Operacja Retea

Okładka książki Operacja Retea Marcin Faliński, Marek Kozubal Patronat LC
Okładka książki Operacja Retea
Marcin FalińskiMarek Kozubal Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Operacja Rafael (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Operacja Rafael (tom 3)
Czarna Owca
2021-06-30
2021-06-30

Okładka książki W czerwonej sieci Rafał Barnaś, Marcin Faliński
Ocena 7,2
W czerwonej sieci Rafał Barnaś, Marci...
Okładka książki Operacja Singe Marcin Faliński, Marek Kozubal
Ocena 7,5
Operacja Singe Marcin Faliński, Ma...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Na szczęście to już ostatnia część. Historia przedstawiona w trylogii byłaby jak najbardziej ciekawa, niestety autorzy chyba za dużo trunków spożywali, podobnie jak ich powieściowi bohaterowie. Mam wrażenie, że tylko synek Łodyny nie miał do czynienia z alkoholem.

Ostatnia z trylogii panów Falińskiego i Kozubala jest dalszym ciągiem historii, w której przeszłość w jakiś sposób przeplata się z teraźniejszością. Jest Łodyna, są i inni współcześni bohaterowie. W tej części jest ich jednak mniej a w całej książce mamy historie z trzech różnych okresów. Tylko tym razem czułem jakbym czytał trzy zupełnie oddzielne książki i choć gdzieś historie się splatają, to w sposób nieznaczny.
Oczywiście i tym razem dostajemy dokładne opisy historyczne i topograficzne i choć ostatnia część nie porwała mnie już tak bardzo, to myślę, że czas z książką na pewno nie jest stracony.

185/180/2021
Poprawiło się w porównaniu do Singe. Ale Rafael najbardziej mi się podobał.
Akcja Operacji Retea dzieje się przez lata, a nawet przez wieki :-) Od II wojny światowej do 2017 roku. W Europie, Azji i Ameryce Południowej. Wywiad izraelski, radziecko-rosyjski i nasze biedne żuczki. Ale jakoś się udało powyjaśniać i poodzyskiwać.
Jedna rzecz by się w tych powieściach przydała. A mianowicie wykaz bohaterów, z krótkimi informacjami, co oni za jedni. Bo mi się mylą. Pewnie najlepiej by było przeczytać wszystkie trzy Operacje jedną po drugiej, ale kto by tyle czekał... Rafael wyszedł przecież dwa lata temu.
A poza tym, czy to możliwe, żeby w połowie lat 80tch rejestracje samochodowe w Polsce składały się z dwóch liter i pięciu cyfr? Może jakieś dyplomatyczne, bo ja z dzieciństwa pamiętam zestaw 3+4, a w latach 90-tych 3+3+1 litera na końcu.

185/180/2021
Poprawiło się w porównaniu do Singe. Ale Rafael najbardziej mi się podobał.
Jedna rzecz by się w tych...

To juz trzecia a zarazem ostania czesc trylogii szpiegowsko-histrycznej. Autorzy Marcin Falinski dawny agent wywiadu i Marek Kozubal dziennikarz Rzeczpospolitej pokazuja kulisy werbowania,tworzenia i krecenia nielegalow osob ktore pracuja pod zmieniana tozsamoscia za granica realizujac plan.

ZMĘCZONA...
jakoś nie porwała mnie akcja tej książki..
spodziawałem się ''większego pazura'' i wartkości a tu paradokument.
ale to tylko moja skromna opinia..

ZMĘCZONA...
jakoś nie porwała mnie akcja tej książki..
spodziawałem się ''większego pazura'' i wartkości a tu paradokument.
ale to tylko moja skromna opinia..

To ostatnia część trylogii, udana kontynuacja poprzednich części "Operacji Rafael" i "Operacji Singe".
Historia ta jest thrillerem historyczno-szpiegowskim, częściowo opartym na faktach.
Tym razem fabuła dotyczy w głównej mierze organizacji działalności nielegałów, co jest długofalowym i pracochłonnym przedsięwzięciem rozłożonym na kilkadziesiąt lat. Zostały tu też poruszone fascynujące wątki poszukiwania zaginionych podczas wojny dzieł sztuki czy polowanie na nazistowskich zbrodniarzy.
Ciekawie zostały ukazane procesy przygotowań szpiegowskich, kulisy działania służb wywiadowczych, tajne operacje, rywalizacje polityczno-militarne na arenie międzynarodowej. To daje nam obraz, jak wielki wpływ miały działania służb wywiadowczych na przestrzeni lat na obraz współczesnego świata.
Akcja rozgrywa się niespiesznie, wciąga i trzyma w napięciu. Plastyczne opisy różnych zakątków na świecie sprawiają, że można to sobie wszystko żywo wyobrazić. Nietuzinkowi bohaterowie i mnogość intryg sprawia, że lektura ta jest fascynującą przygodą.
Otwarte zakończenie daje nadzieję, że mimo tego, że to ostatnia część, to może jednak autorzy coś jeszcze napiszą i mam nadzieję, że to zrobią. Jestem pod wrażeniem dokonanego przez autorów researchu i wiedzy historycznej.
Polecam fanom thrillerów historyczno-szpiegowskich.

Dwie pierwsze części cyklu "Operacja Rafael" mnie zachwyciły, finał tej trylogii czyli "Operacja Retea" już nieco mniej. Być może wynika to z faktu, że części historycznej, która uprzednio tak mnie zachwyciła, było tutaj jak na lekarstwo i klimat jest już w niej zgoła inny, niż w poprzednich tomach.
Nie mogę jednak powiedzieć, że to była zła książka! Jeśli czytaliście poprzednie części i zachwyciła Was w nich ta linia współczesna, to będziecie zadowoleni, bo w tej części jest jej zdecydowanie najwięcej. Choć akcja rozciągnięta jest w czasie i opowiada blisko 60 lat historii wywiadu, poruszając się po kilku kontynentach, ma ten współczesny charakter znany dobrze z poprzednich tomów. Wiedziałam czego mogę się spodziewać, więc ta mało Bondowska część szpiegowska mnie nie zaskoczyła. Czyta się to bardzo dobrze, jednak nie jest to coś za czym przepadam. Ja po prostu lubię jak dzieje się dużo, jest głośno i widowiskowo, jednak zdaję sobie sprawę, że w prawdziwym świecie to tak nie wygląda. Dyplomacja to w zasadzie nieustające spotkania, kawy, kolację i rozmowy. Szpiedzy mają życie o wiele ciekawsze, ale nadal nie tak widowiskowe jak filmowi tajni agenci.
Jednak muszę oddać autorom szacunek za duża wiedzę i rozeznanie w temacie. Widać, że wiedzą o czym piszą. Nie są to wyłącznie domysły i przypuszczenia a tekst podparty jest doświadczeniem. Z tej książki bije autentyczność i to jej zdecydowany atut. Do tego piszą po prostu bardzo dobrze!
Jeśli fascynuje Was świat wywiadu to serdecznie polecam Wam tę trylogię. Ja pozostawiam ostatnią część bez oceny. To po prostu nie do końca mój gatunek.

Nie mogę jednak powiedzieć, że to była zła książka! Jeśli czytaliście...

Ostatnia część serii....oj bardzo szkoda , ale liczę na kolejną świetną serię tego duetu. Tak jak poprzednie super się czytało jest wszystko czego oczekujemy w książce o szpiegach. Polecam

Doskonałe dopełnienie trylogii. Podobnie jak w przypadku poprzednich części lektura wciąga bez reszty. Świetne tempo akcji, bardzo realistyczna fabuła, zarówno ta historyczna jak i współczesna. Mały minusik za to, że to już koniec, ale mam nadzieję, że autorzy nie porzucą tak dobrej współpracy. Może jakaś inna seria?

W jednym zdaniu - szkoda, ze pierwsza i druga nie byly tak dobre.
Tom trzeci czyta sie szybko, jest akcja, jest napiecie

W jednym zdaniu - szkoda, ze pierwsza i druga nie byly tak dobre.
Tom trzeci czyta sie szybko, jest akcja, jest napiecie

Dodaj cytat z książki Operacja Retea