Witajcie w księgarni Hyunam-Dong

Okładka książki Witajcie w księgarni Hyunam-Dong Hwang Bo-reum
Okładka książki Witajcie w księgarni Hyunam-Dong
Hwang Bo-reum Wydawnictwo: Albatros literatura piękna
어서 오세요, 휴남동 서점입니다 (ang. Welcome to the Hyunam-Dong Bookshop)
Albatros
2024-05-15
2024-01-24
2023-01-01
Dominika Chybowska-Jang
książki księgarnia literatura koreańska proza współczesna

Piękna książka, opowiadająca o tym, że czasem trzeba zdystansować się do wszystkiego, a przede wszystkim do swojego życia i przestać żyć pracą 24/7.

Bohaterką książki jest Yeong-ju, która po trudnym okresie życia postanawia spełnić swoje marzenie i otworzyć księgarnię. Po pewnym czasie zatrudnia baristę o imieniu Min-jun i pomału odzyskuje uśmiech, a w księgarni pojawia się coraz więcej klientów. Niektórzy z nich stają się z czasem przyjaciółmi właścicieli i pracownika. W ich przemyślenia i rozmowy autorka, jakby mimochodem, wplata życiowe prawdy i definicje szczęścia, które dla każdego są przecież czymś innym.
Lektura przynosiła mi spokój i skłaniała do refleksji. Obserwując wpływ książek na bohaterów oraz ich rozmów i myśli, zastanawiałam się jak jest z tym u mnie. Czytanie zmienia człowieka i jego spojrzenie na świat oraz ludzi.
Wciąż myślę o tym, czy rzeczywiście bestsellery odciągają nas od wielu innych wartościowych książek. Choć “Witajcie w księgarni…” również się nim stała, prawda?

Totalnie o niczym

Totalnie o niczym

Do koreańskich tytułów musiałam się nieco przekonywać, choć dużo ciepłych słów pod adresem ogólnie azjatyckiej literatury słyszałam. Nie ukrywam, że bałam się - głównie faktu, że oto oberwę kolejną "przytulną książką o piciu kawki", od której odbiłam się już po przeczytaniu blurba. Kompletnie nie mój klimat. Jednak "Witajcie w księgarni Hyunam-dong" było po pierwsze, książką koreańskiej autorki, po drugie, opis brzmiał o tyle intrygująco, że mnie skusiło. No i nie ukrywam - jestem fanką "mojej ulubionej księżniczki Disneya" czyli Wioli z kanału "Pierogi z kimchi" , że no sama myśl, że może będą opisane jakieś smakowite ciekawostki z "kraju Samsunga", że nie dało się mi przejść obojętnie... Cóż. Może dlatego w koszyku mam kolejnych kilka książek z tego fascynującego kraju i już proszę znajomą, która się tam wybiera, o jakąś książkę prosto z Seulu? :D Zapraszam!

U Jeong-ju jedna myśl przysłoniła wszystkie inne: "Muszę otworzyć księgarnię!" Jak pomyślała, tak też zrobiła. Na osiedlu wśród licznych domów powstał lokal, który oferował książki, pyszną kawę, wydarzenia związane z książkami, miejsce spotkań nie tylko dla okolicznych mieszkańców.

Jeong-ju żyła jak wiele innych kobiet: pracowała w korporacji, chodziła ubrana w garsonkę, nosiła szpilki, zawsze była zadbana i szykowna. Żyła co prawda w pędzie, ale doskonale odnajdywała się w pracy i życiu prywatnym. Jednak funkcjonowanie na pełnych obrotach powoli wyczerpywało ją fizycznie i psychicznie. I dlatego pewnego dnia kobieta zrezygnowała z pełnoetatowej pracy i postanowiła zrealizować swoje wielkie marzenie. Przeniosła się na obrzeża Seulu i tam znalazła miejsce, w którym otwarła księgarnię.

Początkowo nie potrafiła cieszyć się z dokonanej zmiany. Siedziała smutna, zapłakana, blada, jakby żałowała podjętych kroków. Martwiła się też przyszłością biznesu, o którego prowadzeniu niewiele wiedziała. Mała liczba klientów też nie napawała optymizmem. Tylko nieliczni zapuszczali się do księgarni, gdzie obsługiwała ich kobieta z czerwonymi, zapuchniętymi oczami. Jedną ze stałych klientek była mama Min-cheola, która uświadomiła Jeong-ju, że jej wygląd odstrasza klientów. Właścicielka postanowiła więc przestać się zamartwiać i zabrać za promocję biznesu w social mediach. Zatrudnienie baristy okazało się strzałem w dziesiątkę, podobnie jak spotkania z autorami organizowane na miejscu. Księgarnia zaczęła przyciągać ludzi z całego miasta, a Jeong-ju z nadzieją patrzyła w przyszłość.

"Witajcie w księgarni Hyunam-dong" to niespieszna książka, bez zwrotów akcji czy porywającej fabuły. Czuć tu dalekowschodnie podejście do życia, lekki chłód i dystans. To obyczajowa opowieść o odnajdywaniu swojego miejsca na ziemi, szukaniu sensu życia, o szacunku i realizacji swoich marzeń. Sporo tu prawd życiowych, przemyśleń i nieco filozofowania głównej bohaterki. A wszystko to ma miejsce w przytulnej księgarni, w otoczeniu książek.

Takie miłe poczytadło.

Takie miłe poczytadło.

Yeong-ju pewnego dnia wbrew wszelkim obawom postanawia otworzyć księgarnię. Nareszcie ma okazję spełnić dziecięce marzenie. Z początku jednak Hyunam-dong nie cieszy się popularnością. Smutek na twarzy właścicielki zdaje się odstraszać potencjalnych klientów i nie pozwala rozwinąć kobiecie skrzydeł. Wszystko jednak zmienia się, gdy Yeong-ju za sprawą życzliwych klientów z sąsiedztwa stopniowo przeobraża miejsce w azyl dla zbłąkanych dusz. Można tu napić się pysznej kawy, znaleźć książkę, która pozwoli zajrzeć w głąb siebie oraz spotkać inne zagubione osoby. Hyunam-dong zmieni się, a wraz z nim Yeong-ju i ludzie wokół – wszystko za sprawą magii książek📚

„Witajcie w księgarni Hyunam-dong” to powieść niezwykła. Ostatnimi czasy ogromną popularnością cieszy się literatura azjatycka, której motywem przewodnim stało się niesienie otuchy, ukojenie czytelnika. Do nurtu tzw. #comfortbooks z pewnością można zaliczyć powieść koreańskiej pisarki Hwang Bo-reum. To książka napisana ku pokrzepieniu serc, ukazująca „uzdrawiającą moc książek”, która otuli czytelnika i pozwoli rozkoszować się ulubioną lekturą przy kubku smacznej kawy. Fabuła jest raczej niespieszna i można by rzec, iż nie dzieje się tu nic ciekawego. A jednak w trakcie lektury odczuwałam czystą przyjemność i cieszyłam się każdą złotą myślą, za pomocą której autorka poprzez usta bohaterów skłania nas do krótkiej refleksji i przemyśleń.

Jeśli kochacie takie niespieszne i ciepłe historie, będzie to lektura idealna. Ja na pewno sięgnę po więcej książek z tego nurtu😊

jest to tytuł, który dotyka wielu naszych codziennych problemów, z którymi możemy się utożsamić, takich jak m.in. wypalenie zawodowe,depresja rozwód czy letarg. Jest to literatura koreańska, więc nie jest dla każdego i może to też nie jest najlepszy tytuł azjatycki jaki czytałam, ale jest dobra jeśli potrzebujecie ukojenia i spowolnienia. Znajdziecie w niej także niewielki, choć uroczy wątek romantyczny.

Powolna i ciepła historia o tym, że każdy powinien żyć w zgodzie ze sobą, choć nieco za bardzo moralizatorska, ale miła.

Książka przeczytana w ramach kwietniowego wyzwania LC.
W tej księgarni każdy znajdzie coś dla siebie: ciekawe książki, dobrą kawę, interesujące spotkania autorskie bądź czytelnicze i inspirujące rozmowy o sensie życia, jego celu, blaskach i cieniach pracy w korporacji oraz bycia bez pracy. Książka otula ciepłem, skłania do refleksji. Miło spędziłam z nią czas choć nie ma tu specjalnych zwrotów akcji.

Książka przeczytana w ramach kwietniowego wyzwania LC.

• Przeczytane 2024
  • Literatura piękna