Kurier z Tivoli

Okładka książki Kurier z Tivoli Wojciech Dutka
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Kurier z Tivoli
Wojciech Dutka Wydawnictwo: Lira Cykl: Antoni Mokrzycki (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna

Wyróżniona opinia i

Kurier z Tivoli

przeczytanych książek 3757 napisanych opinii 1375

31/2024

To już niestety koniec przygód z Antonim Mokrzyckim. Ostatnia część trylogii stoi na tym samym wysokim poziomie, co druga.

Bohaterowi przyjdzie m.in. uczestniczyć w powstaniu warszawskim oraz podjąć krwawą walkę ze stalinowskimi namiestnikami powojennej Polski.

W tej części oczywiście nie mogło zabraknąć prawdziwych historycznych postaci. Zapoznajemy się z krwawymi komunistycznymi siepaczami: Julią Brystygierową, Jakubem Bermanem i Józefem Czaplickim. Bohater spotyka się także z najważniejszymi osobami w Państwie Podziemnym: Tadeusza Komorowskiego „Bora”, Antoniego Chruściela „Montera”, Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”. W powieści pojawia się także ambasador USA w Polsce Arthur Bliss Lane. Nie mogło także zabraknąć artystów do których towarzystwa Mokrzycki ma szczególne upodobanie: Józefa Iwaszkiewicza, Kamila Baczyńskiego oraz Mirona Białoszewskiego.

Trup wrogów ojczyzny ściele się gęsto, a akcja jest prowadzona w tak fascynujący sposób, że ciężko się oderwać i można czuć smutek, że to już koniec tej wspaniałej przygody.

W tym cyklu najbardziej mi się podobało to, że bohaterowie są z krwi i kości. Ich nadrzędnym celem jest przeżycie za wszelką cenę i łapią się każdej możliwości by to osiągnąć. Nie kierują się górnolotnymi zamiarami i nie starają się być jedynymi moralnymi w niemoralnych czasach, ale stają się tak samo niemoralni, jak wszyscy, byle, żeby przeżyć chociaż kolejny dzień.

31/2024

Ostatnia część losów Antoniego Mokrzyckiego. Tym razem hrabia będzie w centrum wydarzeń w czasie Powstania Warszawskiego, a po jego upadku będzie działał w partyzantce, stanie się świadkiem pogromu kieleckiego, a swoje lata powojenne zwiąże z wywiadem amerykańskim by końcówkę życia spędzić w ukochanej Hiszpanii.
Wspaniała lektura i świetne zakończenie serii.🤓

Wspaniała lektura i świetne zakończenie serii.🤓

RE WE LA CJA
Fabularna lekcja historii. Nie chodzi o to, że ta fascynująca opowieść jest kropka w kropkę prawdziwa, ale naświetlone w niej wydarzenia, pozwalają wiele zrozumieć z realiów, jakie dyktowały nastrojami społecznymi. Mój śp. Dziadek był zasłużonym AK-owcem i odznaczono go sporą ilością medali. Sporo z nich otrzymał wiele lat po wojnie, bo jak mówiła mi mama, wcześniej nie mógł ich dostać. Dużo wiem o tych powodach, lecz dzięki trylogii z Mokrzyckim, zrozumiałem wiele z nich.
To się dało wręcz poczuć.
Świetne wszystkie 3 części.

RE WE LA CJA

Świetne zakończenie trylogii o hrabim Mokrzyckim.
Uwielbiam to, jak autor miesza fikcję z rzeczywistością, jak umiejętnie wplata historyczne postaci do akcji swoich powieści. Na pewno sięgnę po inne książki autora, a za tę serią już tęsknię :)

Świetne zakończenie trylogii o hrabim Mokrzyckim.

Gdy spotyka się w Teheranie , przywódców świata rozaających karty , to się wie , że uczestniczy się w ważnym wydarzeniu .Ale los hrabiego Mokrzyckiego , ściganego przez NKWD i brytyjski wywiad , nie jest łatwy .Jego droga od generała Andersa do amerykańskiej ambasady , jest pokrętna i długa .Ale to czego dokonał , stawia go na poziomie naszego krajowego Jamesa Bonda .Wciąga na maxa ,.Dobre .

Fantastyczne zwieńczenie przygód „polskiego Jamesa Bonda” od monte Casino, przez Węgry, Powstanie Warszawskie do komunistycznej Polski. Wszystkie wątki zakończone w satysfakcjonujący sposób. Cała trylogia trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Fikcja mistrzostwo miesza się tu z wydarzeniami historycznymi co bardzo zachęca do pogłębienia wiedzy. Czego chcieć więcej pozycja idealnie skrojona a Wojciech Dutka staje się moim ulubionym autorem, nie tylko dzięki mistrzowskiemu pisaniu sensacji i przygody ale też przeogromnej wiedzy historycznej! Polecam

Odnoszę nieodparte wrażenie, że “Kurier z Tivoli” jest doskonale skrojonym zakończeniem historii hrabiego Antoniego Mokrzyckiego - polskiego Jamesa Bonda okresu II wojny światowej. Po raz ostatni autor niezwykle umiejętnie łączy fakty historyczne z fikcją literacką i wprowadza do fabuły postaci historyczne obok tych zmyślonych.
Bardzo podobało mi się, iż autor prowadził narrację z różnych perspektyw, a mianowicie, każdy z głównych bohaterów sam przedstawiał co go spotkało na poszczególnych etapach.

Bardzo podobało mi się, iż autor prowadził...

Jakaś taka poprawna politycznie i dydaktyczna.

Jakaś taka poprawna politycznie i dydaktyczna.

Jak dla mnie to trochę za dużo scen z cyklu zabili go i uciekł ale to jest raczej domena książek sensacyjnych,ale generalnie książka dobra i na ewno wolę hrabiego Mokrzyckiego aniżeli Jamesa Bonda,zbliżają się wybory i tyle różnych partii staje przeciwko sobie zupełnie to samo co w przeszłości zamiast myśleć o jednym wrogu to my tylko potrafimy się wzajemnie opluwać,tępym jesteśmy narodem, nie potrafimy wysnuwać wnioslów z przeszłości

i wiadomo w jaki sposób w powojennej Polsce narodził się socjalizm a Michnik vel Szechter nie pozdrowił brata bo zdechł śmieć w zeszłym roku

• Historyczne

Wojciech Dutka Kurier z Tivoli Zobacz więcej