rozwińzwiń

Albatros
2018-09-19
2018-09-19
Danuta Górska
głód literatura amerykańska walka o przetrwanie walka o życie wyprawa
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Christmas and Other Horrors: An Anthology of Solstice Horror Nadia Bulkin, Terry Dowling, Tananarive Due, Jeffrey Ford, Christopher Golden, Glen Hirshberg, Stephen Graham Jones, Richard Kadrey, Alma Katsu, Cassandra Khaw, John Langan, Josh Malerman, Nick Mamatas, Garth Nix, Benjamin Percy, M. Rickert, Kaaron Warren
Ocena 0,0
Christmas and ... Nadia Bulkin, Terry...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Na krwawym szlaku

2801 258 91

7/10

7/10

Książka przyjemna, ale brakuje mi tu trochę opisów, jakoś brak przywiązania do postaci.
Wydaje mi się że na dobre by wyszło nieco więcej nawiązań do historii.
I więcej samych przemyśleń wszystkich postaci w różnych ciężkich sytuacjach.
Ale ogólnie bardzo przyjemnie się czyta i warto po nią sięgnąć.

Wydaje mi się że na dobre by wyszło nieco więcej nawiązań do historii.
I więcej samych przemyśleń wszystkich postaci w różnych ciężkich sytuacjach.
Ale ogólnie bardzo przyjemnie się czyta i warto po nią sięgnąć.

Ależ superancka książka! Jakaż miła lektura na zakończenie roku. Przyznaję - przypominała mi nieco... "Grona gniewu" Steinbecka. Moim zdaniem - bardziej thriller, nie horror.

Lubię historie, które w pewnym stopniu opierają się na prawdziwych wydarzeniach. Tak samo miałem z "Terror" Dana Simonsa.
Tutaj mamy podobny schemat. Historia straszna bo prawdziwa, do tego dorzucony pierwiastek grozy, który świetnie buduje mroczna atmosferę.
Dzięki tej lekturze na pewno poszerzymy wiedzę o wyprawie Donnera, bo oprócz samej książki międzyczasie szukałem artykułów w sieci, aby lepiej sobię zobrazować całość.
Książka jest bardzo dobrze napisana, wplecione mamy retrospeckje z opisem historii głównych bohaterów, wszystko subtelnie w taki sposób, że wracajac do głównego wątku zachowujemy dynamikę bez gubienia się.
Polecam, jedna z lepszych lektur jakie czytałam w ostatnich latach.

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pamiętam dobrze, gdy szukałem lektury na wakacje kilka lat temu. Wśród wybranych książek znalazł się „Głód” Almy Katsu. Wtedy niestety nie doczekała się mojej atencji, a że już w głowie kategoryzowałem książkę jako „wakacyjna lektura”, minęło kilka letnich sezonów, nim po nią sięgnąłem. Ostatnie gorące dni sierpnia wydawały się idealnym momentem, by nadrobić zaległości. Z opisu wynikało, że mamy do czynienia z survival-thrillerem, którego akcja dzieje się na dzikim zachodzie. Historia miała nawiązywać do słynnej wyprawy Donnera, która mnie zawsze intrygowała i wpisała się na stałe w popkulturę.

Jest rok 1846, skuszona perspektywą lepszego życia karawana składająca się z kilkudziesięciu rodzin, służby i poganiaczy decyduje się opuścić Środkowy Zachód z całym swoim dobytkiem i kieruje się do Kalifornii. Trudny szlak, słabe zarządzanie i wielokrotne opóźnienia, zmuszają podróżnych na spędzenie zimy w górach Sierra Nevada. Głód, choroby i chłód sprawiają że podróżni opuszczają swoje maski i dopuszczają do głosu najdziksze instynkty.

Alma Katsu bardzo sprawnie nadpisuje tę prawdziwą historię w nowe postacie i rozwija rzeczywistych bohaterów, tworząc trzymający w napięciu thriller o ludziach, którzy z powodu ekstremalnych warunków zmieniają się w zwierzęta.

Jeśli szukacie mocnych wrażeń, chcecie poczuć ekstremalne ciepło i przygotować się na zimno, które czyha na nas za oknem- polecam tę lekturę.

Polecam mój profil na Instagramie @kultura_ltd

Ciekawa książka. Na planie historycznych wydarzeń tzw. Wyprawy Donnera dodano elementy grozy. Czyta się przyzwoicie. Brakuje mi tu jednak więcej horroru. Całość nawiązuje do słynnego "Terroru" Dana Simmonsa, jednak nie dorasta do tego dzieła.

Ogólnie można, ale nie koniecznie.

Ogólnie można, ale nie koniecznie.

Szybko się czyta, historia może zaciekawić, natomiast z horrorem to ma niewiele wspólnego. Nie żałuję, jednak zachwytów też nie ma. Książka okej, horror mega słaby.

Szczerze to nie doczytałam, że to horror i trochę się zdziwiłam przy pierwszej straszniejszej scenie. Spodziewałam się raczej opisu mozolnej drogi głodujących ludzi przez pustynię. Ale było całkiem fajnie. Podobały mi się zwłaszcza wstawki z przeszłości, opisujące losy poszczególnych osób z karawany, jak również wątki Indiańskie. Zainteresowała mnie przede wszystkim okładka, ale nie żałuję, ciekawa książka.

Miałem może ochotę na coś lżejszego, a horror zazwyczaj bywa tu dobrym rozwiązaniem. Nie tym razem. Nie w sensie, że zawiodłem się pozycją literacką, a raczej że nie spełnił się postulat lektury lekkiej i przyjemnej. Było intensywnie, mocno, angażująco.
Wyruszamy oto w podróż z grupą ludzi zmierzających w roku 1846 na Zachód Stanów Zjednoczonych dla poszukiwania lepszego życia i nieprzebranych bogactw. Znany mroczny epizod z amerykańskiego almanachu - znany jako “wyprawa Donnera” (sporo o niej w internecie). Mi od razu na myśl nasunęła się podróż odbywana przez rodzinę Joadów osiemdziesiąt lat później, ale może mi się wszystko z “Gronami gniewu” kojarzy?
Dostajemy więc pełen obraz życia takiej gromady w wielotygodniowej podróży niepewnym szlakiem. Możemy obserwować całe spektrum charakterów, postaw, zachowań. A przy okazji towarzyszyć im w odkrywaniu, że w ich otoczeniu czai się Zło. Nie dowiemy się, czy to zemsta duchów za wkroczenie na terytoria rdzennych mieszkańców tych ziem, czy jakaś inna upostaciowana forma złych energii, ale groza - narastająca początkowo dość niejasno i niespiesznie - w końcu wybuchnie z pełną siłą. Czym jest nieszczęście trapiące karawanę? jestże li to starożytny demon? A może coś, co rozumielibyśmy (my, dzisiejsi) jako rodzaj choroby? Nie do końca będziemy potrafili odpowiedzieć na to pytanie; zupełnie już nie potrafią odpowiedzieć na to pytanie ci biorący udział w wydarzeniach z ich ówczesną wiedzą medyczną. Jeszcze inaczej o samej wyprawie Donnera mówi oficjalna wersja historyczna.
Tu mamy - co w posłowiu mówi sama autorka - luźną literacką wariację na temat znanych choć nie do końca jasnych wydarzeń historycznych. Nieco przypomina styl narracji pisarki najlepsze dzieła Dana Simonsa. Dużo czasu na budowę napięcia, sporo miejsca na różnego rodzaju snucie opowieści. Retrospekcje - pojawiające się nieco niespodziewanie - są ciekawym zabiegiem stylistycznym, a nam nieco rozjaśniają psychologię zachowań poszczególnych bohaterów. Zrozumiem jednak wszelkie opinie niecierpliwych, że rozwlekle, że o niczym, że flaki z olejem; i zrozumiem zachwyt tych, którzy lubią zabawę nastrojem, straszenie nieokreślonością. Rozumiem, skąd tak skrajne opinie: od zachwytu do odrzucenia.
Niby wiemy, niby przeczuwamy, że kolejne postaci będą - jak w porządnym slasherze - padać jak muchy, ale gdy autor bezpardonowo rozprawia się z kolejnymi głównymi bohaterami (cholera, niektórych zdążyliśmy polubić!),to co niektórzy z nas mogą mieć dreszcze na plecach… Tylko czy przypadkiem pisarka nie pokazuje nam, że - niezależnie od obecności ludzi przeobrażonych w bestie ze spiczastymi zębami - i tak prawdziwie demoniczne oblicze potrafi pokazać człowiek skonfrontowany z sytuacjami granicznymi?
Doskonała okładka, trochę już mówiąca o tym, co później, a do tego - w wersji audio - książka czytana przez Rocha Siemianowskiego, który wszak wspaniałym lektorem jest (tym bardziej szkoda, że już skazanym na piekło za przeczytanie wszystkich “sodom i gomor” wydawanych przez Agorę).
Ja - polecam.

Nie jest to horror ale całkiem niezły dreszczowiec. Nie należy traktować tej książki jako dokumentu, reportażu czy książki historycznej. To po prostu fajna, bardzo mroczna i klimatyczna opowieść osnuta na tle prawdziwych wydarzeń.

• 2019
  • 2018