Lalka z Lizbony

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Wyróżniona opinia i

Lalka z Lizbony

przeczytanych książek 1 napisanych opinii 1

Autorka pragnie jak najmocniej wprowadzić czytelnika w lizbońskie klimaty przywołując nazwy dzielnic, potraw, znanych miejsc. Nie oddała klimatu Lizbony w swojej opowieści, ale i fabuła mnie nie zachwyciła. Opowieść wydała mi się wydumana, patetyczna i mało składna.

Literacki obraz dyktatury, rządów policji politycznej i Rewolucji Goździków, czyli Portugalia z perspektywy jednego człowieka i jego rodzinnej historii.

Polecam!

CHCESZ CIEKAWIE SPĘDZIĆ CZAS W TAJEMNICZEJ DZISIEJSZEJ I DAWNEJ LIZBONIE?

Akcja powieści nie pędzi, ale przyjemnie płynie się przez kolejne strony. Wpadamy w plastyczny, pełen nie tylko barw, ale również smaków i zapachów świat Lizbony. Czasami miałam wrażenie, że czytam alternatywny przewodnik po tym mieście😊
Autorka sprawnie przeplata dzień dzisiejszy z latami 60 i wciąga nas bezgranicznie w zaplątane historie rodzinne i sąsiedzkie. Intryga kryminalna jest dosyć ciekawa i w powikłany sposób łączy wszystkich bohaterów.
Dla mnie jednak wybijającymi się na pierwszy plan jest historia oraz uroda tego przepięknego i skompilowanego portugalskiego miasta i zawikłane losy jej mieszkańców.

CHCESZ CIEKAWIE SPĘDZIĆ CZAS W TAJEMNICZEJ DZISIEJSZEJ I DAWNEJ LIZBONIE?

Autorka sprawnie przeplata dzień dzisiejszy z latami 60 i...

zastanawia mnie ocena
bo to książka, która chce wszystkich zadowolić - i tych, którzy kochają Lizbonę, i tych, którzy lubią zagadki kryminalne i romanse, ale i tych, których interesuje historia lat 60 i 70 w Portugalii Salazara; nie zawiodą się również poszukiwacze niebanalnej narracji - rodem z powieści polifonicznej

zastanawia mnie ocena

Autorka w mistrzowski sposob powiazala historie wspolczesna z wydarzeniami sprzed lat, a jej zakonczenie zdumiewa i szokuje.
Jestem pod wrazeniem pisarskiego talentu, inteligencji i wrazliwosci Autorki.
Polecam!

Jestem pod wrazeniem pisarskiego talentu, inteligencji i wrazliwosci Autorki.
Polecam!

"...Lizbonę się odwiedza a nie zwiedza...." - gdzieś, kiedyś usłyszałam.
Z tą książką ruszyłam kolejnym placami i ulicami do małych barów na "bica" ale i po wyśmienitą opowieść o miłości, zdradzie i zawiści.
Lizbończycy, jak każdy naród w obliczu dyktatury, są zbuntowani, odważni ale też zastaszeni i niestety ulegli. Walczą na swój sposób. Dwa światy pokazane w książce doskonale to pokazują.
Gratuluję autorce tak pięknego pomysłu na zabranie i zainteresowanie nas Lizboną.

"...Lizbonę się odwiedza a nie zwiedza...." - gdzieś, kiedyś usłyszałam.

Bardzo dobra książka na leżak :) Spodziewałam się bardziej opowieści kryminalnej, jakiegoś śledztwa prowadzonego przez Inez (co stało się z Wiktorem? Jak zginął? Czy został porwany?), a dostałam bardzo przyzwoitą powieść obyczajową, z elementami romansu, tajemnicą sprzed lat oraz historią Portugalii.

"Lalka z Lizbony" Iwona Słabuszewska-Krauze

Inez wraz z narzeczonym i przyjaciółką udaje się na wymarzone wakacje do Lizbony. Gdy Wiktor i Zo niespodziewanie znikają, kobieta popada w apatię. Nie wie jeszcze, że nowy etap w jej życiu rozpocznie się od zakupu XIX-wiecznej lalki, z pozoru bezwartościowej, która połączy ją z pewnym mężczyzną. A szpital dla lalek prowadzony przez Florindę stanie się ważnym elementem układanki...
"Lalka z Lizbony" to powieść, w której mocno wyczuwalny jest ten portugalski klimat. Czytając tę jakże piękną historię, czujemy się jakbyśmy razem z bohaterami, przemierzali wąskie lizbońskie uliczki w poszukiwaniu rozwiązania tajemnicy sprzed lat. Sekretu, który nigdy nie miał wyjść na jaw, który był tuszowany, ukrywany za zasłoną milczenia.
Autorka opisując miejsca, w których rozgrywają się dane wydarzenia, wykazała się ogromną znajomością Lizbony, jej zabytków i atrakcji. Przedstawiła to wszystko z niepojętą subtelnością, a jednocześnie wyrazistością, co sprawia, że od razu mamy ochotę zobaczyć te obiekty. Chociaż przyznam, że były momenty, gdzie gubiłem się w mnogości nazw. Tak dobrego, pełnego obrazu miasta już dawno nie spotkałem w żadnej powieści. Jest to ogromny plus książki.
Iwona Słabuszewska-Krauze świetnie radzi sobie z ukazaniem kontekstu historycznego, a mianowicie okresu dyktatury Salazara, który odbił swoje piętno na tysiącach Portugalczyków. O tych czasach nikt nie chce pamiętać, jedno tylko wspomnienie o nich sprawia, że rozmowa nabiera innego znaczenia, stare rany się rozdrapują. Pokazane zostało to, jak funkcjonował owy toksyczny system. Przyznam, zupełnie szczerze, że z "Lalki w Lizbonie" dowiedziałem się naprawdę wiele o rewolucji goździków.
Czytając "Lalkę z Lizbony" towarzyszyła mi cała paleta emocji. Od wzruszenia, przez frustrację, aż po śmiech. I od razu powiem — autorka już na pierwszych kilku stronach nie zasypuje czytelnika informacjami, ale za to wszystko dawkuje, by na końcu każdy z elementów układanki znalazł swoje miejsce i stworzył z innymi spójną całość.
Polecam.
⭐7/10

Za egzemplarz książki dziękuję wydawnictwu Lira.

"Lalka z Lizbony" Iwona Słabuszewska-Krauze

"Lalka z Lizbony" Iwony Słabuszewskiej - Krauze.
🌹Historia ta zaczęła się zwyczajnie. Myślę sobie: "powieść obyczajowa". Oj jak bardzo się pomyliłam. Co tu się działo?!
Majestatecznie piękna Lizbona, w której rozgrywa się walka o życie i prawdę. Mamy współczesność i przeszłość. Jest Inez, Polka, która budzi się bez narzeczonego u boku. Gdzie jest i czy należy go szukać? Florinda Maria Silva prowadzi klinikę dla lalek.To starsza pani z sąsiedztwa ale kim tak naprawdę jest?
W innym czasie dziennikarz, młody mąż i przyszły ojciec, zostaje zabrany z własnego domu. Dlaczego? Wszystkie te historie przeplatają się i z każdym nowym odkryciem zazębiają.
🌹Autorka bardzo obrazowo pokazała Portugalię w czasie komunizmu. Świetnie opisała czym była portugalska tajna policja polityczna, istniejąca w okresie dyktatury Salazara. Umiejętnie oddała to, co czuli poszczególni bohaterowie.
🌹Mamy zdradę, miłość, dociekanie prawdy, tajemnicze listy i szczęście, które porównane jest do czyjegoś smutku...Jest zraniona dusza, przez co radość innych bardzo jej przeszkadza. Swoją stratę przemienia w coś złego pewna, że wymierza sprawiedliwość.
🌹Powieść ta skrywa wiele tajemnic. Kto tak naprawdę jest głównym bohaterem? Pozostawiona pewnego ranka Inez? Humberto, którego spotyka przypadkiem? A może utracona miłość, która moim zdaniem napędza całą tą opowieść? Jak los potrafi wywrócić wszystko do góry nogami przekonacie się sięgając po tę książkę. Koniecznie!

"Lalka z Lizbony" Iwony Słabuszewskiej - Krauze.

„Lalka…” to zapis zmiany pokoleniowej w Portugalii. Obserwujemy jak to, co miało duszę i swoją niezwykłą (często tragiczną i/lub skomplikowaną) historię przestaje istnieć, a na to miejsce pojawia się nowoczesność ze swoimi krzykliwymi produktami. Miejsca, które tworzyły atmosferę miasta zastępuje się tym, co przynosi dochód, sentymenty nie mają szans z biznesem. Słabuszewska-Krauze tęskni za tym dawnym światem, gdzie o wartości nie stanowił nominał. Jednak ta zmiana wydaje się już nie powstrzymania.

Powieść napisana jest bardzo przystępnym językiem, dla podkreślenia klimatu autorka wprowadza wiele słów i zwrotów portugalskich. Sięga do wielu wątków historycznym i zgrabnie wplata je we współczesną opowieść. Nie do końca przekonuje mnie wątek Wiktora i Zo, nie bardzo nawet rozumiem po co on zaistniał, ale za to ten mały dyskomfort rekompensuje mi opowieść o Carlosie. Uważam, że Słabuszewska-Krauze w mistrzowski sposób opisała piekło więźnia politycznego i jego ogromne cierpienie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne – począwszy od moralnego rozdarcia, przez tęsknotę, po stymulowanie umysłu osadzonego brutalnymi metodami opresji.

Więcej: http://dajprzeczytac.blogspot.com/2021/08/lalka-z-lizbony-iwona-sabuszewska-krauze.html