Wiedma

Okładka książki Wiedma Monika Maciewicz
Okładka książki Wiedma
Monika Maciewicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Wiedma (tom 1) fantasy, science fiction
Wiedma (tom 1)
Zysk i S-ka
2021-06-29
2018-07-07
9788382022582

Jak zostać wiedźmą? W kręgu słowiańskich wierzeń

,,Wiedma” to pierwsza część trylogii autorstwa Moniki Maciewicz. Pomysł bardzo mi się spodobał. Znów słowiańskie wierzenia, bogowie i demony. Do tego widzące i ich sekrety. Stwierdziłam, że ma 250 stron to szybko pójdzie.

Ale się myliłam. Pomysł bardzo mi się podoba! Są tam ciekawe akcje, tajemnice, skomplikowane relacje między bohaterami… Poznajemy też kilka obrzędów, demonów i bogów. Ale mi czytało się to ciężko. Ta książka wcale nie poszła mi szybko.

I to nie jest tak, że nie ułani Teresińska. Bo czytałam ją tak długo żeby dowiedzieć się, jak to się skończy. Sama nie wiem czy to język, czy styl pisania nie podpasowały mi i na prawdę ciężko mi się to czytało. Z plusów tej trylogii nie mogę też pominąć ładnych okładek ☺️

A szkoda, bo lubię książki w tym temacie i ciężko znaleźć jakieś dobre. A tu pomysły mi się podobały i zainteresowały. Ale w tym momencie raczej nie pokuszę się o kolejne dwa tomy.

Klimat tej powieści wprawił mnie w tak cudowny nastrój, że żal było mi ją kończyć. Wszystko tutaj było idealne. Moje serce podbiła lektorka, której głos cudownie pasował do opisywania słowiańskiej krainy, w której żyją domowniki, kikimory i rusałki. Powieść sama w sobie jest melancholijna, smutna i poważna, a mimo to czułam się niesamowicie dobrze, kiedy spacerowałam po Gliwicach z audiobookiem w słuchawkach : )

Na pewno sięgnę po kolejną część!

WIEDMA
Monika Maciewicz

Jeśli jesteście tutaj ze mną od jakiegoś czasu, to doskonałe zdajecie sobie sprawę, że mam słabość do słowiańszczyzny - mitologia, tradycje, rytuały, zwyczaje ogromnie mnie ciekawią. Dlatego też staram się w miarę możliwości często sięgać po slavic boski i poprzez fantastykę poznawać dawne wierzenia. Jedną z takich książek jest "Wiedma" Moniki Maciewicz - jakie wywarła na mnie wrażenie? Zapraszam na kilka słów opinii.

Już po pierwszym rozdziale  "Wiedmy" przekonałam się, że fabuła całkowicie zakorzeniona jest w słowiańskiej mitologii, ze szczególnym podkreśleniem roli, znaczenia, życia tytułowej wiedmy. Przez całą książkę odnosiłam wrażenie, że powieść jest niejako hołdem, pieśnią pochwalną dla słowiańskich wierzeń, tradycji, zwyczajów, obrzędów, które w niesamowicie udany sposób zostały splecione z ciekawą, wciągającą, aczkolwiek skupiającą się właśnie na wspomnianych tradycjach fabułę.

Odniosłam wrażenie, że snuta przez autorkę opowieść o życiu młodej wiedmy, ma charakter nieco melancholijny, podkreślający bardziej znaczenie wspomnianych tradycji, niż kładący nacisk na wydarzenia. Akcja powieści do galopujących nie należy - wydarzenia następują po sobie niespiesznie, aczkolwiek każde posiada ogromną wagę i niesie ze sobą ważne przesłanie, emocje lub po prostu uczula na konsekwencje. Czytając "Wiedmę" czułam się, jakbym słuchała nieco sentymentalnej, ale ciekawie skonstruowanej opowieści, którą możnaby snuć przy ognisku.

Duża w tym zasługa niezwykłego, przesyconego jakąś świętością klimatu, który otacza czytelnika ze wszystkich stron, wyczuwalny jest w każdym zdaniu. Podobnie sprawa się przedstawia ze stylem wypowiedzi - idealnie wyważony, szczodrze czerpiący z archaizmów, jednak całkowicie zrozumiały i podkreślający treść oraz klimat opowieści, a tym samym czyniący ją autentyczną, naturalną. Może nieco za dużo w tym wszystkim melancholii i przydałoby się trochę żwawszych momentów, jednak chyba taki jest po prostu urok całej historii.

Postać tytułowej wiedmy jest świetnie wykreowana - otrzymujemy pełen obraz jej charakteru, motywacji, zachowań a także emocji. Nie znaczy to, że zawsze i bezwzględnie były one pozytywne - powiedziałabym, że raczej naprawdę ludzkie. Od samego początku poczułam sympatię do głównej bohaterki i tak już zostało do końca powieści.
Jeśli macie ochotę odbyć podróż do czasów naszych przodków, stać się częścią tradycji, obrzędów i słowianskich zwyczajów, a do tego przeżyć ciekawą przygodę, to gorąco polecam lekturę powieści "Wiedma"!
#Książki #wiedma #monikamaciewicz #wydawnictwozyskiska

WIEDMA
Monika Maciewicz

Wiedźma z problemami miłosnymi. Słowiańskie klimaty nawet w porządku. Jednak brak tego czegość co wciąga. Pierwsza część zazwyczaj jest fajna, a reszta już nie. Miejscami nudna, nawet często.

Sięgając po książkę nie miałam wielkich oczekiwań, tym bardziej, że większość opinii stawiała ja niżej niż słynny cykl "Kwiat paproci", który mnie nie porwał.
I jakie miłe zaskoczenie, główna bohaterka to nie wiedźma wszystko wiedząca ale młoda dziewczyna która która uczy się jak nią zostać, pełna obaw i dylematów czy sobie poradzi, mająca dar jasnowidzenia.
Świetnie opisane słowiańskie tradycje i wierzenia, codzienne życie Słowian, ich radości, smutki i trud dnia codziennego, czytając ma się uczucie bycia w tym miejscu.
Magia i słowiańskie stwory oraz ziołolecznictwo, poznawanie ziół i ich zastosowanie.
Akcja nie jest dynamiczna ale w ogóle to nie przeszkadza.
Jeśli szukacie czegoś w słowiańskich klimatach to gorąco POLECAM.

Świetnie...

Historia Wiedmy Biwii, która pod okiem starej czarownicy uczy się fachu. Przeżywa swoje pierwsze Święta i kontakty z istotami nadnaturalnymi. Odkrywa swoją moc i jej możliwości. Zdobywa przyjaciół, ale także wrogów. Przyjemna pozycja do czytania. Narracja jest jednak poprowadzona śmiertelnie poważnie i mrocznie. Brakowało mi tutaj ciętego języka, niezwykłej pewności siebie wiedźm. Brakowało mi rysu charakteru wszystkich bohaterów. Są dla mnie płascy. Tak naprawdę nie wiem, jacy są. Brakował opisów przyrody i samych demonów. Czasami skaczemy po osi czasu i nie wiadomo, o ile do przodu się przenieśliśmy. Brakuje emocji. W tej książce ulubiony jest tylko temat Słowian.

Naprawdę dobra książka, którą na długo zapamiętam. Historia płynna, wciągająca i klimatyczna, przepełniona magią, duchami, słowiańskimi wierzeniami. Bohaterowie i świat fajni, dopracowani, opisy nie są rozciągnięte, nie męczą. Starodawny język bardzo mi się podobał, moim zdaniem dodaje uroku. Dodatkowo autorka umieściła na końcu mały słownik bogów, demonów i roślin. "Wiedma" wciągnęła mnie zdecydowanie bardziej niż wspomniany tu wielokrotnie cykl "kwiatu paproci". Z radością zabieram się za kolejne części.

(1-3/24) Cóż to jest za debiut!
Po pierwsze jeśli coś pisze moja krajanka to muszę przeczytać, a Wiedma to był jej debiut. Ja oceniam tutaj całą serię czyli chyba już zakończoną(?) trylogię. Wyszło bardzo bardzo solidnie!
Po drugie akcja tych powieści toczy się w głównie w okolicach mojego i autorki rodzinnego miasta czyli Przemyśla a dodatkowym smaczkiem są również występujące w 3 tomie pt."Żmijątko" BIESzczedy :)
Po 3 jest to połączenie magii i słowiańskich klimatów co również "me gusta"
Polecam całą serię, jest klimat, jest historia, są stare wierzenia i gusła. Są wiedźmy, są smoki, są też i uroki ;)
Do tego język który dla jednych może być ciężkawy ale dla inny właśnie tworzący klimat powodują że dobrze bawiłem się podczas lektury tych 3 części, czego i Wam życzę :)

(1-3/24) Cóż to jest za debiut!

2064

Przeczytałam - przypadkowo - tom 2 przed 1 i ten mi się mniej podobał, bo Wiedma jest tu jeszcze nieopierzoną niedorajdą. Denerwowało mnie nieustanne wspomnienia o zrywaniu ruty na łąkach nad Sanem, która dziko rośnie w krajach śródziemnomorskich.
Świat ciekawie wykreowany.

Świat ciekawie wykreowany.

Przeczytane z przyjemnością i co ważne, w drugiej połowie akcja przyśpiesza, staje się bardziej dynamiczna. Miłośnikom słowiańskich opowieści - polecam.