Macbeth

Okładka książki Macbeth Jo Nesbø Patronat LC
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki Macbeth
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2018-04-18
Data 1. wydania:
2019-01-08
Iwona Zimnicka
kobieta korupcja literatura norweska mężczyzna narkotyki policjant półświatek szantaż śledztwo uzależnienie zabójstwo zemsta
Inne

Oficjalne recenzje i

Za krew zapłacisz krwią…

957 142 38

No nie wiem, dobra sensacja, ale przymus wtłoczenia akcji w strukturę i tok intrygi szekspirowego Makbeta sprawił, że niektóre fragmenty były sztuczne.

Ogólnie fabuła książki jest ciekawa. Opowiada o jednym policjancie, byłym narkomanię, który zostaje komendantem policji. Tutaj robią się schody gdyż podczas swojej kariery komendanta zaczyna słuchać swojej partnerki, która jest nieobliczalna. Książkę mimo w ciekawej fabuły to mimo wszystko jakoś ciężko się czyta.

Na półkach: , , , , , ,

"Macbeth" Jo Nesbo. O matko! Jakie to było nudne i rozwlekłe. Fabuła monotonna, bohaterowie chaotyczni, zero akcji. Jak tylko coś ciekawego zaczynało się dziać, autor natychmiast uśmiercał całą dynamikę wraz z bohaterami.
Ta książka to powielenie oryginału, tylko we współczesnym świecie, zero świeżości, atrakcyjności, czegoś, co by mnie porwało. A tu nic, tylko to żmudne problemy psychicznej retrospekcji głównego bohatera i jego ukochanej.
Czytając tę powieść, strasznie się męczyłam, ciągle zadając sobie pytanie w jej trakcie: DLACZEGO BY NIE RZUCIĆ JĄ W KĄT I DAĆ SPOKÓJ? Do tej pory nie wiem, czemu tego nie zrobiłam. W sumie nic bym nie straciła, a tak zeszło mi na nią dobre kilka dni. Szkoda.

Nesbo podejmuje wyzwanie rzucone kilkorgu słynnym pisarzom, mistrzom swoich gatunków: napisać na nowo słynne historie z dramatów Szekspira. Makbet to u Nesbo opowieść o szalonym komisarzu policji, jego ukochanej Lady i mieście zła i grzechu w tle. Nie jest to najlepszy kryminał jaki czytałam, ale ciekawie jest śledzić losy bohaterów znanych z dramatu, pomocne w lekturze jest przypomnienie sobie oryginału. Kilka udanych postaci drugoplanowych, np. Seyton.

Remake'i filmowych hitów możemy oglądać bardzo często. W literaturze zdarza się to dużo rzadziej. Moim zdaniem ta książka jest dobrym przykładem, dlaczego nie warto wymyślać prochu na nowo. Mimo, że jestem wielkim fanem twórczości Jo Nesbo, ta książka wyjątkowo mnie zmęczyła. W okolicach połowy przeszło mi nawet przez myśl, żeby nie kontynuować lektury. Na szczęście końcówka jest na nieco wyższym poziomie.
Większość bohaterów w tej książce jest bardzo antypatycznych. Co więcej, przemiana tytułowego bohatera następuje nagle i jest dla mnie zupełnie nieprzekonująca. Dużo lepiej wygląda opis przemiana Duffa.

"Przezroczysta kropla ‌deszczu ‌spadała z nieba przez ciemność ‌w stronę ‌migoczących świateł portowego miasta. ‌Zimne porywy ‌wiatru z północnego zachodu rzuciły ‌ją ‌nad wyschnięte łożysko rzeki, ‌przecinające ‌miasto ‌wzdłuż, i pognały ‌nad nieczynną linię kolejową, ‌przecinającą ‌miasto w poprzek."

Przeczytałem te dwa pierwsze zdania i wiedziałem już, że łatwo nie będzie. W zasadzie mogłem już przestać, zwłaszcza, że dalej nie było lepiej.

[...]
całość:

Przeczytałem te dwa pierwsze zdania i wiedziałem już, że łatwo nie...

Dramat Szekspira świetnie wkomponowany w realia współczesności. Utwór ukazuje jak chciwość w połączeniu z chęcią władzy i odpowiednią manipulacją z zewnątrz, zmienia człowieka w osobę bez skrupułów, tłumaczącą sobie swoje nieodpowiednie zachowania wyimaginowaną zdradą innych osób. Autor pokazał, że kanon obecny w epoce elżbietańskiej ma odzwierciedlenie również w czasach współczesnych i jak można wywnioskować będzie również obecny w przyszłości. Warto przebrnąć przez lekko nudny początek, bo akcją nabiera tempo z każdą przewracana stroną.

Sęs książki podobny do Makbeta Szekspira , dość ciekawa ,wpisana w gangi narkotykowe , chęć władzy i posiadania lawirowanie między ułudą a rzeczywistością ,polecam !

Nowa wersja Makbeta jest świetna. I tak jak powinno być, czuć w niej ducha poprzednika.

Sincity w wykonaniu Nesbo

Sincity w wykonaniu Nesbo