Dom nad błękitnym morzem

Okładka książki Dom nad błękitnym morzem TJ Klune
Logo plebiscytu Książka Roku Nominacja w Plebiscycie 2022
Okładka książki Dom nad błękitnym morzem
TJ Klune
2020-03-17
Justyna Szcześniak-Norberg
Inne

Z miłości do potworów

Jakie to było urocze, a przy tym otulające i podnoszące na duchu. Świetna historia, właściwie nieskomplikowana, ale podana z wyczuciem i sporą dawką humoru. Ciekawi bohaterowie, każda postać jest tu jedyna w swoim rodzaju.
Książka porusza chyba wszystkie możliwe życiowe tematy, ale nie miałam nimi przesytu. Wszystko tutaj pasuje, nie jest tego za dużo ani za mało.
Zakończenie jak dla mnie może jest trochę za idealnie słodkie, ale całość jest na plus.

Oszałamiająco genialna.
Totalnie wzruszająca i pouczająca. Myślę że każdy człowiek powinien przeczytać tą książkę bo jest ważna dla każdego z nas i każdy z nas odnajdzie siebie na kartach tej powieści. Płakałam dwa razy co nie zdarza mi się często podczas czytania.

Oszałamiająco genialna.

Wzruszyłam się przy niej tak niesamowicie. Niesamowicie pięknie napisana historia o miłości, trosce, szacunku i odwadze. Nieheteronormatywna, co tak naprawdę nie ma w ogóle znaczenia. Bo miłość to miłość.

Zacznę od tego, że nie spodziewałam się, że ta książka tak bardzo mi się spodoba, ciekawe zestawienie świata realnego z magicznym, Wydział Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi niczym z powieści dystopijnej, główny bohater, który przez długi czas jest jedynie trybikiem w machinie, ale w końcu staje się człowiekiem, takim stuprocentowym. I dzieci, matko jak te dzieci są wspaniale stworzone, po mimo swojej magiczności są wręcz jak prawdziwe, mają swoje marzenia, pasje, talenty, ale mają też lęki, są po przejściach i mogą sobie z nimi nie radzić, mogą nie ufać obcym, ale oddać im całe swoje serce kiedy lepiej ich poznają. I Chauncey chyba jest moim ukochanym bohaterem, a jego marzenie (zostanie boyem hotelowym) jest naprawdę urzekające. Dodatkowo autor wspaniale pisał dialogi, choć pewnie ich genialne brzmienie w języku polskim jest zasługą pani Justyny Szcześniak, zrobiła naprawdę genialną robotę. Tak na podsumowanie chcę tylko powiedzieć, że ostatnie o czym pomyślałam sięgając po tę książkę to to, że tak losowo odnajdę tak wspaniałą powieść.

Macie może taką książkę, która otula was jak mięciutki kocyk i daje wam poczucie bycia wystarczającymi? Ja tak sobie trafiłam na audiobook "The House in Cerulean Sea", gdzie Daniel Henning cudownie czyta całość i nadaje każdej postaci dodatkowego życia, dzięki czemu audiobook zawsze zostanie moją ukochaną wersją tej książki. A potem odkryłam, że po polsku książka wyszła dzięki @papierowyksiezyc i @youandyabooks pod tytułem "Dom nad błękitnym morzem". I słuchajcie, to jest książka, z której @przemek_staron mógłby napisać pół nowej części @szkola_bohaterekibohaterow, bo to ile tam jest wątków dotykających rozwoju, akceptacji i sprzeciwianiu się uprzedzeniom urzędników... To jest niepojęte! Główny bohater ma 40 lat, pracuje w Wydziale Nadzoru nad Magicznymi Nieletnimi i zostaje wysłany na daleką wyspę, żeby znaleźć uchybienia w pewnym sierocińcu, aby móc go zamknąć. No bo to strach, że w jednym miejscu ktoś przygarnął magiczne dzieci niechciane - reinkarnację Lucyfera, gnomkę atakującą wszystkich łopatą, potwora spod łóżka i kilku innych delikwentów. A to, że tylko tę jedną osobę obchodzi nauczenie Lucy, że nie jest swoimi myślami, pokazanie potworowi, że może marzyć o zwykłym zawodzie... I próbuje to zrobić na oddzielonej od świata wyspie, bo społeczeństwo boi się magicznych? Czy to ważne? Czy dla takich "dziwolągów" jest miejsce na świecie, gdzie nagradza się za donosicielstwo, że ktoś jest "inny"? I czy naszego 40-letniego przeciętnego urzędnika bez kondycji i przestrzegającego zasad, może jeszcze w życiu czekać miłość, a jego serce zostać roztopione nie tylko przez pewnego dorosłego, który staje na jego drodze, ale również przez gromadkę niezwykłych dzieci? Kocham, kocham, kocham. TJ Klune szybko stał się po tej książce autorem, którego książki zaczęłam czytać jak szalona.

Przecudna. Zakochałam się w tej opowieści. W Linusie i Arturze, w każdym z dzieciaków no i tym magicznym miejscu, w którym cała historia ma miejsce. Historia pełna śmiechu i łez. To trzeba przeczytać. Naprawdę szkoda, że mnie tam nie ma.

3.5/5
Możliwe, że miałam zbyt wysokie oczekiwania. Brakuje mi rozwinięcia wątku systemowego, a zakończenie jest zbyt optymistyczne. Możliwe, że autor w ogóle nie miał zamiaru tego wyjaśniać i książka ma zupełnie inne zadanie, i ja to rozumiem. Po prostu oczekiwałam czegoś innego. Wątek romantyczny strasznie mi nie pasował, zwłaszcza w tym zakończeniu. Chciałam dowiedzieć się więcej o dzieciach, o rozwiązaniu problemu, a w zakończeniu nie dostajemy żadnej informacji o dzieciach z zamkniętych sierocińców.
Podobały mi się niektóre myśli, zwłaszcza pewien wiersz. Piękny. Książka pozwala zwolnić na chwilę i dać się ponieść rozważaniom. Ta część moralizatorska bardzo mi się podobała, mimo że jest odpowiedzią na to, co się dzieje za granicą i jest pisania zgodnie z aktualnymi trendami.

3.5/5

Dobra, wciągająca...magiczna. Polecam

Dobra, wciągająca...magiczna. Polecam

Czytałam tą książkę dosyć długo, bo od sierpnia 😅 (aczkolwiek po drodze doszły obowiązkowe lektury i "niemoc" czytelnicza) i najtrudniej było przebrnąć przez początek środka jeśli mogę to tak nazwać, gdy nic się nie działo. Jednak na końcu akcja nabierała tempa, a czytelnik dowiadywał się co raz nowych rzeczy o bohaterach.
W moim odczuciu książka daje dużo do myślenia. Są tam powtarzane bardzo wartościowe (jak dla mnie) cytaty.

W moim odczuciu książka daje dużo do myślenia. Są...

Niesamowicie ciepła i wzruszająca, a przy tym zabawna! Może i jest trochę za słodka, przewidywalna, a wątek miłosny jest prowadzony w dość infantylny sposób (rodem z tanich romansów),to nie wiedzieć czemu nie przeszkadzało mi to i świetnie się bawiłam czytając i chyba po prostu potrzebowałam takiej budującej i pozytywnej historii.