. Także można znaleźć wielkich zwyrodnialców na tle seksualnym. ,,Fabryka" jest dowodem, że i Polacy potrafią pisać książki o niebanalnej fabule ze skomplikowaną (nieźle pogmatwaną) sprawą. Jest także wiele niedomówionych historii, ale to pewnie celowo zastosowane. Kontynuacja będzie w następnym tomie lub czytelnik musi sam sobie odpowiedzieć, co było dalej?

Podoba mi się uwikłanie historii PRL, powojennych losów Polski, kiedy nałożono sowiecką obrożę na pół wieku.

To także historia o tym, że gdy w sprawę wchodzą grube pieniądze, ludzie stają się bestiami. Marek Hoc, Bolesław Świeżyński i inni.

Miałem też wrażenie, że było zmartwychwstanie. Nie wiem jak, ale w pewnym momencie ofiara przeżyła spotkanie z nikczemnikiem, to było bardzo ciekawe.

Aż zżera mnie ciekawość, co znajdę w pozostałych tomach...

Egzemplarz recenzencki od wydawnictwa Muza.

Fabryka szpiegów" Piotra Gajdzińskiego jest niesamowicie wciągającą książką, która mnie porwała. Przyznaję ... pasjonatką historii nie jestem ale ona wydała mi się godną uwagi i tak interesującą więc zdecydowałam się spędzić z nią kilka wieczorów 😁
Autor z wykształcenia historyk interesująco połączył trzymającą w napięciu, ciekawą fabułę z wydarzeniami z przeszłości.
Dziennikarskie śledztwo główny bohater Rafał Terlecki rozpoczyna gdy agent CIA zdradza informacje dotyczące szkoły nielegałów. Uczniowie będący sierotami, pochodzący z różnych krajów Europy i terenu związku sowieckiego byli szkoleni w szpiegowskim rzemiośle oraz przygotowywani do misji wywiadowczej.
Poszlaki wskazują, że jeden z absolwentów tej szkoły aktualnie pełni funkcje na polskiej scenie politycznej.
Śledztwo doprowadza do zaskakujących odkryć a Terlecki uświadamia sobie, że jest ono najtrudniejsze w jego dotychczasowej karierze .
Muszę przyznać, że powieść jest kopalnią faktów oraz wiedzy w zakresie działalności agenturalnej.
Podobnie jak fikcja literacka miesza się z wydarzeniami z przeszłości tak i postaci fikcyjnie mieszają się z historycznymi . Były więc momenty gdzie autor tak umiejętnie przeplatał fakty z fikcją, że ciężko było mi się zorientować co było prawdą, a co nie. Dzięki tej książce zgłębiłam zatem swoją wiedzę sięgając do źródeł historycznych.
Pomimo iż fabuła jest nieśpieszna to sposób narracji
zmiany jej perspektywy powodują iż książka jest wciągająca, a wydarzenia w niej zawarte angażują czytelnika. Co prawda powieść nie jest prostym czytadłem ale inkluzywny język jakim jest napisana sprawia, że odczuwa się satysfakcję z lektury ☺️
Kreacja postaci jest barwna gdyż autor zadbał o dokładne nakreślenie portretów psychologicznych bohaterów, którzy nie byli płascy ani jednoznaczni.
Jedynym w sumie negatywnym aspektem tej historii jest dla mnie słabo umotywowana negatywna przemiana jednej z kluczowych dla fabuły postaci 😏
Poza tym lektura była dla mnie satysfakcjonująca i chętnie poznam inne tomy tej serii.

Post w ramach współpracy@wydawnictwo Muza

...

Siedząc ukryta w cieniu drzew zerkam na pobliską ławkę. Dwóch mężczyzn o czymś szepcze, wyglądają podejrzanie. Mrużę oczy, uczulona na miejską gangsterkę i ciemne interesy. Szpiedzy? 👀

Uwielbiam kryminały, które dostarczają coś więcej niż zbrodnie. Uwielbiam kryminały, w których poruszany jest wątek szpiegów oraz historii. „Fabryka szpiegów” jest tym, czego potrzebowałam po wcześniejszej lekturze. Zapewniła rozrywkę, ale i ogrom emocji. Wielowątkowość, która po nitce do kłębka tworzyła zgraną całość. Bohaterowie, którzy wnosili do fabuły swój charakter, oraz historia, która ciekawiła do tego stopnia, że ciężko było się oderwać.

Mamy tu wszystko, czego zapragniecie, by stworzyć fenomenalny szpiegowski kryminał. Tajemnica szkoły nielegałów, trochę Rosji, ich historii, duża dawka dochodzenia do prawdy i rozwiązania zagadki oraz emocje, które nie opuszczają na krok.

Gdzieś tam w środku zabrakło mi czegoś, czego nie potrafię nazwać, ale nie wpłynęło to na ocenę końcową, czyli: duży plus!

Ach, ci szpiedzy, oni zawsze będą zastanawiać i kusić swoimi wątkami. Zwłaszcza gdy mówimy o osobach szkolonych, by zabijać. O osobach bezwględnych, pozbawionych morałów i uczuć. O osobach, których nie chcielibyśmy spotkać w swoim życiu 👀

We współpracy z Wydawnictwem Muza.
F. Vulneratus

Historia szpiegowska, która zaskakuje na każdym kroku podczas czytania. Trudna lektura, trzeba dobrze się skupić ale jedno jest pewne wciąga i ciężko było się oderwać od czytania. Autor pisze świetnie i to trzeba przyznać. Klimat historii niesamowity. Tajemnice, kłamstwa i sieć różnych powiązań. Prawda pomieszana z fikcją a historia z teraźniejszością, połączenie świetne. Bohater to Rafał Terlecki, dziennikarz który znów powraca w rodzinne strony. To tu będzie przeprowadzał dziennikarskie śledztwo. Dowiaduje się że, w jednym z pałaców w zachodniej Wielkopolsce funkcjonowała przed laty specjalna szkoła nielegałów stworzona przez jednego z asów sowieckiego wywiadu. To szkoła która przygotowywała przyszłych agentów do wtopienia się w realia życia na terytorium innych krajów. Ta szkoła powstała prawdopodobnie pod koniec ll Wojny Światowej. Co się stało ze szpiegami? Powieść wielowątkowa. Narracja w dwóch płaszczyznach czasowych. Przeszłość i czas obecny. W tym wszystkim są bieżące sprawy polityczne oj ciekawe to było. Rafał Terlecki postanawia przyjrzeć się tej sprawie z bliska. Do tego okazuje się, że prawdopodobnie jeden z uczniów tej szkoły jest obecnie postacią polityczną. Czy to możliwe? Intryga uknuta świetnie. Akcja prowadzona dwutorowo. Dzieje się dużo. Jakie sekrety odkryje Terlecki? Do tego ginie pewna studentka... tej sprawie też Rafał chce się przyjrzeć. Również Bolesław Świeżyński otrzymuje pewną wiadomość, o której miał nikt nie wiedzieć? Czyżby przeszłość sobie o nim przypomniała? Tej historii nie da się przewidzieć, zaskakuję na każdym kroku. Czytając odkrywamy tajemnice i sekrety które są zaskakujące. Jak człowiek może stać się pionkiem w świecie władzy. Mogę powiedzieć, że to książka którą polecam i na prawdę jest ciekawa. Mnie zaskoczyła i czytało się bardzo dobrze.

"Fabryka szpiegów" autorstwa Piotra Gajdzińskiego to pasjonująca powieść, która doskonale łączy historię z współczesnością. Książka skupia się na tajemniczej szkole nielegałów w jednym z pałaców w Wielkopolsce, której absolwenci mieli kluczową rolę w polityce polskiej.
Gajdziński doskonale bawi się konwencją powieści szpiegowskiej, tworząc inteligentny, intrygujący thriller. Akcja, której tłem jest konflikt na Ukrainie, jest dynamiczna i zaskakująca. Niespodziewane zwroty akcji trzymają czytelnika w napięciu do samego końca.
Jednym z mocnych punktów książki są również dobrze wykreowane postaci. Rafał Terlecki, główny bohater, jest nieprzeciętnym dziennikarzem, którego determinacja w odkrywaniu prawdy robi duże wrażenie. Pozostali bohaterowie również są interesujący i mają barwne osobowości, co dodaje głębi fabule.
Piotr Gajdziński dokonuje mistrzostwa świetnie oddając klimat odległych czasów oraz współczesnych realiów, co pozwala czytelnikowi dogłębnie zanurzyć się w świecie szpiegów i polityki.

Końcówka II Wojny Światowej. W wielkopolskim Wolsztynie, w jednym z pałaców powstaje tajna szkoła nielegałów. Były to osoby od najmłodszych lat szkolone tylko w jednym celu. Pod przykrywką polskiego paszportu, miały być wprowadzane do innych krajów, w różne sfery życia – wojskowego, politycznego czy szkolnego i pracować na rzecz środowiska rosyjskiego.

Czasy współczesne. Dociekliwy dziennikarz, Rafał Terlecki dostaje informacje od funkcjonariusza tajnej komórki wywiadowczej, że w Wolsztynie najprawdopodobniej w dalszym ciągu funkcjonuje jeden z asów sowieckiego wywiadu. Tajny agent działający pod przykrywką i wyszkolony kilkadziesiąt lat wcześniej w „pałacowej” kuźni agentów.

Dziennikarskie śledztwo, wydaje się, zaciska pętlę na szyi nieuchwytnego agenta. Ale czy ów agent to jedyne zmartwienie okolicznych stróżów prawa? Tego dowiecie się z książki Piotra Gajdzińskiego „Fabryka szpiegów”.

„Fabryka szpiegów” to w tym roku już druga pozycja poruszająca tematykę szpiegowską. W tej książce mamy dwie linie czasowe. 1945 rok – okres końcówki wojny, gdzie pojawia się wątek sowieckiej służby wywiadowczej oraz czasy współczesne. Całość tworzy dobrze rozpisana intrygę kryminalną, która rozpędza się w miarę upływu kart książki.

Dość dobre zakończenie utwierdziło mnie w przekonaniu, że „Fabryka szpiegów” to dobra książka dla fanów kryminału z nutą tematyki politycznej i szpiegowskiej.

Polecam

Czasy współczesne....

Lubicie historie szpiegowskie? Ja zbyt mało miałam z nimi do czynienia żeby mieć wyrobione zdanie na ich temat. Na pewno nie przekonują mnie filmy w stylu Jamesa Bonda. A jak było z najnowszą powieścią Piotra Gajdzińskiego zatytułowaną Fabryka Szpiegów? Przede wszystkim autor stworzył niesamowity klimat pełen tajemnic, kłamstw i powiązań. Tu nic nie jest takie jakie się wydaje. Prawda miesza się z fikcją, a historia z teraźniejszością. Po raz kolejny czytelnicy mają okazję spotkać się z Rafałem Terleckim znanym z jednej z poprzednich książek autora - Sierocińca Janczarów. Dziennikarz po raz kolejny wraca do rodzinnego Wolsztyna, w którym przeprowadza dziennikarskie śledztwo. Tym razem jest ono związane z istnieniem swego rodzaju szkoły mającej przygotować przyszłych agentów do wtopienia się w realia życia na terytoriach innych państw. Miała ona powstać pod koniec drugiej wojny światowej i funkcjonować w jednym z pałaców niedaleko rodzinnej miejscowości Terleckiego. Czy dziennikarzowi uda się ustalić co stało się ze szpiegami, którzy zostali wykształceni w specjalnej jednostce? Odpowiedzi znajdziecie na kartach Fabryki Szpiegów. Jest to powieść wielowątkowa, a jej bohaterowie nie są sztampowi. Dzieje się tu bardzo dużo przez co początkowo ciężko wygryźć się w historię, ale z czasem wszystko nabiera spójności. Piotr Gajdziński zastosował bardzo lubiany przede mnie zabieg prowadzenia narracji w dwóch liniach czasowych. Fantastycznie spędziłam czas z książką. Myślę, że to jest must read dla osób, które podobnie jak ja interesują się historią, ale też bieżącymi wydarzeniami na arenie politycznej, do których autor często nawiązuje. Polecam.

Rafał Terlecki, dziennikarz, dowiaduje się o szkole dla nielegałów, funkcjonującej w dawnych czasach w zachodniej Wielkopolsce, stworzonej przez sowiecki wywiad. Postanawia on bliżej przyjrzeć się tej sprawie i dochodzi do ciekawych wniosków, mianowicie jeden wychowanek tej szkoły jest obecnie istotną postacią sceny politycznej.

„Fabryka szpiegów” to doskonale nakreślona powieść szpiegowska. Od początku do końca byłam zaciekawiona intrygą oraz jak te wszystkie wątki się połączą się w spójną całość. Akcja dzieje się dwutorowo. W przeszłości trafiamy do szkoły nielegałów, stworzonej przez radzieckich żołnierzy. W czasie obecnym, Rafał prowadzi swoje śledztwo dziennikarskie i próbuje odkryć sekrety tejże szkoły oraz tożsamość szpiega, dawnego wychowanka. W międzyczasie angażuje się w zaginięcie studentki. Biznesmen, Bolesław Świeżyński, dostaje wiadomość, której się nie spodziewał. Musi odkryć tożsamość nadawcy i jednocześnie obawia się , że przeszłość upomniała się o niego. Ciekawie skonstruowana powieść, w której przeszłość przeplata się z czasami obecnymi, a prawda z fikcją. Autor zręcznie utkał intrygę, której nie sposób przewidzieć do samego końca. Rewelacyjny klimat, gdzie czytelnik jest zaintrygowany i wraz z bohaterem stara się odkryć sekrety i tajemnice, a także powiązania prowadzące do rozwiązania zagadki. Bohaterowie książki nieszablonowi. Ciekawie przedstawiona perspektywa szpiega obcego wywiadu, gdzie szkoła stworzyła ich do życia pod idealną przykrywką.

„Fabryka szpiegów" to doskonała lektura, w której czytelnik zanurza się w świat szpiegowskich rozgrywek, gdzie człowiek staje się pionkiem w rękach władzy. Powieść idealna dla fanów wątków historycznych i szpiegowskich.

Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu Muza.

➡️ instagram.com/szyszka_czyta

„Fabryka szpiegów” to doskonale nakreślona...

Dziennikarz Rafał Terlecki spotyka się z amerykańskim tajnym agentem, który porzuca mu temat na reportaż. Daje mu też namiary na polskiego agenta wywiadu, który może udzielić mu więcej informacji. Terlecki dowiaduje się, że niedaleko jego rodzinnego Wolsztyn, funkcjonowała szkoła nielegałów stworzona przez sowiecki wywiad.

Rafał rusza do Wolsztyna, aby przeprowadzić dziennikarskie śledztwo. Wszystko wskazuje na to, że absolwenci tej szkoły nadal mogą działać w polskiej polityce.

W tym samym czasie naukowiec i biznesmen, Bolesław Świeżyński dostaje wiadomość, a w niej informacje, o której nikt nie miał prawa wiedzieć. Czyżby przeszłość wróciła?

"Fabryka szpiegów" to trzeci tom serii z dziennikarzem Rafałem Terleckim. Akcja wszystkich trzech tomów dzieje się w wielkopolskim Wolsztynie i jego okolicach. Seria ta to doskonałe połączenie historii i współczesności. Nie inaczej jest w "Fabryce szpiegów". Wydarzenia z przeszłości, przeplatają się z teraźniejszością.

Historia szkoły sowieckich szpiegów, jej powstawania i działalności mnie zafascynowała. Bardzo lubię szpiegowskie klimaty, a tutaj jest ich sporo. Tajemnice, sekrety, agencje wywiadowcze i dziennikarskie śledztwo to idealne połączenie. Rafał Terlecki to dziennikarz, który lubi drążyć, nie daje się zastraszyć i nigdy się nie poddaje. Do tego potrafi łączyć dane, fakty i widzi, co się za nimi kryje. Nie rzadko też naraża własne życie i bezpieczeństwo, aby dokopać się prawdy. A z rosyjskimi agentami nie ma żartów.

Równolegle to śledztwa prowadzonego przez Terleckiego, mamy okazję poznać życie i działalność jednego z absolwentów szkoły nielegałów. Czy można zerwać się ze smyczy rosyjskiego wywiadu i rozpocząć normalne życie? Czy jest to od początku tylko mrzonka, z założenia skazana na porażkę? W jaki sposób szkoli się szpiegów, którzy mają działać na terytorium innego państwa i pozostać niezauważonymi?

Piotr Gajdziński po raz kolejny stworzył fascynującą opowieść, od której nie mogłam się oderwać. Zastanawiam się, czy coś takiego faktycznie działo się na terytorium Polski i ile wyszkolonych agentów żyje między nami.

Rafał rusza do Wolsztyna, aby przeprowadzić...

"Wybuch wojny w Ukrainie zmusza Amerykanów do oczyszczenia Polski z dobrze tu zadomowionych rosyjskich szpiegów. Dzięki informacjom od funkcjonariusza tajnej komórki polskiego wywiadu dziennikarz Rafał Terlecki dowiaduje się, że w jednym z pałaców w zachodniej Wielkopolsce funkcjonowała przed laty specjalna szkoła nielegałów stworzona przez jednego z asów sowieckiego wywiadu.
Poszlaki wskazują, że na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jeden z absolwentów szkoły nielegałów pełnił ważną funkcję w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, a dzisiaj jest istotną postacią na scenie politycznej.
Zadomowiony w lokalnej społeczności Terlecki ma szansę prześwietlić, co działo się za ceglanym pałacowym murem. Wraca więc do Wolsztyna, swojej rodzinnej miejscowości, w pobliżu której w styczniu 1945 roku założono tajną Jednostkę 22346, i rozpoczyna dziennikarskie śledztwo."

⭐Jest to moje pierwsze spotkanie z Autorem choć jest to trzeci tom serii. Nie będę ukrywał że na początku było mi się ciężko w czuć w fabułę. Autor trochę opisuję wcześniejsze tomy dla przypomnienia, ale ja wolę mieć szerszy kontekst. Niemniej jednak z czasem wczułem się w klimaty szpiegowskie i mi się spodobało. Ramy czasowe 1945 rok i czasy współczesne, szpiegowska gra wywiadów przeplatana ideą swoją lub czyjąś. Fabuła przeplatana historycznymi wydarzeniami w retro klimacie. Myślę że fanom szpiegowskich historii ta książka przypadnie do gustu.

Zapraszam na mój Instagram/Bookstagram - lukasz_czyta

#współpracareklamowa