rozwińzwiń

Spowiedź Ducha

Okładka książki Spowiedź Ducha Przemysław Lis Markiewicz
Okładka książki Spowiedź Ducha
Przemysław Lis Markiewicz Wydawnictwo: Psychoskok powieść historyczna
526 str. 8 godz. 46 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Tytuł oryginału:
Сповідь Духа
Wydawnictwo:
Psychoskok
Data wydania:
2021-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2021-10-01
Liczba stron:
526
Czas czytania
8 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381198462
Tagi:
historyczne powieść
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
914
911

Na półkach:

„Życie nie jest proste i jednoznaczne,a ludzi trzeba szanować i nie narzucać im swojego sposobu na życie."

Autor za pomocą powieści obyczajowej z mocnym tłem historycznym w obrazowy sposób wykazuje, że nic czego doświadczamy w życiu nie jest zero-jedynkowe.A nasze wybory często w obliczu sytuacji granicznych, wojen,przemian społeczno-obyczajowych i geopolitycznych są zupełnie inne niż moglibyśmy się wcześniej spodziewać, przypuszczać.

Sięgając po tę niejednoznaczną wielopłaszczyznową i prostą konstrukcyjnie knigę, w której splata się historia Polski i Ukrainy za sprawą zawirowań życiowych bohatera doświadczonego przez dzieje obu narodów,w dodatku meandrującego pomiędzy czasami ;zobaczycie różne oblicza nacjonalizmu i spojrzenie autora na dynamizację sądownictwa oraz ogrom fundamentalnych zagadnień,które są pomijane w debacie publicznej. Portretowaną postać nie sposób jednoznacznie skategoryzować.Czytając o zawoalowanych losach i jego trudnych decyzjach przychodzą do czytelnika znamienne słowa Wisławy Szymborskiej :,,Tyle o sobie wiemy,ile nas sprawdzono."
Przemysław Lis-Markiewicz miedzy wierszami kreśli własne poglądy.Z częścią z nich się nie zgadzam,ale muszę przyznać, że poszerzają percepcję.Nie można odmówić pisarzowi erudycji i znakomitego wykształcenia,co przekłada się na wiedzę o obu narodach wplecioną w fabułę.

,,Spowiedź ducha" pobudza do refleksji.Zmusza do spojrzenia panoptykalnego na ostatnie lata,napięcia i stosunki międzysąsiedzkie.

Przemysław Lis-Markiewicz stara się udowodnić tezę, że,,Obecne czasy pełne są kłamstwa i postprawdy, manipulacji, fake newsów.Również jednoznacznych i krzywdzących sądów." A jednostka w tej machinie musi sama wysupłać prawdę.Zastanowić nad tym,co wydarzyło się faktycznie.A co było tylko imaginacją lub bezczelną manipulacją,które poróżniły mieszkańców.

Dla czytelników uwielbiających dokonywać wiwisekcji kondycji współczesnego człowieka - z pewnością będzie to interesująca rozrywka.

„Życie nie jest proste i jednoznaczne,a ludzi trzeba szanować i nie narzucać im swojego sposobu na życie."

Autor za pomocą powieści obyczajowej z mocnym tłem historycznym w obrazowy sposób wykazuje, że nic czego doświadczamy w życiu nie jest zero-jedynkowe.A nasze wybory często w obliczu sytuacji granicznych, wojen,przemian społeczno-obyczajowych i geopolitycznych są...

więcej Pokaż mimo to

avatar
900
698

Na półkach:

Obecne czasy pełne są kłamstwa i postprawdy - nie wszystko jest takie oczywiste - manipulacji, fake newsów nie brakuje w mediach, już nic nie jest pewne - po której stronie leży prawda? . Również nie brakuje jednoznacznych i krzywdzących sądów, co widać po reakcji większości Polaków na kryzys humanitarny na granicy. ... takie czasy?

„Spowiedź ducha” to odpowiedź na jedyną „właściwą” wersję historii środowiska prawicowego, na próbę budowania etnicznego monolitu w Polsce. Autor książki pragnął pokazać różnorodność oraz to, że człowiek jest stawiany w życiu przed wieloma wyborami i większość z nich jest niejednoznaczna.

O czym jest ta książka?

To odważna powieść obyczajowa posiadająca nietuzinkowe tło. Ta powieść to odpowiedź na zalew głupoty, fałszu, nacjonalizmu i populizmu. Jest przeciwstawieniem się dla poszukiwania bezwzględnych i łatwych ocen. Wskazuje, albowiem to, iż błędnie rozumiana jednoznaczność w osądach może być domeną ludzi głupich.

„Życie nie jest proste i jednoznaczne, a ludzi trzeba szanować i nie narzucać im swojego sposobu na życie”.

Sam autor życzyłby sobie, aby czytelnicy nie potępiali Macieja i nie rzucali w niego kamieniami, gdyż sami być może nie są bez grzechu. Oczywiście od nas zależy jakiego osądu, wyboru dokonamy - to my decydujemy - ale jak tak wnikliwiej się czemuś przyjrzymy nie wszystko już jest takie jasne i pewne...

Obecne czasy pełne są kłamstwa i postprawdy - nie wszystko jest takie oczywiste - manipulacji, fake newsów nie brakuje w mediach, już nic nie jest pewne - po której stronie leży prawda? . Również nie brakuje jednoznacznych i krzywdzących sądów, co widać po reakcji większości Polaków na kryzys humanitarny na granicy. ... takie czasy?

„Spowiedź ducha” to odpowiedź na jedyną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
231
124

Na półkach:

Przemysław Lis Markiewicz tworzy kolejną opowieść, w której centrum znajduje się historia. Tym razem skupia się on na trudnych, burzliwych, pełnych cierpienia losach nie tylko Polski, ale i Ukrainy…

Maciej Żarnowski to Polak wychowany od najmłodszych lat na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jego skomplikowane relacje rodzinne znacząco wpłynęły na jego dalsze losy. Jego przyrodni brat - Mykoła, który również został odrzucony przez ojca - utożsamia się jako Ukrainiec. Gdy więc Polacy odzyskują swoją niepodległość w 1918 roku, a Ukraińcy mają nadzieję na to samo (choć skutecznie im to uniemożliwiliśmy),Maciej zaczyna długoletnie rozważania na temat motywów zachowania swoich rodaków…

,,Spowiedź ducha” to książka bardzo intrygująca. Podzieliłabym ją na dwie części – pierwsza z nich opowiada o losach młodego Macieja i wręcz ocieka wszelkiego rodzaju erotyzmem. W kolejnej za to na pierwszy plan wysuwają się losy odradzającej się Polski. Żarnowski, jako ceniony adwokat, bierze czynny udział w porządkowaniu sądownictwa i ustawodawstwa, a to predysponuje go do snucia gorzkich refleksji na temat mentalności Polaków.

,,Spowiedź ducha” nabiera szerszego kontekstu, gdy odniesiemy ją do naszej współczesności. Czy naprawdę Polak Polakowi musi być wilkiem? Czy już zapomnieliśmy do czego prowadzi ludzka zawiść i nienawiść? Sam autor o swej książce mówi tak: ,,powieść ta jest odpowiedzią na zalew głupoty, fałszu, nacjonalizmu i populizmu […] Pokazuje, że niepoprawnie rozumiana jednoznaczność w osądach może być domeną ludzi głupich.”

Choć momentami nieco się dłuży, choć – chyba typowy dla autora – erotyzm czasem szokuje i wręcz wylewa się spomiędzy stron, to mimo wszystko warto tę książkę przeczytać. Bo nic wokół nas nie jest czarno-białe, a nasze przekonania nie są jedynymi, prawdziwymi…

Przemysław Lis Markiewicz tworzy kolejną opowieść, w której centrum znajduje się historia. Tym razem skupia się on na trudnych, burzliwych, pełnych cierpienia losach nie tylko Polski, ale i Ukrainy…

Maciej Żarnowski to Polak wychowany od najmłodszych lat na terenie dzisiejszej Ukrainy. Jego skomplikowane relacje rodzinne znacząco wpłynęły na jego dalsze losy. Jego...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1034
899

Na półkach: , ,

„To smutne, że głupcy są tak pewni siebie,
a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.”
Bertrand Russell

Historia jest nam przekazywana w szkołach w formie bardzo okrojonej i suchej skupia się na datach, nazwiskach i najważniejszych wydarzeniach, nie dając możliwości wczucia się w ówczesne wydarzenia. O wielu z nich mamy tylko skromne informacje, nie dające nam obrazu tego, co faktycznie wówczas działo, jaki miało to wpływ na zwykłych ludzi i jak oni radzili sobie w tych trudnych czasach. Taką szansę tworzą powieści, w których autorzy próbują przybliżyć nam klimat i realia minionych lat uświadamiając, że wszelkie zawirowania dziejowe i działania polityczne mocno odbijają się na ludzkości. Tego rodzaju refleksje wzbudza książka „Spowiedź ducha”, która skłania do spojrzenia na nasze dzieje z innej perspektywy.

Przemysław Lis-Markiewicz urodził się w Tarnowie. Jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (filologia angielska, filologia ukraińska, prawo) i Wschodnioeuropejskiego Uniwersytetu Państwowego im. Łesi Ukrainki w Łucku, gdzie studiował prawo. Od 1999 roku związany z branżą chemiczną (produkcja kosmetyków). Twórca marki „Skarby Polesia", biegły sądowy, założyciel Poznańskiego Towarzystwa im. Iwana Franki i tłumacz literatury ukraińskiej.

„Spowiedź ducha" jest jego drugą książką, ale pierwszą o charakterze beletrystycznym, mimo że gdy zaczynamy ją czytać można mieć wrażenie, że będzie to jakaś rozprawka polityczna dotycząca naszej rzeczywistości. Tymczasem jest to opowieść o życiu Macieja Żarnowskiego, którego los sprawił, że miał możliwość żyć w różnych okresach historycznych i miejscach. Urodził się w Polsce, wychował na Litwie, kształcił się w Wiedniu, mieszkał w Poznaniu. Był świadkiem wielu wydarzeń, a tym samym przemian, jakie zaszły w sferze społecznym, politycznym i egzystencjalnym.

„Osiąga wysoki status społeczny, choć nie jest nieskazitelnego charakteru dla niektórych obrońców moralności. Wielu Polaków mogłoby się uczyć od niego patriotyzmu, choć uważał się za socjaldemokratę i za Lwów umierać nie chciał, mimo iż przeżył w nim prawie czterdzieści lat. Gardzi endekami, odnajduje się w Wielkopolsce, z którą nic go wcześniej nie wiązało.”

Autor na początku wyraża swoje intencje napisania tej książki, po czym w skrócie przybliża postać głównego bohatera, by potem oddać jemu głos i pozwolić mu opowiedzieć o tym, co przeżył.

Fabuła zaczyna się 11 listopada 2018 roku, gdy właśnie trwają obchody odzyskania niepodległości przez Polskę. Jednak opowieść nie dotyczy współczesnych wydarzeń, lecz tego, co działo się 100 lat temu. Jest to możliwe, gdyż osoba, która przybliża nam tamte czasy, jest … duchem.

„Cała Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości, każde miasto, miasteczko, wioska. Miły widok. Choć atmosfera nienajlepsza. I przypomina tę, która wpędziła mnie do grobu. Tak, właśnie. Bo ja umarłem w 1956 roku. Od tego czasu jestem duchem, siedzę na chmurce i spozieram na ten nieszczęsny kraj.”

Urodził się w 30 czerwca 1875 roku w Nowym Sączu w rodzinie Małgorzaty i Józefa. Jego ojciec pełnił funkcję radcy sądu obwodowego, a gdy cztery lata później otrzymał propozycję objęcia stanowiska wiceprezydenta sądu we Lwowie, przenoszą się do tego miasta, w którym życie małego Maćka związane zostaje z kulturą i językiem ukraińskim. Po śmierci mamy pozostaje pod opieką ojca, który jako zapracowany człowiek, nie ma czasu dla swego syna, a jedynie stawia przed nim surowe wymagania. Mały Maciek pozbawiony jego miłości, znajduje opiekę u Paraski i Iwana, a przyjacielskie więzy łączą go z ich dziećmi, Demkiem i Oryską, którzy byli dla siebie przyszywanym rodzeństwem. To z nimi spędzał najwięcej czasu, poznawał różne fortele i przeżywał pierwsze doświadczenia seksualne, które ukształtowały jego preferencje erotyczne na dalsze życie.

Pan Przemysław Lis-Markiewicz przyznaje na wstępie swojej książki, że powstała ona jako odpowiedź na rozwój ruchów nacjonalistycznych, wszechobecny fałsz i głupotę. Nie obawia się wyrażać swoich poglądów i śmiało nazywa rzeczy takimi, jakimi są. Dużo uwagi poświęca sądownictwu, pokazując jego rozwój na naszych ziemiach i po odzyskaniu niepodległości oraz w latach powojennych, ujawniając paradoksy, podatność na manipulacje, wytykając niesprawiedliwość w ferowaniu wyroków.

Osoba głównego bohatera jest postacią fikcyjną, ale tłem dla przedstawienia jego życiorysu są autentyczne wydarzenia wzięte z historii Ploski i Ukrainy. Mamy, więc okazję uczestniczyć w znanych z podręczników zdarzeniach i spotkać wiele znanych postaci z kręgów politycznych i kulturalnych. Poprzez losy Macieja Żarnowskiego autor pokazuje absurdy rządzące działaniami ludzi władzy, ale przede wszystkim zwraca uwagę na działania sądownictwa w różnych okresach czasowych.

„W każdym społeczeństwie są wszakże ludzie durni, dla których miłość do flagi jest silniejsza niż miłość do sąsiada i muszą oni, z braku innego zajęcia, napuszczać okresowo jedno stado baranów na inne i w taki sposób wszczynać wojny.”

Powieść w pierwszych rozdziałach przypomina literaturę obyczajową, gdyż skupia się na dorastaniu małego chłopca, który nie mając odpowiednich wzorców, zbiera doświadczenia wśród swoich przyjaciół. Zwłaszcza podkreślona jest tu sfera seksualności, z której wyłania się znaczenie edukacji w tym względzie. Jej brak powoduje, że Maciej swoje pierwsze kontakty seksualne przeżywa z młodym przyjacielem, a to naznaczyło jego preferencje w dalszym życiu. Wraz z kolejnymi latami dorastania, wchodzenia w dorosłość i potem jako uznawany sędzia, obserwuje to, jak zmienia się świat i wyrabia sobie swój własny pogląd na to, co się wokół dzieje.

Poprzez jego życie autor pokazuje różnorodność ludzkiej natury, podatność na zewnętrzne wpływy i manipulacje. Podkreśla, że w życiu zawsze mamy wybór i możemy decydować, po której stronie staniemy.

"Bez wątpienia znalazłoby się wielu, którzy jednoznacznie, stanowczo, ochoczo i gromko by go potępili. Właśnie, to smutne, że głupcy są tak pewni siebie, a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości."

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Psychoskok

„To smutne, że głupcy są tak pewni siebie,
a ludzie mądrzy tak pełni wątpliwości.”
Bertrand Russell

Historia jest nam przekazywana w szkołach w formie bardzo okrojonej i suchej skupia się na datach, nazwiskach i najważniejszych wydarzeniach, nie dając możliwości wczucia się w ówczesne wydarzenia. O wielu z nich mamy tylko skromne informacje, nie dające nam obrazu tego, co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
226
128

Na półkach:

RECENZJA📚
Autor Przemysław- Lis Markiewicz
Tytuł Spowiedź Ducha
Premiera 2021-10-01
Wydawnictwo Psychoskok
Kategoria Powieść Historyczna

Życie Macieja Żarnowskiego
#Recenzja 📚Dziękuję za ebook

Powieść Historyczna pokazuje jak ciężko było żyć w tamtych czasach .To co się działo w czterech ścianach domu nie wychodziło na światło dzienne .Wykształcenie było najważniejsze .Brak więzi ojca z synem sprawiała ,że szukał w innych pocieszenia bliskości .
Wiele dróg pokonywał wiele znajomości ,odnalazł miłość w której do końca swojej seksualności nie odszukał. Stres życie rodzinne obowiązki przytłaczały ,nie pomagały ,stał się złym brutalnym wobec żony mężem ... . .....
Ojciec sędzia ,matkę stracił wcześnie ,dzieciństwo skomplikowane. Opiekę nad nim i siostra sprawowała ciotka . Przeprowadzka w nieznane mu strony jako dziecko zaczynał z rodziną nowy etap w życiu ...Dorastając zaczyna odkrywać swoją orientację seksualną .Uczy się zdobywa nowe doświadczenia staje się adwokatem ...
Sięgnęłam po ta książkę bo zainteresował mnie tytuł .. nie zachwyciła ,ale przeczytałam ja chciałam dowiedzieć się jak potoczą się jego losy i jego bliskich .Tak mnie wciągnęła ,że dobrnełam do końca . Specyficzny tekst dużo brutalności i odkrywania seksualnośc drugim człowieku ......

RECENZJA📚
Autor Przemysław- Lis Markiewicz
Tytuł Spowiedź Ducha
Premiera 2021-10-01
Wydawnictwo Psychoskok
Kategoria Powieść Historyczna

Życie Macieja Żarnowskiego
#Recenzja 📚Dziękuję za ebook

Powieść Historyczna pokazuje jak ciężko było żyć w tamtych czasach .To co się działo w czterech ścianach domu nie wychodziło na światło dzienne .Wykształcenie było...

więcej Pokaż mimo to

avatar
187
174

Na półkach:

Wszystkie powieści, choć „udają” historyczne, są wyłącznie obyczajowe, choć każda z nich ma jakieś tło. „Spowiedź ducha” to odpowiedź na jedyną „właściwą” wersję historii środowiska prawicowego, na próbę budowania etnicznego monolitu w Polsce. Autor chciał pokazać różnorodność oraz to, że człowiek jest stawiany w życiu przed wieloma wyborami i większość z nich jest niejednoznaczna.


Główny bohater to ambitny, choć pogubiony Maciej Żarnowski, któremu pomimo licznych potknięć udaje się założyć rodzinę, skończyć studia i otworzyć kancelarię adwokacką.


Nie ma tutaj wątków autobiograficznych. Natomiast łatwiej mi zrobić z bohatera adwokata, gdyż autorowi nie jest obcy ten zawód - zna historię adwokatury i wie, jak ona funkcjonowała w czasach, w których dzieją się wydarzenia z powieści. A ponieważ w jego powieściach jest już za dużo prawników, przeto, szykując się do napisania kolejnych, gdzie będzie więcej lekarzy, Przemysław Lis-Markiewicz studiuje w tej chwili intensywnie historię medycyny.

Wszystkie powieści, choć „udają” historyczne, są wyłącznie obyczajowe, choć każda z nich ma jakieś tło. „Spowiedź ducha” to odpowiedź na jedyną „właściwą” wersję historii środowiska prawicowego, na próbę budowania etnicznego monolitu w Polsce. Autor chciał pokazać różnorodność oraz to, że człowiek jest stawiany w życiu przed wieloma wyborami i większość z nich jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    7
  • Przeczytane
    6
  • Polecam
    1
  • Posiadam
    1
  • Papier
    1

Cytaty

Więcej
Przemysław Lis Markiewicz Spowiedź Ducha Zobacz więcej
Przemysław Lis Markiewicz Spowiedź Ducha Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także