Pocztówki z Portugalii

9788382194326

Wyróżniona opinia i

Pocztówki z Portugalii

przeczytanych książek 1442 napisanych opinii 1442

Stracone lata, stracona miłość. Bo zawsze warto rozmawiać....polecam.

Stracone lata, stracona miłość. Bo zawsze warto rozmawiać....polecam.

Myślałam, że przeczytam książkę wspominającą wakacje. A okazało się, że to poruszająca opowieść o miłości, wierności, odpowiedzialności i problemach społecznych. Książka jest rewelacyjna, momentami wzruszająca i pięknie opisująca Lizbonę i Sintrę. Polecam :)

Kochali się pięknie. Byli młodzi, mieli marzenia, przede wszystkim te wspólne i duże widoki na przyszłość. I pewnego dnia ON to wszystko spieprzył. Nieświadomie. Chciał pomóc specyficznie poproszony o taką pomoc. I to by było na tyle, jeśli chodzi o ten związek.

Potem były jeszcze inne po obu stronach. Że nieudane można się domyślić.

A życie popłynęło sobie swoim rytmem. I zaciągnęło jego do Portugalii. Byle daleko od wspomnień. A jej kazało rozwinąć się społecznie, artystycznie, humanitarnie, dziennikarsko, ale też ponieść niemałe straty. Pokaleczyło dodatkowo.

I nadchodzi taki dzień, że ONA trafia jednak do tej jego Portugalii. Z różnych przyczyn, ale jednak. I jak to bywa z losem, który w końcu całkiem przewrotny potrafi być, każe im się spotkać po latach. Jakże innym, bardziej dojrzałym, na zupełnie innym etapie życia. Ciągle myślącym czy ON/ONA to ciągle jeszcze ten sam ON/ta sama ONA?

Wątek znany- prawda? Gdyby książka ograniczyła się tylko i wyłącznie do tego aspektu byłaby romansem obyczajowym- li tylko. Ale ma w sobie coś więcej. Bo poza tym, że ONA jest wybitną artystką, która z powodzeniem mogłaby zarabiać na fotografowaniu, pomaga też ludziom potrzebującym pomocy, robiąc o nich reportaże i nagłaśniając ich nieszczęście. Bo wierzy, że tak można ich wesprzeć najlepiej.

I gdyby nie ten ważny kawałek jej życia nie poznałaby chłopca, którego ojciec zaginął właśnie w Portugalii. Zaginął- nie zaginął. Pocztówki przesyła i to by było na tyle. Nie daje to spać artystce, która wykorzystując swój pobyt w Lizbonie na bądź co bądź własnej wystawie, postanawia odnaleźć tatusia, który porzucił żonę i dziecko.

Dlaczego wybrałam ten tytuł? Dla Portugalii w tytule przecież! Dla możliwości pochodzenia sobie po Lizbonie i powspominania. Dla Sintry, w której nie byłam, a która już na mej liście. To druga książka pani Kosowskiej, którą miałam możliwość przeczytać. „Proso w serce” oparte było również na tym schemacie- jedno zdarzenie wywraca wszystko do góry nogami. Tam była Prowansja, tutaj Lizbona. Dla obyczajowej przyjemności jesiennej, jeśli do romansowych obyczajów Wam blisko, polecam.

Potem były jeszcze inne po obu stronach. Że nieudane można się domyślić.

A życie popłynęło sobie swoim...

Książka bardzo fajna mimo, że to nie bardzo są moje klimaty to tę książkę czytałam z przyjemnością. Nie było tu za dużo ckliwości, ani słodkości. Autorka potrafiła wciągnąć czytelnika w historię, która nie była oklepana, a spacer po Portugalii był bardzo przyjemny i wyobraźnia ruszała pełną parą, żeby zwizualizować opisywane miejsca. Mi się książka podobała co jest w tej dziedzinie nie lada wyczynem😅 oczywiście polecam

Sam romans trochę baśniowy i jak dla mnie zbyt idealny przy jednoczesnym bezsensownym i mało prawdopodobnym rozstaniu. Cała reszta jednak wspaniała: wzruszająca historia Wojtusia i piękna Portugalia w tle. Znowu dzięki autorce mogłam odbyć ciekawą podróż krajoznawczą. Czas na kolejną...

Wyjatkowa fabula, wyjatkowi bohatrowie, wyjatkowe opisy. Ksiazka z przeslaniem. Polecam!

Dużą przyjemność sprawiło mi wysłuchanie tej książki. Niekonwencjonalnie napisana, rozbudzająca cały wachlarz emocji. A dodatkowo dawno nie słyszałam Filipa Kosiora, ostatnio chyba kiedy czytał książkę telefoniczną 01.04 ;)

Powieść ta urzekła mnie i całkowicie pochłonęła od pierwszych stron. Z każdą przeczytaną kartką, nie mogłam się doczekać zakończenia, a jednocześnie chciałam być z bohaterami jak najdłużej.
Historia Olgi i Konrada jest wyjątkowa. Najpierw byłam na nich zła, że tak łatwo odpuścili, nie walczyli o swoje uczucie. Dlaczego jedno, z pozoru błahe wydarzenie może wszystko zmienić, zakończyć? Kiedy odłożyłam książkę pomyślałam, że nie da się uciec przed przeznaczeniem. Spotkali się po latach, dojrzalsi i bardziej świadomi. Prawdziwa miłość nie zna upływu czasu. Zmienia się, ale się nie kończy.
Jednak dla mnie, to losy Julii, Wojtka i Andrzeja stanowiły serce tej powieści. Fabuła wciąż krążyła wokół nich, podsycając moją ciekawość. Autorka doskonale budowała napięcie, nie mogłam doczekać się rozstrzygnięcia tajemnicy Andrzeja. Mimo, iż to bohaterowie drugoplanowi, pragnęłam aby byli w końcu szczęśliwi. Szczególne Julia, której życie nie oszczędzało. Bo wierzę, że Wojtuś i Andrzej znaleźli spokój i szczęście. Los bywa przewrotny. Takiego rozwoju wydarzeń nie spodziewałam się. Niejedna łza spłynęła po moich policzkach.
Polecam Wam tę książkę z całego serca! Wyjątkowa, tajemnicza, wzruszająca, intrygująca, romantyczna, po prostu piękna! Jestem zachwycona "Pocztówkami z Portugalii".

Początek był ciekawy, ale zakończenie trochę rozczarowało.

Początek był ciekawy, ale zakończenie trochę rozczarowało.

Zaciekawił mnie opis książki. Obok historii chorego dziecka jest to najlepszy element tej pozycji.
Historia miłosna jest tak przewidywalna i nudna, że dość szybko wiadomo jak się skończy. Opisy przydługie i niekiedy nic wnoszące. Rozwiązanie zagadki wydaje się takie miałkie, ale pasuje do całości książki.