Wiedma

Okładka książki Wiedma
Monika Maciewicz Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Wiedma (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
9788382022582

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Oficjalne recenzje i

Jak zostać wiedźmą? W kręgu słowiańskich wierzeń

841 1 275

Mój pierwszy slavic book. Spodziewałam się więcej opisów przyrody, a dokładniej mówiąc - jakichkolwiek opisów przyrody, bo książka jest ich niemal całkowicie pozbawiona.
Przypomniałam sobie jednak recenzję Podskarbnicy, która mówiła, że w tej książce akcja dzieje się błyskawicznie, i faktycznie - zwroty akcji następują błyskawicznie.
Literacko książka jest mierna, ale pozwala zaznajomić się z terminologią i specyfiką świata pogańskiego.

Literacko książka jest mierna, ale...

Książka do połowy bardzo klimatyczna, później trochę mniej. Mimo wszystko przyjemna pozycja do czytania.

Chociaż nie jestem sroką okładkową, to muszę stwierdzić, że okładka słowiańskiej powieści "Wiedma" autorstwa Moniki Maciewicz jest po prostu obłędna. Hipnotyzuje drobnymi elementami i zachwyca kolorystyką.

Słowiańskie klimaty w książkach zawsze mnie przyciągają. Fascynuje mnie tamten świat i wierzenia ludzi oraz ich sposób postrzegania świata, o którym jeszcze niewiele było wiadomo. Jak kreatywni musieli być ludzie, aby wyjaśnić sobie i innym na przykład niezrozumiałe dla nich wtedy zjawiska atmosferyczne!

Wiedma to stara i mądra szeptunka, mieszkająca na wyspie Ledo. Kobieta ratuje od śmierci brata bliźniaka Biwy, jednak za ratunek żąda zapłaty. Chce, aby dziewczynka udała się do niej na nauki i zajęła jej miejsce. Biwa zgadza się poświęcić dla brata i kiedy nadchodzi czas, wyrusza do domu Wiedmy. Kiedy Biwa przechodzi inicjację, jej życie zmienia się całkowicie. Uczy się wszystkiego, co powinna wiedzieć wiedźma. Nie jest to łatwa nauka, szczególnie, że Biwie wydaje się, iż nie ma specjalnych zdolności, jak inne czarownice. Ma jednak wizje, w których widzi różne zdarzenia. Czy dobrze jest znać przyszłość? Czy dziewczyna będzie potrafiła wykorzystać tę umiejętność w życiu? Co stanie się, kiedy stara Wiedma odejdzie do Nawii?

Monika Maciewicz świetnie opisała słowiańskie wierzenia i tradycje, codzienne życie Słowian, ich problemy, radości i smutki. Czytając, miałam wrażenie, że przebywam z bohaterami w ich chatach, wędruję ich ścieżkami i muszę podejmować wraz z nimi niekiedy bardzo ważne decyzje, które zaważą na całym ich życiu.

Wspaniale było wkroczyć w ten świat pełen magii i słowiańskich stworów. Bardzo podobało mi się też to, że Biwia nie została przedstawiona jako superbohaterka, wiedźma, która wszystko wie i potrafi, ale jako dziewczyna, która się wciąż uczy jak być czarownicą, ma swoje obawy i dylematy, z których musi jakoś wybrnąć. Akcja nie jest szalenie dynamiczna, ale właśnie dzięki temu wykreowany przez autorkę świat ma swój niepowtarzalny klimat i zaprasza czytelnika z całą swoją słowiańską mocą.

Autorka pokusiła się również o odwzorowanie w pewnym stopniu ówczesnego języka. Dla mnie na plus są przypisy z objaśnieniami użytych w tekście staropolskich słów.

Jeśli lubicie słowiańskie klimaty i macie chęć na lekką powieść z gatunku tych do relaksu, to polecam "Wiedmę". Czyta się wyśmienicie.

Książka wrzuca w cudowny świat słowińskiej kultury z perspektywy wiedźmy. Klimaty wiedźm, natury, demonów i bóstw.

Bardzo ciekawa historia, jak to stać się Wiedźmą i być Wiedźmą. Co trzeba wybrać, jak pokierować swoimi wyborami, co tak naprawdę liczy się, gdy wybór już padł. Ciekawy dualizm głównej bohaterki i wierzenia Słowian. Polecam na miłośników mitologii i wierzeń dawnych Słowian.

Pomysł super, ale wykonanie nie do końca trafiło w moje gusta. Co prawda, można wiele się z niej nauczyć o słowiańskim świecie oraz o ziołach, ale jednak brakuje mi tu czegoś. Emocji oraz opisów, które wciągnęłyby mnie w ten świat. Przez całą książkę wydawało mi się, że bohaterka jest po prostu zimna, ale to nie to. Każdy bohater jest płaski w tej powieści, nie sposób się do nich przywiązać. Brakuje mi w tej historii emocji, których książka w ogóle nie wywoływała. A, no i sensu. Bo w sumie od początku do końca widać, że autorka nie do końca wiedziała w którą stronę idzie z tą powieścią.

Czy to czary, że od lektury tej książki nie można się oderwać?

Czy to czary, że od lektury tej książki nie można się oderwać?

Współpraca: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Lubicie czasami przywołać zapomniane obrzędy i wierzenia? Mnie od zawsze fascynowały słowiańskie podania i cała terminologia z nimi związana. Dlatego bardzo chętnie chciałam poznać historię Wiedmy i jej młodej uczennicy.
Autorka zabiera nas na wyspę nad jeziorem Ledo. Tam właśnie mieszkała pani Ostrowia, czyli wiedźma. Mówiono na nią Wiedma, bo wszystko wiedziała. Zaczynając od metod leczenia i używanych składników w lekach, kończąc na poradach jak dokuczyć sąsiadce.
Przed laty Wiedma uratowała życie swoimi miksturami i czarami, bratu bliźniakowi Biwy. Ale nie zrobiła tego za darmo. Chciała by dziewczynka gdy podrośnie poszła z nią na wyspę. Chciała jej przekazać wiedzę odnośnie czarów i leczenia ludzi. Rodzice nie chcieli oddać dziecka, ale Biwa bardzo chętnie się zgodziła. Nadszedł w końcu dzień, gdy dziewczyna udała się do Wiedmy. Przeszła inicjacię, miała widzenie, podczas którego widziała rzeczy o których nie miała pojęcia. Od tej pory jej życie już nigdy nie było takie jak dotychczas.
Książka pochłonęła mój czas całkowicie. Bardzo spodobał mi się świat wierzeń, rytuałów, boginek, opiekunek lasów i domów. Wraz z bohaterką przywołujemy dawne czasu i tradycje jak zażynki czy Noc Kupały i Dziady. Bardzo spodobała mi się tutaj wizja wiedź, gdzie każda ma swoja specyfikacje, w zależności od tego, którą drogę wybierze. Dopełnieniem moich „achów” jest język, jakim posługuje się zarówno młoda jak i stara wiedźma. Dzięki temu czuje się słowiański klimat. Książkę czyta się szybko i przyjemnie.
Niektórzy mogą poczuć się zagubieni czytając tę książkę, ponieważ posiada ona wiele nazw i terminów obrzędów, rytuałów, a nawet roślin. Na szczęście na końcu książki znajduje się książki znajduje się słownik bogów, demonów i wierzeń i oddzielny słownik dla roślin występujących w lekturze.
Myślę, że książka nie jest dla każdego. Jeśli ktoś nie interesuje się słowiańskimi podaniami, to książka może być dla niego nudna. Ale Ci co lubią różne gatunki a w szczególności fantastykę zahaczającą o wiedźmy, czarownice i różne wierzenia, myślę że czas spędzony z tym tytułem, będzie miło spędzonym czasem. Polecam!

Współpraca: Wydawnictwo Zysk i S-ka

Sięgnęłam po tę książkę, nie mając żadnych oczekiwań. Chciałam tylko przyjemną powieść w słowiańskim klimacie i nie zawiodłam się.

Młoda dziewczyna opuszcza rodzinę i przybywa na wyspę Lędo, by pod czujnym okiem starej Wiedźmy poznawać tajniki świata pełnego magii. Razem z Biwią stopniowo zanurzamy się w świat ziół, zaklęć, wierzeń i rytuałów. Akcja powieści toczy się powoli, nieśpiesznie jak pory roku. Książka świetnie oddaje klimat słowiańskich czasów. Przybliża zapomniane zwyczaje jak żertwa, zapleciny, Szczodre Gody czy coraz bardziej popularną Noc Kupały.

Klimat powieści jest jej najmocniejszą stroną. Na początku trudno mi było zżyć się z główną bohaterką, zapewne przez to, że jej postać była dość nijaka. Emocje, których doświadczała, były mało wyraziste. Niby czytamy o przeżywanej przez nią tragedii, ale nie jest to odczuwalne. Na całe szczęście w miarę jak młoda wiedma odkrywa swoją drogę, nabiera charakteru. Staje się bardziej pewna siebie i swoich umiejętności.

Mimo pewnych niedociągnięć jest to naprawdę przyjemna i wciągająca pozycja. Atmosfera powieści, mnogość dawnych bóstw, zwyczajów, to jaki świat jest bogaty, rekompensuje te mankamenty. Z ciekawością sięgnę po drugi tom.