Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa

Okładka książki Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa Daniel Jones Patronat LC
Daniel Jones Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
2021-05-18
Data 1. wydania:
2019-09-03
Magdalena Rychlik

Okładka książki Strategia lean. Kultura uczenia się kluczem do budowania przewagi konkurencyjnej Michael Balle, Jacques Chaize, Orest Fiume, Daniel Jones
Ocena 6,7
Strategia lean... Michael Balle, Jacq...
Okładka książki Szczupłe rozwiązania Daniel Jones, James P. Womack
Ocena 7,0
Szczupłe rozwi... Daniel Jones, James...

Wyróżniona opinia i

Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa

przeczytanych książek 842 napisanych opinii 432

Audiobook. Nużące. Nieporywające. Bardzo amerykańskie. Częściowo sporo bardzo obcych zachowań, zupełnie niespotykane okoliczności, ekshibicjonizm uczuciowy - to wszystko sprawia, że zanika uniwersalizm historii. Zastanawia mnie także, jaki jest sens wydawania (i czytania) w 2021 roku emocjonalnych wywodów amerykanów sprzed 15 lat? Jakoś bardzo mnie to uderzyło, że to takie stare publikacje. Jak w każdej antologii, coś tam jest lepsze, coś gorsze. Ja nie mogłam się w tym miszmaszu odnaleźć. Audiobook nie pomaga - Pani Dereszowska z interpretacją na granicy płaczu raczej mnie irytowała, niż zachwycała.

CZYM JEST MIŁOŚĆ?

„Miłość najlepiej widać na przykładach, nie w definicjach.”

Nie wiem nawet jak zacząć opowiadać Wam o tej książce, jeszcze jest tyle emocji we mnie po jej lekturze. Jak mam ubrać w słowa to, co kotłuje się w mojej głowie i przedstawić to, co czuję? Postaram się, jednak napisać o niej najlepiej jak umiem. Antologia „Modern love” jest zbiorem, kolekcją jak zaznacza autor najbardziej poruszających opowieści o miłości, którymi podzielili się czytelnicy „New York Times” i nie ma znaczenia, że dotyczą ludzi, którzy mieszkają setki kilometrów od nas. Miłość nie zna granic ani tych prawdziwych, ani tych w naszej wyobraźni. Książka jest dla wszystkich, którzy kochają, byli kochani, stracili kogoś, cierpieli, albo tęsknią za prawdziwym uczuciem. Wyznania szczere i prawdziwe.

Jan Paweł II powiedział: „Człowiek nie może żyć bez miłości. Pozostaje dla siebie istotą niezrozumiałą, jego życie jest pozbawione sensu, jeśli nie objawi mu się Miłość, jeśli nie spotka się z Miłością.” O tym jest ta książka, o miłości i jej wielu twarzach. Zapraszam do lektury mojej recenzji, w której zadaję przewrotne pytanie: Czym jest miłość? A nie, Co to jest miłość?

Lektura „Modern love” uświadomiła mi, jak bardzo uwielbiam prawdziwe historie prawdziwych ludzi. Nie te, oparte na faktach, ale właśnie te prawdziwe nieubarwione w żaden sposób fikcją literacką.
Modern love to kalejdoskop doświadczeń i najlepiej odpowiada na pytanie, czym jest miłość, lepiej niż jakikolwiek słownik. To nie będą opowiadania o miłości, która często kojarzy się wszystkim z bukietami kwiatów, czy czekoladkami. To są opowiadania o miłości, która wciąż wymyka się słowom, która zniesie wszystko, niezłomna i często wcale nie jest piękna. Opowiadania zwyczajnych ludzi, zawarte w tej książce są do bólu prawdziwe, zarówno mroczne jak i jasne. Poruszające, wywołujące uśmiech na twarzy, ale też takie, po których trudno powstrzymać się od łez wzruszenia. Po przeczytaniu książki nasuwa się jeden wniosek, że miłość to nic innego, jak trwające całe życie dążenie do bliskości z innymi ludźmi.

„Modern Love” to przedstawienie miłości w wielu jej odmianach. Tej romantycznej, rodzinnej, dzieci do rodziców i odwrotnie, platonicznej oraz sposobu, w jaki się ona objawia zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Każde opowiadanie jest inne i dotyka różnych tematów. Niektóre z nich są bardziej zwyczajne, dotyczą pogodzenia się z sytuacją po zakończeniu związku lub małżeństwa, podekscytowania z powodu poznania kogoś nowego, radzenia sobie z dezaprobatą rodziców, uzyskania drugiej szansy na miłość. Inne są bardziej niezwykłe, szokujące i wzruszające. Żona, która prowadzi męża (wkrótce żonę) na pierwszy etap operacji zmiany płci, kobieta, która pisze „ogłoszenie”, aby znaleźć dla męża nową miłość po jej zbliżającej się śmierci, lęki matki nastoletniego chłopca z autyzmem, który zaczyna postrzegać dziewczyny, w innym kontekście niż koleżanki.

Kwintesencją całej antologii i dla mnie najwyższym poziomem miłości jest opowiadanie Elizabeth Fitzsimons – Pierwsza lekcja macierzyństwa. – Kobiety, która podjęła się adopcji niepełnosprawnego dziecka. Miała wybór, w momencie, gdy okazało się, że to dziecko jest poważnie chore, mogła je „wymienić” na zdrowe. Podjęli oboje z mężem decyzję o adopcji Natalie, ponieważ od początku uważali ją za swoje dziecko, które zdążyli już pokochać całym sercem. Elizabeth na koniec pisze tak: „Niemniej z mojego punktu widzenia podjęliśmy jedyną możliwą decyzję, ponieważ od początku uważaliśmy Natalie za nasze dziecko i pokochaliśmy ją. Nie podjęlibyśmy się odpowiedzialności i wychowania niepełnosprawnego dziecka, gdybyśmy mieli wybór, i na początku, kiedy go mieliśmy, wyraźnie to zaznaczyliśmy. A jednak jesteśmy silniejsi, niż przypuszczaliśmy”. Czyż może być piękniejszy i bardziej przemawiający obraz miłości niż ten, który widzimy w historii Elizabeth? Siedziałam, patrząc nieruchomym wzrokiem w okno, a po policzku toczyła mi się łza i myślałam, że to właśnie jest miłość. Najwyższy jej poziom. Każdy może jej doświadczyć, tylko trzeba jej dać szansę. Lepiej obdarzać innych miłością i samemu być kochanym, niż ze strachu przed kłopotami i zranieniem, żyć na pustyni uczuć.
Jest w tej książce jeszcze wiele innych historii, które chwytają za serce, ale nie sposób tu o wszystkich pisać, więc zachęcam do lektury książki. Przeczytałam tę antologię w ciągu kilku godzin, bo czyta się ją jak najlepszą fikcję. Zupełnie zapomina się o tym, że to literatura faktu. Tylu emocji i przeżyć dawno nie dostarczyła mi żadna książka. Jest naprawdę wyjątkowa i ogromnie się cieszę, że mogłam ją przeczytać. Idealna dla tych, którzy lubią czytać o miłości i różnych jej odmianach oraz skomplikowanych relacjach międzyludzkich, bo „Modern love” jest wypełniona opowieściami o miłości. Tej romantycznej pełną uniesień, takiej, jaką żywimy do członków naszych rodzin, miłości między rodzicem a dzieckiem oraz o tym, co dobre i złe i co może znaleźć się pomiędzy. To było wzruszające, rozdzierające serce, afirmujące życie i ogólnie po prostu niewiarygodnie ludzkie. Miłość nie jest nowoczesna, jak sugeruje tytuł tego zbioru, miłość jest ponadczasowa.

„Ponieważ prawdziwa miłość, nigdy nie ginie bez śladu. Może się zgubić z kartką papieru, albo przerodzić w dzieło sztuki, książkę. Może z niej powstać dziecko, albo wywołać związek innej pary, nie ugruntowując własnego. Najważniejsze, że pozostaje żywa, czeka cierpliwie na promień słońca, żeby się przebić przez topniejący lód, aby zająć swoje prawowite miejsce w ludzkich sercach.”

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Prószyński i S-ka

CZYM JEST MIŁOŚĆ?

„Miłość najlepiej widać na przykładach, nie w definicjach.”

Daniel Jones, redaktor rubryki w „New York Times” Modern love, stworzył książkę zawierającą mnóstwo wyjątkowych opowieści o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa.

Modern love jest głosem ludzi, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi miłości na ramach gazety. Zbiór tych najciekawszych został umieszczony w opisanej lekturze.

Książka zawiera opowiadania, przy których można się śmiać, wzruszać, a nawet irytować. Czasem niesprawiedliwość losu, czasem świadomie podjęta decyzja sprawia, że życie przybiera obrót i pędzi w nieznanym kierunku, ale każda historia ma swój początek i koniec, dzięki czemu możemy po prostu zrozumieć. Szczerze przyznam, że przy czytaniu miałam emocjonalny rollecoster.

Każde historia miała swoją własną duszę, bo to przecież człowiek nadał jej tak wspaniałe charakterystyczne brzmienie.

Szczerze i prawdziwie. Te słowa idealnie obrazują sposób, w jaki autorzy swoich doświadczeń opisali je, kreśląc w naszej głowie obraz ich życia. Wyczuwalne były nawet te najcichsze, głęboko skryte emocje, które przy kilku zdaniach wylewały się, zaspokajając naszą ciekawość. Wchodziłam we wszystkie opowiadania powoli, z ostrożnością i z niezwykłą dociekliwością.

Czy osoba z chorobą dwubiegunową, staruszka mająca 70 lat, osoba niepełnosprawna mają szanse na miłość? Jaka jest ich historia? Przekonajcie się sami!

Książka zawiera opowiadania,...

Rany, ta książka tak idealnie trafiła w sedno!!

Kultowa rubryka, która ukazywała się w New York Times od 2004 roku, pt. „Modern Love” to eksploracja miłości w wielu jej formach – romantycznej, rodzinnej, synowskiej, platonicznej – oraz sposobu, w jaki przejawia się ona zarówno w pozytywny, jak i negatywny sposób. Ta książka jest zbiorem tych artykułów. Niektóre dotyczą bardziej popularnych tematów — odbudowy po zakończeniu związku lub małżeństwa, podekscytowania i rozpaczy podczas randkowania, radzenia sobie z dezaprobatą rodziców, uzyskania drugiej szansy na miłość. Inne są bardziej niezwykłe – kobieta wspierająca męża (wkrótce jego żoną) na pierwszym etapie operacji zmiany płci, kobieta pisząca swego rodzaju „ogłoszenie”, aby znaleźć mężowi nową miłość po jej zbliżającej się śmierci, lęki matki nastoletniego chłopca z autyzmem, który zaczyna spotykać się z dziewczynami w romantyczny i seksualny sposób.
Historie różnią się długością, stylem, tonem i tematem, ale w każdym są piękne emocje. Jedne sprawiły, że się uśmiechnęłam, inne sprawiły, że płakałam, Niektóre są pisane przez znanych ludzi (jest felieton Andrew Rannellsa, który opublikował we własnym pamiętniku na początku tego roku), a niektóre są pisane przez ludzi „codziennych”.

To naprawdę był wyjątkowy książka, a ja bardzo się cieszę, że się trafiłam na nią zupełnie przypadkiem.

“Może właśnie na tym polega miłość. Skaczemy na głęboką wodę, wierzymy w rzeczy niemożliwe.”

Rany, ta książka tak idealnie trafiła w sedno!!

Krótkie, lekko napisane opowiadania. Są nierówne, ale to na plus - bo każdy znajdzie coś dla siebie. Świetnie jest omówiona na początku definicja miłości, gdzie najlepiej jest ona pokazana na przykładach Czytało się bardzo dobrze; krótka forma. Czasem gawędziarska, czasem prawie że będąca spowiedzią. Niektóre momenty były wzruszające, podnoszące na duchu, a inne mogłyby znudzić. Wiele uwzględnionych wątków porusza problemy, o których ludzie nie mówią na co dzień, a z czym się borykają co i rusz. Zdecydowanie szybko się czyta i jest to przyjemne. Tym bardziej, jeśli się wie, że to są historie innych ludzi, którzy postanowili choć trochę dać informacji o sobie. Podzielić się nimi ze światem.

Zbiór 42 opowiadań o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa, którymi podzielili się czytelnicy New York Timesa. Jak to w takich antologiach bywa, nie wszystkie historie są warte zapamiętania, jednak każdy z nas znajdzie w tej książce, w tych opowieściach, coś wyjątkowego dla siebie. Niektóre historie wywołują uśmiech na twarzy, wzbudzają zainteresowanie, poprawiają nastrój, wzruszają, inne drażnią, irytują. Najważniejsze jest jednak w nich to, że mimo wszystko jakieś uczucia u nas potrafią wzbudzać.

Książka, jako, że jest zbiorem opowiadań, szybko się czyta, wciąga od pierwszej strony, choć opowiadania nie są sobie równe. Zazwyczaj historie są krótkie, zawierają się w kilku stronach, co jest normalnym zjawiskiem zważając na fakt, że są to spisane historie z tytułowej rubryki „Modern Love”, jednak w niektórych historiach czuć niedosyt, zbyt dużo nie-dopowiedzeń. Z tego względu cieszy notka autora o dalszych losach bohaterów opowiadań. To, co w tych notatkach mnie zdziwiło to to, że większość tych bohaterów jest pisarzami/scenarzystami i podzielili się swoją historią zupełnie nieanonimowo (niektóre opowieści są dosyć wstrząsające i wstydliwe).

Porównując antologię do jej ekranizacji serialowej, z całą pewnością mogę stwierdzić, że przyjemniej czytało mi się książkę, ponieważ serial był za bardzo polany lukrem. W powieści zaś występuje kalejdoskop zdarzeń i doświadczeń życiowych, bez zbędnego koloryzowania historii (choć serial uwielbiam ze względu na obsadę i niektóre rozwinięcia wątków). Osobiście spodobało mi się wiele opowiadań z książki, do których z pewnością będę wracać. Polecam :)

„Życie jest za krótkie, aby spędzać je z tymi, którzy nie za bardzo do nas pasują.”

„Przełomowe momenty są ważne, ale drobiazgi liczą się być może jeszcze bardziej.”

„Może właśnie na tym polega miłość. Skaczemy na głęboką wodę, wierzymy w rzeczy niemożliwe.”

Na cały zbiór zaledwie kilka opowieści wartych uwagi, frapujących i wywołujących wzruszenie. Kilka kolejnych niezłych. Spora część to typowa, schematyczna, na wskroś współczesna, feministyczna papka.

Zdecydowanie na plus rozmieszczenie poszczególnych części, ciekawe pogrupowanie. Brakowało mi jednak rozdziału z miłością, która faktycznie jest pełna i przecież jest wśród nas. Wszyscy dobrze wiemy w jakich czasach żyjemy i w których nie ma miejsca na happy end rodem z bajki, ale miłość jest fleksyjna i właśnie brakowało mi rozdziału ze współczesną miłością, która nie jest tragiczna ani smutna. Niestety historie i rozdziały według mnie zdecydowanie za krótkie. Zdaje sobie sprawę, że pochodzą z kolumny w gazecie, ale może warto było zrezygnować z niektórych (wszystkie mocno atrakcyjne i "apetyczne"), na rzecz rozwinięcia historii. Brakuje czasu na "poznanie" historii i bohatera, przez co ciężko współodczuwać poruszane emocje, a wyniku tego rzadko, która historia ze mną zostanie na dłużej, chyba jedna...

Nie czytam po angielsku, więc ukazanie się tej książki było dla mnie nie lada gratką. Tak wiecie, powiało wielkim światem a dokładnie to Nowym Jorkiem!
I tak jak się z tej książki ucieszyłam, tak mam wrażenie, że przeszła na czytelniczym rynku niezauważona.
Jones to autor powieści "After Lucy" i licznych poradników ale przede wszystkim to redaktor jednej z najpopularniejszych rubryk w New York Times - Modern Love. To kulturalny fenomen, który istnieje od 2004r. Jak zatem łatwo się domyślić książka to zbiór najlepszych tekstów, które się w niej pojawiły. Zresztą na ich podstawie powstał serial. Nie widziałam, ale ma dobre opinie i sporo znanych aktorów w nim występuje.
Wróćmy do książki. Autorzy zamieszczonych tam opowiadań to może nie nazwiska znane szerokiej publice ale z notek pod artykułami wynika, że nie są to osoby przypadkowe. Większość ma doświadczenie w szeroko pojętych mediach, głównie to dziennikarze, ale i autorzy książek. Ich historie są różnorodne jak tylko miłość być potrafi. Szczęśliwa, zapomniana, utracono, bywa i obsesyjna. Homo i heteroseksualna. Młodych i starszych. Zdrowych i tych mniej. Do przyjaciela, do wykładowcy, do dziecka. Tu każdy człowiek choć opowiada o tym samym uczuciu, opowiada o nim inaczej. Dlatego i można się uśmiechnąć i wzruszyć, ale i z niedowierzaniem pokiwać głową. Każde z tych opowiadań to historia za którą stoi człowiek, jego dobre lub złe wybory, szczęśliwe czy też zupełnie tragiczne momenty. Czasami miałam wrażenie, że ich spisanie to pewnego rodzaju terapia, rozliczenie się z przeszłością choć nie brakuje i dobrych wspomnień. W każdym razie, wszystkie je łączy prawdziwość, zwyczajne życie bez porcji lukru.
Mnie się podobało, jest różnorodnie, artykuły nie są długie, nie ma obowiązku czytanie od deski do deski. Dla mnie smaczku dodawało ich pochodzenie, taka ciekawość o czym tam ci ludzie w sławnym NYT wypisują. Teraz wiem trochę więcej 😉

Zbiór najciekawszych opowiadań z rubryki w New York Timesie. Miłość w różnych wariantach i odcieniach. Nie tylko w sensie partnerstwa seksualnego, ale też uczucia pomiędzy rodzicami a dziećmi, często przybranymi. Również nie tylko początki i rozkwit miłości, ale też wygaśnięcie uczucia i rozstanie. Autorzy jak wynika z notek na końcu to ludzie zawodowo parający się piórem, więc te jak się wydaje bardzo osobiste testy są bardzo dobrze napisane.
Bardzo mnie poruszył tekst o małżeństwie, które zdecydowało się na adopcję dziecka z Chin. Wnioskując pisali, że chcą aby było zdrowe. Na miejscu okazało się, że dziewczynka ma bardzo poważne problemy zdrowotne. Chińscy lekarze wyrokowali, że będzie przykute do wózka. Organizacja adopcyjna proponowała małżeństwu wymianę na zdrowe dziecko. Małżeństwo nie zgodziło się, traktując dziecko jakby takie im się urodziło. Po powrocie do Stanów jeszcze raz przeprowadzili badania i okazało się, że jej problemy zdrowotne nie są wielkie. Dzisiaj dziecko bardzo dobrze się rozwija, a małżeństwo jest dumne, że podjęło tę trudniejszą wersję decyzji,

Daniel Jones Modern Love. Prawdziwe historie o miłości, stracie i zaczynaniu od nowa Zobacz więcej

Video

Video