rozwińzwiń

Macbeth

Okładka książki Macbeth Jo Nesbø Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Macbeth
Jo Nesbø Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Seria: Ślady zbrodni kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2018-04-18
Data 1. wydania:
2019-01-08
Iwona Zimnicka
kobieta korupcja literatura norweska mężczyzna narkotyki policjant półświatek szantaż śledztwo uzależnienie zabójstwo zemsta
Inne

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Za krew zapłacisz krwią…

963 142 38

1988 ocen

Świetna adaptacja klasyki Shakespeare’a .
Osadzenie we współczesnych czasach, nowe wątki, korupcja w policji, narkotyki i powiązania biznesowe gwarantują rewelacyjną lekturę.
Polecam

Świetna adaptacja klasyki Shakespeare’a .
Polecam

Nesbø pisze Szekspira.
Znam czytelnika, który uważa, że Macbeth to zdecydowanie najlepsza powieść norweskiego bestseller-makera, ponieważ szkielet fabularny stworzył Szekspir. A wiadomo, klasyka i Szekspir to wręcz synonimy, o czym informuje się nas już w pierwszym roku liceum. To oczywiście prawda, że duch arcydzieła z początków XVII-go wieku jest w powieści Nesbø wszechobecny, przenika ją i nadaje ton wydarzeniom tak, jak wyroki owych trzech wiedźm ustalają koleje losów nieszczęsnego zbrodniczego króla i jego żony. W przypadku Macbetha w wersji Nesbø nie ma jednak mowy o przekleństwie. Norweski autor wie jak się obronić przed, wydawałoby się, nieuniknionymi porównaniami. Nie profanuje, ale i nie klęczy przed oryginałem. Robi swoje i w swoim stylu. A że styl ma świetny jego Macbeth wciąga i porywa już od pierwszych stron. Szekspirowska tragedia tkwi od czterystu niemal lat w naszym kręgu kulturowym równie głęboko, co mity greckie. Jo Nesbø ma bez wątpienia warsztat znakomitego rzemieślnika. Dostajemy zatem świetny thriller spleciony z szekspirowskim geniuszem. Niby znamy fabułę, a jednak czyta się to lepiej niż dobrze. Oto kolejny dowód, że przed klasyką nie sposób uciec. Nawet Harry Hole nie próbuje.

Nesbø pisze Szekspira.

Świetna historia, która pokazuje jak rządza władzy potrafi zawładnąć wszystkimi zmysłami. Tytułowy Macbeth jest legendą, która potrafi zwalczać zło, ale z powodu chęci władzy zaczyna robić to dla własnych korzyści. Nie chcę za dużo spoilerować, ale Nesbo nie zawiódł kolejny raz. Polecam szczególnie na zimowe wieczory, gdy jest ciemno, ale lepiej znaleźć sobie wygodne miejsce, bo wciąga na bardzo długo.

Od początku możemy się zoreintować, że pozycj mocno inspirowana sztuką Szekspira, postaci Makbeta, Lady, Hekate , Banqua odgrywają swoje role tak, jak i w dramacie szekspirowskim i jest tu pewien plastyczny, malowniczy opis emocji, króre targają każdym z bohaterów, ich wewnętrznych rozterek, tragedii, żądz, zachłanności i pożadania jednakże na koniec zabrakło tego malowniczego stylu i już tylko reportesrskie, suche podawanie faktów aby tylko skończyć.
Nie zabrakło morału, podkreślenia, że praworządność i dobro zawsze wygra ale jednak to zakończenie a raczej jego brak ( w zestawieniu z początkiem i środkiem) jak dla mnie wszytsko zepsuło. Jak zawsze, to tylko moja opinia :)

William pęka z dumy,
Jo ożywił trupa!

Sposób w jaki Nesbo przepisał tragedię Szekspira na współczesność budzi wyłącznie podziw. A sama powieść zapiera dech. Pasjonujący dreszczowiec o skorumpowanej norweskiej policji. Ale tym razem to faktycznie tylko kostium do rozważań nad ludzką naturą i jej dążeniem do destrukcji.
Autodestrukcji.

William pęka z dumy,
Jo ożywił trupa!

Autodestrukcji.

Książka bardzo przeciętna. Na początku oceniałem o wiele gorzej jeśli nie najgorzej ze wszystkich książek Nesbo. Masa tu naciąganych kwestii jak powód i szybka decyzja przemiany od bohatera do złoczyńcy, oraz łatwość we wciąganiu od tak wszystkich po kolei bez jakiejkolwiek refleksji u żadnej ze stron, tak jakby książka była pisana na kolanie i do tego przez jakiegoś przeciętnego autora.

Druga połowa nieco lepsza co znacząco podniosło moją ocenę. Pomysł na książkę bardzo dobry co jest jednocześnie plusem i minusem bo fabuła już właściwie gotowa a tu tyle słabych wątków. No i jeszcze ten wątek z człowiekiem-psem.. brak słów.

Moim zdaniem książka, o której za miesiąc nie będę pamiętał.

Prawdziwe przeistoczenie z postaci larwalnej w motyla. Niemrawy, słaby początek sprawił, że miałem ochotę porzucić tę pozycję (jako pierwszą Nesbo). Brnąłem jednak uparcie dalej i nie żałuję. Dość ciekawa - współczesna - interpretacja szekspirowskiego dzieła. Momentami ciut naiwna, ale kładę to na karb specyfiki powieści kryminalnych, które są prawdziwym dominium Nesbo.

Gdyby Szekspir żył w dzisiejszych czasach Makbet mógłby tak wyglądać, kto wie. Całkiem fajna wariacja Jo Nesbo. Polecam

Ładnie się książka zaczyna i ładnie się kończy. Kroplami deszczu w rożnych obszarach miasta. Taka mała perełka.
Druga połowa świetna, nie mogłem się oderwać.
Znakomita przedwiekowa lokomotywa w końcówce
Ale nie czułem, żeby to napisał Nesbo. Coś się kłóciło. Pojdę na kompromis:
Scenariusz – Szekspir
Wykonanie – Nesbo.
W 3 aktach i 44 osłonach.

Druga połowa świetna, nie mogłem się oderwać.
Znakomita przedwiekowa lokomotywa w końcówce
Ale nie czułem, żeby to napisał Nesbo. Coś się kłóciło. Pojdę na kompromis:
Scenariusz – Szekspir
Wykonanie – Nesbo.
W 3 aktach i 44 osłonach.

Dawno nie przeczytałam tak intrygującej lektury, jest ona zupełnie inna od pozostałych zapewne z powodu odniesienia do twórczości Williama Szekspira. Jo Nesbo został zaproszony do Projektu Szekspir, gdzie otrzymał możliwość opowiedzenia na nowo znanego na całym świecie dzieł Szekspira. Ten zabieg naprawdę się udał i uczta była znakomita.
Początek dosyć ciężki, chyba przez wielość postaci i podobnych funkcji i nazwisk, ale potem jak się już czytelnik wkręci w powieść, to nie można się od niej oderwać. A tak długo zwlekałam z zabraniem się za nią!!!!
Brudny świat polityki i przestępczości to jest to o czym lubię czytać, oczywiście jeśli jest to fikcja literacka:)
Chyba pierwszy raz zdarzyło mi się tak diametralnie zmienić swój stosunek do głównego bohatera, ale o tym więcej nie pisze, żeby nie spojlerować.

Początek dosyć ciężki, chyba przez...

2 672
    2 281