Poznaj swoje prawa

Wilga
2023-05-17
2023-05-17
Jacek Konieczny

Masz prawo... znać swoje prawa!
Masz prawo... walczyć o swoje prawa!
Masz prawo... mówić o nich głośno!
Masz prawo... upominać się o ich przestrzeganie!
Masz prawo...

Czy w przestrzeni społecznej mówi się głośno o prawach dzieci? Czy nie jest to przypadkiem traktowane po macoszemu i wspominane, wtedy nam pasuje, a pomijane, gdy jest nie na rękę?

Amnesty International opracowało niezwykle ważną, jeśli nie najważniejszą książkę, jaka powinna trafić w ręce każdego dziecka i nastolatka. Książkę, która w prosty sposób kataloguje i opisuje każde z praw dziecka opierając się na Konwencji o prawach dziecka ONZ.

Opracowanie podzielona na 4 części: poznaj swoje prawa, zrozum je, dopominają się o nie oraz rozdział poświęcony pomocom i innym informacjom. I każda z nich jest ważna, chociaż najistotniejsza jest ta dotycząca zrozumienia praw, bo bez tego trudno się o nie upominać.

Zawarto w niej również poradnik dotyczący sposobów walki o swoje prawa. Niezwykle istotnym elementem są historie młodych ludzi, którzy swoim uporem zmieniają świat, które otwarcie mówią o niesprawiedliwościach i łamaniu praw głośno się o nie upominając. Historię, które mogą stać się inspiracją do podejmowania własnych działań.

Drogi rodzicu, opiekunie, nauczycielu - prawa dziecka to nie tylko wielkie idee. Ich zasięg sięga też o wiele niżej, to w domu, przedszkolu czy szkole przede wszystkim powinny być przestrzegane. To te miejsca powinny stać się punktem wyjścia, aby rozlewać świadomość na całe społeczeństwa. Wiele zależy też od nas, nie tylko od rządzących. A największą siłą dzieci zawsze jest wsparcie i zrozumienie dorosłych, zwłaszcza tych najbliższych. Wiele leży w naszych rękach.

Książka, która powinna trafić do każdego domu, każdej szkoły i biblioteki. Do omawiania na lekcjach i dyskutowania w domu.

Masz prawo... znać swoje prawa!
Masz prawo... walczyć o swoje prawa!
Masz prawo... mówić o nich głośno!
Masz prawo... upominać się o ich przestrzeganie!
Masz prawo...

Amnesty International...

Niezależnie gdzie mieszkamy i kim jesteśmy mamy swoje prawa takie jak: prawo do równości czy zdrowia. Rządzący i dorośli powinni być na straży naszych praw, nie zawsze tak jest. Ta właśnie książka przedstawi nam przepisy oparte na przykładach. Możemy dzięki niej wdrożyć wiele rzeczy w nasze życie.
Książka opowiada o młodych ludziach, którzy skutecznie upomnieli się o swoje prawa i w ten sposób zmienili sposób traktowania dzieci na całym świecie. Prawa dzieci są niezbywalne, co oznacza że nikt ich nie może Ci odebrać. Dzięki Konwencji Praw Dziecka ONZ dzieci dostały taką samą rangę jak dorośli na świecie. Dzięki niej młody człowiek ma możliwość prawidłowego rozwoju. Państwo ma okazać pomóc rodzicom w wychowaniu dzieci, w tym finansowo i za pośrednictwem służb publicznych. Muszą dopilnować, aby wiedza została przekazana na temat zdrowia, higieny, właściwej diety i czynności sanitarnych.
Na końcu książki mamy słownik pojęć, spis organizacji międzynarodowych organizacje polskie, oraz miejsce na nasze notatki.
Polecam Katarzyna Kalicka Twórcze zabawy

Książka opowiada o młodych ludziach, którzy skutecznie upomnieli się o swoje...

"Dzieci nie są ludźmi przyszłości - są ludźmi już dziś."
Janusz Korczak

Książka "Poznaj swoje prawa i broń ich. Przewodnik dla młodych" została opracowana przez Amnesty International, organizację walczącą o prawa człowieka.
Podzielona jest na cztery części.
Trzy pierwsze pokazują, czym są prawa dziecka i pomagają je zrozumieć, a także udzielają konkretnych wskazówek, jak można sie o nie dopominać.
Ostatnia część zawiera słowniczek, spis organizacji, które mogą pomóc w konkretniej sprawie oraz źródła, z których zostały zebrane informacje w tym przewodniku.

To publikacja, którą warto znać; na różnym etapie i w różnym wieku sięgać po konkretne fragmenty i omawiać je z dzieckiem.
Na pewno świetnie sprawdzi się w szkolnej bibliotece i na lekcjach wychowawczych.
Ale i w domu będzie przydatna.

Książka porusza kwestie praw dziecka w skali globalnej.
Znajdziemy tu również przykłady młodych aktywistów, którzy w swoich krajach byli zmuszeni do upomnienia się o przestrzeganie swoich fundamentalnych praw.
Przewodnik jest napisany prosto i konkretnie, dzięki czemu otrzymujemy esencję i żadne dygresje nas nie rozpraszają.

Ze swojej strony bardzo polecam, bo to, co wydaje się nam oczywiste nie zawsze takie jest i poznanie różnych płaszczyzn problemu może dopiero dać ogląd, jak wygląda sytuacja w szerszym kontekście.

"Dzieci nie są ludźmi przyszłości - są ludźmi już dziś."
Janusz Korczak

Podzielona jest na cztery części.

Nieznajomość prawa szkodzi, i już nie raz nasze polskie społeczeństwo się o tym brutalnie przekonało. Dlatego uważam, że edukacja w zakresie swoich praw i obowiązków jest bardzo ważna.
Z pomocą przychodzi książka " Poznaj swoje prawa i broń ich". To książka dla naszych nastolatków, żeby mogli poznać swoje prawa. My dorośli czasami zapominamy, że dziecko już od chwili poczęcia ma swoje prawa! I powinniśmy je wszyscy szanować.

Książka jest napisana w bardzo przejrzysty sposób, uwzględnia podstawowe prawa człowieka. Jest podzielona na podkategorie, a co najważniejsze! Tłumaczy ważne słowa. Np. Tożsamość, i jest dokładne wytłumaczenie co to tak naprawdę jest .. co to jest nietykalność cielesna, na czym polega tak dokładnie i co się z tym wiąże.

Ja samo jako osoba dorosła bardzo dużo wiedzy z niej wyciągnęłam, bez zbędnych ogólników i trudnych słów. Z pewnością schowam ją i przekaże ją mojej córce, żeby się dokładnie zapoznała z tą lekturą w odpowiednim czasie.

Moim zdaniem to książka którą każdy młody człowiek powinien mieć i znać, żeby w razie potrzeby do niej wrócić! Jest tak ważna jak Biblia.

Mam nadzieję, że pomyślicie o mądrym prezencie dla swoich bliskich nastolatków.

Czemu nie korzystamy ze swoich praw?

Pewnie, dlatego, że w dużej mierze ich po prostu nie znamy.
I piszę to, jako osoba dorosła, a co dopiero mają zrobić Ci młodsi, Ci niepełnoletni, którzy często słyszą "Jak dorośniesz...", "Jak będziesz pełnoletni..".
A czemu nie teraz? Przecież mają do tego prawo!

Książka "Poznaj swoje prawa" Geraldiny Bueren i Angeliny Jolie, to zbiór praw i potrzebnych informacji dla każdej osoby, przed ukończeniem 18 roku życia (chyba, że w kraju pełnoletność osiąga się wcześniej bądź później). Bardzo często łamane są prawa przez osoby z najbliższego otoczenia, a tej książce możesz się dowiedzieć, co możesz zrobić i do kogo udać się po pomoc.
I pamiętaj! Nigdy nie się nie poddawaj!
Jeśli pierwsza osoba nie zdoła Ci pomóc, poproś o pomoc kolejną.
Statystyki, ukazane w tej książce są przerażające. To niewiarygodne, że taka ilość dzieci jest krzywdzona, nieszanowana, obdarta z godności.
To przewodnik, który może pomóc zrozumieć młodemu człowiekowi, jakie ma prawa i o co może w swoim życiu walczyć. Uważam, że jest to książka, która wg mnie powinna być lekturą obowiązkową w szkołach a przy okazji obowiązkowa dla każdego rodzica.

Dziękuję wydawnictwu Wilga za egzemplarz do recenzji.

Czemu nie korzystamy ze swoich praw?

Pewnie, dlatego, że w dużej mierze ich po prostu nie znamy.
A czemu nie teraz? Przecież mają do tego prawo!

Książka "Poznaj swoje prawa" Geraldiny Bueren i Angeliny Jolie, to...

"Poznaj swoje prawa (...)" to książka Amnesty International, która powstała w partnerstwie z Angeliną Jolie. Książka została napisana po konsultacjach z prawniczką zajmującą się prawami dziecka, Geraldine Van Bueren - która była jedną z pierwszych autorek Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawach dziecka.

„Poznaj swoje prawa (...)” to przewodnik dla młodych ludzi, którzy chcą poznać, zrozumieć i bronić swoich praw. Każdy młody człowiek poniżej 18 roku życia ma swoje prawa, lecz wielu z tych młodych ludzi po prostu o tym nie wie. Ta książka ma to zmienić. Wyposaża ona młode czytelniczki i czytelników w wiedzę i narzędzia do tego, by mogli oni dochodzić swoich praw. Wyjaśnia, dlaczego jest to tak istotne we współczesnym świecie.

Dzięki tej książce młodzi ludzie poznają najważniejsze zagadnienia związane z bezpieczeństwem fizycznym i psychicznym. Dowiedzą się jakie kroki mogą podjąć, jeśli spotka ich krzywda, lepiej zrozumieją swoją sytuację osobistą i swoje otoczenie. W przewodniku czytelniczki i czytelnicy znajdą wskazówki, jak wpłynąć na ludzi wokół i kształtować rzeczywistość. Poznają również sylwetki młodych aktywistek i aktywistów, którzy pokazali wszystkim, w jaki sposób można stawić czoła niesprawiedliwości.

Książka skierowana jest do dzieci w wieku 13 lat i starszych i przedstawia główne grupy praw oraz ich zastosowanie w świecie rzeczywistym w odniesieniu do szeregu kwestii, w tym wolności wypowiedzi, równości płci i rasy, zdrowia, czystego klimatu i zrównoważonego środowiska. Każdej grupie praw towarzyszą autentyczne relacje dziecięcych aktywistów, którzy walczyli o zmianę w każdym zakątku świata.

„Poznaj swoje prawa (...)” to przewodnik dla młodych ludzi, którzy...

Ile razy każdy z nas słyszał zdanie "ty nic nie rozumiesz, to są sprawy dla dorosłych". Pamiętam, że jako dziecko, a później nastolatka bardzo frustrowałam się, kiedy słyszałam takie zdanie z ust starszych kolegów, członków dalszej rodziny. Skąd bierze się przeświadczenie, że nie masz najmniejszego pojęcia co się dzieje, zwłaszcza jeśli omawiana sprawa dotyczy bezpośrednio ciebie? "Poznaj swoje prawa i broń ich" to przewodnik po Konwencji o prawach dziecka ONZ, ale zacznijmy od początku. Plusem tej książki jest jej budowa. Jest to niezwykle ważny element, ponieważ niesamowicie ułatwia poruszanie się po niej i korzystanie z potrzebnych nam w danym momencie informacji. Każdy rozdział jest dobrze oznaczony, zarówno w spisie treści, jak i na marginesie, dzięki czemu z łatwością możemy odnaleźć interesujący nas rozdział czy zagadnienie. Kiedy w tekście wprowadzony jest nowy termin lub jest on ważny z perspektywy rozdziału został on pogrubiony oraz umieszczony w słowniczku, gdzie w najprostszych słowach wytłumaczono jego znaczenie. Jest to istotny zabieg, ponieważ literatura prawa jest trudna do zrozumienia dla laików oraz pozwala na to, aby treści zaprezentowane w tej książce mogły zostać przeczytane i zrozumiane przez odbiorców w każdym wieku. Ogromnym plusem jest fakt, iż każde zagadnienie zostało również zaprezentowane w formie przykładu, działań podejmowanych przez inne dzieci, nastolatków na całym świecie.
"Poznaj swoje prawa i broń ich" napisano prostym językiem, co jest ogromną zaletą i pozwala na to, aby każdy z odbiorców niezależnie od swojej wiedzy i znajomości prawa mógł jak najwięcej czerpać z lektury. Poruszane w książce zagadnienie są niesamowicie ważne i powinno je znać jak najwięcej osób, nie tylko dzieci, ale i dorosłych po to, aby móc je wspierać i motywować do dalszego działania. Nie jest to lektura do przeczytania "na raz", a do dokładnego zagłębienia się w każdy rozdział. Niejako zmusza nas do zastanowienia się nad sytuacjami z naszego życia, które stanowiły łamanie naszych praw oraz nad tym, czy w jaki sposób prawa dziecka respektowane są w naszej społeczności. Autorzy książki postawili przed sobą trudne wyzwanie, ponieważ podeszli do tematu globalnie. Tutaj pojawia się kolejny plus, jakim jest skonsultowanie napisanej treści, pomysłu z dziećmi, nastolatkami, młodzieżą z całego świata oraz wprowadzenie ich uwag w życie. Myślę, że jest to niezwykle istotne, że o prawach dziecka miały okazje wypowiedzieć się osoby, których omawiana sytuacja dotyczy bezpośrednio.
Podsumowując jest to ważna książka, nad którą powinien się pochylić każdy niezależnie od wieku. "Poznaj swoje prawa i broń ich" wiele wnosi i uświadamia czytelnika w sprawach, nad istotą których dotychczas mógł się nawet nie zastanawiać. Polecam każdemu lekturę tego przewodnika.

🌺Recenzja🌺

🌺Dziękuję za zaufanie wydawnictwu @wydawnictwo_wilga

🌺Kochani dziś przychodzę do was z niezwykła książką, zupełnie inną niż do tej pory miałam przyjemność recenzowac.
Ta książka otworzyła mi oczy i na wiele rzeczy spojrzę inaczej. Jako mama dwóch dorastających chłopców chce aby moje dzieci miały pojęcie o swoich prawach i starszemu synowi dałam tą książkę do przeczytania.
Mimo iż żyjemy w czasach gdzie wszystko jest dostępne, łącznie z dostępem do informacji wciąż nagminnie są łamane prawa człowieka i dziecka.
Uważam że tą książkę powinien przeczytać każdy z nas, powinna być dostępna w szkołach.
W książce nie tylko znajdziemy opis praw ale również informacje jak sobie radzić gdy te prawa są łamane, jest tu wiele przykładów młodych aktywistow którzy próbują zmienić świat na lepsze.
Angelina Jolie jest niezwykła kobietą, matką i inspiracją.

"Niezależnie od tego, kim jesteś, gdzie żyjesz, jakiej jesteś płci, do jakiej rasy, grupy etnicznej należysz, czy jesteś bogaty, czy ubogi-pamiętaj, że Twoje życie ma taką samą wartość."

🌺Moja opinia 7/10

🌺Recenzja🌺

🌺Dziękuję za zaufanie wydawnictwu @wydawnictwo_wilga

Wyjątkowa książka. Wyjątkowe nazwiska na okładce i wyjątkowo ważny temat

Korzystaj w pełni ze swoich praw. Poznaj je i ich broń

Praw człowieka są dla każdego bez względu na jakiekolwiek różnice, czy miejsce zamieszkania. Swoboda wypowiedzi, wyrażanie opinii, prawo do równości, zdrowia, czystego środowiska naturalnego, bezpiecznego miejsca do życia i ochrony przed krzywdę.

To podstawowe prawa, które każdy powinien mieć zagwarantowane. Ale czy zawsze tak jest? Czy czasami nie są zapomniane?

Dzięki tej książce poznany swoje prawa, a także działania różnych aktywistów o aktywistek z całego świata. Znając swoje prawa i przepisy prawne możemy podjąć pewne działania i walczyć o to co mi się należy.

Bardzo ważna, wartościowa książka, każdy powinien ją przeczytać.

Wyjątkowa książka. Wyjątkowe nazwiska na okładce i wyjątkowo ważny temat

Korzystaj w pełni ze swoich praw. Poznaj je i ich broń

Książka, którą powinien przeczytać każdy!
Dedykowana jest dzieciom i młodzieży, a ja jako dorosła nie wiedziałam o tak wielu ważnych kwestiach w prawach człowieka..
Książka porusza historie od kilkunastu lat wstecz po dzisiejsze czasy. Podzielona jest na cztery części, od pierwszej gdzie poznajemy swoje prawa, kim tak naprawdę jest dziecko, historię jak żyło się dzieciom kilkanaście lat wstecz, tak naprawdę nie miały żadnych praw…Znajdziemy tabletkę w której mamy spisane swoje prawa, tylko czy na pewno są one przestrzegane?
W drugiej części mamy zrozumieć swoje prawa, a także to, że bardzo często nie są one przestrzegane w rzeczywistości, każdy aspekt jest przedstawiony, a następnie opisany co to dla nas oznacza i ostatni krok jak wyglada tak naprawdę rzeczywistość i realne odniesienie praktyki do teorii.
Trzecia cześć to jak dopominać się o swoje prawa, co możemy zrobić aby te prawa zostały przestrzegane tak jak być powinny, niestety mamy bardzo dużo krajów gdzie te prawa nie są w ogóle przestrzegane, nikt nic sobie z nich nie robi.
Czwarta cześć poświęcona jest informacjom, które pomogą zrozumieć co nam przysługuje, lista organizacji które działają na rzecz praw człowieka.

Podsumowując książka to ogrom wiedzy o której nie mówi się na co dzień, a tak bardzo dotyczy każdego człowieka, przeraziły mnie statystyki jakie tu znajdziemy. Mądra książka, która pomimo fachowego języka jest łatwa w odbiorze i czytać się ją błyskawicznie.

Książka, którą powinien przeczytać każdy!

• Poradniki
  • Chcę dać w prezencie
  • Biblioteka
  • Może kiedyś
  • Samodzielne
  • Humanistyka i nauka
  • Przemyślenia

Dodaj cytat z książki Poznaj swoje prawa