Hashtag

kryminał, sensacja, thriller
Czwarta Strona
2018-07-18
2018-01-01
internet kłamstwo literatura polska media społecznościowe mistyfikacja niebezpieczeństwo poszukiwanie szczęścia samotność szantaż thriller wyobcowanie zaginięcie

Nie lubię takich tanich chwytów, jak ten, na którym książkę oparto. Żeby za mocno nie spojlerować, bo w sumie jednym krótkim zdaniem można by rozłożyć całość na łopatki i w ogóle odebrać 80% przyjemności z czytania - są książki, które oszukują czytelnika, bazując na niedoskonałości "interfejsu" łączącego autora i czytelnika. Otóż - w odróżnieniu od np. filmu, gdzie widzimy co i jak, w powieści tego nie widzimy. Można opisać całą historię pięknej białej kobiety, opowiadającej w pierwszej osobie o czymś tam - a na koniec odpalić bombę: to nie biała kobieta, tylko brzydki stary Murzyn z urojeniami.
No i właśnie te urojenia, ta niepewność, co jest prawdą a co nie, to motor powieści Mroza. Milion sto tysięcy dwieście piątej która taki tani chwyt stosuje - przez co już mniej bawi, niż w przypadku tych pierwszych stu tysięcy, bazujących na koncepcji "co z tego, że coś mi tu opisano w duchu realizmu, skoro bohaterka może mieć świra i to wszystko jej się tylko wydaje?"
Niektórzy lubią takie zabawy i wtedy im się pewnie powieść spodoba. Ja nie lubię, więc się nie spodobała. Strasznie wydumana historia. Niby autorzy mają prawo do takowych, wolno im opisać jedyny w dziejach przypadek. Ale wolę, gdy w sposób niezwykły, pomysłowy i odmienny, opisują coś skądinąd banalnego i często spotykanego w przyrodzie - mocniej wysilając przy tym pomysłowość i wkładając wysiłek w to, by z pozoru banalne, było niezwykłe.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

No niezła :) Lubię taką budowę książek jak w Hashtagu. Z jednej strony mamy relację Tesy, a z drugiej - no waśnie nie wiadomo czy to przeszłość czy prawdziwe realia.... Aż do samego końca trzyma w napięciu i nie wiemy co jest fikcją, kto tu jest tym złym, czy ktoś ma jakieś zaburzenia... Świetne zakończenie :)

Historia Tesy oraz innych bohaterów może powodować w nas mieszane uczucia, cała narracja jest prowadzona z różnych perspektyw co nadaje książce jeszcze większej tajemniczości, niekiedy te narracje nawzajem wykluczają wizję opisanego świata. Zakończenie książki jest czymś niezwykłym i głównie z tego powodu mogę polecić „Hashtag”. Dlaczego więc ocena to jedynie 7/10? Głównym powodem jest to, że mnie nie wciągała na tyle bym chciał pochłonąć kolejne strony. Bardzo możliwe, że nie jestem odbiorcą, któremu ta książka powinna się spodobać, sam świat wydawał mi się ciekawy, lecz nie był on dla mnie interesujący, po prostu nie moje gusta. Pomimo tego książka jest ciekawą pozycją dla osób lubiących thrillery, psychologię czy studenckie życie.

Mam mieszane uczucia co do tej pozycji. Jest ciekawa nie powiem wciąga, ale czegoś mi w niej brakuje. Mimo to, nie odradzam.

Trzyma poziom. Polubiłam główną bohaterkę. Trochę nieogarnięta, momentami śmieszna i przede wszystkim z dystansem do siebie. Zagadka zaskakuje finałem. Polecam

Kim jest prawdziwa Tesa? I co ma wspólnego z "Hashtagiem"? Pewnego dnia Tesa otrzymuje powiadomienie, że czeka na nią przesyłka. Ale jak to możliwe? Przecież niczego nie zamawiała.. Postanawia jednak ją odebrać i od tej właśnie chwili zostaje wciągnięta w spiralę nieprzewidywanych wydarzeń. Razem ze swym mężem Igorem stara rozwikłać się zagadkę i dowiedzieć się kto nadaje tajemnicze Hashtagi. Jednakże prawda okazuje się zupełnie inna..

Jestem totalnie na nie z bardzo wielu powodów. Jestem zdegustowana treścią.

Jestem totalnie na nie z bardzo wielu powodów. Jestem zdegustowana treścią.

Fajnie się czyta, do samego końca nie wiadomo kto, co i jak :D ale jak na Mroza nie była to książka, którą będę wspominać z sentymentem

1989

Pan R.Mróz to niewątpliwy talent, który tym razem pokazał nam w thrillerze psychologicznym. Książka znakomicie skonstruowana, wprowadza spory zamęt w czytelniku, bo nie sposób do końca rozgryźć, kto jest kim. Jak zwykle- błyskotliwe, inteligentne, złośliwo-ironiczne dialogi, które są chyba znakiem rozpoznawczym tego autora, do tego nieszablonowe postaci. Sięgnę po więcej (wszystko co nie jest Chyłką)

O łał, co to było?!
Przyjemnie napisana, same konkrety, bez nudnych opisów widoków i miałkich dialogów. Akcja dzieje się od samego początku, mnóstwo niespodzianek i zwrotów akcji. Zaskakujące zakończenie zdaje się wyjaśniać wszystko, ale cała historia nie jest jednak oczywista. Powstaje mnóstwo pytań, domysłów, niejasności. Miesza w głowie.
To była moja pierwsza przygoda z Panem Mrozem, ale już wiem, że nie ostatnia.
Pani Karolina, która przygląda się każdemu przecinkowi - powinna przyglądać się baczniej ;)

O łał, co to było?!
To była moja pierwsza przygoda z...