Miasto mosiądzu

Okładka książki Miasto mosiądzu S.A. Chakraborty
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Miasto mosiądzu
S.A. Chakraborty Wydawnictwo: We need YA Cykl: Dewabad (tom 1) fantasy, science fiction
Dewabad (tom 1)
Inne

Wyróżniona opinia i

Miasto mosiądzu

przeczytanych książek 2140 napisanych opinii 319

Bardzo zniechęciła mnie zawiła budowa świata: w perspektywie Alizajda byłam wrzucona w środek polityki ze skomplikowanym nazewnictwem, gdzie nie rozróżniałam imienia od nazwy rodu, stanowiska czy rasy i wcale nie ułatwiał tego słowniczek na końcu książki. Jego rozdziały musiałam, w szczególności z początku, czytać powoli i wracać się, żeby sprawdzić kto co powiedział. Z fragmentami z perspektywy Nahri wcale nie było łatwiej bo zdażyło się pare scen tak zagmatwanych, że miałam poczucie, że ktoś wywalił akapit i w jego miejsce dokleił niezgrabnie co innego.
Sam styl pisania przez pierwszą połowę (gdy skupiamy się n flirtowaniu z Darem na pustyni) jest dość prymitywny, rodem z pionierskich młodzieżówek, gdzie nasza bohaterka jest głupiutka i naiwna, ale oczywiście wszyscy groźni i wielcy wojownicy są pod wrażeniem tego co ona potrafi, a ona to kwituje „ jak to, to wy tak nie umiecie?”… aż skręca z żenady.
Zaczątki romansu, o którym już wspomniałam były odrzucające, usilne i aż się krzywiłam na to jak to było niewiarygodne.

PONIŻEJ SPOJLERY!!

Ostatnie 100 stron było coraz bardziej ciekawe, ale gdy doszłam do końcowych 50 to w mojej głowie było już tylko „o chu chodzi?”: jakieś zagmatwane intrygi: ten ją porywa, Ali z jakiegoś powodu się tego domyśla? i wie, że Muntazir zrobi na niego zasadzkę, Dara szaleje i zachowuje się jak nigdy wcześniej, później się okazuje, że Nahidzi jednak żyją a na dworze są jacyś ich szpiedzy; poza tym magiczne wydarzenia w ogóle oderwane od świata, który został nam dotąd przedstawiony: dziwne moce Darawahjusza, który nagle czyta w myślach? Pieczęć Sulejmana, która się pojawia? Niee, sory ale dla mnie to się nie broni, ja nie czuję, że „dowiem się w następnym tomie”, nie che się tego dowiadywać, mam poczucie, że zostałam oszukana i autorka sama nie wie co mi za kity wciska, bo zagubiła się sama w tym co pisze.

Cieszę się, że zaczynam sierpień skończeniem tak wspaniałej pozycji. Nie mam żadnych "ale". Darek to potężny kozak, chociaż zaczynam nim gardzić i współczuć mu jednocześnie.

Nie była to książka idealna ale za to cudownie klimatyczna i mega wciągająca. Miała trochę nierówne tempo, raz działo się wszystko naraz, by za chwilę mieć dużo bardziej stonowane tempo. Do minusów muszę też zaliczyć relacje Nahir i Dary, to była taka trochę “miłość typu instant” - czytając miałam wrażenie że mam jakiś wybrakowany egzemplarz albo niechcący pominęłam jakieś rozdziały, bo w jednym się nie cierpieli, by w następnym już się kochać: tak o, po prostu 😅ale klimat tej książki i pięknie wykreowany świat, przyćmił te wady. Jest tu mega potencjał i już się cieszę na dalsze czytanie.

#puszystyklubksiążki Ani książkamikaze
Sięgnęłam po tę pozycję w ramach klubu Ani bo chciałam się trochę zrehabilitować za nieudany klubowo luty w moim wykonaniu. Jakoś wcześniej nie miałam tego w planie mimo że książka obiła mi się o uszy i oczy w bookmediach

I suma sumarum cieszę się bardzo że to zrobiłam. Lubię to uczucie, gdy czytam coś 'przypadkowego" a potem okazuje się że bardzo mi się podoba, jak było w tym przypadku

Doceniam pomysł na świat, cały wątek polityczny, to że postaci nie są jednoznacznie złe czy dobre. Były momenty bardziej nużące dla mnie, ale kładę to na karb tego, że nie jestem zbyt wprawionym czytelnikiem fantastyki. Na mały minus przekleństwa, których jest tu bardzo mało i jakoś tak jak już się pojawiały w ustach bohaterów miałam poczucie że pasują jak ryba do roweru

Będę kontynuować serię

#puszystyklubksiążki Ani książkamikaze

Wciąga od początku do końca

Wciąga od początku do końca

Bardzo dobra książka z niesamowitym klimatem. Bywalcy momenty lekkiej dłużyzny ale jako, że to pierwszy tom trylogii jest to zrozumiałe. Końcówka to wyciąganie asów z rękawa przez autorkę. Bardzo lubię kreacje głównej bohaterki, z niecierpliwością będę zabierać się za tom 2

Zdecydowanie zaskoczyła mnie pozytywnie. Spodziewałem się przeciętnej książki YA, a dostałem całkiem intrygująca historię. Oczywiście - występuje w niej sporo schematów podobnych do innego tego typu książek, jednak są one zrobione w sposób poprawny, więc nie ma do czego się przyczepić.

Sam świat również był interesujący w stylu arabskim, z czym jeszcze się nie spotkałem.

4.6*

4.6*

DNF - 25%.
Nudna, niczym mnie nie zaciekawiła. Ani fabułą, ani bohaterami. Przez tą 1/4 książki, którą przeczytałam, nie wydarzyło się nic, co przekonałoby mnie do dalszego czytania. Styl autorki też mi nie siadł — jest mocno opisowy, momentami chaotyczny. Szkoda, bo oczekiwania miałam duże.

DNF - 25%.