Operacja Retea

Okładka książki Operacja Retea Marcin Faliński, Marek Kozubal
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Operacja Retea
Marcin FalińskiMarek Kozubal Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Operacja Rafael (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Operacja Rafael (tom 3)
Czarna Owca
2021-06-30
2021-06-30

Okładka książki Obcy horyzont Rafał Barnaś, Marcin Faliński
Obcy horyzont Rafał Barnaś, Marci...
Okładka książki W czerwonej sieci Rafał Barnaś, Marcin Faliński
W czerwonej sieci Rafał Barnaś, Marci...
Okładka książki Operacja Singe Marcin Faliński, Marek Kozubal
Operacja Singe Marcin Faliński, Ma...

Nie zachwyciła mnie a pokładałem spore nadzieje. Chwilami zastanawiałem się o czym ta książka jest. Koniec trochę spiął to w całość ale mogłoby być lepiej.

Bardzo dobre zakończenie trylogii. Z chęcią przeczytam kontynuację jeśli się kiedyś pojawi. W każdej książce jest ziarenko prawdy, jeśli nawet jest ono niewielkie to i tak przeraża. Po przeczytaniu trylogii inaczej będę patrzył na to co się dzieje na świecie.

Trzeci tom, akcja nie zwalnia tempa, ciekawa końcówka, fajny opisana współpraca Polskich agentów z zagranicznymi. Niesamowity Pan Józef :) mimo wieku dalej pozostaje czynny.
Bohater z pierwszego tomu, Mieczysław - historia na scenariusz filmowy a najlepiej porządny serial :)

Na szczęście to już ostatnia część. Historia przedstawiona w trylogii byłaby jak najbardziej ciekawa, niestety autorzy chyba za dużo trunków spożywali, podobnie jak ich powieściowi bohaterowie. Mam wrażenie, że tylko synek Łodyny nie miał do czynienia z alkoholem.

Ostatnia z trylogii panów Falińskiego i Kozubala jest dalszym ciągiem historii, w której przeszłość w jakiś sposób przeplata się z teraźniejszością. Jest Łodyna, są i inni współcześni bohaterowie. W tej części jest ich jednak mniej a w całej książce mamy historie z trzech różnych okresów. Tylko tym razem czułem jakbym czytał trzy zupełnie oddzielne książki i choć gdzieś historie się splatają, to w sposób nieznaczny.
Oczywiście i tym razem dostajemy dokładne opisy historyczne i topograficzne i choć ostatnia część nie porwała mnie już tak bardzo, to myślę, że czas z książką na pewno nie jest stracony.

W jednym zdaniu - szkoda, ze pierwsza i druga nie byly tak dobre.
Tom trzeci czyta sie szybko, jest akcja, jest napiecie

W jednym zdaniu - szkoda, ze pierwsza i druga nie byly tak dobre.
Tom trzeci czyta sie szybko, jest akcja, jest napiecie

185/180/2021
Poprawiło się w porównaniu do Singe. Ale Rafael najbardziej mi się podobał.
Akcja Operacji Retea dzieje się przez lata, a nawet przez wieki :-) Od II wojny światowej do 2017 roku. W Europie, Azji i Ameryce Południowej. Wywiad izraelski, radziecko-rosyjski i nasze biedne żuczki. Ale jakoś się udało powyjaśniać i poodzyskiwać.
Jedna rzecz by się w tych powieściach przydała. A mianowicie wykaz bohaterów, z krótkimi informacjami, co oni za jedni. Bo mi się mylą. Pewnie najlepiej by było przeczytać wszystkie trzy Operacje jedną po drugiej, ale kto by tyle czekał... Rafael wyszedł przecież dwa lata temu.
A poza tym, czy to możliwe, żeby w połowie lat 80tch rejestracje samochodowe w Polsce składały się z dwóch liter i pięciu cyfr? Może jakieś dyplomatyczne, bo ja z dzieciństwa pamiętam zestaw 3+4, a w latach 90-tych 3+3+1 litera na końcu.

185/180/2021
Poprawiło się w porównaniu do Singe. Ale Rafael najbardziej mi się podobał.
Jedna rzecz by się w tych...

To juz trzecia a zarazem ostania czesc trylogii szpiegowsko-histrycznej. Autorzy Marcin Falinski dawny agent wywiadu i Marek Kozubal dziennikarz Rzeczpospolitej pokazuja kulisy werbowania,tworzenia i krecenia nielegalow osob ktore pracuja pod zmieniana tozsamoscia za granica realizujac plan.

ZMĘCZONA...
jakoś nie porwała mnie akcja tej książki..
spodziawałem się ''większego pazura'' i wartkości a tu paradokument.
ale to tylko moja skromna opinia..

ZMĘCZONA...
jakoś nie porwała mnie akcja tej książki..
spodziawałem się ''większego pazura'' i wartkości a tu paradokument.
ale to tylko moja skromna opinia..

To ostatnia część trylogii, udana kontynuacja poprzednich części "Operacji Rafael" i "Operacji Singe".
Historia ta jest thrillerem historyczno-szpiegowskim, częściowo opartym na faktach.
Tym razem fabuła dotyczy w głównej mierze organizacji działalności nielegałów, co jest długofalowym i pracochłonnym przedsięwzięciem rozłożonym na kilkadziesiąt lat. Zostały tu też poruszone fascynujące wątki poszukiwania zaginionych podczas wojny dzieł sztuki czy polowanie na nazistowskich zbrodniarzy.
Ciekawie zostały ukazane procesy przygotowań szpiegowskich, kulisy działania służb wywiadowczych, tajne operacje, rywalizacje polityczno-militarne na arenie międzynarodowej. To daje nam obraz, jak wielki wpływ miały działania służb wywiadowczych na przestrzeni lat na obraz współczesnego świata.
Akcja rozgrywa się niespiesznie, wciąga i trzyma w napięciu. Plastyczne opisy różnych zakątków na świecie sprawiają, że można to sobie wszystko żywo wyobrazić. Nietuzinkowi bohaterowie i mnogość intryg sprawia, że lektura ta jest fascynującą przygodą.
Otwarte zakończenie daje nadzieję, że mimo tego, że to ostatnia część, to może jednak autorzy coś jeszcze napiszą i mam nadzieję, że to zrobią. Jestem pod wrażeniem dokonanego przez autorów researchu i wiedzy historycznej.
Polecam fanom thrillerów historyczno-szpiegowskich.

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Operacja Retea