rozwiń zwiń

Miasto upadłych aniołów

Okładka książki Miasto upadłych aniołów
Cassandra Clare Wydawnictwo: Mag Cykl: Dary Anioła (tom 4) Seria: Ze Świata Nocnych Łowców fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
2021-03-24
2011-05-18
Data 1. wydania:
2011-04-05
Young Adult nocni łowcy wampiry wilkołaki faerie magia walka fantasy

488 stron, z czego 350 można by spokojnie wyrzucić, bo fabularnie stoją w miejscu. Naprawdę, ale to naprawdę miałam ochotę rzucić to w diabły, a do tej pory okazywało się, że ja te Dary Anioła jednak lubię i to bardzo, ale ta część? Nudna jak flaki z olejem i gdyby nie te ostatnie 20%(!) to umarłabym z nudów.

Zdecydowanie najgorszy tom z całej serii, bo z jednej strony spodziewałabym, że po zakończeniu, jakie zaserwował nam trzeci zadzieje się coś wielkiego (nie dzieje), rozpoczniemy coś wow (też nie), albo bohaterowie mocno się rozwiną (również nie). Clary i Jace? Boże. Lubię ich, ale w tym tomie wybitnie działają mi na nerwy i ich wzajemne odpychanie się i wątpliwości można by streścić dużo krócej.

Z jednej strony poświęcenie czasu Simonowi, który jest ogromną częścią historii - spoko, ale zrobione na kolanie, bo nic nie wnosi do fabuły, a ja wszystkie jego rozterki rozpisane na grubo ponad 300 stron streściłabym w trzech zdaniach.

Także ten. Autorko, nie popisałaś się, ja spróbuję wymazać ten tom z pamięci i liczę na powrót formy w kolejnym!

Zdecydowanie najgorszy tom z całej serii, bo z jednej strony...

Dawno żadna książka mnie tak nie wymęczyła. Nie sądziłam że to możliwe, ale głupota Clary i Simona sięga tutaj zenitu. Jace zachowuje się jak dziewięciolatka z problemami, a akcji praktycznie wcale nie ma.

Bardzo lubię całą serię, ale to jednak serial skradł moje serce.

Bardzo lubię całą serię, ale to jednak serial skradł moje serce.

Czwarty tom przygód Nocnych Łowców nie wyróżnia się jakoś szczególnie na tle pozostałych części. Z Idrisu ponownie trafiamy do Nowego Jorku śledząc walkę młodych bohaterów z nowym wrogiem. Clary, Jace, Simon, Alec - oprócz tego, że mają pełne ręce roboty broniąc świat przed demoniczną magią, muszą także stawić czoło indywidualnym problemom i rozterkom. Przyzwoita kontynuacja serii, ale bez efektu "wow!" 😉

Sięgając po kolejny tom Dram... ekhem, Darów Anioła, nie wiedziałam czego się spodziewać, przeczuwałam, że może on dotyczyć Sebastiana, który przepadł w tajemniczych okolicznościach w poprzedniej części. I w pewnej mierze się nie pomyliłam, choć wolałabym, żeby ten wątek trwał trochę dłużej.
........

Miasto Upadłych Aniołów przenosi nas sześć tygodni od tragicznych wypadków z Miasta Szkła, a w tym czasie bohaterowie zdają się prowadzić całkiem zwyczajne życie. Jocelyn i Luke przygotowują się do ślubu, Clary i Jace przeżywają swoje dramy ("kochamy się, ale nie możemy zachowywać się normalnie, tylko musi nam odpie*dalać"), a Simon mierzy się ze swoją naturą wampira i sekretami, które przez to wokół siebie utkał. Miłość, krew, zdrada zemsta.
.......

Jak zapewne się domyślacie, relacja Jace'a i Clary doprowadziła mnie do szewskiej pasji, ale na szczęście ten tom uratował Simon. Choć na początku byłam wobec niego sceptyczna, to Miasto Szkła i Miasto Upadłych Aniołów sprawiło, że stał się moim ulubionym bohaterem. Nadal nie ma szczęścia w miłości, częściowo sam pogmatwał pewne sprawy, ale przynajmniej nie zachowuje się przy tym, jakby, ekhem, miał się zesrać. W przeciwieństwie do tamtych dwoje. Clary bez Jace'a i Jace bez Clary to postacie, które da się lubić, ale razem są nie do zniesienia. A tfu!
.......

W tej części cyklu pojawia się kilka nowych smaczków dotyczących uniwersum. Szczegóły, ale dzięki nim obraz stworzony na podstawie poprzednich części jest wyraźniejszy. Dochodzą też nowe postaci i z pewnością dadzą się polubić lub nie 😏
.......

Tym razem znalazłam kilka potknięć językowych, a na jednej stronie miałam rozjechane słowa, ale da się to przeżyć. I sądzę, że jak ktoś przetrwa ten tom, to już dokończy serię. 6/10.

........

Miasto Upadłych Aniołów przenosi nas sześć tygodni od tragicznych...

Młodzieżówki nie są moim ulubionym gatunkiem literackim.
Ciągnące się serie książkowe potrafią naprawdę przycisnąć do muru zobojętnienia i neutralności.
Pierwszy tom zawsze czyta się zuchwalej i z większą pasją.Później oczekuje się już większych emocji i głębszych doznań.
To już IV tom Darów Anioła i powiem Wam,że mimo ogromnej rozterki uczuć,nie potrafię dać niższej oceny.

Autorka potrafi tak zawirować akcją,że czytelnik czuje się jak dziecko we mgle.
Niby wszystko wydaje się oczywiste i klarowne,ale tylko dlatego,by potem obalić ten idealnie ułożony domek z kart i zdmuchnąć jego pozostałości.
Spokój znika i zastępuje go adrenalina,niebezpieczeństwo i masa nadprzyrodzonych zjawisk i zdarzeń.

Clary i Jace to Nocni Łowcy demonów.
Łączy ich nie tylko ta sama rasa,ale i ogromna więź przywiązania.
Miłość potrafi być nie tylko potężną siłą,ale i największą słabością.Umiejętność posługiwania się nią zyskuje się z czasem,doświadczając wielu nieprzyjemności,krzywd,ale i zachłannie smakując okruchów szczęścia.
Ta historia miłosna już od początku nie miała prosto wykresu.
Spodziewajcie się wielu zaskakujących zwrotów zdarzeń.
To będzie cholernie i uzależniająco dobrze smakowało!

Cieszę się,że tym razem na samym świeczniku wydarzeń nie są tylko Nocni Łowcy,ale i Dzieci Nocy.
Simon po swojej przemianie stał się wyjątkowym wampirem,bo nie paliło go światło dzienne.
Swoją "wyjątkowość"zawdzięcza swoim towarzyszom.Okazuje się również,że jego osoba zaczyna wzbudzać duże zainteresowanie wśród przedstawicieli ciemności,zła i demonów.
To będzie bardzo ciekawe starcie.
Podoba mi się jego postać.Został siłą wtłoczony w objęcia nieludzkich zwyczajów.Zyskał moc i narzędzia walki,jednak nadal nie potrafi je w pełni wykorzystywać i zaakceptować.
Oprócz tego,w jego do tej pory spokojne życie uczuciowe gwałtownie wdziera się możliwość pokochania kogoś więcej😉

Książka ma dużo zalet,jednak czasami jest zbyt grzeczna.Tak za bardzo cenzuralnie.
Czy młodzież nie oddaje się chwilom pożądania i namiętności?
A może troszkę pikanterii czeka w następnych dwóch tomach?
Chcę się przekonać,sięgam po więcej!

Młodzieżówki nie są moim ulubionym gatunkiem literackim.

Książka napisana na siłę, i to widać. Autorka robi wszystko, łącznie z naginanie wymyślonych przez nią praw, żeby tylko znów wrócić do przygód bohaterów. Teraz okazuje się, że po kilku miesiącach treningu (oprócz chodzenia po linach, spadania i rzucania nożami czytelnik nic o nim nie wie) bohaterka stała się gotowa do walki z siłami demonicznymi. Nigdy nie podobał mi się taki zabieg w książkach. Nastolatek po miesiącu wykonywania przysiadów i rzucania do celów staje się postrachem demonów... Zmarnowany potencjał.

Przeczytałem już jakiś czas temu, ale nie dodałem opinii. Te książki mają w sobie taką emocjonalną sinusoidę. Długo potrafi być nudno i jakoś tak "sztywno", ale za to końcówki pochłaniają i robią dobrą robotę. Historia się rozkręca i to najważniejsze. Trudno przewidzieć, co będzie dalej.

Dalsze części tej serii są dla mnie o wiele ciekawsze niż pierwsze dwa tomy. U Nocnych Łowców nigdy nie ma nudy a na pewno nie ma jej w życiu Clary. Ciągle zmaga się z konsekwencjami swoich czynów. Czy jest jej pisane szczęśliwe zakończenie?

Nie jest źle, ale przeczytałam aż zbyt szybko, trochę za mało tutaj akcji, można by coś dodać. Oprócz tego tęsknię za jakimś wyrafinowanym planem - za tym, żeby to, co wie czytelnik, było tylko fasadą, żeby mógł się domyślać prawdziwych zamiarów, żeby było więcej podstępów, bo niektóre rzeczy są zbyt oczywiste i zbyt łatwe. Ale książka ogólnie jest okej. Szybko się czyta.