Nasze światy

Books4YA
2024-03-27
2024-03-27
16+

"Nasze światy" to fascynująca podróż przez niezwykłe wymiary, gdzie każdy krok to nowe odkrycie, a każdy zakręt skrywa nową niespodziankę i emocjonalne przeżycia. Głównymi bohaterami powieści są Suzy i Ian, których życie wywraca się do góry nogami, kiedy zostają oskarżeni o coś, czego nie zrobili. A nie są to błahe przestępstwa. Oboje decydują się wyruszyć w podróż po innych wymiarach, aby naprawić osie zdarzeń i udowodnić swoją niewinność, przywrócić równowagę we wszystkich światach i skierować swoje życie na właściwe tory.

Suzy i Ian to postacie, które szybko stają się bliskie czytelnikowi dzięki swojej autentyczności i prawdziwym emocjom, które od nich płyną. Ich podróż rozpoczyna się w momencie, gdy Suzy zostaje oskarżona o kradzież akt, których nie ukradła. To wydarzenie nie tylko stawia życie głównych bohaterów na głowie, ale także prowadzi ich w niezwykłą podróż przez równoległe światy. W miarę jak przemierzają nieznane sobie krainy, odkrywają nowe oblicza siebie, a także swoich przyjaciół, co sprawia, że każdy kolejny krok staje się testem ich siły, determinacji i wierności wartościom, którymi do tej pory się w życiu kierowali.

Jedną z największych zalet tej powieści jest niezwykle oryginalny pomysł na fabułę. Autorka stworzyła światy, których istnienie jest równie zaskakujące, co fascynujące, a każdy z nich ma swoje unikalne cechy i zaskakujące tajemnice. Każdy wymiar rządzi się swoimi prawami i ma własną historię, co sprawia, że pochłania się tę książkę z zawrotną wręcz prędkością, nie mogąc doczekać się odkrycia kolejnych sekretów każdego z nich. Muszę przyznać, że ilość pojawiających się w powieści wymiarów jest imponująca. Spodziewałam się kilku, a jest ich tyle, że w pewnym momencie przestałam liczyć. I co najciekawsze, każdy jest zupełnie inny, niepodobny do poprzedniego. Suzy, Ian i ich przyjaciele są w każdym z nich niby ci sami, jednak obdarzeni innym zestawem cech, czasem nawet w nieco innym wieku niż ich kopie z innego wymiaru. Światy są przeróżne, podobne do naszego, bardziej rozwinięte technologicznie, całkiem zniszczone przez kataklizmy, takie przypominające zamierzchłe czasy, do których technologia jeszcze długo nie dotrze, a także takie, w których czas się zatrzymał i stale odtwarzany jest jeden dzień. Bardzo ciekawa koncepcja i bardzo fajnie było odkrywać zakamarki tych miejsc razem z bohaterami. Pojawiło się też wiele ciekawych rozwiązań dotyczących funkcjonowania samych światów, ale też przechodzenia z jednego wymiaru do drugiego. Jak na przykład pojazd, który zmieniał się w inny po przekroczeniu granicy innego świata.

Mimo bogactwa światów można odczuć niedosyt z powodu niedostatecznego wykorzystania potencjału niektórych z nich. Niektóre wymiary mogłyby zostać bardziej rozwinięte, a ich zaskakujące cechy mogłyby być lepiej wyeksponowane. Ilustracja tak wielu światów i losów bohaterów może sprawić, że niektórzy z czytelników poczują się zagubieni w gąszczu wątków i wydarzeń. Niemniej jednak różnorodność prezentowana przez autorkę jest imponująca, a możliwość obserwowania bohaterów w różnych kontekstach dodaje powieści atrakcyjności. Zaletą powieści jest również sposób, w jaki autorka balansuje między fantastycznymi elementami a emocjonalnymi wątkami. Podróżowanie przez wymiary staje się metaforą podróży w poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w świecie. Suzy i Ian, mimo że są bardzo młodzi, przeżywają intensywne przemiany, ucząc się akceptować siebie i innych oraz doceniać znaczenie relacji międzyludzkich.

"Nasze światy" to opowieść pełna przygód i emocji, która zachęca do odkrywania nowych możliwości i akceptowania zmian. Powieść zasługuje na uwagę ze względu na swoją oryginalność i atrakcyjną fabułę. To inspirująca lektura, która przenosi czytelnika daleko poza granice codzienności. Serdecznie polecam 🤍

Takie solidne 5.5. Nie liczyłam na wiele, właściwie nie liczyłam na nic i tak bez
oczekiwań podeszłam do tej książki. Pomysł był naprawdę bardzo ciekawy, ale po tym jak już pojawił się kolejny i kolejny i kolejny świat, trochę miałam przesyt, zaczęłam się i gubić i nudzić niestety.

Ogromny plus dla autorki za mega oryginalny pomysł na stworzenie wspaniałej historii młodzieżowej, tak bardzo innej od tych ostatnio popularnych. O czym jest? Mamy dwie perspektywy: Suzy oraz Iana. Oboje pracują w biurze podróży Między Światami i pewnego dnia zostają oskarżeni o przestępstwa, których nie popełnili. Muszą udowodnić swoją niewinność, a aby to zrobić, wyruszają w podróż po wielu alternatywnych światach. Każde z tych uniwersów przedstawia inną rzeczywistość o wspólnych mianownikach. Bohaterowie spotykają nawet kolejne wersje samych siebie, lecz w każdym świecie naznaczonych innymi życiowymi doświadczeniami i decyzjami. To coś jak efekt motyla - czasami od jednej podjętej decyzji może zależeć to, jak potoczy się całe nasze dalsze życie.

Do czego mogłabym się doczepić, to niewykorzystanie potencjału każdego świata, do którego zawędrowali bohaterowie. Każdy z nich był ciekawy - i to na ogromny plus, jednak każdy również pozostawiał za sobą pewien niedosyt, a ich ilość w pewnym momencie zaczęła przytłaczać. Zostałabym w każdym trochę dłużej :) Uwielbiam za to motyw slow burn, więc to również mnie kupiło, a także relację bohaterów :) Ze strony technicznej nie jestem w stanie niczego zarzucić, autorka bardzo ładnie używa słów, a całość czyta się niezwykle szybko i płynnie. Doceniam! :)

Jeśli macie ochotę na książkę jednocześnie dość lekką, ale również niezwykle oryginalną - bardzo polecam. Jest to naprawdę fajna odskocznia od oklepanych tematów. Bardzo polubiłam się z bohaterami i myślę, że Wy również się polubicie :)

(współpraca recenzencka z wydawnictwem Books4YA)

Jeśli mamy na pokładzie fanów wieloświatów, którzy nie boją się stanąć do walki z… samym sobą, to jesteście w dobrym miejscu! 😊

“Nasze światy” Claudii Moonever to młodzieżówka utrzymana w fantastycznym, tym razem wręcz kosmicznym klimacie. Suzy i Ian pracują w Biurze Podróży Między Światami. Pewnego dnia ich życie staje na głowie, kiedy to zostają oskarżeni o przestępstwa, do których się nie przyznają. Aby uratować swoje dobre imię oraz przywrócić równowagę w światach, wyruszają w podróż przez równoległe krainy. Jak skończy się ich wyprawa? 🫣

Zacznijmy od tego, że bardzo przypadł nam do gustu sam motyw podróży między światami, ponieważ różni się on znacząco od tych, z którymi mogliśmy spotkać się wcześniej w literaturze czy filmografii. Z naszych doświadczeń wiemy, że zazwyczaj podróżując do innego świata, trzeba było unikać siebie z równoległego wymiaru, aby nie doszło do swego rodzaju spięcia i zakłócenia w czasoprzestrzeni. Tutaj mamy kompletnie inną sytuację - nasi bohaterowie trafiają na inne wersje siebie i wspólnie (bądź też nie xD) dążą do wyznaczonych przez siebie celów. 🔥

Godnym uwagi jest też fakt rozwoju bohaterów i próby dotarcia do własnego ja. Trafiając na swoich odpowiedników z innych światów, zaczynają dostrzegać nowe możliwości, poznają lepiej siebie nawzajem i podejmują decyzje, których sami by się wcześniej nie spodziewali. Lubimy, kiedy bohaterowie nie są płascy i zmieniają się na przestrzeni powieści, a tutaj mamy to pokazane z bardzo ciekawej perspektywy. 🥰

“Nasze światy” to na pewno dość niestandardowe podejście do zakrzywiania przestrzeni, przez co całkiem wyjątkowe i niepowtarzalne. Fani zagadek i zagadnienia wieloświatów zdecydowanie nie powinni przejść obok tej książki obojętnie! 🔥

Motyw wydaje się spoko. Jednak im dalej w las uniwersów, tym bardziej czuć, że autorka miała sto pomysłów na te światy i koniecznie chciała je w tej jednej książce upchnąć. Wiec praktycznie przez pół książki słuchałam tylko o tym, jak nasi bohaterowie przeskakują do kolejnych światów i odkrywają nowe wersje siebie i to, że w tych innych światach ich losy się inaczej potoczyły i ich wersje bardzo się różnią od nich i siebie nawzajem.

Kompletnie nie ma budowania napięcia, oni mają niby w głowach to, że chcą się dowiedzieć, kto ich w te przestępstwa wrobił, domyślają się, ze to jakieś inne ich wersje, ale tak sobie skaczą z jednego świata do drugiego, nie wiadomo po co. Bo to nie jest tak, że ten wersje chcą im pomóc i dlatego oni w ogóle się wynoszą tam po kolei do nich, tylko oni też się w trakcie dowiadują, że tam jest jakieś oskarżenie poważne i między wymiarowy nakaz aresztowania. Więc ja kompletnie nie rozumiem ich motywacji.

Nie ma to zresztą większego znaczenia, bo całość jest zwyczajnie nudna i nie angażująca. Nic mnie nie skłoniło, żeby tym bohaterom albo jednemu z nich kibicować w jakikolwiek spokój. Strasznie papierowi i puści w środku. A przekaz i morał całej historii był na bardzo płytkim poziomie.

Pomysł na świat, którego kompletnie nie wykorzystano i wynudziłam się.

Szukasz książki, która wciągnie Cię już od pierwszej strony?
Potrzebujesz lektury, przy której zapomnisz o całym świecie?

Chodź, mam coś dla Ciebie!

Z każdą stroną „Naszych Światów” przenosimy się w odmienne rzeczywistości. To literackie wehikuł czasu, który zaprasza nas tam, gdzie granice między wymiarami zacierają się, a każdy rozdział to kolejny krok w nieznane. 🚀💫

Co sprawia, że ta książka jest jak bilet do wielowymiarowego parku rozrywki? Przede wszystkim to, że autorka serwuje nam język tak piękny i płynny, że strony książki przewracają się same. Bohaterowie, Suzy i Ian, stają się naszymi przyjaciółmi od pierwszych akapitów, a ich podróż - naszą własną. Ich misja? Naprawienie osi zdarzeń i udowodnienie niewinności w światach, które są równie różnorodne, co zaskakujące.

To, co wyróżnia tę książkę to sposób, w jaki autorka balansuje na granicy między rzeczywistością a fantazją, snując opowieść o poszukiwaniu siebie i swojego miejsca w świecie. To również opowieść o transformacji, o dorastaniu i odkrywaniu, że prawdziwa siła tkwi w nas samych i w relacjach, które budujemy. Czy po wszystkich przygodach, przez które przeszli, Suzy i Ian będą dla siebie czymś więcej niż przyjaciółmi? Tutaj musicie już sprawdzić sami… 🙂

Mały minus ode mnie: w pewnym momencie ilość światów i przeplatających się losów bohaterów staje się na tyle zawiła, że musiałam kilka razy się zatrzymać, cofnąć i ponownie zagłębić w niektóre rozdziały, by nie zgubić wątku. To, co miało być atutem – różnorodność – momentami stawało się wyzwaniem w śledzeniu fabuły. Myślę, jednak, że to nic w porównaniu do ogromu zalet, które ta książka posiada. Każde zdanie, metafora, opis świata czy emocji sprawia, że czujecie się, jakbyście tam byli razem z nimi. A bohaterowie? Suzy i Ian szybko stają się kimś więcej niż postaciami na papierze. Są jak bliscy przyjaciele, których losy śledzimy z zapartym tchem.

Dla fanów literatury młodzieżowej poszukujących czegoś więcej niż tylko kolejnej przygodowej powieści to lektura obowiązkowa. Jeśli szukacie książki, która zabierze Was daleko poza horyzont codzienności - dobrze trafiliście.

Przygotujcie się na wyprawę, która jest równie burzliwa, co zachwycająca. A potem? Potem, przyjaciele, świat – i wszystkie inne światy – leżą u Waszych stóp. 🚀✨

Szukasz książki, która wciągnie Cię już od pierwszej strony?
Potrzebujesz lektury, przy której zapomnisz o całym świecie?

Chodź, mam coś dla Ciebie!

Z każdą stroną „Naszych Światów” przenosimy się w odmienne rzeczywistości. To literackie wehikuł czasu, który zaprasza nas tam, gdzie granice między wymiarami zacierają się, a każdy rozdział to kolejny krok w nieznane....

@moonever_writing w książce 'Nasze Światy' zaserwowała mi piękna podróż po alternatywnych rzeczywistościach bohaterów.
Ian i Suzy to dwoje młodych ludzi którzy pracują w Biurze Podróży Między Światami i przyjaźnią się z Dolly i Maksem.
Świat wywraca się im do góry nogami, gdy zostaje wystawiony list gończy za Suzy, za kradzież akt sprawy miedzyświatowej, jednakże tego nie zrobiła i musi sama udowodnić swoją niewinność. Razem z Ianem podróżują po innych światach by odnaleźć tych którzy zachwiali linnie czasu i zmienimi bieg zdarzeń.
Jest to przecudowna historia opowiadająca o tym że jeśli jest coś nam pisane to i tak się wydarzy, jednak od Nas samych zależy, czy te zdarzenia wpłyną na nas pozytywnie czy negatywnie.
Występuje tu także motyw Slow Burn Love czyli powolne narastanie miłości między głównymi bohaterami, którzy z każdą kolejną podróżą między oknami przestrzennymi tęsknią za sobą bardziej i martwią się o drugą połówkę.
Bardzo zachęcam do przeczytania i polecam ❤️

„Nasze światy” to książka wciągają w swój fantastyczny świat od pierwszych stron. Ian i Suzy na co dzień pracują w Biurze Podróży Między Światami i prowadzą raczej spokojne i ułożone życie. Wszystko zmienia się, gdy oboje zostaję oskarżeni o przestępstwa, których nie popełnili. Bohaterowie muszą udowodnić swoją niewinności, ale aby to zrobić, muszą naprawić swoje osie zdarzeń.
Wyruszają więc w podróż po wielu uniwersach – jedne z nich są dla nich przyjazne, inne wręcz przeciwnie, a w każdym spotkają innych Ianówi i inne Suzy. Relacje, które łączą ich w innych światach, są różne, choć łącząca ich wszystkich oś zdarzeń sprawia, że niektóre rzeczy dzieją się we wszystkich uniwersach, choć czasem przyjmują różne formy (wypadki, choroby itp.). Dobrze znana nam dwójka próbuję odnaleźć się w tym wielowymiarowym świecie, a potem bezpiecznie wrócić do swojego uniwersum.
Najbardziej w tej opowieści zaciekawiło mnie to, jak mimo wspólnej osi różnią się od siebie bohaterowie w różnych uniwersach – Suzy w jednym świcie może być bardzo podobna albo kompletnie różna od Suzy, którą znamy najlepiej. Widać tu, jak niewielkie zmiany w życiu bohaterów mają na nich ogromy wpływ. Równie ciekawe do obserwowania były konfrontacje głównych bohaterów ze swoimi lepszymi i gorszymi „wersjami” oraz to, jak wpłynęły one na przyszłe wybory Suzy i Iana. Czasem zastanawiamy się, jak zachowalibyśmy się w danej sytuacji i wyobrażamy sobie różne scenariusze (i raczej stawiamy się w nich w dobrym świetle)… Nasza dwójka zobaczyła na własne oczy, jak mogłaby się zachować w ekstremalnych sytuacjach i niekoniecznie byli dumni ze swoich wyborów.
Czytanie „Naszych światów” sprawiło mi wiele przyjemności i po raz kolejny utwierdziło w przekonaniu, że warto sięgać po literaturę młodzieżową. No i, że do fantastyki/sci-fi jest mi zdecydowanie bliżej niż do tej pory zakładałam 😉

Więcej recenzji na profilu https://www.instagram.com/sczytalim/

Widzę w tej powieści dwie zasadnicze wartości - zaje* pomysł na fabułę oraz wartką, wciągającą od pierwszych chwil akcje. W literaturze młodzieżowej, która stoi różnorodnością, wymyślenie czegoś świeżego nie jest łatwe, a autorce to się udało. Urwałabym gwiazdkę za okładkę, która moim zdaniem nie oddaje treści, ale powieść jest tak świetna, że pozostanę przy 10/10.

• Polecajki
  • [F]
  • Kolejka na tablet
  • Kwiecień

Dodaj cytat z książki Nasze światy