Malowane henną

2020-03-03
Agnieszka Jacewicz
Indie

Mocne 7/10

Książka opowiada o życiu kobiet w Indiach w latach 50 XX wieku. Niby nie tak odległy czas a jak dużo zdarzyło się jednak zmienić.

Czytając początek nie byłam przekonana do owej historia, ciężko było mi zrozumieć słowa pisane po indyjsku. Trzeba było mocno się skupić by rozumieć je z kontekstu. Na końcu oczywiście jest podany słowniczek tych wyrazów. Ale zobaczyłam to dopiero po przeczytania całej historii. 🫣

Mocne 7, za sam pomysł. Moja wyobraźnia pracowała na pełnych obrotach, wyobrażając sobie te wszystkie piękne malunki z henny.

Życie kobiet jednak jest bardzo trudne, w każdym kraju. Obojętnie czy to Azja, Afryka czy Europa. Każdy kraj ma swoją historię a traktowanie kobiet zdecydowanie musi się zmienić.

Mocne 7/10

Jestem fanką powieści o sile kobiet z egzotyką w tle, stąd byłam niezwykle podekscytowana, mogąc przeczytać tę książkę.
Fabuła może nie jest specjalnie wymyślna, ale i tak warto zanurzyć się w świecie hinduskich zwyczajów i podpatrzeć rzeczywistość, tak bardzo nasyconą różnorodnością kulturową.

Uwielbiam orientalne powieści, które zawsze są odkrywaniem i poznawaniem nieznanej mi kultury.
Na pewno poczujecie tu upalny Dżajpur, zapachy potraw, zobaczycie barwne kolory hinduskich strojów i sztukę przepełnioną wierzeniami.
Ucieczka od męża zmusza Lakshmi do podjęcia się zajęcia malowania henną. Maluje cuda na kobiecych ciałach, stając się jedną z najlepszych hennistek w całym Dżajpurze. Zdziwicie się jak odkryjecie, czemu służyły owe malowidła...
Jej znajomość roślin i ziół pomaga też w innej profesji. Jest ratunkiem na wszelkie problemy i dolegliwości.
Pewnego dnia przyjeżdża do niej brudna dziewczyna, która jak się później okazuje jest jej rodzoną siostrą.
Czy opieka nad niesforną siostrą, wybudowanie własnego domu, interesy w niedostępnym dla ludzi pałacu maharadży, okażą się sukcesem czy porażką?
To piękna powieść, pełna sekretów i hinduskiej dumy.
Kto lubi takie klimaty - to bardzo polecam!

cytat: "...sukces okazał sie pojęciem ulotnym i płynnym....Pojawiał się Znikał. Zmieniał człowieka z zewnątrz, ale nie od środka".

Bardzo "kobieca" literatura, trochę naiwna, trochę nierzeczywista... trochę pokręcona. Jednak dla mieszkancow Europy interesująca, bo osadzona w innej kulturze i obyczajach.

Ciekawostka z tłumaczenia - "kleszcze we wlosach" całkowicie wytrąciły mnie z rytmu. Czyzby ktoś miał na mysli "wszy"?

Akcja powieści rozgrywa się w połowie lat 50. XX wieku, po wyzwoleniu Indii w 1948 roku spod władzy Brytyjczyków. W powieści można odnaleźć wiele sytuacji będących typowymi pozostałościami po kolonizacji.
Treścią powieści jest życie Lakszmi, która w wieku 13 lat poślubia mężczyznę, którego wybrała jej rodzina. Po kilku latach przemocy ze strony męża dziewczyna ucieka z małej wioski do Dźajpuru – Różowego Miasta. Tam własną pracą próbuje stworzyć sobie bezpieczne spokojne życie, wybudować własny dom. Jej praca polega na zdobieniu henną ciał bogatych kobiet rodu królewskiego i pochodzących z najwyższych kast. Są to niepowtarzalne wzory wykonywane nie tylko na specjalne okazje, ale też motywy dostosowane do konkretnych osób.
Lakszmi jest też wielką znawczynią ziół, zna ich zastosowanie w medycynie naturalnej, w szczególności antykoncepcji z czego czerpie spore zyski finansowe.
Kiedy jej plany życiowe niemal się spełniają świat Lakszmi i jej młodszej siostry rozpada się za sprawą pomówień, plotek i podziałów klasowych.
Piękna, barwna historia pełna zapachów, egzotycznych olejków eterycznych, smaków dalekich Indii o dążeniu do niezależności i społeczeństwie w którym mimo niepodległości nadal istnieje system kastowy pełen dyskryminacji.

Powinnam dać 6, a gdybym ją przeczytała w latach 60-tych to nawet 7! Ale jesteśmy w XXI w. zmiany socjologiczno-społeczne na rzecz kobiet się dzieją. Nasze samostanowienie, bycie pełnoprawnymi jednostkami na tym "męskim" ze światów - z pełnym prawem do decydowania w temacie rozrodczości, zarabiania na siebie, oczekiwania godnego traktowania są już niezaprzeczalnymi faktami.
Wracając do pozycji Alki Joshi - fabuła dość ciekawa, ale cukierkowa, mało ma do zaoferowania poza bajkowym optymizmem.

Gdybym zobaczyła okładkę tej książki na półce w księgarni - ominęłabym ją szerokim łukiem. Okładka sugeruje jakieś orientane czytadło dla stęsknionych innych wrażeń kobiet. Przeczytałam ją jednak z klucza: książki o Indiach. Nie zawiodłam się, od początku do końca ciekawa przemyślana fabuła, a bohaterowie dynamiczni (że użyję tu szkolnego języka). Rzecz się dzieje w Jajpurze, a także pod koniec powieści w Shimli, na przestrzeni 1955 i 56 roku, czyli niedługo po odzyskaniu przez Indie niepodległości. Bohaterka jest kimś w rodzaju kosmetyczki - maluje henną na dłoniach, nogach, a nawet brzuchu bogatych kobiet w tzw. różowym mieście. Ma poukładany kalendarz wizyt, jasno określony cel działania i małego przybłędę Malika, chłopca na posyłki. Można uznać, że jest kobietą sukcesu, jak na owe warunki i to, że do wszystkiego doszła sama. Wydaje się, że dużo wie o sobie: jaka jest, jakie są jej uczucia, z kim powinna się spotykać, aż do momentu, kiedy zjawia się niespodziewanie na jej drodze inny człowiek. I nie jest to bynajmniej mężczyzna życia. Fabuła brzmi trochę stereotypowo, ale to co wzbogaca tę książkę i czyni ją wyjątkowa to: świetna kompozycja, wartka akcja i realia ówczesnych Indii, warunków tam panujących (nierówności społecznych, realiów obyczajowych w państwie kastowym) i mnóstwo nazw indyjskich potraw, miejsc, zwyczajów. Można zanurzyć się w odległym, ale nie tak innym od naszego świecie.

Wspaniała książka, daje wiele do myślenia o wartościach którymi się kierujemy we wspaniałym klimacie Indii

Bardzo mi się przyjemnie czytało, bo fajny hinduski klimat. Do połowy bardzo mi się podobała, ale druga połowa przewidywalna w dodatku ze zbyt cukierkowym zakończeniem. Tak czy inaczej lekko się czyta, więc pewnie sięgnę po następną część.

Przyjemna, kobieca, delikatna. Czytając można poczuć smaki, zapachy i gwar ówczesnych Indii. Zwykle nie sięgam po tego typu kobiece książki, ale ta przypadkiem trafiła w moje ręce i się nie rozczarowałam. Ciekawa, wciągająca historia.

• Przeczytane w 2021
  • Recenzenckie