Kurier z Tivoli

Okładka książki Kurier z Tivoli Wojciech Dutka Patronat LC
Okładka książki Kurier z Tivoli
Wojciech Dutka Wydawnictwo: Lira Cykl: Antoni Mokrzycki (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Antoni Mokrzycki (tom 3)
Lira
2021-03-03
2021-03-03

Wyróżniona opinia i

Kurier z Tivoli

przeczytanych książek 3539 napisanych opinii 1206

Wiadomo,że Żydzi opanowali UB.Ale Hrabia sobie z nimi rodzi. Dla Wolnej Polski.Ciekawe spojrzenie na Powstanie .

To już ostatnia część KURIERA. Tym razem wraz hrabią Mokrzyckim wędrujemy szlakiem spod Monte Cassino, przez Węgry zajęte przez hitlerowców wiosną 1944 r., powstanie warszawskie, po pierwsze powojenne lata rządów komunistów w Polsce i walk partyzanckich z UB i NKWD. Ponownie spotykamy całą plejadę historycznych postaci , m.in. Jarosława Iwaszkiewicza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Tadeusza Gajcego, generała Władysława Andersa, generała Leopolda Okulickiego, generała Antoniego Chruściela pseudonim Monter czy wreszcie polskiego Wallenberga - Henryka Sławika. Oprócz tych pozytywnych postaci nie zabrakło także w książce czarnych charakterów. I tak na kartach książki przewiną się takie postacie jak Julia Brystygier zwana krwawą Luną, kapitan UB Józef Czaplicki ( właściwe nazwisko Izydor Kurc) czy Jakub Bergman - człowiek partii. W książce znajdziemy wreszcie ciekawy opis bitwy pod Budziszynem wiosną 1945 r. , w której wojsko polskie odniosło klęskę . Nota bene udana ofensywa Niemców była możliwa dzięki ,,talentom dowódczym" generała Świerczewskiego pseudonim Walter. Temu samemu , który rzekomo kulom się nie kłaniał.
Ta część KURIERA zdecydowanie mi się podobała. Była świetną przygodą ze współczesną historią ,ale i wyśmienitą rozrywką. Momentami książka była też drastyczna albowiem nie zabrakło w niej scen z obozu w Ravensbruck, powstania warszawskiego czy ubeckich katowni. Taka niestety dość krwawa jest jednak historia ostatniego stulecia Polski i Europy. Reasumując , polecam wszystkim całą trylogię . Sądzę , że miłośnikom historii i sensacji powinna przypaść do gustu.

Zakończenie trylogii z przytupem. Nie ma się do czego się przyczepić.
Okres powojenny miał przynieść spokój, okazało się, że nic bardziej mylnego. Swoi zwalczali swoich.
Kawał dobrej literatury o naszej pokręconej historii.

Zakończenie trylogii z przytupem. Nie ma się do czego się przyczepić.
Kawał dobrej literatury o naszej pokręconej historii.

Szkoda, że to koniec .... świetnie się czyta, trudny kawałek naszej historii....

Bardzo dobra. Mocne 8

Bardzo dobra. Mocne 8

Piękna lekcja historii, bo autor nie tylko opiera swoją opowieść na autentycznych wydarzeniach, ale również wplata takie postacie - jak choćby Iwaszkiewicza, Baczyńskiego, Białoszewskiego i całą plejadę generałów i działaczy partyjnych, zarówno komunistycznych jak i sanacyjnych.
Dutka przemyca też swój punkt widzenia na bardzo niejasne, czy kontrowersyjne sprawy jak choćby: śmierć Sikorskiego - zamach NKWD; porwanie Okulickiego - oszustwo bolszewików, autor śmieje się z polskiej rycerskości - naiwności; czy powstanie warszawskie - czysta głupota, brak rozpoznania, cele nieosiągnięte, strata najwartościowszych bojowników, ogromne straty cywili.
Wartka akcja, wyrazista i budząca sympatie główna postać, do końca nie wiadomo, jak poukłada się życie hrabiego Mokrzyckiego - cóż chcieć więcej ?

Mielą oj mielą żarna wielkiej historii hrabiego Antoniego Mokrzyckiego. Po raz trzeci i szkoda że ostatni wsiadłem do pociągu zwanego "Kurier z... Wojciecha Dutki, który spokojnie można opisać jako luxtorpeda.
Akcja dzieje się z zawrotną szybkością a po drodze spotykamy całą plejadę postaci historycznych XX wieku. Jego "przypadłość" to wpływ na bieg historii lub ocieranie się o tę wielką scenę.Szkoda że późniejsze lata zostały skrótowo opisane ponieważ uważam że w tej tonacji można było jeszcze "pociągnąć" fabułę powojenną książki.
Z lektury tej pozycji można wyciągnąć bardzo dużo i nie jest to tylko świetne spędzenie czasu ale również szansa na refleksję nad ludzką naturą oraz podejmowanymi przez ludzi decyzjami życiowymi.
Zakończenie chwyciło mnie za serce.
Książkę polecam, najlepsza z całej trylogii!

Trzecia, ostatnia część o hrabim Mokrzyckim. Bardzo ciekawa i znów mnie pochłonęła. Może dlatego, że opisuje Polskę zaraz po wojnie? Polecam, zwłaszcza tym osobom, którzy chcieliby pogłębić historię naszej Ojczyzny.

Kurier z Tivoli , to ostatni tom porządnej moim zdaniem lekcji historii z czasów drugiej wojny światowej i agenta dwójki Mokrzyckiego ,reprezentanta Polskiego Podziemia Antykomunistycznego walczącego aktywnie z systemem komunistycznym w latach 1945 .Żona jego , Monika więziona w obozie jenieckim w Ravenspick podejmuje rozpaczliwą walkę o przetrwanie aby odszukać swojego synka Jasia .Była kochanka Mokrzyckiego żydówka Golda przechodzi na stronę ubecji .Mokrzycki widzi jak walą się w gruz jego ideały miłości kobiecej oprócz Teo , który dał mu spełnioną miłość .
Widzimy zatem w powieści oprócz dużej solidnej dawki historii i ładunku emocjonalnego rozterki i przemyślenia dojrzałego mężczyzny, który został zrealizowany w zakazanej miłości .

Zdecydowanie najlepsza z calej trójki. Fajnie spędziłam z nią majówkę.

Zdecydowanie najlepsza z calej trójki. Fajnie spędziłam z nią majówkę.

Wojciech Dutka Kurier z Tivoli Zobacz więcej

Video