Baśniowa opowieść
- Kategoria:
- fantasy, science fiction
- Tytuł oryginału:
- Fairy Tale
- Wydawnictwo:
- Albatros
- Data wydania:
- 2022-09-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2022-09-07
- Liczba stron:
- 704
- Czas czytania
- 11 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788367338189
- Tłumacz:
- Janusz Ochab
- Tagi:
- Fantasy Stephen King
- Inne
Siedemnastolatek otrzymuje w spadku niezwykłe dziedzictwo – klucz do równoległego wymiaru, w którym toczy się wojna między dobrem i złem; walka o najwyższą stawkę: przetrwanie zarówno tamtego świata, jak i tego, który znamy. Historia klasyczna jak baśń czy mit. Zaskakująca i świeża, lecz jednocześnie pełna motywów, które w twórczości Stephena Kinga lubimy najbardziej. Być może wszyscy tę opowieść znamy, lecz wciąż chcemy ją czytać, gdy opowiadana jest na nowo, przez pisarzy tej rangi, co Stephen King.
Opowieść o zwyczajnym chłopcu, któremu pisane są bohaterskie czyny.
Charlie Reade jest przeciętnym nastolatkiem, świetnym sportowcem i nie najgorszym uczniem. Ale chłopak dźwiga też spory bagaż doświadczeń. Gdy miał siedem lat, jego matka zginęła w wypadku, którego sprawca zbiegł. Jego ojciec, pogrążony w rozpaczy i żalu, zaczął pić. Charlie musiał nauczyć się, jak dbać i o siebie, i o niego. W wieku siedemnastu lat poznał psa, Radara, i jego starzejącego się pana, Howarda Bowditcha, odludka mieszkającego w imponującej rezydencji na szczycie wzgórza. W głębi otaczającego ją rozległego podwórka, za domem, stała zamknięta szopa, z której dochodziły dziwne dźwięki. Jakby jakieś stworzenia próbowały wydostać się na zewnątrz i uciec…
Charlie wykonywał różne, czasami dość niezwykłe, prace dla pana Bowditcha, a po jego śmierci odziedziczył posiadłość na wzgórzu oraz kasetę z nagraną opowieścią – tak dziwną, że wprost niemożliwą do uwierzenia. Bo choć wydaje się to bajką, wewnątrz szopy ukryty jest portal do innego świata, którego mieszkańcom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo. I którego straszliwi przywódcy, o ile nikt nie odważy się ich powstrzymać, skłonni są doprowadzić do zniszczenia zarówno tamtej, jak i naszej rzeczywistości.
Wygląda na to, że na barkach Charliego spoczęła właśnie ogromna odpowiedzialność. Będzie teraz musiał szybko dorosnąć i – czy tego chce, czy nie − podjąć się misji ratowania dwóch równoległych światów. Odważny chłopiec i jego wierny psi towarzysz przewodzić będą siłom dobra w ostatecznym starciu z przeważającymi siłami zła.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
185 stopni w dół…
Pierwsza fantastyczna powieść Stephena Kinga od czasów „Mrocznej wieży”. Tajemniczy świat skrywany przed naszymi oczami. I młody bohater, który ma ich wszystkich uratować. No i piesek, nie możemy zapominać o piesku! No dobrze, balonik nadmuchany? Owszem, to możemy ruszać z kolejną powieścią Króla Grozy.
Charlie Read jest zwyczajnym nastolatkiem po przejściach. Stracił matkę w młodym wieku, a jego ojciec przez dłuższy czas wolał zaglądać do kieliszka i butelki zamiast do pokoju syna. Jedna prośba małego chłopca będzie kształtować jego życie i decyzje, które będzie podejmować później. I ta jedna prośba i działanie, które podejmie, będzie później jego błogosławieństwem i przekleństwem. Charlie, słysząc głodne ujadanie psa i prośbę o pomoc, wzywa karetkę do staruszka, który mieszka w jego okolicy. Howard Bowditch jest tajemniczym mieszkańcem „domu z Psychozy”, jak mawiają dzieciaki z okolicy. Między tą dwójką (a właściwie trójką, jeśli policzymy psa) nawiąże się prawdziwa przyjaźń.
Tak, macie rację – „Baśniowa opowieść” zaczyna się jak większość powieści Kinga. Mistrz przeprowadza nas przez większą część dojrzewania Charliego i długo, można wręcz rzec z uwielbieniem, buduje relację między Howardem i jego młodym towarzyszem. Do tego stopnia, że chociaż czytelnik wie, że ta rajska wizja za chwilę się skończy, chciałby pozostać w tym obrazie już na zawsze. Jednak tak jak Charlie, w końcu musi się wybrać w długą podróż 185 stopni w dół, nie tylko dla suczki Radar, ale również dla mieszkańców tajemniczej krainy, do której kiedyś trafił jego stary przyjaciel. A tam czeka na niego cała seria przygód i problemów.
Nie mogę powiedzieć, że jest to najlepsza książka z całego dorobku Kinga, bo liczba pozycji w katalogu Mistrza jest na tyle duża, że każdy może sam ułożyć własną topkę. Jest to zdecydowanie pozycja dla tych, którzy nie lubią tych najbardziej krwawych powieści i zdecydowanie nie lubią się bać. Przy „Baśniowej opowieści” raczej będziecie uśmiechać się pod nosem i przeżyjecie kupę niesamowitych przygód. Jeśli już zejdziecie te 185 stopni w dół po nierównych schodach, to nie każdy z was, drodzy czytelnicy, będzie chciał wrócić na powierzchnię.
Kinga Kolenda
Oceny
Książka na półkach
- 4 359
- 2 754
- 893
- 220
- 195
- 178
- 88
- 71
- 69
- 67
OPINIE i DYSKUSJE
Fantastyczna. Przepadłam w niej całkowicie. Da się odczuć zmieszanie gatunków, jeden przechodzi w drugi. Płakałam, uśmiechałam się, śmiałam się, a zupełnie się tego nie spodziewałam. A
Fantastyczna. Przepadłam w niej całkowicie. Da się odczuć zmieszanie gatunków, jeden przechodzi w drugi. Płakałam, uśmiechałam się, śmiałam się, a zupełnie się tego nie spodziewałam. A
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toMoja ulubiona
Moja ulubiona
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPoczątek bardzo fajny, po pojawieniu się fantastycznego świata trochę zawód, ale po czasie i ten świat się obronił.
Początek bardzo fajny, po pojawieniu się fantastycznego świata trochę zawód, ale po czasie i ten świat się obronił.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie, nie ,nie.. poddałam sie w połowie..a szkoda
Nie, nie ,nie.. poddałam sie w połowie..a szkoda
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toTym razem moje spotkanie z twórczością Stephena Kinga było nieco nietypowe, gdyż odbyło się na łamach powieści utrzymanej w konwencji dark fantasy. „Baśniowa opowieść” wydana została w 2022 roku, jest więc jedną z nowszych książek tego autora. Choć zapowiadało się obiecująco, to zdecydowanie czuję się nieco rozczarowana tą historią.
Przy ulicy Jaworowej od dawna stoi dom wyjęty rodem z powieści grozy. Przypominający posiadłość z „Psychozy” budynek zamieszkany jest przez wyobcowanego pana Bowditcha i jego przerażającego psa. Siedemnastoletni Charlie zmuszony zostaje do wdarcia się na posesję, gdy niespodziewanie rozlega się przejmujące zawodzenie owczarka. Uratowanie starszego mężczyzny stanowi wstęp do niezwykłej, przejmującej przygody. Garniec ze złotem, Rumpelsztyk, studnia światów, zegary przywracające młodość… Baśniowa kraina rozświetlana dwoma księżycami została przed laty spaczona złem, a uratować może ją wyłącznie książę z dawnego proroctwa.
Obyczajowy początek naprawdę potrafił zaintrygować. Kryjąca się w cieniu tajemnica była schowana za woalem niedopowiedzeń, a nieznana zawartość szopy budziła niepokój. Później jednak Charlie trafia do magicznej krainy i wszystko staje się banalne. Im dalej, tym więcej w tym wszystkim bajki dla dzieci oraz naiwnie baśniowych rozwiązań. Rozumiem zamysł, jednak nie ma tu ani epickich bitew ze złoczyńcami, ani szczególnie zachwycających pojedynków. Namiastka tego pojawia się wyłącznie w Głębi Mauleen, dzięki czemu ten fragment stanowi najlepszy element opowieści, a przy tym jedyny prawdziwie brutalny na miarę dark fantasy. Pozostałe przygody w Empis przypominają raczej książkę dla młodzieży, co mnie osobiście nieco drażniło. Głównie za sprawą niemożliwej wręcz naiwności rozwiązań i przesadnej prostoty. Cóż więc z tego, że miejscami historia była poruszająca, jeśli dominowała w niej nuda.
Opowieści zdecydowanie nie pomaga pierwszoosobowa narracja. Przez to całość jest bardzo liniowa, a przy tym kompletnie pozbawiona wątków pobocznych. Pojawia się sporo przemyśleń głównego bohatera, nieco drobnych dygresji czy retrospekcji – to zdecydowanie potrafi zainteresować. Większość stanowi jednak niemożebnie dłużący się opis wędrówki. W związku z takimi decyzjami narracyjnymi można tutaj przeczytać mnóstwo niepotrzebnych informacji o każdym budynku, uliczce i aparycji napotykanych postaci. Do pewnego stopnia buduje to głębię całego świata, ale w moim odczuciu niektóre fragmenty były przesadą nastawioną wyłącznie na nabicie większej liczby wykorzystanych słów. Dość dobrze czytało się nieliczne dialogi – tym bardziej że naprawdę się od siebie różniły i kładły akcent na większe bądź mniejsze niepełnosprawności bohaterów dotkniętych klątwą. To jednak jeden z nielicznych zabiegów, które naprawdę intrygowały, zamiast męczyć.
„Baśniowa opowieść” ma wiele wad i nieliczne zalety. Trudno przy tym określić, do jakiej grupy wiekowej jest skierowana. Obrazowa brutalność nieco dyskredytuje tę książkę jako przeznaczoną dla młodzieży, a naiwność, prostota oraz niekiedy głupota bohaterów mogą zrazić starszego czytelnika. Pod pewnymi względami można ją uznać za „young adult”, choć to wciąż nieco wątpliwe. Ode mnie otrzymuje wyłącznie 5/10 – czuję się tak, jakbym niepotrzebnie zmarnowała mnóstwo czasu na tę cegłę.
Tym razem moje spotkanie z twórczością Stephena Kinga było nieco nietypowe, gdyż odbyło się na łamach powieści utrzymanej w konwencji dark fantasy. „Baśniowa opowieść” wydana została w 2022 roku, jest więc jedną z nowszych książek tego autora. Choć zapowiadało się obiecująco, to zdecydowanie czuję się nieco rozczarowana tą historią.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzy ulicy Jaworowej od dawna stoi dom...
To już kolejna przeczytana przeze mnie książka tego autora i niezmiennie jestem pod ogromnym wrażeniem talentu operowania piórem, wyobraźni i takiej szczegółowości każdego wątku, która podaje na tacy gotowy obraz. Każdy detal jest idealnie dopracowany, co czyni całość wyjątkowym dziełem. I absolutnie nie da się w nim nic skrócić. Jeśli opis spotkania Charliego i psa trwa kilkanaście stron, to właśnie tyle ma trwać. Tutaj wszystko jest po coś.
To taka baśń dla dorosłych, tylko zawierająca najlepsze możliwe baśniowe epizody w jednym miejscu. Nie bez powodu King nawiązuje w niej do wielu historii z innych znanych dzieł, również baśni.
Uwielbiam historie amerykańskich małych miasteczek, w których zawsze znajdzie się jakiś zgorzkniały starzec ze swoją tajemnicą i chłopiec, który za wszelką cenę będzie próbował ją rozkminić. Co ich połączy? Pies, stara szopa i choroba.
Mnie zdecydowanie bardziej podobała się pierwsza część książki, ta bardziej obyczajowa, niż fantastyczna: wątek śmierci matki, alkoholizm ojca, próba odnalezienia się w trudnej chłopięcej rzeczywistości, ale także psia przyjaźń i opieka nad samotnym starcem.
Druga część to już jest absolutna magia. W baśniowej krainie zwanej Empis dzieją się niesamowite historie. To fantasy w najlepszym wydaniu, prawdziwa uczta dla wyobraźni.
Na uwagę zasługuje również szata graficzna, biało-czarne ilustracje poprzedzające każdy rozdział, wprowadzające odpowiedni nastrój, a te farbowane brzegi to dopiero bajka.
To już kolejna przeczytana przeze mnie książka tego autora i niezmiennie jestem pod ogromnym wrażeniem talentu operowania piórem, wyobraźni i takiej szczegółowości każdego wątku, która podaje na tacy gotowy obraz. Każdy detal jest idealnie dopracowany, co czyni całość wyjątkowym dziełem. I absolutnie nie da się w nim nic skrócić. Jeśli opis spotkania Charliego i psa trwa...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKing napisał bajkę dla dorosłych.
Jest czarodziejska kraina i księżniczka i książę i wstrętny złol, czary-mary i wszystkie klasyczne baśniowe bajery.
Niestety to w czym King jest najlepszy jest tutaj minusem.
Dopóty dopóki bohater ma interakcje z innymi postaciami jest super - klasyczny King. Niestety w środku, kiedy Charlie jest sam jak palec jest nudnawo i historia się ciągnie jak flaki z olejem. Na szczęście dłużyzny mijają i ostatnia tercja książki znów jest świetna.
Najlepszą rekomendacją z mojej strony może być to, że tak jak np. w Opowieści Wigilijnej, byłem irytowany, że książka się skończyła. Oczywiście że był happy end bo to baśń ale ja z wielką chęcią zobaczył by jak Empis się odradza.
Czytać ale to nie jest "normalny" King.
King napisał bajkę dla dorosłych.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toJest czarodziejska kraina i księżniczka i książę i wstrętny złol, czary-mary i wszystkie klasyczne baśniowe bajery.
Niestety to w czym King jest najlepszy jest tutaj minusem.
Dopóty dopóki bohater ma interakcje z innymi postaciami jest super - klasyczny King. Niestety w środku, kiedy Charlie jest sam jak palec jest nudnawo i historia się...
Innowacja, ciekawość i coś naprawdę oderwanego od naszej rzeczywistości.
Być może spoglądam na to tak, bo jest to moja druga przeczytana książka od Kinga, jednak książka powaliła mnie swoim absurdem i niekiedy dziwotą.
Cały, podziemny świat został zbudowany fascynująco, lecz z dużą dozą pewnego niebezpieczeństwa i obrazoburczości.
Naprawdę ciekawie mi się to czytało i zadziwiałem się z każdą kolejną chwilą, co jeszcze będzie w stanie wymyślić King.
Książka na plus, i widząc okładkę, z każdą chwilą zastanawiam się kiedy do niej powrócę po raz kolejny.
Innowacja, ciekawość i coś naprawdę oderwanego od naszej rzeczywistości.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toByć może spoglądam na to tak, bo jest to moja druga przeczytana książka od Kinga, jednak książka powaliła mnie swoim absurdem i niekiedy dziwotą.
Cały, podziemny świat został zbudowany fascynująco, lecz z dużą dozą pewnego niebezpieczeństwa i obrazoburczości.
Naprawdę ciekawie mi się to czytało i...
Jestem trochę przyzwyczajona do innego pisania Kinga dlatego zawsze sceptycznie podchodzę do tych jego nowych książek, które wydaje w ostatnim czasie. Ale muszę powiedzieć, że w tym wypadku były takie momenty, że nie mogłam oderwać się od czytania, bo historia Charliego przykuwała moją uwagę.
Nie była to straszna książka, która sprawiłaby, że nie mogłabym spać po nocach, ale sprawiła, że czekałam poranka, aby wstać i złapać w dłonie książkę i dalej czytać. Na tym właśnie polega kunszt Stefana, który potrafi zaciekawić czytelnika.
Przedstawiony świat jest niesamowity, ale to też mnie wcale nie dziwi, że każdy szczegół jest tak świetnie opisany, że czytając dane sceny miałam wrażenie, że jestem obok głównego bohatera i razem podróżujemy przez baśniowy świat.
Najważniejszym punktem tej książki, który rzuca się w oczy chociaż dopiero po przeczytaniu i po przemyśleniu wszystkiego, że tak naprawdę ta historia Charliego, to historia o przemijaniu. O życiu, które może się nagle szybko skończyć, zmienić, zaskoczyć.
Warto zagłębić się w tę książkę nie tylko przez to, aby zapoznać się z kunsztem Kinga, trochę innym niż w jego pierwszych książkach, ale po to, aby znaleźć w tej książce ważne tematy, które na pewno nas poruszą.
Jestem trochę przyzwyczajona do innego pisania Kinga dlatego zawsze sceptycznie podchodzę do tych jego nowych książek, które wydaje w ostatnim czasie. Ale muszę powiedzieć, że w tym wypadku były takie momenty, że nie mogłam oderwać się od czytania, bo historia Charliego przykuwała moją uwagę.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNie była to straszna książka, która sprawiłaby, że nie mogłabym spać po nocach,...
Te potwory,były fajne
Te potwory,były fajne
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to