Klątwa Lucyfera

Okładka książki Klątwa Lucyfera Krzysztof Bochus
Okładka książki Klątwa Lucyfera
Krzysztof Bochus Wydawnictwo: Skarpa Warszawska Cykl: Adam Berg (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Adam Berg (tom 3)
Skarpa Warszawska
2021-03-24
2021-03-24
literatura polska

3 część bardziej przyziemna niż 2, co mnie ucieszyło.
Akcja dzieje się w damskim klasztorze, gdzie panuje: grzech, pycha, chciwość, zazdrość, kłamstwa, itd., co mnie nie zaskoczyło.
Najbardziej rozśmieszyło mnie kazanie w stylu średniowiecznym, a być może nawet starożytnego Egiptu - na temat pandemii koronawirusa; czyli jako karę Bogów za grzechy i wieszczącą apokalipsę, chyba że ...
Minusem jest zbyt czytelne naprowadzenie na sprawcę, gdy ktoś, naszego super dziennikarza Berga prosi o ..., no nie zdradzę, bo nie wszyscy już przeczytali.

3 część bardziej przyziemna niż 2, co mnie ucieszyło.

Klasztorem sióstr szarytek na Kujawach wstrząsa seria zbrodni i dramatycznych zdarzeń. Giną bezcenne dzieła sztuki, profanowane są święte figury, w wyrafinowany sposób mordowane są zakonnice…
Przeorysza prosi o pomoc w rozwikłaniu tej ponurej zagadki Adama Berga. Dziennikarz trafia jednak na godnego siebie przeciwnika. Nieuchwytny sprawca uprzedza wszystkie jego ruchy. A sam klasztor czujnie strzeże swoich tajemnic. Sacrum spotka się tutaj ze zbrodniczym profanum. Nie zabraknie wielopiętrowych tajemnic i oślepiających dzieł sztuki, trudnych do wytłumaczenia zbrodni i wielkich namiętności, erotyki i mrocznych stron natury ludzkiej…
Chodzi o dobrze zaplanowaną kradzież czy o coś więcej? Co kieruje poczynaniami diabolicznego mordercy? Żądza zemsty, nienawiść do świata, chęć wyrównania dawnych rachunków? W tle rodzinne tajemnice, które ciągle rzutują na losy współczesnych.

Po "Boskim znaku" Krzysztofa Bochusa długo nie mogłam otrząsnąć się z rozczarowania. Uznałam wtedy, że seria współczesna nie jest po prostu dla mnie i z większą chęcią sięgam po retro z moim ulubieńcem radcą Abellem.
Zdecydowałam jednak, że dam "Klątwie Lucyfera" szansę i bardzo się z tego cieszę. Kryminał ma fajny klimat, który trochę kojarzy mi się z serią retro. Autor doskonale oddaje atmosferę miejsca, w którym dzieje się akcja, świetnie je buduje, tworzy ciekawe postacie i wciąga w tajemnicę. Znowu nachodzi myśl, że nic nie jest czarno-białe i nawet w tak hermetycznym środowisku jak klasztor, znajdują się mroczne zakamarki - zupełnie jak w ludzkiej psychice - które w pewnych okolicznościach wychodzą na światło dzienne.
Bochus tworzy na troszkę powtarzalnych schematach, akurat w serii współczesnej jest to mniej widoczne. Ale za to mamy słynne bochusowskie mokre koszule przywierające do ciała/pleców i nadawanie głównym bohaterom cech superbohaterów. Adam jest w tym bardzo podobny do swojego dziadka. Momentami znów - do czego mogę się przyczepić - robi się mało realnie, tak jakby Berg zamieniał się w Agenta 007, a jest tylko (a może i aż?) dziennikarzem. Nie kłuje to tak mocno w oczy, w ogólnym rozrachunku czyta się dobrze.
Mogę powiedzieć, że jest to warty przeczytania thriller przygodowy.

Pierwsze spotkanie z tym autorem, mimo że nie po kolei to ta część (która czytałam jako pierwszą) była rewelacyjna. Klasztor, siostry zakonne, modlitwa i...... kradzież, morderstwa. Wszystko w jednym! Polecam!

Książka naprawdę mi się podobała. Wątek zakonu i panujących w nim zasad - świetny. Do samego końca nie wiedziałam kto jest mordercą, tak akcja została rozpisana, że poznajemy go na końcu.
Najmocniejsze jednak ciarki na plecach miałam przy opisach polityki w Polsce z czasów Covida. Powrót do roku 2020 był dla mnie bardzo ciężki ale tylko ze względów osobistych. Bo książka sama w sobie zapewne musi być ciężka, w końcu historia jest straszna, owiana tajemnicą.
Ja bardzo polecam. To pierwsza książka od tego autora ale już rozglądam się za innymi bo ma naprawdę świetne pióro.

Spotkałam wiele książek l, które były ciekawe, dobrze mi się czytało. Jednak niewiele jest takich o których bym powiedziała, że szkoda, że to już koniec. Klątwa Lucyfera należą właśnie do tego niewielkiego zbioru. Dziennikarz z zamiłowania historyk szuka złodzieja dzieła sztuki, które było w klasztorze. Przy okazji śledztwa jakie dostał od Przeoryszy klasztoru dowiaduje się nowych rzeczy o sobie i swojej rodzinie. W tle mała wzmianka o ostatniej pandemii. Czyta się świetne.

Książki z Adamem Bergiem pierwsze spotkanie z twórczością Krzysztofa Bochusa. Seria składa się z czterech tytułów "Lista Lucyfera" "Boski znak" "Klątwa Lucyfera" "Wirtuoz". W każdym tytule współczesność przeplata się z przeszłością, a głównym bohaterem jest Adam Berg trójmiejski dziennikarz. Z zamiłowania jest on poszukiwaczem skradzionych artefaktów z terenów polskich podczas okupacji niemieckiej. To on w pierwszej części jest niedoszłą ofiarą tytułowego Lucyfera, ale też łącznikiem między mordercą a policją. To Berg przyczynia się do odkrycia kto tym Lucyferem jest. W kolejnych częściach również przyczynia się w dużej mierze do ujawniania winnych.
Słuchając tych historii miałam wrażenie, że Adam Berg to nasz polski Robert Langdon. Było ciekawie, zaskakująco, ale czasami też trochę nudno. Często wątki z przeszłości uciekały mi i nie skupiałam się na nich. Ale to taki mały minus, który jest z mojej strony subiektywny. Nie mogę się też zgodzić z samym Bergiem, że "Wirtuoz" to jego najlepsze dzieło. Dla mnie to najgorsza część całej serii.
Są to książki zawierające elementy kryminału, thrillera, obyczajówki z elementami historii. Nie stanowi to jednak problemu czy przeszkody w szukaniu morderców, nawet bez sprytnego kosmisarza. Jak się okazuje przystojny i inteligenty dziennikarz też wystarczy 😉

"Klątwa Lucyfera" to całkiem solidna pozycja. Przypadła mi do gustu zdecydowanie bardziej niż tom poprzedni. Szkoda jedynie, że jako czytelnicy przez większość czasu nie mieliśmy nawet możliwości dowiedzieć się, kim jest morderca, gdyż postać została wprowadzona dopiero na koniec tomu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejne intrygujące przygody dociekliwego dziennikarza Adama Berga - tym razem w klasztorze szarytek na Pomorzu. Jest tajemnica, śledztwo, nieustanne zmiany sytuacji i sekrety rodzinne. Znakomite, jak cała seria.

Książka strasznie mi się dłużyła. Kompletnie nie zżyłam się z głównym bohaterem. Z plusów ciekawy pomysł na fabułę no i to, że nie odgadłam kto jest sprawcą.

• Audiobooki