The Outsider

Okładka książki The Outsider Stephen King
Okładka książki The Outsider
Stephen King Wydawnictwo: Hodder & Staughton Cykl: Holly Gibney (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Holly Gibney (tom 1)
Hodder & Staughton
2018-05-22
2018-05-22
Inne

Sama powieść mnie bardzo wciągnęła, jednak historia nie była aż tak porywająca.
Bardzo lubię pióro Kinga, jak zwykle wsiąknęłam w świat przedstawiony, zaintrygowana czekałam na pojawienie się Holly, dla której zaczęłam czytać tę trylogię. Ciekawym rozwiązaniem, w moim odczuciu, było pojawienie się jej dopiero około połowy książki.
Cieszę się, że trafiłam na tę pozycję i nie mogę się doczekać kolejnych przygód Holly.

Sama powieść mnie bardzo wciągnęła, jednak historia nie była aż tak porywająca.
Cieszę się, że trafiłam na tę pozycję i...

Co tu pisać. Sam nie wiem czy jest tu osoba, która nie wie kim a właściwie czym jest instytucja zwana Stephen King. Outsider. W 100 proc. Kinga w Kingu. Klasa sama w sobie. Nie ma dwóch zdań. Wspaniałe się czyta. Tyle i aż tyle.

Nie sięgnąłem po Kinga od dwóch lat i nie byłem mocno przekonany jak zacząłem czytać, a jednak... Książka mnie zaskoczyła, nie spodziewałem się, że będzie taka dobra.
Nawiedzała mnie, trzymała przede wszystkim w napięciu. Króciótkie rozdziały dla mnie jak najbardziej na plus. Długość książki pozwoliła mi się poprawnie zapoznać z bohaterami, a nawet przywiązać do niektórych, bardzo ich polubiłem. Była to powieść na prawdę ciekawa i choć nie przeczytałem wszystkich jego książek, uważam, że ta jest póki co na mojej liście najlepsza.
Momentami mam jednak wrażenie, że King przegrał walkę z natrętnymi myślami, albo próbował wygrać jakiś konkurs na najbardziej pokrzywioną scenę książkową. Zdarzały się sytuacje mało smaczne z samego punktu literackiego, nie da się ukryć.
Mimo wszystko, bardzo polecam.

Nie mogłam dać innej oceny jak 10. Dla mnie to pierwsza w tym roku tak wybitna książka. King faktycznie zasługuje na miano Króla pisząc takie książki.

Jest tu wszystko co uwielbiam w takich książkach. Mamy zagadkę rodem z książek Agathy Christie oraz elementy wzięte z najlepszego horroru.

Już od pierwszych stron nie można się oderwać od książki. Aktualne wydarzenia są przeplatane wcześniejszymi zeznaniami świadków. Możemy więc juz od pierwszych stron domyślać się czego dotyczyła zbrodnia i kto jest za nią odpowiedzialny.

Oczywiście jak to w stylu Kinga, sprawa nie może być taka łatwa. Jak to na pierwszej stronie mamy już poznać winnego? No i oczywiście czy człowiek może być w dwóch miejscach jednocześnie?

Bardzo ciekawi bohaterowie. No i oczywiście Holly. Niesamowicie wykreowana postać.

Akcja bardzo ciekawa i ani na moment nie zwalnia. Drobne rozczarownie na koniec. Myślałam że to będzie trochę inaczej rozwiązane. Jednka nawet tak drogi mankament nie wpływa na jakość książki
Serdecznie polecam.

Dawno żadnego "Kinga" nie czytałam (marka sama w sobie),wrzuciłam na ruszt to co się nawinęło i trafiło na Outsidera. Nie zawiodłam się, King ciągle w formie. Kryminał z wątkiem paranormalnym. Czyta się szybko, historia trzyma w napięciu. Połkniete w weekend. Polubiłam Holly i pewnie, gdy przyjdzie do kolejnej ochoty na Kinga, od tej pozycji zacznę. Paradoksalnie, w polubieniu bohaterki pomogła mi postać serialowa z Mr. Mercedes (ksiązki nie czytałam, nie jestem wierną fanką) i zostałam mile zaskoczona, że tutaj ją odnalazłam. Solidna rozrywka w doborowym towarzystwie.

Mistrz grozy pisząc całkiem inaczej niż zazwyczaj zawiódł mnie, uważam że "Outsider" to jedna z jego słabszych powieści. Brakło mi charakterystycznego napięcia, klimatu i kunsztu w konstruowaniu postaci. Wprawdzie i te w pełni przekonują. Czytając miałem wrażenie jakby opisano prawdziwe osoby, jednak nie dość odczuwalna była wrogość między nimi.

Dialogi uwypuklają cechy bohaterów, ożywiają je, oraz popychają akcję.
Tempo akcji należy do niezbyt szybkich co przy słabym napięciu zmniejsza atrakcyjność tej skądinąd ponad sześćset stronicowej powieści.
Świetnie skonstruowana fabuła to niewątpliwy atut, tu każdy element pasuje do całości. Pod koniec książki dowiadujemy się w jaki sposób wydarzyły się rzeczy wydawałoby się niemożliwe.

"Outsidera" trudno zaliczyć do jednego gatunku literackiego. Poniekąd jest to thriller, gdyż mamy śledztwo w sprawie bestialskiego morderstwa chłopca. Można powiedzieć że to horror - występują tu zjawiska nadprzyrodzone a momentami trudno się nie bać. Niektórzy zaliczają powieść do fantastyki, ja nie.

Nie jestem całkiem przekonany do tego tomiszcza, stawiam 6/10. Polecam fanom Kinga.

Dialogi uwypuklają cechy...

Zaskakująca , lekkie pióro. Niezawodnie Stephen King trzyma w pełnym napięciu i zwrotów akcji stylu

Nie lubię książek ze zjawiskami nadprzyrodzonymi,ale dzięki wartkiej akcji i sympatycznym bohaterom tej książce dałem radę.

Początek niezły, nawet bardzo dobry... Wyjaśnienie historii takie sobie.
Jak to u Kinga, niewielu złych ludzi niektórzy błądzą, ale wracają na tory uczciwości i amerykańskiej moralności, strasznie to przesłodzone, momentami infantylne, albo infantylnie została przeczytana przez lektora.

Początek niezły, nawet bardzo dobry... Wyjaśnienie historii takie sobie.

Zaczęłam trochę nie od tej strony co trzeba bo najpierw przeczytałam Trylogię o Billu Hodgesie, później "Holy" i "Jest Krew", a "Outsider"a niestety na końcu. Popsuło mi to zabawę ale tylko nieznacznie, bo książka napisana jest genialnie! Jeżeli oglądaliście serial na HBO na podstawie książki to zapomnijcie o nim, bo się nie umywa w żaden sposób do tej pozycji. Absolutny top w twórczości Kinga.

i co najważniejsze - TEAM HOLY! Uwielbiam Cię dziewczyno!

• Stephen King