Lalka z Lizbony

wydawnictwolira

Wyróżniona opinia i

Lalka z Lizbony

przeczytanych książek 2 napisanych opinii 2

W zasadzie rzucam się na wszystkie publikacje z Lizboną w tytule. Podobnie było z książką Iwony Słabuszewskiej-Krauze. Dla mnie okazała się lekturą typowo urlopową. Sam fakt czytania jej na urlopie. Książka, dla mnie, jest zbeletryzowany przewodnikiem po Lizbonie. Mamy tu historię i ciekawostki o Portugalii, spacer uliczkami Lizbony i znajomych mi kawiarniach. Natomiast akcja książki osadzona w dwóch przestrzeniach czasowych jest jakaś trochę nijaka. Nie napiszę, że nieciekawa ale jakoś mało porywająca, raczej senna. (wspomniałem, że urlopowa). Autorka prześlizguje się przez czasy dyktatury Salazara i okrutnych wojnach kolonialnych w Afryce. Portugalia była pierwszym i ostatnim europejskim imperium. Można jednak to zrozumieć, akcja cała toczy się w Lizbonie i do metropolii mogły dochodzić jedynie echa tych wydarzeń. Nie mniej lepiej poradzili sobie z tematem Ana Velaso w “Bądź zdrowa Lizbono” (Polecam!) i Pascal Mercier W “Nocnym pociągu do Lizbony” (Bardzo polecam).
W tytule jest lalka, chodziło przede wszystkim o zreperowanie starej XIX wiecznej lalki. Osoba, która jest jedną z bohaterów książki właśnie się tym zajmuje. Czy lalka jest symbolem Portugalii i czy można przywrócić jej dawny blask? W Lizbonie w XV wieku powstał pierwszy targ niewolników. Portugalczycy w XVIII wieku zeszli z głównego nurtu historii i nie przyglądano się ich wyczynom w koloniach tak jak Anglikom, Niemcom, Hiszpanom czy nawet Belgom. Ja tak odebrałem tę prawie łysą lalkę.
Nie mniej Café A Brasileira to kawiarnia przy Rua Garrett 120 gdzie można wypić kawę w towarzystwie Fernando Pessoa, zawsze mile mi się będzie kojarzyć z Lizboną, w książce też jest fragment poświęcony tej kawiarni.
Można przeczytać.

Czytało mi się bardzo dobrze, a opisy Lizbony były bardzo dla mnie przyjemne, zwłaszcza, że co roku kroczę tymi uliczkami. Pomysł na książkę ujdzie, nierealny i naiwny, ale tło bardzo przyjemne.

Nie podobało mi się. Może dlatego, że nie czuję fascynacji Portugalią, a ta powieść przypomina przewodnik po Lizbonie, momentami brzmiący jak podręcznik do historii, z wydumanymi wstawkami o tym, dlaczego Portugalczycy mają taki czy inny charakter, że kiedyś było lepiej, a turyści i AirBnb zabijają portugalskiego ducha.

Liczyłam na to, że zniknięcie Wiktora to początek jakiejś intrygi, ale szybko się okazało, że wątek romansowy kieruje się w stronę żenującego pokrzepiacza złamanych serc. Miłym zaskoczeniem okazała się antypatyczna Florinda, którą od początku miałam za miłą staruszkę, której jedynym celem w powieści będzie niesienie otuchy. A tu taka niespodzianka!

Dwoje pozostałych bohaterów powiela schemat, niestety są to postaci mało wyraziste. Paradoksalnie najciekawszy okazuje się wątek Carlosa.

Powieść poleciałbym jedynie osobom zainteresowanym historią Portugalii.

Liczyłam na to, że zniknięcie Wiktora to początek...

Książka nie jest może zła, ale czegoś mi w niej zabrakło. Jest dość powolna, nie ma dużo akcji, to raczej opowieść o naturze ludzkiej.

Długo leżała na mojej półce i jakoś nigdy nie był dobry czas, żeby przeczytać. Zainteresowała mnie głównie z uwagi na tło historyczne, bo chciałam się czegoś więcej dowiedzieć o odczuciach Portugalczyków i dyktaturze Salazara, ale miałam takie wrażenie, że ta historia mogłaby być opisem własciwie dowolnie innej dyktatury w innym państwie, czy chociażby komuny w Polsce, gdyby tylko zmienić nazwy i detale. Nie wiem, czy faktycznie po prostu wszędzie, gdzie jest opresja, jest podobnie, są donosiciele, jest zazdrość, strach - tzn. pewnie pod tym względem tak, ale jednak czegoś mi brakowało, żeby poczuć ten specyficzny dla danego kraju klimat.

Główna bohaterka była taka nijaka i nie rozumiem po co w ogóle pojawił się taki dziwny wątek z jej chłopakiem i przyjaciółką na początku, bo on był trochę absurdalny (kto tak robi? Takie zniknięcie jest mało realistyczne). Można by się spodziewać, że to będzie miało jakiś związek z główną historią, że to będzie jakaś bardziej złożona tajemnica czy zalezność, ale nie.

Relacja bohaterów też mało przekonująca, skąd to uczucie się pojawiło?

Jedynie zakończenie dobre, tzn. taka uniwersalna prawda życiowa, że ludzie są zakłamani i chciwi.

Osobiście uważam, że jeżeli się ma mało czasu na czytanie to chyba lepiej coś innego wybrać. Ale widzę, że innym się podobała.

Autorka pragnie jak najmocniej wprowadzić czytelnika w lizbońskie klimaty przywołując nazwy dzielnic, potraw, znanych miejsc. Nie oddała klimatu Lizbony w swojej opowieści, ale i fabuła mnie nie zachwyciła. Opowieść wydała mi się wydumana, patetyczna i mało składna.

Literacki obraz dyktatury, rządów policji politycznej i Rewolucji Goździków, czyli Portugalia z perspektywy jednego człowieka i jego rodzinnej historii.

Polecam!

CHCESZ CIEKAWIE SPĘDZIĆ CZAS W TAJEMNICZEJ DZISIEJSZEJ I DAWNEJ LIZBONIE?

Akcja powieści nie pędzi, ale przyjemnie płynie się przez kolejne strony. Wpadamy w plastyczny, pełen nie tylko barw, ale również smaków i zapachów świat Lizbony. Czasami miałam wrażenie, że czytam alternatywny przewodnik po tym mieście😊
Autorka sprawnie przeplata dzień dzisiejszy z latami 60 i wciąga nas bezgranicznie w zaplątane historie rodzinne i sąsiedzkie. Intryga kryminalna jest dosyć ciekawa i w powikłany sposób łączy wszystkich bohaterów.
Dla mnie jednak wybijającymi się na pierwszy plan jest historia oraz uroda tego przepięknego i skompilowanego portugalskiego miasta i zawikłane losy jej mieszkańców.

CHCESZ CIEKAWIE SPĘDZIĆ CZAS W TAJEMNICZEJ DZISIEJSZEJ I DAWNEJ LIZBONIE?

Autorka sprawnie przeplata dzień dzisiejszy z latami 60 i...

zastanawia mnie ocena
bo to książka, która chce wszystkich zadowolić - i tych, którzy kochają Lizbonę, i tych, którzy lubią zagadki kryminalne i romanse, ale i tych, których interesuje historia lat 60 i 70 w Portugalii Salazara; nie zawiodą się również poszukiwacze niebanalnej narracji - rodem z powieści polifonicznej

zastanawia mnie ocena

Autorka w mistrzowski sposob powiazala historie wspolczesna z wydarzeniami sprzed lat, a jej zakonczenie zdumiewa i szokuje.
Jestem pod wrazeniem pisarskiego talentu, inteligencji i wrazliwosci Autorki.
Polecam!

Jestem pod wrazeniem pisarskiego talentu, inteligencji i wrazliwosci Autorki.
Polecam!

"...Lizbonę się odwiedza a nie zwiedza...." - gdzieś, kiedyś usłyszałam.
Z tą książką ruszyłam kolejnym placami i ulicami do małych barów na "bica" ale i po wyśmienitą opowieść o miłości, zdradzie i zawiści.
Lizbończycy, jak każdy naród w obliczu dyktatury, są zbuntowani, odważni ale też zastaszeni i niestety ulegli. Walczą na swój sposób. Dwa światy pokazane w książce doskonale to pokazują.
Gratuluję autorce tak pięknego pomysłu na zabranie i zainteresowanie nas Lizboną.

"...Lizbonę się odwiedza a nie zwiedza...." - gdzieś, kiedyś usłyszałam.

• Literatura piękna