Outsider

Okładka książki Outsider Stephen King
Okładka książki Outsider
Stephen King Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Holly Gibney (tom 1) fantasy, science fiction
Holly Gibney (tom 1)
The Outsider
Prószyński i S-ka
2020-01-30
2018-07-03
2018-01-01
Tomasz Wilusz
literatura amerykańska manipulacja niebezpieczeństwo obsesja poszukiwanie prawdy thriller wyścig z czasem zabójstwo zagadka kryminalna
Inne

Okładka książki Twarz w tłumie Stephen King, Stewart O'Nan
Twarz w tłumie Stephen King, Stewa...
Okładka książki Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI zajmującej się ściganiem seryjnych przestępców John E. Douglas, Mark Olshaker
Mindhunter. Ta... John E. Douglas, Ma...
Okładka książki Pudełko z guzikami Gwendy Richard Chizmar, Stephen King
Pudełko z guzi... Richard Chizmar, St...

Stephena Kinga nikomu przedstawiać nie trzeba. Lata temu namiętnie zaczytywałam się w jego powieściach. Teraz planuję nadrobić te nowsze i wrócić do kilku starszych. Stąd też marzec zaczęłam od rereadu "Outsidera". Świetne to było! W tej powieści jest wszystko co u Kinga najlepsze!
Cała historia zaczyna się od odnalezienia brutalnie okaleczonego ciała jedenastoletniego chłopca. Odciski palców i świadkowie wskazują na jednego z najbardziej szanowanych mieszkańców Flint City - Terry'ego Maitlanda. Ten kochający mąż i ojciec, nauczyciel angielskiego i trener to ostatnia osoba, którą można oskarżyć o taką zbrodnię. Jednak wszystkie zebrane dowody jednoznacznie wskazują właśnie na niego. Maitland posiada alibi, tylko jak wytłumaczyć ślady DNA znalezione na miejscu przestępstwa? Śledztwo trwa, a wszystkie wychodzące na jaw informacje, zaczynają budzić coraz większe wątpliwości w winę Terry'ego.
Ależ to była rewelacyjna historia! "Outsider" wciąga czytelnika od pierwszych stron. To książka, która zachwyca swoim mrocznym i niepokojącym klimatem. Pierwsza jej część to świetnie skonstruowany kryminał, druga to połączenie grozy z fantastyką i tu właśnie pojawia się postać, z którą miałam okazję poznać się w innych powieściach Autora. Dla mnie to był strzał w dziesiątkę, bo bardzo polubiłam tę bohaterkę.
Stephen King jest mistrzem w kreowaniu intrygujących fabuł i budowaniu napięcia. Ja po lekturze jestem w pełni usatysfakcjonowana.

Wciągająca, daje dreszczyk emocji, super!

Wciągająca, daje dreszczyk emocji, super!

Zaczyna się od bestialskiego morderstwa 11 latka..a potem napięcie stopniowo rośnie. Niby dowody i świadkowie wskazują jednoznacznie na sprawcę, ale nie. Pojawiają się liczne niepewności i świat rzeczywisty zaciera się ze światem fantastycznym. Akcja szybka, bez naciąganych dłużyzn.Subiektywnie - to całkiem dobry pomysł Kinga, zaskakujący i wciągający od pierwszej do ostatniej strony.

55,6/100%

55,6/100%

Dość ciekawa pozycja, też niestandardowa w porównaniu z innymi. Rzadko kiedy sięgam po książki z wątkami paranormalnymi i tutaj King nie zawiódł. Niestety końcówka niesamowicie mnie wymęczyła. Sam koniec miał potencjał, ale można było odpuścić sobie wiele historii. Ogólnie i tak jestem zdania, że warto przeczytać.

Ciekawa propozycja od króla Stefana. Trochę tak brakło dociśnięcia w poszczególnych aspektach powieści. dlatego nie jest to żadne TOP 10 ani 15 autora. Książka trzyma się kupy od początku do końca, historia się rozwija i jest dobrze zakończona.
WOW to nie jest ale relaks i zadowolenie przy czytaniu było.

WOW to nie jest ale relaks i zadowolenie przy czytaniu było.

Świetny początek. Czytając po prostu przepadłem i rozkminiałem co tu jest grane. Trochę muszę odjąć za zakończenie. Nieco za słabe, mimo to książka jest bardzo dobra.

Początek książki 10/10, ale im dalej w las tym gorzej. Ostatnie 200 stron człowiek się zmuszał do czytania

Makabryczne zabójstwo jedenastoletniego chłopca jest dla wszystkich wielkim szokiem. Mało tego, dowody wskazują na to, że sprawcą jest znany i lubiany w okolicy, Terry Maitland. Detektyw Anderson podejmuje decyzję o natychmiastowym aresztowaniu podejrzanego. Okazuje się, że Maitland ma dobre alibi, jednak na miejscu zbrodni znaleziono jego ślady DNA. Zupełnie jakby był w dwóch miejscach naraz. Im więcej szczegółów poznajemy, tym bardziej sprawa staje się zagmatwana.

Książka bardzo mnie wciągnęła, a niektórych zwrotów akcji totalnie się nie spodziewałam. Zabójstwo chłopca jest tylko początkiem rozbudowanej historii. Historii okrutnej i niepokojącej, która zostaje w głowie. Z każdą kolejną stroną można mieć więcej wątpliwości, ale wszystkie elementy w końcu układają się w jedną całość. Jeśli któryś z fanów Kinga nie zna tej powieści, jest co nadrabiać!

Pomysł bardzo dobry. Znany, lubiany, przystojny i fajny nauczyciel w-f zostaje oskarżony o gwałt i morderstwo chłopaka. Szok i niedowierzanie! Jak mógł ON to zrobić?

No właśnie, bo to dobre pytanie jest. Zwłaszcza, że podejrzany był widziany przez masę świadków i kamery w innym, odległym miejscu.

Czyli co to znaczy? Że sprawa jest bardziej jak dziwna i trzeba to rozwiązać.
King trzyma poziom, fabuła jest jak zwykle mroczna i dobrze się to czyta, ale jednak im dalej tym bardziej spodziewamy się czegoś innego, a dostajemy zupełnie coś innego.

Mimo to warto kupić, pożyczyć i przeczytać.
Nigdy nie wiesz, kto nas obserwuje i co może zrobić, żeby zepsuć nam życie...

Czyli co to znaczy? Że sprawa jest bardziej jak dziwna i trzeba to...

• Stephen King